• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

TDS és a lágy víz

Az a bajom, hogy növények növekedése lelassult. A kedvező paraméterek ellenére csak a vízcserét követő 2-3 napig bubiznak a növények, és az algásodással is többet küzdök. Beruháznék egy vízlágyítóra, csak a víz cseréket nem tudom hogyan oldanàm meg. 100 litert cserélek általában. Úgy tudom elképzelni, hogy 4 25 literes kannát megtöltök és a csere alkalmával ezzel töltöm fel. Ti hogyan csináljátok?
 
Én belerakom az RO csövét az akiba és uccu neki. :) a szűrő kb. 15 percet áll utána meg a legkisebb teljesítményen megy.
Előtte a kisebb ROval én is vodroztem.
 
Sziasztok!

Nem a legjobb hely és lehet hogy már valahol elhangzott ez a kérdés ezért elnézést.
TDS cerka vásárlását fontolgatom. Kinéztem magamnak a GreenWorks TDS vezetőképesség vízkeménységmérőt .
Van erről valakinek valamilyen tapasztalata? Esetleg valaki írna erről pár szót?
Esetleg érdemes kicsit többet gyűjtögetni rá és megvenni a drágábbat? Mivel tud ez kevesebbet mint a másik, kb. kétszer ennyibe kerülő társa?
Előre is köszi!
 
Sziasztok!

Nem a legjobb hely és lehet hogy már valahol elhangzott ez a kérdés ezért elnézést.
TDS cerka vásárlását fontolgatom. Kinéztem magamnak a GreenWorks TDS vezetőképesség vízkeménységmérőt .
Van erről valakinek valamilyen tapasztalata? Esetleg valaki írna erről pár szót?
Esetleg érdemes kicsit többet gyűjtögetni rá és megvenni a drágábbat? Mivel tud ez kevesebbet mint a másik, kb. kétszer ennyibe kerülő társa?
Előre is köszi!


Szia

Én már feltettem ezt a kérdést,íme a válasz
ÚJDONSÁG - Szállítmány beérkezések | Page 68 | Magyar Akvakertész Fórum
 
Bár egy másik topik is nyílt épp a mai napon, de gondoltam külön veszek egy TDS topikot és leírom mi hogy csináljuk és miért érdemes figyelni a TDS-re.

Most magát a TDS fogalmát nem írom le, ezt megtörtént már korábban fórumra rákeresve meg lehet találni, talán wiki jegyzetben is bent van. Legyen elég annyi, hogy össz oldott ásványi anyag szintet mérünk.

Az egész leginkább lágy víz esetén jön elő, de mondok majd egy másik példát az alkalmazására.

TDS értéket digit mérőkkel lehet mérni. Ha beleugranál egy ilyet mindenképp érdemes beszerezni.

Lágy víz - RO esetén általában nullához közeli TDS-t lehet mérni az RO gyártás után. Ez csak akkor magasabb, ha jelentősen elkoszolódott már az RO membrán.

Szóval tegyük fel az RO víz TDS 5.

Ha ezt beteszitek egy olyan akváriumba amiben nincs aljzat, akkor ugyanez az érték marad.

Ha olyan akváriumba tesztitek amiben vízre semleges aljzat van, akkor is csak minimális elmozdulás lesz. Pl homok stb.

Ha olyan akváriumba teszitek, amibe most került frissen aktív aljzat, akkor az első mérés után egyből 50-80-as TDS értékeket lehet mérni, mivel az aljzatban található ásványi anyagok módosítják a víz paramétereit.

Ha ugyanebbe az akváriumba olyan dekorációt teszünk, ami keményít, még magasabb értéket mérhetünk.

Mindez úgy, hogy tápozást még el sem kezdtük!

A növénytápok összetételétől függően tovább emelkedhet a TDS, de ez a növények tápanyagfelvétele után némileg korrigálódik.

Budapesten az átlagos csapvíz 330-380ppm körül van. Hogy ez magas vagy sem erről sokat beszéltünk már, létezik sokkal magasabb is az országban. Lágy vízben szebben, jobban fejlődnek a növények.

A Tropica neveldében is lágyítanak és esővizet használnak. Általában 5-8-as keménységű vizeket használnak ők is.

