• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

Csak Makro táp + profito működhet? Profito-ból nem rég táraztam be van fél liter, ha lehet akkor nem vennék Micro tápot amiben szinte ugyanazok a tápanyagok vannak.
 
Csak Makro táp + profito működhet? Profito-ból nem rég táraztam be van fél liter, ha lehet akkor nem vennék Micro tápot amiben szinte ugyanazok a tápanyagok vannak.

Nem használnám profitoval.

De most nem betáraznod kell, csak kipróbálni mennyire működik. Utána ráérsz azon gondolkodni mi legyen a beszerzett tápokkal.
A kipróbálás kb 2-3 hét alatt eredményt kell hozzon.
 
Nem használnám profitoval.

De most nem betáraznod kell, csak kipróbálni mennyire működik. Utána ráérsz azon gondolkodni mi legyen a beszerzett tápokkal.
A kipróbálás kb 2-3 hét alatt eredményt kell hozzon.

Az az igazság nagyon nehezen veszem rá már magam a kiadásokra. Tudom ez nem egy filléres hobbi, de egy csomó dolgot beszereztem az utóbbi időben, mert mindig volt valami ötlet, hogy mi lehet a baj, csak aztán nem az volt. Ha legalább valami siker élmény lenne az elmúlt hónapokból... :(
 
Megpróbálom talán, de ma reggelre megint 2 garnéla minusz... közeleg a vég. Annyit sikerült talán megfigyelni, hogy vízcsere utáni pár napban hullanak, ami teljesen érthetetlen számomra.
Akkor vagy nagyon hirtelen megváltozik a vízkémia, vagy esetleg vedlési problémáik is lehetnek. Nálam ugyanis vizcsere után előszeretettel vedlenek, jóval többszőr mint egyéb időszakban.

Normál vedlésnek látod jeleit (szellem páncél)?
 
Akkor vagy nagyon hirtelen megváltozik a vízkémia, vagy esetleg vedlési problémáik is lehetnek. Nálam ugyanis vizcsere után előszeretettel vedlenek, jóval többszőr mint egyéb időszakban.

Normál vedlésnek látod jeleit (szellem páncél)?

A garnélás topikban leírtam az elhullás folyamatát, nem akarok itt offolni...
 
Csak Makro táp + profito működhet? Profito-ból nem rég táraztam be van fél liter, ha lehet akkor nem vennék Micro tápot amiben szinte ugyanazok a tápanyagok vannak.
Ugyan nem Profito, de én Seachem Flourish általános táppal (hasonló a Profito-hoz) használtam együtt a Green Aqua Macro-t, jól működött (macro a gyári ajánlás felével ment - low tech).
 
Az az igazság nagyon nehezen veszem rá már magam a kiadásokra. Tudom ez nem egy filléres hobbi, de egy csomó dolgot beszereztem az utóbbi időben, mert mindig volt valami ötlet, hogy mi lehet a baj, csak aztán nem az volt. Ha legalább valami siker élmény lenne az elmúlt hónapokból... :(
Ismerős az érzés. ☹ Kitartás.....
 
Csak Makro táp + profito működhet? Profito-ból nem rég táraztam be van fél liter, ha lehet akkor nem vennék Micro tápot amiben szinte ugyanazok a tápanyagok vannak.
Szia Én használtam simán jó ütemesen nőttek a növények semmi hátránya nem volt csak pozitív.
 
Az az igazság nagyon nehezen veszem rá már magam a kiadásokra. Tudom ez nem egy filléres hobbi, de egy csomó dolgot beszereztem az utóbbi időben, mert mindig volt valami ötlet, hogy mi lehet a baj, csak aztán nem az volt. Ha legalább valami siker élmény lenne az elmúlt hónapokból... :(

@BoMa, esetleg a fórumon van valaki, aki "kimérve" tud adni neked tesztelésre és közel lakik? Pár hétre nem kell sok. Ha mégsem sikerül így szerezni, közelítsd meg a dolgot úgy, hogy az eddig elköltött összeghez képest arányaiban ez már csak egy filléres kiadás. Ennyit megér, ha működik, nem?

