• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

Valóban. De egy eset tapasztalásából, nem biztos, hogy messze menő következtetéseket szabad levonni.
Örülök, hogy sikeresen megbirkóztál az algákkal. 👍
Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a saját bőrön tapasztalás milyen hasznos, és még sikerélmény is...
 
Azért az szívet melengető, amikor CO2 nélkül is bubiznak a növények...az más kérdés, hogy sajnos az algák is :( :mad:
Na, de nem adjuk fel...
 
Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni tápozással kapcsolatosan. Remélem, a megfelelő topikban.

Egy 54 literes (60x30x30 cm) low-tech Tetra akváriumot birtokolok. Egyszerű, növényes, túltelepített akvárium: Sera fil 60-as és egy Prodac MagicFilter 50-es belső szűrővel, melyek névleges teljesítménye kb. 650 l/h, gyakorlatban kb. ennek fele lehet. 3 kis csomag mini Siporax van a Sera szűrőben, ez a gyártó szerint egy kb. 75 l-es akváriumnak elég lehet. A vízáramlás a felszín felé irányított, viszonylag erős, biofilm ritkán, a víz tiszta és abszolúte szagtalan.

A világítás a gyári 10 W-os LED fénycső, ezt tervezem a napokban egy kb. 5-6 W-os LED fénycsővel kiegészíteni. Világítás napi 7 óra, két részletben. Pár hétig piros/kék LED-szalaggal egészítettem ki, de le kellett vennem, mert nem tudtam biztonságosan rögzíteni az akvárium fedélhez. Hatása pozitívnak tűnt.

Kezdetben 25%-s volt a vízcsere, amit itteni ajánlásra megnöveltem: most a 40-50%-os talajporszívózásos vízcserére heti rendszerességgel sor kerül. Nettó víztartalom kb. 45 l.

CO2 az ISTA/Tropica harangos, beoldós rendszere, általában naponta 2-szer fél harangnyi gázt adagolok, ez kb 135 ml.

Tápozás: a heti vízcsere után Profito, naponta pár csepp EasyCarbo, úgyszintén pár csepp Tetra ToruMin-t is adagolok hetente. Újabban van egy-egy fél catappa levél is a vízben. Eddig kétszer tettem a nagyobb növények gyökere alá egy-egy fél Sera Florenette tablettát.

A szűrt és kezelt csapvíz PH-ja 8, GH 16 körül van a vízművek adatai szerint. Vízteszt ritka, JBL Pro Aquatest színkódos szalaggal: a paraméterek a színkód szerint normális értékek, az NO2 és NO3 a vízcsere előtt is majdnem 0.

Élőlények: 19 db (sok) hal, azaz 14 neon, 2 oto, 3 ancistrus és mintegy 10 kisebb-nagyobb garnéla. Naponta egyszeri etetés, haleledel sose marad marad meg, mert keveset kapnak.

Növények: 2 Anubias barteri, pár tő Ludwigia repens, pár szál hínár, 2 tő Valisneria, 4 tő Echinodorus e. Blaherae, 2 tő Cryptocoryne.

Az akvárium tavaly szeptemberben indult, egy hónapos bejáratás után. A 2,5 kg JBL Aquabasis Plus-ra altalajra szúnyogháló került, erre mintegy 7,5 liternyi 2-4 mm-es fekete kavics. Dekorációként mangrove gyökér és sárkánykő szolgál.

Halpusztulás nincs, az élőlények egészségesek, kivéve a növényeket.

Ezekkel kezdetben nem is volt baj, januárra szépen növögettek, olyannyira, hogy alaposan trimmelni kellett. Sosem bubiztak, mint az akvakertészeknél.

Ezután történhetett valami, mert napok alatt a zöld szőralga benőtte a növényeket, az egyik anubiason, a sárnykőn és a mangrove gyökéren pedig a pontalga jelent meg.

Vegyszeres (nem túl sikeres) algairtás következett, levágtam elég sok levelet, visszavettem a világítást 4 órányira, 50%-os lett a vízcsere, de a tápozáson nem változtattam. A növények növekedése sajnos leállt, az anubiasok újabban csak aprócska leveleket növesztenek, a Valisneria is lassan nő, a jávai moha is csak vegetál. Egyszóval nem igazán OK. Az algavirágzás ugyan leállt, egy két levelet még le kell vágnom, de erre csak szakaszosan kerül sor.

Olvasva ezt a topikot, megfordult a fejemben, hogy átálljak a Green Aqua Macro (!!!) + Micro tápozásra, EasyCarboval és a beoldós CO2 adagolással. Az EasyLife Profitot egy időre félretenném.

