• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

ha denitrifikál, akkor viszont no2-t kellene mérnem, nem? Vagy az a folyamat, hogy a bacik egy része nitrifikál a masik része denitrifikál, így egyszerüen felzabaljak mind a nitrátot, mind a nitritet?

Azt hiszem értem a gondolatmenetedet. Viszont ne úgy képzeld el a denitrifikációt, hogy beöntesz annyi KNO3-at ami 20 ppm-nek megfelelő nitrát, majd a denitrifikáció miatt a vízoszlopban egyszercsak megjelenik ennek megfelelő mennyiségű NO2, majd utána az NO2 elpucolódik és a végén N2-lesz. Ezek a folyamatok biofilmekben mennek végbe, ahol tipikusan különböző parányi lények (nitrifikáló, denitrifikáló és egyéb (pl fermentáció)) együtt élnek. Az a nitrit, ami keletkezik denitrifikáció során NO3-ból, lehet, hogy sose kerül a vízoszlopba, hanem szépen a biofilmben "folytatja az útját". Az is lehet, hogy "találkozik" nitrifikáló baktériumokkal (v. archeák) a biofilmben és szépen újra nitrát lesz belőle, de akár végbemehet a teljes denitrifikáció is. Utána lehet, hogy jön egy cianobaktérium és szépen hasznosítja a N2-Nitrogént. Az is lehet, hogy ez az N2 gáz szépen kikerül az akváriumból. Vagy benne marad évekig. Szóval számos biológiai folyamat párhuzamosan mehet végbe, és a körülményektől is függ melyik dominál.
Szóval azért mert denitrifikáció végbemegy az akváriumban nem feltétlenül kell a vízoszlopban mérhető NO2-nek lennie. Persze ennek az ellenkezője is lehetséges.
Például ha KNO3-ból közvetlenül a talajba teszel egy jó adagot, ahol anaerób, alacsony redox körülmények vannak, akkor elképzelhető, hogy nitrát respiráció miatt annyi nitrit keletkezik ami a vízoszlopba szivárogva gondot okoz. (Nitrit eléggé mérgező a halaknak, emlékeim szerint pár ppm is sok lehet. )
 
Utoljára módosított:
A matrix denitrifikációra képes, de mint tudjuk az anaerob körülmények között zajlik. Ami egy működő szűrőben nem hiszem hogy sok helyen kialakulhat.

Nézd meg a Matrix leírását seachem honlapján. Matrix képes jelentős denitrifikációra a szűrőben, ahol tipikusan oxigénben dús víz áramlik át. Seachem szerint a speciális kialakítása teszi ezt lehetővé.

https://www.seachem.com/matrix.php
Tudom hogy a kémiát és a biológiát nem lehet átverni, de az írásaidból mindig valahogy az jön le hogy csak a turmix nélküli földes akvárium a jó. Ahány akvárium annyi féle probléma annyi féle megoldás.
Ezért mondtam a midtech akvát mert jellemzően azok vannak itt lowtech besorolás alatt. Itt igenis van szűrés sokszor igen erős, világítás is intenzív. Nem kell egyből kidobni mindent. Sokféleképpen lehet jó akváriumot létrehozni.

Valami zavar van nálad, mintha nem ugyanazokat a kommenteket olvasnánk. Nem NPT-ről volt szó, hanem gyakorlatilag akármilyen akváriumban potenciálisan végbemenő folyamatokról.
 