(Egyébként akinek nincs pénze, tényleg ne a adja fel a hobbit emiatt. Low-tech növényes, garnélas, halas akváriumot szinte ingyen fenn lehet tartani.)
 
@BoMa, esetleg a fórumon van valaki, aki "kimérve" tud adni neked tesztelésre és közel lakik. Ha mégsem, közelítsd meg a dolgot úgy, hogy az eddig elköltött összeghez képest arányaiban ez már csak egy filléres kiadás. Ennyit megér, ha működik, nem?

(Egyébként akinek nincs pénze, tényleg ne a adja fel a hobbit emiatt. Low-tech növényes akváriumot szinte ingyen fenn lehet tartani.)

A Macro már úton van ide, és egy kis ásványi por, táprúd is egy kedves fórumtárstól. Ha ez a probléma akkor addig kitart amíg eljutok a GA-ba. :)
 
Tenyleg sok bosszusagot okozhat ez a hobbi az embernek, es sokszor jut el arra a szintre, amikor egy hajszal valasztja el attol hogy feladja az egeszet... de mikor este ranezek az akvariumra, pillanatok alatt karpotol mindenert. :)d32fde93d28ba2ccf7ab0ad976dee228.jpg
 
Szerintem mindegyikűnk átesik a tanuló pénzen, vagy elkövetünk egy bakit, ami a állományunkba került, de mégsem adjuk fel. Fel a fejel, és tovább kell lépni, figyelni hogy ne kövesük újra ugyan azt a hibát.
 
A gyanú beigazolódott!

Egy kedves kolléga kisegített egy pár teszttel, NO3 10-15 ppm, PO4 0 ppm, Fe 0,05. Ezen holnap segítek is, mert érkezik a Green Aqua Macro táp. A garnélákra is megvan a megoldás, azt viszont a megfelelő topikban osztom meg. :)

@viktorlantos neked lett igazad. :)
 
A gyanú beigazolódott!

Egy kedves kolléga kisegített egy pár teszttel, NO3 10-15 ppm, PO4 0 ppm, Fe 0,05. Ezen holnap segítek is, mert érkezik a Green Aqua Macro táp. A garnélákra is megvan a megoldás, azt viszont a megfelelő topikban osztom meg. :)

@viktorlantos neked lett igazad. :)

Ez maximálisan lehetséges!

De adok egy másik lehetséges magyarázatot is, miért nincs P a vízben. Az "aktív" talaj irdatlan mennyiségben képes P-t megkötni. Például ha egy üvegbe vizet, "foszfátot" (HPO4, H2PO4) teszel és földet, majd összerázod, a vízoszlopból a föld el fogja "tüntetni", megköti a foszfátot. Ezért fordulhat elő például az, hogy pl ADA amazónia talajú akváriumba Estimative Index szerint P-t adagolnak, majd később rámérnek, és legnagyobb meglepetésre nincs, vagy alig van P a vízben... Egyébként ADA egyáltalán nem adagol P-t high tech (!) akváriumba, új tápok között nincs is ilyen.

Természetesen teljesen lehetséges, hogy a hosszú idő alatt elfogyott a P az akváriumodból, de az, hogy a vízoszlopba nincs, még nem jelenti ezt aktív talaj esetén.

Egyébként "magas" NO3 szintre mi a tipped? Jelenleg nem adagolsz Macrot és ráadásul sűrűn cserélsz RO vizet. Honnan kerül bele? Garnélás akváriumba elvileg szinte alig kell etetni, jobb esetben garnélák biofilmen és algákon is elvannak. Ha etetésből származik az NO3, akkor ezzel együtt P is ment bele (hal, garnéla tápok bizonyos arányban tartalmaznak P-t és N-t is. Tehát ha N van, akkor P-nek is kell lennie.). Vízmű honlapját nézted már?
 