A kérdésem az, hogy az 50%-kal megnövelt fényerő + a GA-tápozás újraindítaná-e a növények fejlődését és visszaszorítana-e egy esetleges alga boomot?

Esetleg más (tápozási) javaslat?

Köszönöm.
 

Attachments

  • ilyen volt.jpg
    ilyen volt.jpg
    348.9 KB · Megtekintések: 32
  • ilyen most.jpg
    ilyen most.jpg
    417.5 KB · Megtekintések: 33
Utoljára módosított:
Vegyszeres (nem túl sikeres) algairtás következett, levágtam elég sok levelet, visszavettem a világítást 4 órányira, 50%-os lett a vízcsere, de a tápozáson nem változtattam. A növények növekedése sajnos leállt, az anubiasok újabban csak aprócska leveleket növesztenek, a Valisneria is lassan nő, a jávai moha is csak vegetál. Egyszóval nem igazán OK. Az algavirágzás ugyan leállt, egy két levelet még le kell vágnom, de erre csak szakaszosan kerül sor.

Milyen algairtót használtál? Esetleg meg tudod nézni a hatóanyagát?
Sajnos az algairtók egy része a növényekre sincs jó hatással.
Ha jól emlékszem több termék Monolinuron-t tartalmaz. Monolinuron egy rovar, gyomírtó és algaírtó hatású szer.
Monolinuron fotoszintészist blokkolja a (szárazföldi )növényeknél, valószínűleg a vízi növények sem örülnek kifejezetten neki.

4 óra fényperiódus nem elég a növényeknek, lehet, hogy ez is betett nekik.
 
Szia, köszi az észrevételt.

Algolt használtam, a JBL-től.
A 4 órás világítás néhány napig volt érvényben, most 7 óra.

A növények fejlődésének lelassulása miatt a makró tápanyagok hiányára is gyanakszom.
 
Szia, köszi az észrevételt.

Algolt használtam, a JBL-től.
A 4 órás világítás néhány napig volt érvényben, most 7 óra.

A növények fejlődésének lelassulása miatt a makró tápanyagok hiányára is gyanakszom.

Elég hosszú nyomozás után a JBL Algol biztonsági adatlapján megtaláltam, hogy tartalmaz monolinuron-t is.

https://en.wikipedia.org/wiki/Monolinuron

"Monolinuron is a pesticide, more specifically a selective systemic herbicide and an algaecide."
pesticide: rovarirtó
herbicide: gyomírtó
algaecide: algagátló
JBL honlap leírása alapján érzékenyebb növényekben, mohákban kárt tehet. Garnélák sem "tolerálják". Akármit is jelentsen ez :), de gondolom nem sok jót számukra :unsure:.

Én speciel nem öntenék gyomirtót a saját növényes akváriumomba, de gondolom JBL tesztelte és nincs feltüntetve a terméken, hogy növényes akváriumban nem ajánlott. Mondjuk az sincs, hogy ajánlott :). Azt betudom "ügyes" marketingfogásnak, hogy "water conditioner"-nek neveznek egy biocid anyagot (Biztonsági adatlap szerint).
 
Utoljára módosított:
Köszönöm szépen az utánajárást és a választ.

Az Algolból jóval kevesebbet adagoltam, mint amennyi elő van írva. S azt is csak egyszer, és 3 nap után végrehajtottam egy 60-70%-os vízcserét. Lehet, hogy ezért sem sínylették meg a garnélák.
Ezentúl vigyázni fogok ezzel az anyagggal, ha lehet, kerülöm a használatát.
 
Sziasztok,

Készülőben van egy ~700l-es (200x55x60cm) diszkoszos akváriumom. Szeretnék bele a halakon kívül szép egészséges növényeket (Bolbitis, Microsorum, Anubias, és Weeping moha) is. A szűrés rendben van, a világítás jelenleg 4x2m CRI 95+ LED szalag, 9,6W/m tehát összesen 76,8W, kb napi 8 órában. Jelenleg kézzel öntök be minden reggel 15-15ml Easy Life Profito-t és Carbo-t. Szeretném a segítségeteket kérni a világított órák számának, a tápozás mennyiségének, illetve ha más tápot ajánlotok akkor annak a megválasztásában. Nincs túl sok növény, illetve fontos infó még, hogy a táp nem tartalmazhat NO3-at. Van egy külön szűrőm amiben csak Nitrát megkötő gyanta van.
 