Mi a GA-ban lágy vizet HA KELL visszasózzuk. Nem szórakozunk csapvízzel. Ez nekünk csak extra macera, túl sok mérést kívánna és nem is cél, hogy az RO-val megszűrt vízhez csapvizet keverjünk. Inkább Booster porokat használunk a visszakeményítéshez. Ezt használjuk ha kell pontosan mérhető, adagolható TDS-el és tesztekkel jól kontrollálható. Általában 120-200 között mozog a TDS érték minden akváriumunkban attól függően, hogy milyen dekorok esetleg garnélák vannak bent. De jellemzően inkább az alsó részre lövünk. 120-150.

Tartósan alacsony TDS értéknél több esetben láttunk problémát garnéláknál, ahol a nem tudtak rendesen vedleni a garnélák. Az aktív aljzatok pl ADA Aqua Soil Amazonia eleve 80-as TDS körül tartja a vizet, ami már határon van akár porozás nélkül is lehetne garnizni. De a biztonság kedvéért azért nem árt még némi ásványi anyaggal ráerősíteni.

Korábban említettem egy másik területet ahol sikeresen alkalmazható a TDS mérés.

TROPICA módszer pl abból áll, hogy semleges aljzatot használva vizet betöltve pontosan tudják mennyi a víz vezetőképessége. Betápoznak és egy bizonyos szintent tartják a TDS vagy vezetőképeséget. Akkor tápoznak, ha a TDS jelentősen lecsökken - a növények felemésztik a növénytápokat az akváriumból vagy látható hiánytüneteket produkálnak. Bár Tropica módszert írtam a fenti dolog nem a cég által ajánlott módszer pusztán az egyik biológusé, aki a Tropica saját növényes medencéit gondozza és kiállítási akijait készíti. Az ő elmélete abban a pillanatban borulna meg, amint a homok helyett aktív aljzatot használna, ezt ő több alkalommal meg is jegyezte, mert az aljzat folyamatosan tekergeti a vízpparamétereket és lehetetlenné tenné a TDS alapú tápozást a jelenlegi módon.

A fenti szösszenetet egy beszélgetés elindításához dobtam fel. Jöhet minden kérdés, ami TDS értékről szól. Direkt nem KH-zok, GH-zok, pH-zok. Mint mindennek itt is több út vezet a sikerhez. A TDS méricskélés csak egy lehetséges a sok közül.
 
Bár egy másik topik is nyílt épp a mai napon, de gondoltam külön veszek egy TDS topikot és leírom mi hogy csináljuk és miért érdemes figyelni a TDS-re.

Most magát a TDS fogalmát nem írom le, ezt megtörtént már korábban fórumra rákeresve meg lehet találni, talán wiki jegyzetben is bent van. Legyen elég annyi, hogy össz oldott ásványi anyag szintet mérünk.

Az egész leginkább lágy víz esetén jön elő, de mondok majd egy másik példát az alkalmazására.

TDS értéket digit mérőkkel lehet mérni. Ha beleugranál egy ilyet mindenképp érdemes beszerezni.

Lágy víz - RO esetén általában nullához közeli TDS-t lehet mérni az RO gyártás után. Ez csak akkor magasabb, ha jelentősen elkoszolódott már az RO membrán.

Szóval tegyük fel az RO víz TDS 5.

Ha ezt beteszitek egy olyan akváriumba amiben nincs aljzat, akkor ugyanez az érték marad.

Ha olyan akváriumba tesztitek amiben vízre semleges aljzat van, akkor is csak minimális elmozdulás lesz. Pl homok stb.

Ha olyan akváriumba teszitek, amibe most került frissen aktív aljzat, akkor az első mérés után egyből 50-80-as TDS értékeket lehet mérni, mivel az aljzatban található ásványi anyagok módosítják a víz paramétereit.

Ha ugyanebbe az akváriumba olyan dekorációt teszünk, ami keményít, még magasabb értéket mérhetünk.

Mindez úgy, hogy tápozást még el sem kezdtük!Hali.
Nekem 9 öSSZ KEMÉNYSÉGÜ,8 KARBONÁT KEMÉNSÉGŰ a vizem.A tds,430ppm.Káli nitrát,káli foszfát a tápozás EI adagolás szerint.Ilyenkor mi van?A vízcsere előtti nitrát

A növénytápok összetételétől függően tovább emelkedhet a TDS, de ez a növények tápanyagfelvétele után némileg korrigálódik.

Budapesten az átlagos csapvíz 330-380ppm körül van. Hogy ez magas vagy sem erről sokat beszéltünk már, létezik sokkal magasabb is az országban. Lágy vízben szebben, jobban fejlődnek a növények.

