• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

TDS és a lágy víz

viktorlantos

Alapító
Admin
Bár egy másik topik is nyílt épp a mai napon, de gondoltam külön veszek egy TDS topikot és leírom mi hogy csináljuk és miért érdemes figyelni a TDS-re.

Most magát a TDS fogalmát nem írom le, ezt megtörtént már korábban fórumra rákeresve meg lehet találni, talán wiki jegyzetben is bent van. Legyen elég annyi, hogy össz oldott ásványi anyag szintet mérünk.

Az egész leginkább lágy víz esetén jön elő, de mondok majd egy másik példát az alkalmazására.

TDS értéket digit mérőkkel lehet mérni. Ha beleugranál egy ilyet mindenképp érdemes beszerezni.

Lágy víz - RO esetén általában nullához közeli TDS-t lehet mérni az RO gyártás után. Ez csak akkor magasabb, ha jelentősen elkoszolódott már az RO membrán.

Szóval tegyük fel az RO víz TDS 5.

Ha ezt beteszitek egy olyan akváriumba amiben nincs aljzat, akkor ugyanez az érték marad.

Ha olyan akváriumba tesztitek amiben vízre semleges aljzat van, akkor is csak minimális elmozdulás lesz. Pl homok stb.

Ha olyan akváriumba teszitek, amibe most került frissen aktív aljzat, akkor az első mérés után egyből 50-80-as TDS értékeket lehet mérni, mivel az aljzatban található ásványi anyagok módosítják a víz paramétereit.

Ha ugyanebbe az akváriumba olyan dekorációt teszünk, ami keményít, még magasabb értéket mérhetünk.

Mindez úgy, hogy tápozást még el sem kezdtük!

A növénytápok összetételétől függően tovább emelkedhet a TDS, de ez a növények tápanyagfelvétele után némileg korrigálódik.

Budapesten az átlagos csapvíz 330-380ppm körül van. Hogy ez magas vagy sem erről sokat beszéltünk már, létezik sokkal magasabb is az országban. Lágy vízben szebben, jobban fejlődnek a növények.

A Tropica neveldében is lágyítanak és esővizet használnak. Általában 5-8-as keménységű vizeket használnak ők is.

Mi a GA-ban lágy vizet HA KELL visszasózzuk. Nem szórakozunk csapvízzel. Ez nekünk csak extra macera, túl sok mérést kívánna és nem is cél, hogy az RO-val megszűrt vízhez csapvizet keverjünk. Inkább Booster porokat használunk a visszakeményítéshez. Ezt használjuk ha kell pontosan mérhető, adagolható TDS-el és tesztekkel jól kontrollálható. Általában 120-200 között mozog a TDS érték minden akváriumunkban attól függően, hogy milyen dekorok esetleg garnélák vannak bent. De jellemzően inkább az alsó részre lövünk. 120-150.

Tartósan alacsony TDS értéknél több esetben láttunk problémát garnéláknál, ahol a nem tudtak rendesen vedleni a garnélák. Az aktív aljzatok pl ADA Aqua Soil Amazonia eleve 80-as TDS körül tartja a vizet, ami már határon van akár porozás nélkül is lehetne garnizni. De a biztonság kedvéért azért nem árt még némi ásványi anyaggal ráerősíteni.

Korábban említettem egy másik területet ahol sikeresen alkalmazható a TDS mérés.

TROPICA módszer pl abból áll, hogy semleges aljzatot használva vizet betöltve pontosan tudják mennyi a víz vezetőképessége. Betápoznak és egy bizonyos szintent tartják a TDS vagy vezetőképeséget. Akkor tápoznak, ha a TDS jelentősen lecsökken - a növények felemésztik a növénytápokat az akváriumból vagy látható hiánytüneteket produkálnak. Bár Tropica módszert írtam a fenti dolog nem a cég által ajánlott módszer pusztán az egyik biológusé, aki a Tropica saját növényes medencéit gondozza és kiállítási akijait készíti. Az ő elmélete abban a pillanatban borulna meg, amint a homok helyett aktív aljzatot használna, ezt ő több alkalommal meg is jegyezte, mert az aljzat folyamatosan tekergeti a vízpparamétereket és lehetetlenné tenné a TDS alapú tápozást a jelenlegi módon.

A fenti szösszenetet egy beszélgetés elindításához dobtam fel. Jöhet minden kérdés, ami TDS értékről szól. Direkt nem KH-zok, GH-zok, pH-zok. Mint mindennek itt is több út vezet a sikerhez. A TDS méricskélés csak egy lehetséges a sok közül.
 
Sziasztok! Akkor is érdemes beruházni garnélák mellé, egy TDS mérőre, ha nincs RO vizem még? Érdemes méregetni a csapvizet?

Köszi
 
Sziasztok! Akkor is érdemes beruházni garnélák mellé, egy TDS mérőre, ha nincs RO vizem még? Érdemes méregetni a csapvizet?