Utoljára módosított:
Egyébként "magas" NO3 szintre mi a tipped?

A foszfátos dolog tiszta, a nitrátra nincs tippem. A vízmű oldala szerint 19 mg/l van a csapvízben, de az ro vízben gondolom nincs. Tehát a nitrát valahol az akváriumban keletkezik, talán az elhulló garnélák és néhány nem egészséges levélből, bár ezeket azért nem hagyom napokig ázni az aksiban. Ha lesz foszfát akkor a nitrát felvétel is megindul a növények részéről, remélem most hogy rájöttem rossz a TDS, nem a magas nitrát szinttel fogom kínozni a garnikat. o_O
 
A foszfátos dolog tiszta, a nitrátra nincs tippem. A vízmű oldala szerint 19 mg/l van a csapvízben, de az ro vízben gondolom nincs. Tehát a nitrát valahol az akváriumban keletkezik, talán az elhulló garnélák és néhány nem egészséges levélből, bár ezeket azért nem hagyom napokig ázni az aksiban. Ha lesz foszfát akkor a nitrát felvétel is megindul a növények részéről, remélem most hogy rájöttem rossz a TDS, nem a magas nitrát szinttel fogom kínozni a garnikat. o_O

Elég magas a csapvízed nitrát tartalma, bár határérték 50 mg/l. RO, ha jól működik, ki kell szednie az NO3 jelentős részét a csapvízből. Ha esetleg mégis lenne P a talajban, a növények onnan is feltudják venni, azért van gyökerük.
 
Nem rég kezdtem a Macro táp adagolását napi 1 nyomás ami 0.8 ml-nek felel meg ha jól mértem. Azt pl nem tudom hogy a táp mennyiségét mihez kellene mérni a nettó vagy a bruttó literhez. Az üveg méretéből számítva 49 liter, én ahhoz saccoltam be ezt az 1 nyomás/nap mennyiséget.

Várható volt, hogy az itt-ott jelenlévő alga is örülni fog a tápanyagnak, így is lett. Az üvegen zöld por és barna alga is szépen gyarapodott amíg le nem töröltem a mostani víz cserénél. 1-2 helyen a fonal alga megköszönte a makró tápanyagokat. Alapvetően nem vészes a helyzet, de ha jól tudom sokaknál a táp mennyiségének emelése a növényeknek kedvezett és nem az algáknak. Van esély rá ha esetleg 2-3 hét múlva megpróbálok kicsit többet adagolni akkor javul a helyzet? Vagy azzal még inkább csak az algákat etetném. Fény az kb 50 lumen/l.
 
Nem rég kezdtem a Macro táp adagolását napi 1 nyomás ami 0.8 ml-nek felel meg ha jól mértem. Azt pl nem tudom hogy a táp mennyiségét mihez kellene mérni a nettó vagy a bruttó literhez. Az üveg méretéből számítva 49 liter, én ahhoz saccoltam be ezt az 1 nyomás/nap mennyiséget.
Várható volt, hogy az itt-ott jelenlévő alga is örülni fog a tápanyagnak, így is lett. Az üvegen zöld por és barna alga is szépen gyarapodott amíg le nem töröltem a mostani víz cserénél. 1-2 helyen a fonal alga megköszönte a makró tápanyagokat. Alapvetően nem vészes a helyzet, de ha jól tudom sokaknál a táp mennyiségének emelése a növényeknek kedvezett és nem az algáknak.

Egy pillanatra jósnak éreztem magamat.

Van esély rá ha esetleg 2-3 hét múlva megpróbálok kicsit többet adagolni akkor javul a helyzet?

Szerintem nincs, de próbáld meg. Ilyenkor szokták azt mondani, tápváltásnál alga normális. :rolleyes:

Egyébként nézd a jó oldalát. Nem csak a növekedő növények szűrik a vizet, hanem a terjedő alga is. ;)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére