• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Táptalaj és a víz

Anubasnak, moháknak nem kell, a többihez jó lenne a táptalaj. Általánosból 5 cm körüli vastagságot tervezz (60*30*5= 9 liter)
Akkor kellene bele táptalaj is vagy elég általános talaj? Kavicsot elfelejtem egy életre.
 
Sziasztok,
Az 540l-es akváriumomban május eleje óta tóföldet használok táptalajnak, rajta aquadepo amazing soil aktív talajjal. Anno mindent szabályosan rendeztem be, kellően vastag fedő réteggel, sokáig nem is volt semmi gond.
Pár hete volt egy kis frissítés, átültetés,ill. régi növények gyökereinek kiszedése, de főleg csak az akva egyik oldalán. Nyilván minden óvatosság ellenére felkeveredett a talaj, ill. egy-egy darab a tóföldből is a felszínre került, de nagyobb részeket nem láttam szabadon.
A vizem azóta nem akar letisztulni, apró részecskék lebegnek benne, opálos. A vízcsere sajnosnem segít.
Azóta az átrendezett részre szórtam még be fedő réteget, ill.ma fogok beüzemelni a 2db Atman külső mellé egy ideiglenes power head szűrőt, hogy kiszedje a lebegő cuccokat.
Van esetleg valakinek jobb ötlete, vagy tippe, mit tehetnék még?
Restart elképzelhetetlen, meg akarom oldani anélkül.
 
Sziasztok,
Az 540l-es akváriumomban május eleje óta tóföldet használok táptalajnak, rajta aquadepo amazing soil aktív talajjal. Anno mindent szabályosan rendeztem be, kellően vastag fedő réteggel, sokáig nem is volt semmi gond.
Pár hete volt egy kis frissítés, átültetés,ill. régi növények gyökereinek kiszedése, de főleg csak az akva egyik oldalán. Nyilván minden óvatosság ellenére felkeveredett a talaj, ill. egy-egy darab a tóföldből is a felszínre került, de nagyobb részeket nem láttam szabadon.
A vizem azóta nem akar letisztulni, apró részecskék lebegnek benne, opálos. A vízcsere sajnosnem segít.
Azóta az átrendezett részre szórtam még be fedő réteget, ill.ma fogok beüzemelni a 2db Atman külső mellé egy ideiglenes power head szűrőt, hogy kiszedje a lebegő cuccokat.
Van esetleg valakinek jobb ötlete, vagy tippe, mit tehetnék még?
Restart elképzelhetetlen, meg akarom oldani anélkül.
Szia!
Gondolom a szűrőkben van bio töltet is meg perlon is. Perlont mindenképpen cserélnék.
Megpróbálnék beszerezni egy UV szűrőt, ha másnem próbára.. Nálam zöldes, opálos víznél segített.
 
Utoljára módosított:
Nos, a belső szűrő nem igazán segített. Tegnap bevetettem a Seachem Clarity vízkezelőt, jelenleg várom a fejleményeket. Ma pedig érkezik egy 18W-os UV szűrő. Sajnos, ha ezek összessége sem segít, azt hiszem, nagy gondban leszek...
Amúgy 2 külső szűrőm van, az egyiknek a nyomó ágára van kötve egy külső fűtő, a másiknak pedig a Co2 atomizer. Úgy tervezem, hogy az UV szűrőt a fűtő elé vagy után tenném. Van ezzel gond?
 
Nos, a belső szűrő nem igazán segített. Tegnap bevetettem a Seachem Clarity vízkezelőt, jelenleg várom a fejleményeket. Ma pedig érkezik egy 18W-os UV szűrő. Sajnos, ha ezek összessége sem segít, azt hiszem, nagy gondban leszek...
Amúgy 2 külső szűrőm van, az egyiknek a nyomó ágára van kötve egy külső fűtő, a másiknak pedig a Co2 atomizer. Úgy tervezem, hogy az UV szűrőt a fűtő elé vagy után tenném. Van ezzel gond?
Miért ragaszkodsz a tóföldhöz? Illetve egyáltalán miért ilyen tételen akartál spórolni egy ilyen léptékű akvánál?
Szerintem a legegyszerűbb megoldás egy teljes restart lenne, egy jobban átgondolt és felépített starttal. Ha hight tech vonalon menne az akva, akkor mindenképpen valami akváriumi táptalajjal kellene indítani, mert egy csúcsra hajtott ököszisztémát nagyon jól meg kell alapozni, hogy ne legyen kudarc belőle. Ha meg low vonal, akkor a gyepesítés eleve felejtős, és akkor inkább csak azokra a részekre raknék táptalajt, ahová szükséges, de ez is kiváltható pl tápkapszulákkal.

