• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

TDS és a lágy víz

Legjobb tudomásom szerint ilyen folyadékba kell állitani
Kalibráló folyadék 1413 uS/cm - Vezetőképesség mérő műszerhez - 50ml. 1 190,00 Ft Green Aqua
és 706,5 értékre kell állitani.Persze ilyenkor át kell állitani microsiemensis-re a műszert előtte..Kalibrálás utána vissza lehet állitani ppm-re.
Viszont jó lenne ha valaki megerősítene benne ,nem e mondok hülyeséget.Nekem a régi ehhez hasonlót így kellett manuálisan kalibrálni.
@inadsz Dani ebben profi:)
;)

@inadsz Dani hozzászólását itt a topicban, amit neked írt, de máshol egyenlőre még nem olvastam ilyen megoldásról. Persze attól függetlenül nem mondom azt, hogy nem működő képes a módszer.
Mindenesetre örülnék, ha még itt valaki megerősítené ezt a módszert, mert ha esetleg jól van kalibrálva, akkor nem szeretném elállítani rossz értékre.
Miként tudom átállítani microsiemensis-re a készüléket, mert csak egy "on/off" és egy "Hold" gomb van rajta?
Hőmérsékletet kompenzálja mérésnél, vagy csak szobahőmérsékleten pontos az eredmény?
 
Ebben nem tudok neked segíteni ,mert az enyémet a régit lehetett állitani microra is
Őőő most van egy kis kavar a fejemben ezzel. Az említett 706,5-ös érték az nem ppm véletlenül?
Nem úgy van, hogy ha ppm-en hagyom, akkor kell 706.5-re állítanom? Ha viszont mikrosiemens-re állítom, akkor pedig 1413-ra kell tekernem?
Bocsi az amatőr kérdésért, de már kezdek elveszni az átváltásokban.
 
Őőő most van egy kis kavar a fejemben ezzel. Az említett 706,5-ös érték az nem ppm véletlenül?
Nem úgy van, hogy ha ppm-en hagyom, akkor kell 706.5-re állítanom? Ha viszont mikrosiemens-re állítom, akkor pedig 1413-ra kell tekernem?
Bocsi az amatőr kérdésért, de már kezdek elveszni az átváltásokban.
Mivel a fentebb belinkelt folyadék microsiemensis-ben van megadva ebben is kell kalibrálni.Persze csak abban az esetben ha át tudod állitani a műszert.Ha csak ppm-et mér abban az esetben nem tudom mi a teendő:)
 
Őőő most van egy kis kavar a fejemben ezzel. Az említett 706,5-ös érték az nem ppm véletlenül?
Nem úgy van, hogy ha ppm-en hagyom, akkor kell 706.5-re állítanom? Ha viszont mikrosiemens-re állítom, akkor pedig 1413-ra kell tekernem?
Bocsi az amatőr kérdésért, de már kezdek elveszni az átváltásokban.
Google 1
Google 2
 
Ez a fajta egyszerűbb TDS mérő nem tud hőmérséklet kompenzációt és mértékegység átváltást sem. 706,5-re kell beállítani a mérőt a hátuljában levő csavarral.
 
Ez a fajta egyszerűbb TDS mérő nem tud hőmérséklet kompenzációt és mértékegység átváltást sem. 706,5-re kell beállítani a mérőt a hátuljában levő csavarral.
Ha van csavar a hátúlján. 3 dollárért még csavar is legyen?
 
Sziasztok!

Ha jól emlékszem már volt róla szó, hogy TDS-t csak vízcsere után érdemes mérni, mert utána a kövek valószínűleg úgyis emelnek rajta. Viszont nem tudom jól sejtem-e , hogy az agresszív EI szerinti tápozás is feltolhatja? Hiszen a műszer lényegében az oldott anyagot méri, nem a vízkeménységet . Több vízcsere óta nem tettem GH növelőt a vízbe, mert hittem a műszernek ami most is 200 feletti értéket mutat, szombati vízcsere után volt 140. Most meg néztem egy GH-t az meg a második csepp után szint váltott.
 
Sziasztok!