Egyébként nem ijednék meg, ha low-tech akváriumban, aktív talaj mellett 0 ppm környéki NO3 szintet mérnék rendszeresen. Ez még nem jelenti feltétlenül azt, hogy a növények N fronton limitáltak. Én akváriumaim jellemzően ilyenek, NO3 vízoszlopban nulla körül szokott lenni, és mégis nőnek a növények. (Egyébként meg kinek van szüksége olyan akváriumra, ahol a növények növekedése ki van maxolva? Folyton metszeni kellene...)
Itt pl említed h nálad nincs nitrát.
Az eredeti kérdésben szintén nincs de nem is nőnek a növények. De megemlíted a több halat egy amugy is erősen telepített akvába.
Akkor ki nem olvas?
Ha szép paradicsomot akarsz nem biztosítod a tápanyag utánpótlást?
Nézd meg a Matrix leírását seachem honlapján. Matrix képes jelentős denitrifikációra a szűrőben, ahol tipikusan oxigénben dús víz áramlik át. Seachem szerint a speciális kialakítása teszi ezt lehetővé.
Többen használják ezt a szűrőanyagot vagy ennek megfelelőjét literszám akár vékony tápozással is, mégsincs nitrogén hiány.
De itt egy maréknyi megesz mindent?
Mivel kéne szűrni szerinted ami csak a haszontalan dolgokat szedi ki nem nyúl a tápozásba.
Ha a növények megesznek mindent nem lesz a baciknak kajája vagy épp fordítva.
Ha igénylik etetni kell őket.
Amugy persze hogy írják mindegyik baci típust mivel tengeri akvába is használható és az ottani kényes koralloknak káros a nitrát.
 
Na ez elég off-topic lesz. Tudod, hogy a modern paradicsomtermesztés hogyan megy? Földet valószínűleg messziről sem látott a paradicsom, amit a boltban megveszel. Gyökere a paradicsomnak valamilyen hidrokultúrás közegben van, például kőzetgyapot. Ezeket locsolják tápoldatokkal, műtrágyával. A zöld paradicsomból érésgyorsító vegyszerekkel lehet igen gyorsan piros paradicsomot varázsolni. Na ez az, amit megveszel és megeszel. Néha a Nébih vagy az üzletláncok szokták visszahívni a terméket, hogy túl sok vegyszermaradvány maradt a termékben.
És az ember néha elcsodálkozik, hogy az a paradicsom, ami földben nőt, napon érett teljesen más ízű (szvsz jobb), mint ezek a turbózott paradicsomok.
Köszi de van egy kis rálátásom a dologra.

És szerinted a tápanyag utánpótlás csak műtrágyával történhet?
 
Most egy kicsit rosszul érzem magam, hogy feltettem a kérdésemet.

èn sokszor nem értem, hogy az emberek miért veszekednek, vagy mérgesek.
Mindkettötök válaszai nagyon hasznosak voltak számomra, és átgondoltam mindenféle felvetést.
Akkor meg mi a baj? Semmi olyan dolog nem került leírásra, amitöl akarmi baj származhat.
Ennyire nagy probléma lenne, hogyha a másik olyat ír, amire azt gondoljuk, hogy hülyeség?

#OFF a négyzeten:
Nem értem, hogy az adott emberi reakcióknak mi a kiváltója...
mindezek csak frusztrációkból származnának??... De ha az ember viselkedése ennyire befolyásolható, akkor mi az ember? Egy semmi... olyan, mint egy program, aki A-ra mindig B-vel fog reagálni, C-re meg mindig x'2 - h-val, mert ezek az algoritmusok vannak belekodolva.

Az ilyenek miatt úgy érzem magam, mint egy bolygohollandi...sehovasem tartozonak.

#ON
 
Most egy kicsit rosszul érzem magam, hogy feltettem a kérdésemet.

èn sokszor nem értem, hogy az emberek miért veszekednek, vagy mérgesek.
Mindkettötök válaszai nagyon hasznosak voltak számomra, és átgondoltam mindenféle felvetést.
Akkor meg mi a baj? Semmi olyan dolog nem került leírásra, amitöl akarmi baj származhat.
Ennyire nagy probléma lenne, hogyha a másik olyat ír, amire azt gondoljuk, hogy hülyeség?

#OFF a négyzeten:
Nem értem, hogy az adott emberi reakcióknak mi a kiváltója...
mindezek csak frusztrációkból származnának??... De ha az ember viselkedése ennyire befolyásolható, akkor mi az ember? Egy semmi... olyan, mint egy program, aki A-ra mindig B-vel fog reagálni, C-re meg mindig x'2 - h-val, mert ezek az algoritmusok vannak belekodolva.