Ha nem múlt el ennyi idő alatt sem a ködösödés, akkor az az én olvasatomban azt jelenti, hogy nem sikerült megszüntetni a kiváltó okot, okokat, ergo ha az UV be is válik, a javulás várhatóan csak ideiglenes lesz - ez is a restart mellett szólna nálam.
 
Ha egyetlen mód van rá, szeretném elkerülni a restartot, mert a méretek, mennyiségek (növények, halak, garnélák) miatt ez iszonyat bonyolult ügy lenne... Amúgy nem hiszem, hogy egyértelműen a tóföld a hibás, én inkább gyanakszom az amazing soil-ra.
De, bizakodok még, hátha sikerül megoldani adolgot, mellesleg nem egy olyan szintű opálosságról beszélünk, ami katasztrófa, csak pont annyiról, ami nekem már zavaró...
 
Nos, a belső szűrő nem igazán segített. Tegnap bevetettem a Seachem Clarity vízkezelőt, jelenleg várom a fejleményeket. Ma pedig érkezik egy 18W-os UV szűrő. Sajnos, ha ezek összessége sem segít, azt hiszem, nagy gondban leszek...
Amúgy 2 külső szűrőm van, az egyiknek a nyomó ágára van kötve egy külső fűtő, a másiknak pedig a Co2 atomizer. Úgy tervezem, hogy az UV szűrőt a fűtő elé vagy után tenném. Van ezzel gond?
Szerintem mindegy, hogy a fütö elött vagy utan van, ha az ugyis a szürö nyomoagaban van.
Tedd utana.
Valami nyilvan bekerült a rendszerbe, aminek nem kellett volna, megpedig nagy mennyisegben, valamilyen szerves anyag. Vagy bacik szaporodnaka vizben, vagy a szüresednek lett annyi valamilyen okbol kifolyolag.
Szerintem cserelj perlont a szürökben, ha meg nem tetted meg, es nyomasd az UV-t szerintem 4-5 napig.
Aztan meglatod.
 
Perlon csere megvolt, hetente tesztelem a vizet. Némi (0,025) nitrit mindig is mérhető volt nálam, ez most is ennyi. Ammóniaszint elhanyagolható, többi érték is ok. A belső szűrő szivacsát már kétszer kimostam, és szerintem a soil pora volt benne. Ez volt, amit anno felkavartam, nem mellesleg iszonyat apró szemcsékből áll. Ha szerencsém van, ezt el tudom tüntetni a vízből, hanem, akkor van neki utánpótlás, azaz porzik a talaj.
Ha ez van, akkor nincs más lehetőség, mint a restart. De van 170 halam, meg isten tudja mennyi garnim, fogalmam sincs, hogy az esetleges új talaj bejáratásáig, hova tenném őket...
 
Perlon csere megvolt, hetente tesztelem a vizet. Némi (0,025) nitrit mindig is mérhető volt nálam, ez most is ennyi. Ammóniaszint elhanyagolható, többi érték is ok. A belső szűrő szivacsát már kétszer kimostam, és szerintem a soil pora volt benne. Ez volt, amit anno felkavartam, nem mellesleg iszonyat apró szemcsékből áll. Ha szerencsém van, ezt el tudom tüntetni a vízből, hanem, akkor van neki utánpótlás, azaz porzik a talaj.
Ha ez van, akkor nincs más lehetőség, mint a restart. De van 170 halam, meg isten tudja mennyi garnim, fogalmam sincs, hogy az esetleges új talaj bejáratásáig, hova tenném őket...
Megertem @Molroth Laci aggodalmat is, de ilyen meretben, ennyi hallal, en is elodaznam a restartot...az biztos.
 
Ha egyetlen mód van rá, szeretném elkerülni a restartot, mert a méretek, mennyiségek (növények, halak, garnélák) miatt ez iszonyat bonyolult ügy lenne... Amúgy nem hiszem, hogy egyértelműen a tóföld a hibás, én inkább gyanakszom az amazing soil-ra.
De, bizakodok még, hátha sikerül megoldani adolgot, mellesleg nem egy olyan szintű opálosságról beszélünk, ami katasztrófa, csak pont annyiról, ami nekem már zavaró...

Nekem az egyik garnisban próbaképpen van AD amazing soil, nem egy Amazonia az igaz, de nagyobb baj nincs vele. Bolygattam én is eleget, nálam semmi ködölést nem okozott. Ezt szerintem első körben kizárhatod.
 