Ha jól emlékszem már volt róla szó, hogy TDS-t csak vízcsere után érdemes mérni, mert utána a kövek valószínűleg úgyis emelnek rajta. Viszont nem tudom jól sejtem-e , hogy az agresszív EI szerinti tápozás is feltolhatja? Hiszen a műszer lényegében az oldott anyagot méri, nem a vízkeménységet . Több vízcsere óta nem tettem GH növelőt a vízbe, mert hittem a műszernek ami most is 200 feletti értéket mutat, szombati vízcsere után volt 140. Most meg néztem egy GH-t az meg a második csepp után szint váltott.
Ige, ha öntöd bele a tápot, emelkedni fog a TDS. Én is EI szerint tápozok, emelkedik is a TDS, napról napra. Más nem oldódik bele, mert ha nem rakok tápot, másnap ugyanannyi marad. Úgy emlékszem, hogy inkább a micro elemek emelnek a TDS-en.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ha jól emlékszem már volt róla szó, hogy TDS-t csak vízcsere után érdemes mérni, mert utána a kövek valószínűleg úgyis emelnek rajta. Viszont nem tudom jól sejtem-e , hogy az agresszív EI szerinti tápozás is feltolhatja? Hiszen a műszer lényegében az oldott anyagot méri, nem a vízkeménységet . Több vízcsere óta nem tettem GH növelőt a vízbe, mert hittem a műszernek ami most is 200 feletti értéket mutat, szombati vízcsere után volt 140. Most meg néztem egy GH-t az meg a második csepp után szint váltott.
Ez egyébként érdekes felvetés... RO vízzel cserélek és nálam sincs semmi hardscape, ami beoldódna a vízbe és ezzel emelné a TDS-t. A tápozás kb. 7ppm-el emeli naponta. Vízcserekor lemegy a TDS 130 ppm-re és 160-170-re nő egy hét alatt. Emiatt egy jó ideje nem használok már semmilyen sót. Helyes ez így?
Ezzel együtt természetesen a CO2 szint ingadozást is látom, hiszen a hét folyamán egyre kevesebb CO2 oldódik be az egyre inkább pufferelt vízbe (ez simán látszik a DC színén).
Van erre a problémakörre valami megoldás a PH kontrolleren, vagy +1 félidős vízcserén kívül?
 
Sziasztok!

Ha jól emlékszem már volt róla szó, hogy TDS-t csak vízcsere után érdemes mérni, mert utána a kövek valószínűleg úgyis emelnek rajta. Viszont nem tudom jól sejtem-e , hogy az agresszív EI szerinti tápozás is feltolhatja? Hiszen a műszer lényegében az oldott anyagot méri, nem a vízkeménységet . Több vízcsere óta nem tettem GH növelőt a vízbe, mert hittem a műszernek ami most is 200 feletti értéket mutat, szombati vízcsere után volt 140. Most meg néztem egy GH-t az meg a második csepp után szint váltott.

A műszer vezetőképességet mér, és mivel minden vízben oldott anyag növeli az oldat vezetőképességét, így ha bármit beoldunk a vízbe (táp, CO2, halkaja), az növelni fogja azt. A vezetőképességet megszorozzuk egy valamilyen számmal, aztán elnevezzük TDS-nek. És mivel ahány készülék annyi szorzószám, a Te 200-as TDS-ed, nálam lehet, hogy csak 170 lenne, vagy éppen csak 150 - bár a kérdés nem erre irányult :)

Én a cserevizet állítom be állandó vezetőképességűre (200 mikroS/cm növényesben), és ezzel cserélek, így a Gh/Kh állandó marad, a tápozás pedig nem ver át.

Ige, ha öntöd bele a tápot, emelkedni fog a TDS. Én is EI szerint tápozok, emelkedik is a TDS, napról napra. Más nem oldódik bele, mert ha nem rakok tápot, másnap ugyanannyi marad. Úgy emlékszem, hogy inkább a micro elemek emelnek a TDS-en.

A vezetőképesség koncentrációfüggő, pl. a GA mikrotáp 2 mg/ml vasat tartalmaz, míg a macrotáp 49,2 mg/l káliumot, ugyan a vas 3 töltést szállít, a kálium csak egyet, viszont a K jóval kisebb és gyorsabb mozgású ion, mint a vas, így legalább 1 / 3 × 49,2 / 2 = 8,2x annyi töltést képes szállítani egységnyi idő alatt a kálium, mint a vas. A Microtápban ugye a többi ion elhanyagolható mennyiségű (a kelátok ráadásul bazinagyok és lomhák), míg a Macroban ott a nitrát és a foszfát is. Ez az elmélet, kíváncsiak mérjék ki, hogy igaz-e :)
 
Ez egyébként érdekes felvetés... RO vízzel cserélek és nálam sincs semmi hardscape, ami beoldódna a vízbe és ezzel emelné a TDS-t. A tápozás kb. 7ppm-el emeli naponta. Vízcserekor lemegy a TDS 130 ppm-re és 160-170-re nő egy hét alatt. Emiatt egy jó ideje nem használok már semmilyen sót. Helyes ez így?
Ezzel együtt természetesen a CO2 szint ingadozást is látom, hiszen a hét folyamán egyre kevesebb CO2 oldódik be az egyre inkább pufferelt vízbe (ez simán látszik a DC színén).
Van erre a problémakörre valami megoldás a PH kontrolleren, vagy +1 félidős vízcserén kívül?