A Tropica neveldében is lágyítanak és esővizet használnak. Általában 5-8-as keménységű vizeket használnak ők is.

Mi a GA-ban lágy vizet HA KELL visszasózzuk. Nem szórakozunk csapvízzel. Ez nekünk csak extra macera, túl sok mérést kívánna és nem is cél, hogy az RO-val megszűrt vízhez csapvizet keverjünk. Inkább Booster porokat használunk a visszakeményítéshez. Ezt használjuk ha kell pontosan mérhető, adagolható TDS-el és tesztekkel jól kontrollálható. Általában 120-200 között mozog a TDS érték minden akváriumunkban attól függően, hogy milyen dekorok esetleg garnélák vannak bent. De jellemzően inkább az alsó részre lövünk. 120-150.

Tartósan alacsony TDS értéknél több esetben láttunk problémát garnéláknál, ahol a nem tudtak rendesen vedleni a garnélák. Az aktív aljzatok pl ADA Aqua Soil Amazonia eleve 80-as TDS körül tartja a vizet, ami már határon van akár porozás nélkül is lehetne garnizni. De a biztonság kedvéért azért nem árt még némi ásványi anyaggal ráerősíteni.

Korábban említettem egy másik területet ahol sikeresen alkalmazható a TDS mérés.

TROPICA módszer pl abból áll, hogy semleges aljzatot használva vizet betöltve pontosan tudják mennyi a víz vezetőképessége. Betápoznak és egy bizonyos szintent tartják a TDS vagy vezetőképeséget. Akkor tápoznak, ha a TDS jelentősen lecsökken - a növények felemésztik a növénytápokat az akváriumból vagy látható hiánytüneteket produkálnak. Bár Tropica módszert írtam a fenti dolog nem a cég által ajánlott módszer pusztán az egyik biológusé, aki a Tropica saját növényes medencéit gondozza és kiállítási akijait készíti. Az ő elmélete abban a pillanatban borulna meg, amint a homok helyett aktív aljzatot használna, ezt ő több alkalommal meg is jegyezte, mert az aljzat folyamatosan tekergeti a vízpparamétereket és lehetetlenné tenné a TDS alapú tápozást a jelenlegi módon.

A fenti szösszenetet egy beszélgetés elindításához dobtam fel. Jöhet minden kérdés, ami TDS értékről szól. Direkt nem KH-zok, GH-zok, pH-zok. Mint mindennek itt is több út vezet a sikerhez. A TDS méricskélés csak egy lehetséges a sok közül.
Bár egy másik topik is nyílt épp a mai napon, de gondoltam külön veszek egy TDS topikot és leírom mi hogy csináljuk és miért érdemes figyelni a TDS-re.

Most magát a TDS fogalmát nem írom le, ezt megtörtént már korábban fórumra rákeresve meg lehet találni, talán wiki jegyzetben is bent van. Legyen elég annyi, hogy össz oldott ásványi anyag szintet mérünk.

Az egész leginkább lágy víz esetén jön elő, de mondok majd egy másik példát az alkalmazására.

TDS értéket digit mérőkkel lehet mérni. Ha beleugranál egy ilyet mindenképp érdemes beszerezni.

Lágy víz - RO esetén általában nullához közeli TDS-t lehet mérni az RO gyártás után. Ez csak akkor magasabb, ha jelentősen elkoszolódott már az RO membrán.

Szóval tegyük fel az RO víz TDS 5.

Ha ezt beteszitek egy olyan akváriumba amiben nincs aljzat, akkor ugyanez az érték marad.

Ha olyan akváriumba tesztitek amiben vízre semleges aljzat van, akkor is csak minimális elmozdulás lesz. Pl homok stb.

Ha olyan akváriumba teszitek, amibe most került frissen aktív aljzat, akkor az első mérés után egyből 50-80-as TDS értékeket lehet mérni, mivel az aljzatban található ásványi anyagok módosítják a víz paramétereit.

Ha ugyanebbe az akváriumba olyan dekorációt teszünk, ami keményít, még magasabb értéket mérhetünk.

Mindez úgy, hogy tápozást még el sem kezdtük!

A növénytápok összetételétől függően tovább emelkedhet a TDS, de ez a növények tápanyagfelvétele után némileg korrigálódik.