Sziasztok,

Úgy fest nincs nagyon más megoldás,mint a restart, és az aljzat csere. :(
Első lépésként el kell döntenem, milyen legyen az új talaj. Nyilván, ezúttal szeretnék 100%-ig biztosra menni.
A cél, hogy sötét színű, hoszzan (több évig) üzemképes aktív talaj legyen.
Tropica, ADA Amazonia, esetleg Amazonia Light, amire első körben gondoltunk. Van ennél jobb tippetek?
Ezek alá a saját táptalajukat gondoltuk behelyezni. Úgy számoltam, kb 15L táptalaj, valamint 40L fedő talaj kellene.
Ami még lényeges, hogy lenne a scape-ben néhány domb, amit bazalt zúzalékkal kívánnék megoldani.
A kérdés, hogy a bazalt zúzalék a táptalaj és a fedőréteg közé kerüljön? Esetleg legalulra?

Másik, az élőlényekre vonatkozó kérdések:
- Ha újraindítom az akvát, szükség lesz kb. 3 hétre, mire élhető lesz a víz.
- Ez alatt az idő alatt jó megoldás lenne két nagy méretű műanyag hordóba tennem a halakat, ezekben járatva a szűrőket?
- Rengeteg garnim van, szeretném lehetőleg mindet megmenteni. Van valamiféle garnéla csapda, amivel ezt meg tudom tenni?

Előre is köszi a válaszokat!
 
Sziasztok,

Úgy fest nincs nagyon más megoldás,mint a restart, és az aljzat csere. :(
Első lépésként el kell döntenem, milyen legyen az új talaj. Nyilván, ezúttal szeretnék 100%-ig biztosra menni.
A cél, hogy sötét színű, hoszzan (több évig) üzemképes aktív talaj legyen.
Tropica, ADA Amazonia, esetleg Amazonia Light, amire első körben gondoltunk. Van ennél jobb tippetek?
Ezek alá a saját táptalajukat gondoltuk behelyezni. Úgy számoltam, kb 15L táptalaj, valamint 40L fedő talaj kellene.
Ami még lényeges, hogy lenne a scape-ben néhány domb, amit bazalt zúzalékkal kívánnék megoldani.
A kérdés, hogy a bazalt zúzalék a táptalaj és a fedőréteg közé kerüljön? Esetleg legalulra?

Másik, az élőlényekre vonatkozó kérdések:
- Ha újraindítom az akvát, szükség lesz kb. 3 hétre, mire élhető lesz a víz.
- Ez alatt az idő alatt jó megoldás lenne két nagy méretű műanyag hordóba tennem a halakat, ezekben járatva a szűrőket?
- Rengeteg garnim van, szeretném lehetőleg mindet megmenteni. Van valamiféle garnéla csapda, amivel ezt meg tudom tenni?

Előre is köszi a válaszokat!
Szia! Mekkora az akvárium?
 
180 x 50cm
60cm magas
A 10-15l táptalaj elég lehet a 40l aljzat az nagyon necces.Az emelésnél rakd a bazaltot alulra valami "zsákba" (mosózsák, harisnya) arra,mehet táptalaj és aljzat.Az oldalüveghez ne kerüljön semmi csak aljzat.
 
Amennyiben az előteret kövek alkotják (naplóm) hogyan oldható meg, hogy a kövek között ne érintkezzen közvetlenük a táptalaj a vízzel? Talajemelésnél szerintem ez általános probléma lehet.

Gondoltam rá, hogy teszek geotextilt, de ez csak fizikailag segít..
A másik ötletem, hogy párhuzamosan töltöm fel a sziklák mögött a talajt, hátra mehet az ADA power előre vékonyan meg az Amazonia.. de azért ez nem tűnik 100%os megoldásnak..:(
 
Amennyiben az előteret kövek alkotják (naplóm) hogyan oldható meg, hogy a kövek között ne érintkezzen közvetlenük a táptalaj a vízzel? Talajemelésnél szerintem ez általános probléma lehet.

Gondoltam rá, hogy teszek geotextilt, de ez csak fizikailag segít..
A másik ötletem, hogy párhuzamosan töltöm fel a sziklák mögött a talajt, hátra mehet az ADA power előre vékonyan meg az Amazonia.. de azért ez nem tűnik 100%os megoldásnak..:(
Szia.

A kövek mögé tehetsz geotextiliát azzal meggátolhatod, hogy az amazónia előrefolyón a homokra. Én úgy szoktam, hogy a geotextiliából jusson az akvárium aljára is és amennyire tudom odanyomom a kövekhez az oldalát. A geotextilia hajlatába ahol a kövezés van oda rakok sima amazoniát kb 3-4 cm szélességbe és magasságba és ez mögé szórom a táptalajt.
 
Back
Oldal tetejére