• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Teenage Mutant Nature Aquarium

Van azért középút az állandó ideges méregetés, és a régi iskola miniumot nyújtó technikái között! ;) Kifejezetten károsnak tartom, amikor valaki kijelenti, hogy tizensok éve tartja puritán módon az állatait, és még élnek, lám milyen jó nekik. (Most nem rólad beszélek, csak a szemléletet kritizálom). Egy hüllő nem tudja megmondani azt, ha közepesen rossz neki, maximum azt látjuk, ha már rég nagy a gond. Az is fals következtetés, hogy egy egészséges élővíz ránézésre "koszosabb", mint egy fél évente takarított akvárium. Míg ez előbbi egy önszabályozó, jobb esetben teljes egyensúlyban lévő rendszer, az utóbbi a zárt közegével csak rövid távon maradhat magára hagyva életben. Nem lehet összehasonlítani őket. Minél több nitrátod van a vízben, annál nagyobb eséllyel indul be valahol a talajban a denitrifikáció, mely baktériumai közismerten képesek kórokozóként páncélrothadást okozni. Ezzel csak azt mondom, hogy jobb megelőzni a bajt, mint utólag egy fél éves brutális kezelésnek kitenni a tekit. Nem riogatni akarlak, csak a lehetőségét vázolom fel. Szóval szerintem azért kell jobb életkörülményeket fenntartani, mert ha már önző módon, a saját szórakoztatásunkra fogságban tartjuk ezeket az állatokat, akkor a maximumot kapják meg! A 2-3 hetente 25% vízcsere nem akkora nagy gond, pláne egy növényfejnek, aki röhögve megcsinálja :)

Amúgy kb. 8-9 éves a huszárom, és tény, hogy jobban oda kell figyelni az egészségére, mint egy mezei ékszernél, de a tartástechnológiai alapok teljesen ugyanazok. Én csak azért mértem kezdetben, hogy megismerjem a saját akváriumom körforgását, és most már pontosan tudom, hogy kb. 40 hallal, sok növénnyel és egy 16cm SCL-es teknőssel 2 hetente kell részleges vízcserét csinálnom. (A lágyvíz viszont nem tudom hogy jutott eszedbe, az enyém az eredeti élőhelyét tekintve betonkemény, mészköves alapzatú folyóvizekben él. A legtöbb teknősfajta viszont a közepes vízkeménységet szokta meg, ezzel nem kell sokat variálni. Semmilyen port nem használok, csak biológiai szűrést.)
 
Utoljára módosított:
Zsuzsi mi újság a növényes akváriummal,nagyon eltűntél ?
Bocs az offért ;)


Meg van :)!
Ritkán járok erre is arra is:oops:
Most szabin vagyok, és egy kicsit ráértem olvasgatni. :watching::banhappy:
Jó lett az akváriumod. Csütörtökön megyek a Székely utcába:D.
 
Vegyes híreim vannak: az akvárium növényei egy részét kifejezetten megviselte a 18 napos nyári kihagyás és a meleg, így az Elodeat és a Ceratopterist teljesen el kellett távolítanom. Jelenleg Ceratophyllum demersum, Vallisneria és Pistia maradt, ezek elég jól érzik magukat.

Az akvárium most egy teljes újrarendezés előtt áll, eldöntöttem, hogy Manadoval folytatom, nem találtam erre a célra jobb megoldást... Amint kész az átépítés, posztolok majd fotókat is.
 
Persze. Az aljzatot végül nem cseréltem le agyagosra, mert nem lenne fenntartható hosszú távon a mulmosodás miatt (nagyok a halak, és a teknős sem piskótát süt). Aztán meg az így keletkezett iszapot fel is legyezné úszás közben. A másik akváriumom szétszedésekor kilapátolt két éves Amazonia után tényleg nem akarok itt ilyesmivel vacakolni. Szóval, ha a homok a kötöttség, másba kell ültetni. :)Akkor jött a wabi-kusa ötlete. Először akadamaval kísérleteztem jutazsákból szabott labdában. Mivel ez a talaj nincs többször kiégetve, így egy hónap alatt annyi agyagot eresztett, hogy teljesen belepte a szűrő belsejét a vörös takony. A juta sem bírja a vizet, mint kiderült. Zsákutca volt, pedig nagyon tetszett az egész...

Idén aztán költöztem, így 6 év után először lett szétkapva az akvárium. A bontást előkészítendő, hónapokig minimális volt a növényállomány. Nemrég indult újra: a redmoorra Microsorum narrow és needle leaf, Anubias nana és petite, valamint Vesicularia dubyana került. A narrow korábban nem bírta jól, de most emeltem a tápozáson, áramoltatót használok, növeltem a fényerőn, így meglátjuk mi lesz vele. (A magas pH, a vízkeménység és a trópusi hőmérséklet tuti nem használ.) A Vallisneria érzi jól magát itt leginkább, amit viszont takarmányként használok, szóval nagy a fluktuáció. :D

A képeken látható, hogy most szúnyoghálós "wabi" labdát készítettem. Még nem tetszik a forma és az ültetés módja, szóval alakítok majd rajta, és geotextíliával is kipróbálom.

További tervek: még egy hatalmas fa vár a kiáztatásra, amivel végül egy hibrid, hardscape orientált végleges külsőt kap az akvárium. Fölé rakok még 2x24W fényt. A cserép-barlangot jó lenne a gyökerek olyan rétegzésével kiváltani, ami egy természetes odút képez. Palus felsőrészt terveztem rá, Arduino vezérléssel. Címszavakban ennyi.
 
Utoljára módosított:
Következzen pár nyári kép.

Látható növények listája:
Echinodorus bleherii
Vallisneria nana
Vallineria gigantea
Lysimachia nummularia
Vesicularia moha
Anubias nana petite
Cladophora gömbmoha

Új dekorok:
óriási görgetegek Olaszországból

A fókuszpont eltalálásával nehézségeim voltak, mivel túl szűkre vettem a mélységélességet. :D

29558750291_b491ca3c23_h.jpg

29015934273_ad19f7ca39_h.jpg

29640112525_5b83bb50bd_h.jpg

29015933063_f7dc91ba02_h.jpg
 

Attachments

  • 29558750291_4b3832fde3_h.jpg
    29558750291_4b3832fde3_h.jpg
    279.6 KB · Megtekintések: 5
  • 29640112525_09eefd4538_h.jpg
    29640112525_09eefd4538_h.jpg
    292.3 KB · Megtekintések: 4
  • 29015934273_9c6150b448_h.jpg
    29015934273_9c6150b448_h.jpg
    300.1 KB · Megtekintések: 4
  • 29015933063_c5ac411151_h.jpg
    29015933063_c5ac411151_h.jpg
    296.2 KB · Megtekintések: 10
Utoljára módosított:
Szia Mary!

Most épül egy paludárium, amiben ő, meg Melanotaenia fajok fognak lakni. A teki már nem nagyon nő, kifejlett példány a maga 16-17 cm páncélhosszával. Karácsony után építem a felső rész xps hátterezését ültetőkosarakkal. Még sok munka lesz vele, de, ha a vízvezetékszerelés is belefér, akkor beüzemelem hamarosan. Elég közel a cél!

FF58AAD6-F1F9-40C0-BB37-7FCDF8F5CF34.jpeg
 
Utoljára módosított:
Mary: a sárgafülű lakhelyének kialakításában tudok segíteni. Keresd a BioAkvaTerrárium Facebbook csoportot, ott vannak a kézikönyveim közzètéve, meg egy csomó akvaterrárium minta. Majd írj kérlek, és segítek!
 
Utoljára módosított:
Mary: a sárgafülű lakhelyének kialakításában tudok segíteni. Keresd a BioAkvaTerrárium Facebbook csoportot, ott vannak a kézikönyveim közzè téve, meg egy csomó akvaterrárium minta. Majd írj kérlek, és segítek!
Imádás van. 😘 Máris átnyargalok és megnézem.
 
Megtaláltad végül a kézikönyveket?
A csoportba bekéredzkedésig jutottam el, és a silabuszokat átpörgettem. Nekem elég lóugrásban vannak elszór va az infók, nem volt türelmem végigolvasni.
Tök szupi lenne, ha találnék egy sárga/vörösfülűekre zanzásított anyagot.
 
A csoportba bekéredzkedésig jutottam el, és a silabuszokat átpörgettem. Nekem elég lóugrásban vannak elszór va az infók, nem volt türelmem végigolvasni.
Tök szupi lenne, ha találnék egy sárga/vörösfülűekre zanzásított anyagot.
Akkor sajnos nem találtad meg a kézikönyveket. Amúgy nincs ékszerteknös-specifikus anyag, mivel tartástechnológia szempontjából a faj szerinti csoportosítás nem különösebben célravezető. Úszó, talajlakó és félszáraz életmódú vízi teknősök vannak, ezen belül ragadozók és mindenevők. Az UVB és hőmérsékleti igények esetében van faj szeriti felsorolás. Írtam messengeren (csak nem láttad még), ott elküldöm a linkeket.
 
Utoljára módosított:
A szűrőakvárium behelyezése nem ment zökkenőmentesen. Bal oldalról terveztem, de ott a zártszelvény oszlopok 2 mm-el szorosabban állnak, így a törülközővel kipányvázott sump beszorult.

Szentségeltem rendesen, mivel a jobb oldalon mértem a gyártás előtt, ráadásul a szekrény fenéklapjait beszilóztam előző nap, ezzel pedig az oldallap alsó csavarjai is hozzáférhetetlenné váltak.

Pár óra kaparászás után végre megmozdult a rétegelt lemez. A hézagokba befolyt szilikon veszettül képes tartani, alulról meg ugye komolyabb erőt nem tudtam kifejteni, mert a kézfejem alig fér be a váz alá. Közben reménykedtem, hogy innen majd bemegy a 90x40x40-es üveg. Hát, egy hajszálat sem tudtam volna már mellé préselni, de befért 😅

A következő lépés az oldalfal félkör kivágásának kiegészítése lesz, hogy a 3 lefolyó, 1 csatorna bekötés és egy visszafolyó pvc átjusson ezen az oldalon.

55288D0E-DE21-4675-8700-44CFA5A97976.jpegD89082C3-F90E-47DF-8396-FD1AAC49E186.jpeg

8720B114-77A4-4740-A513-F418F4A04588.jpegD8E608E3-D86B-4755-8AC8-632627068BD9.jpeg
 
Back
Oldal tetejére