Az ilyenek miatt úgy érzem magam, mint egy bolygohollandi...sehovasem tartozonak.

#ON
Én személy szerint nem vagyok mérges. Próbáltunk segíteni ez ok.
Engem is ez zavar amit itt írtál a bekódolt válaszok.
Én egy szóval nem mondtam hogy hülyeség ami itt le lett írva de nem lehet ugyanazokat a megoldásokat minden akvára ráhúzni.

A kémiai és biológiai folyamatok szépen le lettek írva.
Én csak a hittérítős felfogást nem szeretem. Amivel már többször találkoztam.
 
Én személy szerint nem vagyok mérges. Próbáltunk segíteni ez ok.
Engem is ez zavar amit itt írtál a bekódolt válaszok.
Én egy szóval nem mondtam hogy hülyeség ami itt le lett írva de nem lehet ugyanazokat a megoldásokat minden akvára ráhúzni.

A kémiai és biológiai folyamatok szépen le lettek írva.
Én csak a hittérítős felfogást nem szeretem. Amivel már többször találkoztam.
Én többek közt ezért kezdtem bele ebbe a hobbiba...nincs két egyforma akvárium...
 
Most egy kicsit rosszul érzem magam, hogy feltettem a kérdésemet.

èn sokszor nem értem, hogy az emberek miért veszekednek, vagy mérgesek.
Mindkettötök válaszai nagyon hasznosak voltak számomra, és átgondoltam mindenféle felvetést.
Akkor meg mi a baj? Semmi olyan dolog nem került leírásra, amitöl akarmi baj származhat.
Ennyire nagy probléma lenne, hogyha a másik olyat ír, amire azt gondoljuk, hogy hülyeség?

#OFF a négyzeten:
Nem értem, hogy az adott emberi reakcióknak mi a kiváltója...
mindezek csak frusztrációkból származnának??... De ha az ember viselkedése ennyire befolyásolható, akkor mi az ember? Egy semmi... olyan, mint egy program, aki A-ra mindig B-vel fog reagálni, C-re meg mindig x'2 - h-val, mert ezek az algoritmusok vannak belekodolva.

Az ilyenek miatt úgy érzem magam, mint egy bolygohollandi...sehovasem tartozonak.

#ON
Ne érezd magad rosszul. Aki ide belépett és valamilyen szinten itt van az mind ide tartozik.
 
Ca 100 gramm lehet.... de ha ennyire kevés így befolyásolja a vizet, akkor egyre több minden igazolja, hogy jól tettem, hogy kiszedtem a masik szörüt, amiben ca 7 liter matrix volt....

100 gramm nem tűnik soknak, ez kb 100 literes adag csupán. Viszont a 7 liter mátrixnál már sokkal másabb lenne a helyzet, ekkora mennyiséget kb 1400 literre javasol Seachem.
Viszont mivel nincsen aktív talajod és úszónövények is vannak, nem csodálkozok, hogy nitrogén elfogy az akváriumból. Ilyenkor K is el szokott fogyni és ráadásul Fe is problémás lehet. Etetést azért írtam, mert ez nem csak nitrogént, hanem egyéb macro és mikro "tápokat" is bejuttat (köztük szenet), nem tudtam, hogy már így is elég sok halad van.
 
Utoljára módosított:
@Z1234 Ne érezd úgy hogy beléd állok, mert ugy látom nekem már nem igazán válaszolsz, de a sok oldalas nitrifikáció és denitrifikáció utál eljutottunk oda hogy valószínűleg megeszik a növények.
Mert nincs nitrát, se vas a mért vízben nem véletlenül volt az adagolásra a kérdés.
 
