• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Technikai tartály avagy SUMP szűrés

Azt azért megjegyeznem, hogy a jebao pumpak kb 1-2 évig bírják aztán meghalnak. Ez egy növényes akváriumnal nem gond de egy tengerinel ahol az oxigén lent kerül a vízbe és a felnyomo pumpa tolja fel ott több százezres akár milliós kárt is okozhat az elovilagban. Nem tudom, hogy azt a pár ezer forintot megeri-e.
 
Azt azért megjegyeznem, hogy a jebao pumpak kb 1-2 évig bírják aztán meghalnak. Ez egy növényes akváriumnal nem gond de egy tengerinel ahol az oxigén lent kerül a vízbe és a felnyomo pumpa tolja fel ott több százezres akár milliós kárt is okozhat az elovilagban. Nem tudom, hogy azt a pár ezer forintot megeri-e.

Nem tengerizek, édesvízi akvahoz kellene pumpa, de szeretnék elmozdulni az Eheim-Atman tengelyről. Szabályozható DC pumpa és/vagy tűs rotor volna az igazi. A Red dragonból bazinagy verziót találtam csak.
 
Azt azért megjegyeznem, hogy a jebao pumpak kb 1-2 évig bírják aztán meghalnak.

Nalam kb masfel evig ment hiba nelkul. Utana jott az aram szunet aztan meg ment minden az uj tulajdonosokhoz.
A keringtetom amit anno vettem szinten masfel evet ment, de meg a mai napig megvan. Jo azota nem volt beuzemelve :)

A kovetkezo pumpa elvileg a heten erkezik es a hetvegen mar uzembe is helyezem. Majd osztom veletek a tapasztalatokat.


Tennek fel ugyanakkor egy kerdest is mindenkihez. Probaltatok mar szuro indito baci golyokat?
 
Nem tengerizek, édesvízi akvahoz kellene pumpa, de szeretnék elmozdulni az Eheim-Atman tengelyről. Szabályozható DC pumpa és/vagy tűs rotor volna az igazi. A Red dragonból bazinagy verziót találtam csak.
Milyen teljesítményu kellene?
 
Engem is érdekel ez a megoldás, már csak azért is, mert így kispóroljuk a 3-6 ezer ft-os vízkövesedő tömítéseket, gyakorlatilag nullára csökkentjük az elázás, szivárgás lehetőségét, pont akkora szűrőtöltet térfogatot tudunk csinálni, amekkorát akarunk, 40 ezerért lehet első osztályú 3000/4000 lph-s átfolyási sebességünk + a szűrőtöltet átmosása is nevetségesen egyszerűvé válik.

Hátránya, hogy csak lowtechez és halas/vegyeshez jó, mert uv-t, vízlágyítót, co2-t nem tudsz erre rákötni.

+ le kell fóliázni az akvárium széléből 5-10 cm-t de szerintem ez nem akkora gáz egy otthoni nappali akváriumnál -> bemutatóra azonban nyilván nem opció.

Ugyanakkor ezekhez (co2, uv, vízlágyító) nem gondolom, hogy hatalmas átfolyási sebesség kellene, ergo egy 500 literes aksihoz megúszod egy 130 ezer helyett 50 ezres szűrővel + a 40-50 ezres pumpával.

Ez lenne az elmélet :)

Ui.: A sump szűrőnek nem kell felülről szívnia, szívhat alulról is :)
 
Ui.: A sump szűrőnek nem kell felülről szívnia, szívhat alulról is :)

Ezzel nem ertek egyet eugenax. Sajnos a sumpos szureshez csak tulfolyos rendszert lehet epiteni mivel ha az akva aljarol akarod szivatni a vizet, akkor az mar gravitacios elven mukodne. Az pedig egyik oldalrol veszelyes - ha mondjuk a felnyomo pumpa megallna - masik oldalrol elonytelen is az etetes soran nem tudod leallitani a rendszert mert a gravitacios elv addig mukodne amig a lefolyocso a vizben van. Es igy tul csordulna a sump is, mivel nem tudna befogadni a teljes akvarium vizmennyiseget. Gondolkodtam mar en is hogyan lehetne ezt megoldani, de lehet tul sokat hianyoztam fizika orakrol mert nincs otletem ra.