A leírásod alapján abban a vízben semmilyen puffer nincs, ami befolyásolná a CO2 beoldódását :)
 
Én most csepptesztre lőttem be a vízkeménységet. 5-ös a GH, ez remélem elég. Tápozás elég rendesen megy, mert folyamatos nitráthiány miatt algásodom. Mérés alapján vízcsere elött is csak 5-ös volt a szint, pedig a saját keverésű macroban a KNO3-at 79,8gramm/literes töménységűre keverem, és ebből lenne a normál táppozás 1ml/20 liter, de a 243-as akvariumba 20milit nyomok naponta és mégis kevés, ezért gondoltam, hogy ez az Angliából rendelt kálium-nitrát kétes tisztaságú, mert a GA-ból rendeltel ilyen probléma nem volt Tegnap simán elbírt az akvárium egy teáskanállal belőle, úgy lett 20mg/liter a nitrátszint. Ilyen mértékű tápozásnál meg nem csoda ha emelkedik a TDS érték
 
Utoljára módosított:
Én most csepptesztre lőttem be a vízkeménységet. 5-ös a GH, ez remélem elég. Tápozás elég rendesen megy, mert folyamatos nitráthiány miatt algásodom. Mérés alapján vízcsere elött is csak 5-ös volt a szint, pedig a saját keverésű macroban a KNO3-at 79,8gramm/literes töménységűre keverem, és ebből lenne a normál táppozás 1ml/20 liter, de a 243-as akvariumba 20milit nyomok naponta és mégis kevés, ezért gondoltam, hogy ez az Angliából rendelt kálium-nitrát kétes tisztaságú, mert a GA-ból rendeltel ilyen probléma nem volt Tegnap simán elbírt az akvárium egy teáskanállal belőle, úgy lett 20mg/liter a nitrátszint. Ilyen mértékű tápozásnál meg nem csoda ha emelkedik a TDS érték

OFF: Tutira jó az teszt? csak gyors számolás fejben/telefonnal, de a 20 ml az ~4 mg/l nitrát (a névleges 243 l-re), ha így mértél 20 mg/l-t, akkor előtte kb. 15 mg/l kellett volna lennie. Nem tudom, hogy most épp mi van az akvádban (hal/növény arány), de nálam high-light akvába is alig-alig kell nitrát, és mindig "magas". Ha gondolod, valamik küldesz postán némi vízmintát, megmérem fotométerrel.
 
OFF: Tutira jó az teszt? .
Bízom benne, hogy jó. Nem olyan rég vettem JBL. De mint írtam, én a KNO3 port találom gyengének, mert amikor elfogyott a GA-s utána jött elő megint a zöld szakállalga, szóval inkább a porból küldenék ha betudod vizsgálni.
 
Utoljára módosított:
Bízom benne, hogy jó. Nem olyan rég vettem JBL. De mint írtam, én a KNO3 port találom gyengének, inkább abból küldenék ha betudod vizsgálni.

Nekem okés, nitráttartalom alapján KNO3 tartalmat nagyon egyszerűen meg lehet határozni. A "mikort" megbeszéljük még, mert most pár hét leállás/szabadság következik ;)
 
Nekem okés, nitráttartalom alapján KNO3 tartalmat nagyon egyszerűen meg lehet határozni. A "mikort" megbeszéljük még, mert most pár hét leállás/szabadság következik ;)
Köszi előreis. Nekünk leállásról szó sincs, most is a gép mellől írok :confused:
 
A leírásod alapján abban a vízben semmilyen puffer nincs, ami befolyásolná a CO2 beoldódását :)
Akkor lehet inkább a meleg miatt gyorsabban párolgó víz és az ebből következő erősebb felszínmozgás a titok nyitja. Mindenesetre annak lehet bármire káros hatása, ha GH sót nem használok?
 
Back
Oldal tetejére