Budapesten az átlagos csapvíz 330-380ppm körül van. Hogy ez magas vagy sem erről sokat beszéltünk már, létezik sokkal magasabb is az országban. Lágy vízben szebben, jobban fejlődnek a növények.

A Tropica neveldében is lágyítanak és esővizet használnak. Általában 5-8-as keménységű vizeket használnak ők is.

Mi a GA-ban lágy vizet HA KELL visszasózzuk. Nem szórakozunk csapvízzel. Ez nekünk csak extra macera, túl sok mérést kívánna és nem is cél, hogy az RO-val megszűrt vízhez csapvizet keverjünk. Inkább Booster porokat használunk a visszakeményítéshez. Ezt használjuk ha kell pontosan mérhető, adagolható TDS-el és tesztekkel jól kontrollálható. Általában 120-200 között mozog a TDS érték minden akváriumunkban attól függően, hogy milyen dekorok esetleg garnélák vannak bent. De jellemzően inkább az alsó részre lövünk. 120-150.

Tartósan alacsony TDS értéknél több esetben láttunk problémát garnéláknál, ahol a nem tudtak rendesen vedleni a garnélák. Az aktív aljzatok pl ADA Aqua Soil Amazonia eleve 80-as TDS körül tartja a vizet, ami már határon van akár porozás nélkül is lehetne garnizni. De a biztonság kedvéért azért nem árt még némi ásványi anyaggal ráerősíteni.

Korábban említettem egy másik területet ahol sikeresen alkalmazható a TDS mérés.

TROPICA módszer pl abból áll, hogy semleges aljzatot használva vizet betöltve pontosan tudják mennyi a víz vezetőképessége. Betápoznak és egy bizonyos szintent tartják a TDS vagy vezetőképeséget. Akkor tápoznak, ha a TDS jelentősen lecsökken - a növények felemésztik a növénytápokat az akváriumból vagy látható hiánytüneteket produkálnak. Bár Tropica módszert írtam a fenti dolog nem a cég által ajánlott módszer pusztán az egyik biológusé, aki a Tropica saját növényes medencéit gondozza és kiállítási akijait készíti. Az ő elmélete abban a pillanatban borulna meg, amint a homok helyett aktív aljzatot használna, ezt ő több alkalommal meg is jegyezte, mert az aljzat folyamatosan tekergeti a vízpparamétereket és lehetetlenné tenné a TDS alapú tápozást a jelenlegi módon.

A fenti szösszenetet egy beszélgetés elindításához dobtam fel. Jöhet minden kérdés, ami TDS értékről szól. Direkt nem KH-zok, GH-zok, pH-zok. Mint mindennek itt is több út vezet a sikerhez. A TDS méricskélés csak egy lehetséges a sok közül.
Hali.
Nálam a GH 9,KH 8,PH 6.5,TDS 430ppm!!!!!Tápozás EI szerint.A vízcsere előtti Nnitrát szint 12,5ppm,foszfát 1,5ppm.Hogy lehet a tds ilyen magas????Vélemény,javaslat?
 
Hali.
Nálam a GH 9,KH 8,PH 6.5,TDS 430ppm!!!!!Tápozás EI szerint.A vízcsere előtti Nnitrát szint 12,5ppm,foszfát 1,5ppm.Hogy lehet a tds ilyen magas????Vélemény,javaslat?
Úgy, hogy minden vízben oldott anyag emeli a víz vezetőképességét, így a TDS-t is. Feltételezem, hogy túl van tápozva az akváriumod, így vízcsere előtt már a rengeted táp nagyon elviszi a TDS értéket. A foszfát szinted magas, elég az 1 ppm.
 
Üdv! Próbálgatom értelmezni a frissen beszerzett TDS cerkám adatait. A napokban álltam át az egyik akimban full ro-ra, szép fokozatosan. 3 napos fele csap-fele ro vizem 250 körül állt meg úgy, hogy seiryu dekor van benne. Lecseréltem a víz 3/4-ét full ro-ra, és utána rögtön rámértem. 100 ppm volt. 24 óra elteltével felkúszott 150-re, majd további 24 óra után 160-ra. Közben persze kapott Green Aqua Macro-micro tápokat, illetve extra vasat és foszfátot.

Ez nekem normálisnak tűnik egyelőre. Osztjátok e véleményt?
 
