• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Természetes Bazaltos

Beállt egy kis változás. Sajnos megjelentek az első pont-algák. Úgy fest ez foszfáthiány lesz. Sajnos nincs tesztem, hogy ellenőrizzem a pontos értékeket, de kezdetnek a gyári mennyiséget elkezdem adagolni a Seachem Phosphorus-ból. Kezdődik a pengeélen táncolás. :)

Én nem fogadnám le, hogy foszfát hiányod van.... Ha mérnél, akkor is lehet, hogy nullával jönne vissza a teszt és még is lenne elég P az akváriumban.... Ha elhiszed, hogy túl sok táp adagolása nem okoz algásodást, akkor lehet, hogy feliratkozol jó sok algatakarításra, carbozásra, H2O2, stb a jövőben.
 
Én nem fogadnám le, hogy foszfát hiányod van.... Ha mérnél, akkor is lehet, hogy nullával jönne vissza a teszt és még is lenne elég P az akváriumban.... Ha elhiszed, hogy túl sok táp adagolása nem okoz algásodást, akkor lehet, hogy feliratkozol jó sok algatakarításra, carbozásra, H2O2, stb a jövőben.
Lehet, hogy Te vagy az én elfojtott logikusan gondolkodó énem... Ideje volna hallgatnom rád. Elkezdem csökkenteni a napi tápot, 1-2 hét alatt átállok heti 1x nagyon kevés adagra... meglátjuk mire vezet a józan ész hangja. ;)

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Lehet, hogy Te vagy az én elfojtott logikusan gondolkodó énem... Ideje volna hallgatnom rád. Elkezdem csökkenteni a napi tápot, 1-2 hét alatt átállok heti 1x nagyon kevés adagra... meglátjuk mire vezet a józan ész hangja. ;)

Estimative Index, ahol magas tápanyagszinteket tartanak a vízben, olyan akváriumokban használják, ahol elég sok CO2 adagolnak a vízhez. Eredetileg ilyen akváriumokban talaj sem volt, csak kavics vagy homok, ami teljesen értéktelen a növények szempontjából (nem tud megkötni, sem leadni tápokat).

Például foszfátból talaj irdatlan mennyiséget tud megkötni és ADA módszer sem adagol P-t jó ideig, ráadásul ott is használnak CO2-t. Tehát ha a vízbe P-t adagolsz, majd pár nap után nagyon kis mennyiséget mérsz, az nem feltétlenül azért van, mert a növények felvették. Jó eséllyel az agyagos stb talaj megkötötte. Innen a növények fel tudják venni.

Low tech növényes akváriumban is nagyon sok minden a CO2 körül forog, sokszor csak macro-micro tápokkal foglalkoznak, pedig sikeres akváriumhoz ez is legalább olyan fontos. Azért, mert nem adagolnak, attól még CO2 kerül az akváriumba, illetve keletkezik.

Az én akváriumaimban, amik alapvetően Walstad rendszerűek (El Natural, NPT), a CO2-t a talaj szerves anyag tartalma és haltáp szolgáltatja. Vízcsere nagyon ritka. A haltáp nem csak Macro-Micro "tápokat" tartalmaz, hanem C-t (folyékony Mic-Mac tápokkal szemben), aminek egy része bakteriális stb folyamatok révén a növények számára felvehető állapotba kerül. Akkor is, ha hal nem ette meg. Ezért sem sterilizálom folyton az akváriumot, például egy makulátlanul tiszta szűrőnek esélye sincs, hogy CO2-t adjon-le.

Sokaknak van nem Walstad rendszerű low tech akváriuma a forumon, amik hasonlóak a tiedhez. Lehet, hogy ők jobb tanácsokat tudnak adni neked. Amit észrevettem, hogy tipikusan rendszeresen cserélnek elég sok vizet (hetente 20-30-40%). Csapvíz elég sok CO2-t és Oxigént tartalmazhat. Sokan Carbozzák a low tech akváriumot, ami algaölő hatású. Ez két legyet üt egy csapásra, mert az a CO2 amit nem az alga fotoszintetizál el, az a növényeknek jut.

Minden olyan növény, ami eléri a levegőt (úszónövények) kevésbé CO2 limitáltak. Például ha ráraksz pár úszónövényt, amik nőnek és szaporodnak, akkor tudod, hogy valószínűleg van elég táp a vízben is (nem beszélve a talajról).

@Rebal @Mr. Kapa @Szella
@killer

Tudnátok segíteni ennél az akváriumnál? Nem akarom bedönteni ezt a szép akváriumot az én véleményemmel. :)
 
Utoljára módosított:
Szívesen olvasnék további ötleteket és véleményeket a jelenlegi rendszeremmel kapcsolatban. Z, köszi ezeket a tartalmas leírásokat.
Megnézem a naplókat azoknál akiket belinkeltél, illetve túrom a szakirodalmakat a témában, hogy hozzá tudjak szólni. ;)
Elég öszvér állapotban van a jelenlegi összeállítás.

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Szerintem egy kis pontalgából még nem kell messzemenő következtetéseket levonni, főleg egy egy hónapos akváriumnál, de lehet csak én veszem túl lazán.

Nem találtam a naplóban hogy jelenleg mikor mennyi carbo-mic-mac megy, illetve mennyi időnként van vízcsere, de ilyenkor éjjel már elég figyelmetlen vagyok :). Egy pár friss kép is remek lenne, hogy mit is jelent az öszvér állapot pontosan.
 
+1 az előttem szólóhoz. Ha csak egy kis pontalgád lesz, ne aggódj miatta. Nálam is akad az anubiasokon. Elég sok van belőle neked is ahogy nézem ezeket meg nagyon nehéz algamentesen tartani.

Bár nem nevezném EI-nek de simán működnek ezek low tech rendszerek is. Az enyém több mint egy éve működik nagyobb problémák nélkül. Egy kis pontalga meg egy kis fonál akad nagy ritkán, de az is csak a mohában amikor lusta vagyok megnyírni.

Feles táp, világítás, vízcsere az EI-hoz képest és működik. Csapvíz, co2 nélkül.

Pistiát csak javasolni tudom én is, minden akváriumomban van pár tő. @Z1234 el a szűrésben nem értek egyet, nekem két eheim van a 160as alatt teletömve biológia szűrőanyaggal. Bár abban igaza van hogy ritkán takarítom őket(4-5 havonta), és le van csökkentve az áramlás.

Próbáld ki a neked legszimpatikusabb módszert aztán azt majd hozzá tudod igazítani a te akváriumodhoz.

Egyébként még tudom ajánlani @Beni , @ZoleeG , @Barnapl akváriumait, rengeteget lehet belőlük tanulni és kicsit mind eltérően csinálják a low techet.

Egyébként szép az akvárumod.
 
+1 az előttem szólóhoz. Ha csak egy kis pontalgád lesz, ne aggódj miatta. Nálam is akad az anubiasokon. Elég sok van belőle neked is ahogy nézem ezeket meg nagyon nehéz algamentesen tartani.

Bár nem nevezném EI-nek de simán működnek ezek low tech rendszerek is. Az enyém több mint egy éve működik nagyobb problémák nélkül. Egy kis pontalga meg egy kis fonál akad nagy ritkán, de az is csak a mohában amikor lusta vagyok megnyírni.

Feles táp, világítás, vízcsere az EI-hoz képest és működik. Csapvíz, co2 nélkül.

Pistiát csak javasolni tudom én is, minden akváriumomban van pár tő. @Z1234 el a szűrésben nem értek egyet, nekem két eheim van a 160as alatt teletömve biológia szűrőanyaggal. Bár abban igaza van hogy ritkán takarítom őket(4-5 havonta), és le van csökkentve az áramlás.

Próbáld ki a neked legszimpatikusabb módszert aztán azt majd hozzá tudod igazítani a te akváriumodhoz.

Egyébként még tudom ajánlani @Beni , @ZoleeG , @Barnapl akváriumait, rengeteget lehet belőlük tanulni és kicsit mind eltérően csinálják a low techet.

Egyébként szép az akvárumod.
Köszi a válaszokat srácok, kezd kialakulni nektek köszönhetően a kép, hogy miből mennyit és hogyan. Leírok pár paramétert ami lehet nektek is segít pontosabb képet kapni. (~180 l) Ha kell, ezek alapján koppintsatok az orromra. ;)
- gyári Juwel tetőbe épített 2×45 w T5 dayliht világítás
- napi tápozás, Green Aqua Micro Macro, reggelente 4-4 ml
- szénforrás, napi 5 ml flourish excel
- vízcsere, heti 1×, ~50% (csapvízzel, vízcserekor vízkezelőzök prime-al.)
- szűrő visszafojtva ~40%-ra (sokkal nyugisabb lett a víz, nincs turmixolás)
- előszűrőt ~2 hetente tisztítom csapvízzel (OASE Biomaster 600), a belső szűrőkosarakat nem tervezem kibontani hónapokig, hacsak nem tudok venni még szűrőanyagot.

Az 5 amano garnéla közül már csak kettőt látok, a többi vagy nagyon bújik, vagy lelépett. 1 nagy darab rákocska az, aki vígan takarítgat, ügyet sem vet a halakra. Lehet, hogy a többi fél a halaktól? Figyeltem nagyon sokat és egy hal sem piszkálta a garnikat.

Sajnos ahogy nézem, már fonalalgám is van...
A képeken látszik, hogy a nagy anubias gyökere elburjánzott, vissza kell nyírnom. Illetve a kis cryptok is növögetnek már szépen. 4be702d938496111f132206c1c5b4b5e.jpg5b0c5a7f73b486098d15372dedc8679f.jpgb3588c4e3d230ba228980ec4a68b40e3.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
A helyzetem továbbra is nyugodt. A víz paraméterek rendben vannak. Sajnos alga van mutatóban, pont is, fonal is és a nagyobb áramlásos részeken ecset is akad. (annak ellenére, hogy vissza lett folytva a szűrő.) Mindez csökkentett tápozás mellett. (napi 2.5 ml mic-mac) Algafronton van dolgom bőven...
A növényzet dúsul, fejlődik mindenhol, vissza is vágtam a ludwigiát.
Rendeltem ledszalagokat, elkezdek egy diy ledes holmit építeni. :)
Ja és új lakók érkeztek. jó néhány red cherry. A beilleszkedésük sikeres volt. c0a2359949aa994ff48046c4ccd9a529.jpg3f7c0a89a973e8b18403d1bc13431eb8.jpga5dfbe06a4e70b1918f574e35de45689.jpgf942964b90cdf45df9b22c9292b1292b.jpg43c2bfbd6be8ea899c784236a390536a.jpg8289c70d8b77c48c1c8734c16258ead8.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
köszi. pedig csak egy ág-duggványt kaptam, most már szaporodik is. :) nagy kedvenc lett.

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
Lehet ennyit számít neki az hogy a dennerle táptalaj szerves ahogy @Z1234 említette. Nálam nics alatta táptalaj és csak úgy szórja leveleit. Csak azért nem dobtam ki mert megnézzük mit mutat wabi tálban.
 
Sziasztok!
Ez az utolsó bejegyzésem ebben a naplóban, mert teljesen újraépítem az akit.
Akit esetleg érdekel, az új naplóm itt lesz elérhető: https://akvakertesz.hu/threads/striped-hillside.7789/)

Pár szó a miértekről.
Szó sincs arról, hogy ráuntam volna. Nem azért nem írtam, mert ehanyagoltam... hanem azért mert elégedetlen voltam vele, talán kicsit szégyeltem is. Ugye egy teljes újrakezdés mind időben, mind anyagilag, elég megterhelő. És ha újrakezdem, akkor szeretném jól csinálni. Igyekszem tanulni az elkövetett hibákból és próbálom a technikai hiányosságokat is pótolni, hogy így közelebb jussak a hi-tech világhoz.
Ha utólag okos akarok lenni, akkor azt látom, hogy nagyon elkapkodtam az egészet és ezzel meg is pecsételtem a sorsát. Sok örömet okozott és sokat sírtunk is együtt a kis bazaltossal, de most itt a vége... :)
Ideje nekikezdeni az újnak! ;)
 

Hasonló topikok

Válaszok
32
Megtekintések
3K
Back
Oldal tetejére