• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Téli idő és a CO2

viktorlantos

Alapító
Admin
Mivel minden évben van ilyen időszak itt a helye egy praktikus tanácsnak.

Télen hideg van :) Általában. A CO2 palackok ilyenkor borzalmasan le tudnak hűlni, így amikor beviszitek őket a szobába a palackban lévő nyomás sokkal nagyobb mint normál állapotban. Az 50-60 bar helyett simán 100-120 bar nyomás is lehet a palackban, ha hirtelen visszük be a mínuszokból a szobába.

Miért baj ez?

2 dolog miatt.

1. ha a palack biztonsági szelepe nincs megfelelően beállítva (pl vékony lemezt használtak a szelepnél), akkor egy hatalmas durranás közepette elengedheti a palack a gázt. Ez általában sosem következik be de előfurdalhat tudjatok róla. Nálunk eddig 1x volt ilyen. De bárhol töltitek benne van a pakliban. Akár útközben is ha éppen vezettek. Csak elmegy a gáz a palack nem robban fel, max meg fogsz ijedni.

2. A hidegből amikor hazaviszitek várjátok meg míg felmelegszik kicsit a palack. Ne siessetek rákötni a reduktort, mert a reduktorok többsége úgy sem fogja tudni lekezelni ezt a nyomást. Szóval hiába van megfelelő lemez a palack biztonsági lemezében a reduktor nem tud mit kezdeni a 2x akkora kijövő nyomással és hangos süvítés közben megpróbálja kiengedni a nyomást a reduktor biztonsági szelepén.

FONTOS! Ha rá is teszitek a reduktor a hideg palackra. Óvatosan, fokozatosan nyissátok rá a gázt és ha a biztonsági szelep kinyit finoman ki lehet engedni a gázt, de akár jó visszajelzés is lehet hogy még túl korán van a beüzemeléshez.

Várjatok kicsit. Az akváriumnak semmi baja nem lesz, de a reduktor károsodhat és esetleg felesleges riadalmat stb okozunk.

Mindig figyeljetek a CO2 palackokra. Nyáron a meleg okoz problémát télen a hideg.
Azt már nem is mondom hogy sokkal rosszabb a helyzet ha eleve szabadban van a palack és onnan hozzátok megtöltve és viszitek haza. Inkább várjatok 1 napot vele.
 
UJra valami olyan dolog,amin meg el se gondolkodtam.Az ilyen dolgokat erdemes egy topicba gyüjteni!Köszi VIK.(y)
 
Na, hát ezt csak utólag olvastam! Jobb később mint soha... :)
Ma cseréltem palackot. Mikor hazajöttem, kis pihentetés után (2 óra) a nyomásmérő a holdon kb., pedig a kocsiban sem volt hideg. Igaz, itthon a távfűtésnek köszönhetően 25-26°C van.
Azt figyeltem meg, hogy az eredetileg beállított bubiszám mellett folyamatosan csökkent a beoldás. Rátekertem, megint ua. Kis zavar volt!
Aztán olvastam ezt a topikot. A csapot elzártam a palackon és még vagy 3/4 óráig még tolta a difit (Do!aqua Music diffúzor 40d).
Meglátjuk holnap mit mutat a nyomásmérő!
 
...egy hatalmas durranás közepette elengedheti a palack a gázt. Ez általában sosem következik be de előfurdalhat tudjatok róla. Nálunk eddig 1x volt ilyen...
Ha arra az egy esetre gondolsz, ami kb. két-három hete történt, nos akkor épp az üzletben voltam, és valóban rémísztő volt a hanghatás, viszont tényleg nem lett baja senkinek. Mindenkinek javaslom azért, hogy vegye komolyan a fentebb leírtakat, mert a palackban levő nyomás nem játék. Nem véletlenül kell a különböző nagynyomású rendszerekkel napi szinten dolgozóknak "kazánvizsgát" tenniük.
 
Back
Oldal tetejére