Ez nekem normálisnak tűnik egyelőre. Osztjátok e véleményt?
Nálam full RO-val 200 körül meg szokott állni. Érdekes, hogy a vízcsere után először gyorsan emelkedik, de aztán teljesen belassul a TDS emelkedése. Pedig a kövek folyamatosan ott vannak és még a felét sem adom az EI szerinti mennyiségnek a tápokból.
 
Úgy, hogy minden vízben oldott anyag emeli a víz vezetőképességét, így a TDS-t is. Feltételezem, hogy túl van tápozva az akváriumod, így vízcsere előtt már a rengeted táp nagyon elviszi a TDS értéket. A foszfát szinted magas, elég az 1 ppm.
Erre gondoltam én is.Csakhogy van egy kis kék algám.Az meg a kevés nitrát szinttől van.Vagy nem?Ma kicsit besavaztam nekik,úggy láttam beszürkültek,elhaltak.A héten már nem tápoztam,az értékek maradtak,sőt a voszfát feljebb ment.Alig van hal a 350-es aksiba,alig etetek.A nitrit 0,025.Nem is értem.50 %VÍZCSERE UTÁN(fele csapi 24 dk,fele 0-ás) 280 most a TDS.Akkor várjam meg míg lemegy 180 ra?S csak utána tápozzak,
Még egy kérdés nem pont ide.6.5PH MELLET 12 KH.A halak virgoncak.Hogy lehet?Iszonyú magas a CO2 elméletileg?Köszönöm!
 
Csakhogy van egy kis kék algám.Az meg a kevés nitrát szinttől van.
A cyano alga inkább a pangó helyeken jelentkezik.


a voszfát feljebb ment
Ez érdekes. Milyen az ajzat?


280 most a TDS
Akkor miért nem RO-val cserélsz vizet?
Én a helyedben minden nap cserélnék 30%-ot, addig míg le nem megy a TDS 130-ra. Beszereznék valamilyen visszasózó port és akkor csinálnék egy feles vízcserét. Onnantól a porral kellene 130-ra beállítani a TDS-t. A csapvizet elfelejteném a helyedben.


Akkor várjam meg míg lemegy 180 ra?S csak utána tápozzak,
Ne. De adagolj kevesebbet.


Még egy kérdés nem pont ide.6.5PH MELLET 12 KH.A halak virgoncak.Hogy lehet?Iszonyú magas a CO2 elméletileg?
Ha van bőven oldott Oxigén a vízben, akkor az élőlényeknek nem lesz baja, attól még lehet magas a CO2 szint. A 6,5 Ph egyáltalán nem alacsony.
Drop checker milyen színű?
 
Az oxigén 8ppm,a talaj bazalt,alatta táptalaj-(nem gyári)A vízcseréhez gyantás vízlágyítóval készített vizet használok(sósavval regenerálva).0gh-0 kh.4-5ph.Muszály csapvízzel kevernem!!!!!!
A drop-világoszöld.Az akvárium 350 literReggeli helyzet:-A PH vissza ment 7-re,a CO-szint 16ppm,Valószínű a vízcsere után még nem volt összekeveredve a víz,azért kaptam ilyen szélsőséges értékeket.Kicsit megilyedtem az élőlények miatt,de a rákok is jól bírták.Most a drop kékeszöld,kb 2 órája indítottam a Co-ót.A TDS-már "csak"290ppm.Amúgy hetente 50%vízcsere(pont ezután néztem mértem az extrém adatokat)A fura,hogy a kh értékem 8-10 es mindig,nem megy lejjebb.Van még az aksiba vörös balatoni kő,de sósavra nem reagál.
Köszönöm.Szia.
 
Sziasztok!
Van kétféle tds. mérőm ami állítható! Kérdésem, hogy a kalibrálását hogyan oldhatnám meg, mind két mérő más ppm értéket mutat!
mGfJmC5a7kr3z8PUvihF3pg.jpg
majUuxtWUR0GteOFijqQWUw.jpg

A két legjobb:p, vagy tévednék:greedy:
 
Utoljára módosított:
sziasztok,
olyan kérdéssel fordulok hozzátok hogy a ga oldalán lévő adwa és greenworks tds mérő között nagy a különbség? :)
 
Ha szereted a jobb minőségű dolgokat akkor igen. Nekem nem volt szimpatikus, hogy egy csavarral kell szerencsétlenkedni és még így sem lesz pontos az eredmény, mert nincs a csavarnak olyan állása amikor jót mutat.
 
Back
Oldal tetejére