A túlméretezett biológia szűrés lehet negatív hatású a tápanyag szintekre? Leginkább a nitrát hiányára gondolok. 45 l nettó vízre diy 15.7l-es szűrő amiben 13l biológia szűrő anyag (lávakő, mátrix, aktív golyók..) van beoltva jbl bacival plusz biostart adagolva minden vízcserénél. Nitrát szintet nem tudok most mérni de a növényeim mind nitrát hiányt mutatnak. A szivattyú jbl proflow 800-as. A víz amúgy kristály tiszta a halak jól vannak.
 
A túlméretezett biológia szűrés lehet negatív hatású a tápanyag szintekre? Leginkább a nitrát hiányára gondolok. 45 l nettó vízre diy 15.7l-es szűrő amiben 13l biológia szűrő anyag (lávakő, mátrix, aktív golyók..) van beoltva jbl bacival plusz biostart adagolva minden vízcserénél. Nitrát szintet nem tudok most mérni de a növényeim mind nitrát hiányt mutatnak. A szivattyú jbl proflow 800-as. A víz amúgy kristály tiszta a halak jól vannak.
Hát ha csak nincs oxigén hiányos rész a szürőben mert akkor lehetséges a nitrát lebontás . A szűrés végterméke a nitrát! Tehát ammóniaból nitrit, nitritből nitrát.
Csepp tesztet meg érdemes lenne venni Nitrát, Foszfát, mert ezeknek arányba kell lenni 16:1.
 
Köszi! Ha jól értem a szűrőben nem bontódhat a nitrár mert azon elvileg oxigénben gazdag víz megy át így a baciknak nem kell a NO3 oxigénje. Csep teszt tervben csak kicsit költségesnek tartom.
 
Köszi! Ha jól értem a szűrőben nem bontódhat a nitrár mert azon elvileg oxigénben gazdag víz megy át így a baciknak nem kell a NO3 oxigénje. Csep teszt tervben csak kicsit költségesnek tartom.
Én a Salifert teszteket használom igen jók, "állítólag jobb mint a JBL". Tesztenként 4000FT és 60 mérésre elég.
Hidd el hosszútávon jobb mintha találgatnál, ne a saját hibádból tanúlj hanem az Enyémből. Nekem elrohadtak a növények a cripto elolvadt, mire vettem tesztet 80mg/l volt a nitrát. mert a csapvíz is sok nitrátot tartalmaz. Tehát mérni hosszútávon gondolkodj ne azt nézd, hogy most egy No3,Po4 teszt 8000. Ha kiszámolod egy mérés 66,6FT.
 
Igazad van és így is gondolkodom de sajnos hibát hibára halmoztam és most katasztrófális állapotok uralkodnak az akváriumban. Szeretek elolvasni mindent ami előbre lendít de azt tapasztaltam hogy előre haladás helyrtt inkább egyre nagyobb bizonytalanságot ad a sok olvasás.Rengeteg az ellentmondás sok a vita ezeken a fórumokon így kénytelen vagyok saját hibámból tanulni. Pillanatnyilag ott tartok a nagy tápozás kérdésben hogy jövő héten érkezik a GA mic és mac és máshonnan pedig az easy life sorozat :). Eddig TF plantert használtam és carbot:).Csak hogy teljes legyen a sorozat.Ehez hozzá tartozik hogy az összes létező hiány (vagy túladagolás) tünet látható az akváriumomban. El is nevezhetném "Na így ne csináld oktató akváriumnak".
 
Igazad van és így is gondolkodom de sajnos hibát hibára halmoztam és most katasztrófális állapotok uralkodnak az akváriumban. Szeretek elolvasni mindent ami előbre lendít de azt tapasztaltam hogy előre haladás helyrtt inkább egyre nagyobb bizonytalanságot ad a sok olvasás.Rengeteg az ellentmondás sok a vita ezeken a fórumokon így kénytelen vagyok saját hibámból tanulni. Pillanatnyilag ott tartok a nagy tápozás kérdésben hogy jövő héten érkezik a GA mic és mac és máshonnan pedig az easy life sorozat :). Eddig TF plantert használtam és carbot:).Csak hogy teljes legyen a sorozat.Ehez hozzá tartozik hogy az összes létező hiány (vagy túladagolás) tünet látható az akváriumomban. El is nevezhetném "Na így ne csináld oktató akváriumnak".
Ezért mérjél legalább nitrát, foszfátot azt igy látod mi van.
 
A túlméretezett biológia szűrés lehet negatív hatású a tápanyag szintekre?

A nagy, vizet "turmixoló" szűrő tipikusan a növények ellen dolgozik low-tech közegben. Ezekben az akváriumokban kritikus, hogy a növények elég szénforráshoz jussanak. Tipikusan ez CO2. Low tech akváriumokban ebből elég kevés van. Ha az akváriumban több CO2 van, mint ami a levegő-víz egyensúlyi koncentráció (kb .5 ppm) akkor kevergetéssel a CO2 gyorsabban távozik a levegőbe. Tehát ha az akvárium olyan szerencsés helyzetben van, hogy szerves anyagok lebontása, halak kilélegzése stb révén CO2 keletkezik benne, akkor még a növények gyors növekedését szabotálhatjuk nagyon erős kevergetéssel.

Azt se felejtsük el, hogy a nagy szűrőt takarítani is szokták és ilyenkor jelentős mennyiségű szerves anyag kerülhet ki az akváriumból. Nitrogén sokszor szerves anyaghoz van kötve (pl halak ürülékében, DOC-ben stb), ami a lebontószervezetek munkájának köszönhetően a növények számára felvehető állapotba kerülhet. Szűrőtakarítások és nagy vízcserékkor ezek a potenciális tápanyagforrások kikerülnek az akváriumból, mielőtt a növények számára "tápanyaggént" szolgálnának. Egyébként legtöbb vízinövény ammóniát (NH4+) preferálja, akkor is, ha nitrát jelen van. A biológiai szűrőd gyakorlatilag az ammóniáért "versenyez" a növényekkel.

Érdemes ezt a cikket elolvasni a témával kapcsolatban:
https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/05/biolfiltration2017a.pdf

Egyébként amíg nincs elég - a növények számára felvehető - szén az akváriumban, addig teljesen mindegy, mennyi folyékony tápot (mikro-makró) öntesz bele. A növények sínylődni fognak.

Sokan ezért tesznek 2-3 cm földet a low-tech akváriumba. Ebben nem csak makró és mikró elemek vannak, hanem elég sok szén is található benne, pont ami legjobban hiányzik a legtöbb low-tech akváriumból.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a részletes választ.CO2 van az indikátor lime zöld.Carbo napi 1 ml megy vízoszlopba és az aljzatra az algák miatt. Az ammóniás részt nem értem.Úgy tudom hogy ammónia>nitrit>nitrát és ezt hasznositja a növény.Persze ha van elég egyébb anyag ami esetemben igen csak kétséges.
 
Érdekes cikk! Tehát a cikk szerint az akvarista álltal nagyrabecsült és féltett baktériumok álltal átalakított ammóniát a növények nagy nehézségek (energia igény) árán visszaalakítják ammóniává és ezt hasznosítják.Úgy értelmezem a dolgot, hogy ha nem lenne hal benne akkor igazábol nem kéne biológiai szűrés mert a növények "kedvence" az ammónia. Viszont ha van benne hal akkor kell a biológiai szűrés mert a növények ammónia mentesítése kiszámíthatatlan és a halacskák már akár 0,1 ppm ammóniátol "lenyelhetik a kulcsot (4 éves kislányomat idézve):)".
 
Érdekes cikk! Tehát a cikk szerint az akvarista álltal nagyrabecsült és féltett baktériumok álltal átalakított ammóniát a növények nagy nehézségek (energia igény) árán visszaalakítják ammóniává és ezt hasznosítják.Úgy értelmezem a dolgot, hogy ha nem lenne hal benne akkor igazábol nem kéne biológiai szűrés mert a növények "kedvence" az ammónia. Viszont ha van benne hal akkor kell a biológiai szűrés mert a növények ammónia mentesítése kiszámíthatatlan és a halacskák már akár 0,1 ppm ammóniátol "lenyelhetik a kulcsot (4 éves kislányomat idézve):
A nagy, vizet "turmixoló" szűrő tipikusan a növények ellen dolgozik low-tech közegben. Ezekben az akváriumokban kritikus, hogy a növények elég szénforráshoz jussanak. Tipikusan ez CO2. Low tech akváriumokban ebből elég kevés van. Ha az akváriumban több CO2 van, mint ami a levegő-víz egyensúlyi koncentráció (kb .5 ppm) akkor kevergetéssel a CO2 gyorsabban távozik a levegőbe. Tehát ha az akvárium olyan szerencsés helyzetben van, hogy szerves anyagok lebontása, halak kilélegzése stb révén CO2 keletkezik benne, akkor még a növények gyors növekedését szabotálhatjuk nagyon erős kevergetéssel.

És még egy kérdés.Mit értesz a "turmixolás" és a " nagyon erős kevergetés alatt?
 
Back
Oldal tetejére