Köszi
Ha csak csapvizezel, akkor nem kell TDS, hiszen a csapvized ppm értéke nem fog változni (reméljük).
Akkor viszont vehetsz, ha tudod előre , hogy majd RO-zni fogsz.;)
 
Ezt a márkát ismeri valaki?

TEC-HU TDS teszter

Alacsony mérési tartományú TDS teszter, mérés tartománya: 0-tól 1999 ppm (mg/L).
Az elem élettartama kb. 250 óra folyamatos használatra elegendő.
Kijelzés: 1 ppm (mg/L)
Hőm. kompenzáció: Automatikus, 0-tól 50°C ß=2%/°C-nál.
TDS faktor: 0.5
Mérete és súlya: 165 x 30 x 30 mm / 80 g

Köszi
 
Az RO víz esetleges visszasózását már vízcserét követően végzitek el és ezzel is az aljzat-dekor kompenzáló hatását mérve állítjátok be vagy az RO víz készítésekor sóztok vissza, de ilyenkor is számoltok az aljzattal, dekorral?
 
Az RO víz esetleges visszasózását már vízcserét követően végzitek el és ezzel is az aljzat-dekor kompenzáló hatását mérve állítjátok be vagy az RO víz készítésekor sóztok vissza, de ilyenkor is számoltok az aljzattal, dekorral?

RO akváriumba be, rámér és sóz :) Így mindent figyelembe veszel. A következő napokban az érték elmászhat, de ezzen nem foglalkozunk.
 
RO akváriumba be, rámér és sóz :) Így mindent figyelembe veszel. A következő napokban az érték elmászhat, de ezzen nem foglalkozunk.

Szia Viktor,

a nagyobb arányú cseréket is így csináljátok? Mert mondjuk ha 140 a TDS és 50%-ot cserélnék, akkor ezt ha RO-val töltöm vissza, akkor lemegy 70-re, majd a sózással vissza 140-re. Ezzel nem okoznék TDS sokkot a garnéláknak? (Én levegőztető csővel töltöm vissza a vizet, és folyamatosan mérek, és már a kannában visszasózom, beállítom az értéket, hogy ne a garnélák fejére öntsem a kanál sót... :) Bár ez lehet, hogy túl óvatos módszer... )

Péter
 
Minden lágyvizes cserét így csinálunk. A por nincs hatással a halakra garnikra ezt már a legelején láttuk, amikor elkezdtük használni. Viszont gyorsan fellövi a vízértéket a megfelelő szintre.
 
Minden lágyvizes cserét így csinálunk. A por nincs hatással a halakra garnikra ezt már a legelején láttuk, amikor elkezdtük használni. Viszont gyorsan fellövi a vízértéket a megfelelő szintre.

Köszi! Akkor csak én óvatoskodom el túlságosan a dolgokat... :)
 
Ok! Köszönöm! ;)



Én fordítva csinálom, mert véleményem szerint egy beállt akiban, ahol nagyjából mindig 120-as TDS van, ha sima RO vizet öntök felborul, még ha egy pillanatra is, az egyensúly. Én Ro -t vödörbe, rásózok, míg kb. 100-as TDS nem lesz( itt figyelembe veszem hogy a heti tápozás miatt kb. 120-ra fel fog kúszni a TDS érték , és így öntöm az akváriumba. Eddig még sem növény, sem élőlény nem panaszkodott.
 
Én fordítva csinálom, mert véleményem szerint egy beállt akiban, ahol nagyjából mindig 120-as TDS van, ha sima RO vizet öntök felborul, még ha egy pillanatra is, az egyensúly. Én Ro -t vödörbe, rásózok, míg kb. 100-as TDS nem lesz( itt figyelembe veszem hogy a heti tápozás miatt kb. 120-ra fel fog kúszni a TDS érték , és így öntöm az akváriumba. Eddig még sem növény, sem élőlény nem panaszkodott.

Köszi! ;)
 
Ma bemértem az RO készülékem által készített vizet.
Először fennakadt a szemem, mert 180-as vizet prezentált a csap megnyitásakor. Egy picivel később 40 ppm-es vizet nyomott, majd úgy 5 perc múlva ez az érték lement 20-ra. Véleményetek szerint már ideje mindent cserélni benne, vagy még egy ideig hagyhatom ketyegni?
 
A 20-as TDS érték még jó, de tudni kéne milyen a csapvíz, hogy biztosat lehessen mondani. Lassan azért ideje lesz a cserének, a membran sokáig bírja ha mindig át van mosva és cserélve van az előszuro.
 
A csapvízre is rámértem 320 körül állt be. Dani, mit értesz átmosatáson? Beindítom és egy ideig hagyom folyni belőle a vizet és azt még nem fogom fel?
 
Ha van időd akkor előtte is átmoshatod (2-3p), de még fontosabb a lágyvíz készítés után átmosni 3-4 percig, hogy a membrán felszínéről lemossa a szennyeződést.
 
Akkor valaki elmagyarázhatná az átöblítés folyamatát :D
Nem találom sehol. Köszönöm!!!
 
Back
Oldal tetejére