Viszont elindult az uj akvam. Elso nekifutas ez a sumpos dolog edesvizzel szamomra is, probalgatom a megfelelo beallitasokat. Sajnos se kepet se mast nem tudok egyenlore megosztani mert tul fiatal vagyok meg a bulihoz :)
De a co2 az en elvemmel mukodni latszik. Dexkill is ugyanezt az otletet javasolta. Nalam ket lefolyo ag van es ketto felnyomo is. Nincs tulfolyo box vagy mas hasonlosag, csak a hatoldalba ket 32-es cso van befurva. (gyari- evolution agua) Az egyik lefolyo csore tettem egy csapot, ezzel tudom szabalyozni a viz szintet es segiteni az egyik csonek, hogy folyamatosan telitett legyen. Igy a co2 kioldodas is kevesebb. ELVILEG :) Mindenesetre a masfel bubi/mp-t tartva kb megfelelo a co2 szint. (220L a display akva). Meg csak harom napja megy a rendszer szoval egyenlore bizakodva nezem a helyzetet.
 
Utoljára módosított:
Van videó, majd belinkelem este. Lényeg, hogy a sump teteje 2cm-rel a akvárium teteje alatt, és 2cm-rel a víz felszíne felett van.

Tessék:

Logikailag jónak tűnik :) vélemény?

Nekem az a bajom, hogy 475-600 literes tervezés alatt álló lowtech növényes-halas édesvízi akváriumomhoz lehet, hogy kevés lenne egy eheim 2278 vagy mi (az 1200xl alatti), kettő darab viszont 200-250k lenne, ami nevetségesen drága.

Ez pedig 40-50k + szűrőanyag adna olyan átfolyási sebességet, amit az eheim 250 ezerből, és nem kellene rettegnem a szoba 250 ezres szalagparkettájának épsége miatt sem, nehogy az 130 ezres eheim 5000-ért árult, egyébként 150ft-os tömítőgyűrűje elhalálozzon nyaralás alatt.

Persze biztos nem vagyok a dolgomban, ezért is írogatok egyelőre ide. Fluval fx6 jó lenne teljesítményre, de 50w mellett már viszonylag hangos, és ócska a csövezése.
 
Utoljára módosított:
Engem is érdekel ez a megoldás, már csak azért is, mert így kispóroljuk a 3-6 ezer ft-os vízkövesedő tömítéseket, gyakorlatilag nullára csökkentjük az elázás, szivárgás lehetőségét, pont akkora szűrőtöltet térfogatot tudunk csinálni, amekkorát akarunk, 40 ezerért lehet első osztályú 3000/4000 lph-s átfolyási sebességünk + a szűrőtöltet átmosása is nevetségesen egyszerűvé válik.

Hátránya, hogy csak lowtechez és halas/vegyeshez jó, mert uv-t, vízlágyítót, co2-t nem tudsz erre rákötni.

+ le kell fóliázni az akvárium széléből 5-10 cm-t de szerintem ez nem akkora gáz egy otthoni nappali akváriumnál -> bemutatóra azonban nyilván nem opció.

Ugyanakkor ezekhez (co2, uv, vízlágyító) nem gondolom, hogy hatalmas átfolyási sebesség kellene, ergo egy 500 literes aksihoz megúszod egy 130 ezer helyett 50 ezres szűrővel + a 40-50 ezres pumpával.

Ez lenne az elmélet :)

Ui.: A sump szűrőnek nem kell felülről szívnia, szívhat alulról is :)

Alsópolcosnak sem kell felülről szívnia ;)
 
Asszem ra jottem :)
Kicsit el gondolkodtam az elven. De ehhez is kell epiteni egy levalasztott reszt az akvaba.

Egy gyors skiccelessel kb igy nezne ki????


meg mindig nem megy a kep :(
talan linkkel

https://1drv.ms/u/s!AkmRVbVjZmN_rzO9xTpGvgwKBw06

De akkor ha mar linkelni tudok, meg mutatom a szoba legujabb ekes diszet. Meg elegge kezdetleges, majd ha minden szepen kinott aminek kell ujra csinalok egy kis vidit.

https://1drv.ms/v/s!AkmRVbVjZmN_rzIPtw3l4XV419XI
s!AkmRVbVjZmN_rzO9xTpGvgwKBw06

s!AkmRVbVjZmN_rzO9xTpGvgwKBw06
 
Utoljára módosított:
Szerintem ha külső szűrőd van, akkor felesleges ez a slumpolás. Vegyél egy felszínleszívót, vagy valamit, aztán ennyi :) hátha jön valaki más is, aki tud segíteni.
 
Sziasztok
Kernek egy kis segitseget ujra. Egyszeruen nem tudok megfelelo es egyenletes aramlast csinalni az akvamban. Sajna a be es kifolyo csovek a leheto legszarabb helyre vannak furva. Viszont vettem egy adag ilyet. Plusz meg van par ugyanebbe a csobe kotheto hosszu egyreszes toldatom is. Errol van szo.
1E93A85D-5614-4122-AA08-C430735BD593.jpeg

Szoval van nemi lehetosegem a befulyo csovek athelyezesere. Plusz szolgalatba allitok egy fluval kulso szurot is amihez van egy hosszu esoztetom is ami kb az akvarium rovidebb oldalat teljesen ateri.

Ezen a kepen lehet latni a ki es befolyi csoveket az akva hat oldalan. Egy-egy van mindket oldalon. Szerintetek hogyan kellene elhelyeznem a befulyo csoveket, hogy az jo legyen?

DD5C229F-8226-4231-9A15-E2430EE6AFA2.jpeg

A terv reszet kepezi meg, hogy az egyik lefolyo csovet levezetem az akva also reszere, hogy onnan tudjon szivni. Plusz van meg a fluval kulso szuronek is a befolyo csove ami szinten lentrol fog szivni.
Remelem tudtok valamivel otletelni mert ez eleg nehez ugy. Ja es a keramia diffuzeremet is olyan helyre kellene tennem ahol rendesen eltudja oszlatni a co2 gazt.
 
Sziasztok
Kernek egy kis segitseget ujra. Egyszeruen nem tudok megfelelo es egyenletes aramlast csinalni az akvamban. Sajna a be es kifolyo csovek a leheto legszarabb helyre vannak furva. Viszont vettem egy adag ilyet. Plusz meg van par ugyanebbe a csobe kotheto hosszu egyreszes toldatom is. Errol van szo.
View attachment 64860

Szoval van nemi lehetosegem a befulyo csovek athelyezesere. Plusz szolgalatba allitok egy fluval kulso szurot is amihez van egy hosszu esoztetom is ami kb az akvarium rovidebb oldalat teljesen ateri.

Ezen a kepen lehet latni a ki es befolyi csoveket az akva hat oldalan. Egy-egy van mindket oldalon. Szerintetek hogyan kellene elhelyeznem a befulyo csoveket, hogy az jo legyen?

View attachment 64861

A terv reszet kepezi meg, hogy az egyik lefolyo csovet levezetem az akva also reszere, hogy onnan tudjon szivni. Plusz van meg a fluval kulso szuronek is a befolyo csove ami szinten lentrol fog szivni.
Remelem tudtok valamivel otletelni mert ez eleg nehez ugy. Ja es a keramia diffuzeremet is olyan helyre kellene tennem ahol rendesen eltudja oszlatni a co2 gazt.
A beszívást le kellene vezetni az aljzatig.
A benyomó ágat, mindkettőt rá lehet nyomni a frontüvegre.
Ez egy verzió.
A Fluval számomra kérdéses....ha ugyanígy lesz beállítva, a frontüvegre, félő, hogy túl nagy lesz az áramlás, és ez elősegíti a mulm keverését.
Ha a Fluval a rövidebbik oldalon lesz és a hosszú oldalra nyom, akkor totál keresztbe fog keverni a két másik benyomó ágra....
Esetleg a jelenlegi benyomókat lehetne átlósan a másik sarokba irányítani...
 
Áramoltató? Kicsi, olcsó és nem kell barkácsolni :)

Igen en is erre gondoltam elso korben. Volt is egy eleg kis teljesitmenyu meg a regi cuccaim kozott. Par napja mar uzemel, de valahogy igy sem az igazi. At kell alakitanom a benyomo csoveket mert azok a front uvegre fulynak jelenleg. Az aramoltatoval meg csak jol bele kavarok ebbe az egeszbe. Ossze vissza megy minden. Probalnek inkabb valami egyenletesebb aramlast kialakitani. Estere bekotom a fluval kulso szurot es arra fog menni a reaktor is. Talan igy hatekonyabb lesz mint eddig.
 
Igen en is erre gondoltam elso korben. Volt is egy eleg kis teljesitmenyu meg a regi cuccaim kozott. Par napja mar uzemel, de valahogy igy sem az igazi. At kell alakitanom a benyomo csoveket mert azok a front uvegre fulynak jelenleg. Az aramoltatoval meg csak jol bele kavarok ebbe az egeszbe. Ossze vissza megy minden. Probalnek inkabb valami egyenletesebb aramlast kialakitani. Estere bekotom a fluval kulso szurot es arra fog menni a reaktor is. Talan igy hatekonyabb lesz mint eddig.

Ok, most értem! Tehát semmilyen irányítás nincs, azt hittem, hogy legalább 45° megvan, mint a tengeriknél láttam itt-ott. Akkor nincs már, kell rá valamit barkácsolnod. Egy fotó jól jönne arról, hogy milyen módon jön be az akvába a víz. Milyen átmérőjű és anyagú elem, idom van ott.

Ha lehet, én merev csövezést használnék, amit a belépő csőre rögzítenék (ahol most a víz elhagyja a csövet és elindul a frontüveg felé). Simán egy merev cső, ami beér valameddig az akvában és rá egy 90°-os könyököt. Mivel két belépőd lesz, így mindenképpen lesz egy "ütközőzóna", ahol az áramlatok találkoznak, de közel sem lesz annyira durva, mint a mostani.

Két lehetőséged van szerintem: az egyik, hogy egymással szemben, középen lép be a víz, ekkor az akva kb. közepén lesz egy front, ahol a víz lefelé fordul, ide ne tegyél fát, követ, mert esélyes, hogy ecsetesedni fog. Ez a standard elhelyezés két külső szűrő esetén is. De sajnos a csövek közötti víztömeg alig-alig lesz átmozgatva.

A másik, hogy az egyik az akva elejéhez, a másik a hátuljához közelít. A teljes víztömeget át tudod így mozgatni, viszont középen várható egy örvény, ami miatt valószínűleg itt fog összegyűlni a mulm is, ami a mostani szigetes elrendezésednél nem lesz előnyös.

A difivel nem tökölnék, bevágnám a felnyomó pumpa elé, hadd törje a bubikat :)
 

Attachments

  • aramlas.jpg
    aramlas.jpg
    125.8 KB · Megtekintések: 12
Jelentem a rhizoclonium szinte teljesen eltunk. Jott helyette az agancsalga. Teljesen ertelmetlenul allok a dolgok elott mert most a keringes is jonak tunik, ammonia pedig szinte merhetetlen a vizben. Csinaltam egy abrat a jelenlegi keringes beallitastol. Korkorosen mozog a viz az akvaban, a co2 pedig szinte teljesen bebubiz mindent. Ugy nez ki az akvam 80bpp -vel mint egy szensavas palack. Ez melle megy meg 4ml liquid carbo is/nap. Az agancsalga csak a befujasi pontoknal keletkezik, mashol eddig nem jelent meg.

Bocsanat a csunya firkalasert, nem vagyok egy mernok tipus :)

AFBA4647-43A6-48E9-8423-137CBEF63A80.jpeg
 
Back
Oldal tetejére