@Z1234 Ne érezd úgy hogy beléd állok, mert ugy látom nekem már nem igazán válaszolsz, de a sok oldalas nitrifikáció és denitrifikáció utál eljutottunk oda hogy valószínűleg megeszik a növények.
Mert nincs nitrát, se vas a mért vízben nem véletlenül volt az adagolásra a kérdés.
Szerintem @bamboocha46 nem bánja, hogy erről szó volt.
Amúgy úgy gondolom, hogy "belém próbálsz állni", csak ez engem nem igazán érdekel. :)
 
Szerintem @bamboocha46 nem bánja, hogy erről szó volt.
Amúgy úgy gondolom, hogy "belém próbálsz állni", csak ez engem nem igazán érdekel. :)
Én sem bánom mert érdekel az ilyesmi, még ha tudok is róla.
Én arra akartam rávilágítani amit @bamboocha46 is irt
De ha az ember viselkedése ennyire befolyásolható, akkor mi az ember? Egy semmi... olyan, mint egy program, aki A-ra mindig B-vel fog reagálni, C-re meg mindig x'2 - h-val, mert ezek az algoritmusok vannak belekodolva.
Mert azt vettem észre Nálad, hogy bármilyen kérdés esetén ugyanarra a megoldásra kanyarodsz ami az npt. Nem tagadja senki hogy ez működik vagy sem, nekem is volt már szűrés nélküli akvám aminek anno még neve se volt(most ugye ez ntp lenne) vagy éppen belsőszűrős. High tech még nem volt de már megvan hozzá minden.
Nem mindenkinek ugyan az az igénye. Én pl szeretem látni az akvát ezért van 43 liter felett 7500 lumennyi led és igen egy 700as szűrővel tekertetem. Mert nekem igy tetszik. Nyilván ezt be kell hangolni.
Sokszor hozod fel a karbantartás igényt. Én szeretek benne matatni, metszegetni és szerintem mások is.
A paradicsom lehet rossz példa volt mondhatam volna rózsát.
Egyébként az ilyen talaj nélküli hajtatásban termesztett zöldségek tápanyag igényei nagyon rég ki vannak számolva amiről a megfelelő technológiai könyvekben lehet olvasni. Mindig az és annyit kapnak amire szükségük van. A műtrágya drága dolog nem fogják agyon nyomni a növényeket vele. Az érés napsütés nélkül nyilván nem ugy megy végbe ezért szintelen a paradicsom.
Egyébként a paradicsom utóérő zöldség.

Az meg hogy te azt gondolod hogy én azt gondolom hogy beléd állok szándékosan, az nem igy van.
 
Szerintem @bamboocha46 nem bánja, hogy erről szó volt.
Valóban nem.
Mint ahogy korábbban azt már említettem, mindkettötök válaszai nagyon hasznosak voltak.

Punkdraco mindenbizonnyal sok idejét belefektette, hogy utánanézzen a naplómban, hogy pontosan miröl van szó, így hamar az én konkrét esetemre vonatkoztatóan megírta, hogy hova tünik a nitrat.

z1234 meg sok idejét fektette abba, hogy a tudásának a"tejfelét" megossza velem/velünk, így általánosabb segítséget/megoldókulcsot nyújtott nekem. Amivel sok eddig nem értett folyamatot, ami egy másik akváriumban ment végre, vált érthetövé számomra.


//mivel végül mindketten arra jutottatok, hogy a növények fogyasztják a nitrát nagyrészét, ezért mindkettötök gondolatmenete helyes volt. Csak más utakon jutottatok el a válaszig.//
 
Kedves mindenki, személyeskedést kerüljük pls mert az ilyen bejegyzéseket törölni fogjuk.

Minden más értelmes beszélgetés hasznára válik a közösségnek. Köszi a megértést 👍
 
Ez oké de 240l re 900l/h kevés ez csak óránként 3,75 szer forgatja meg azért legalább 8x kellene. Meg a vödör méret is hozzá kicsi 240 literre ha azt az ominózus 5 % szűrő térfogatot veszem akkor 12l. Az e900 ba 4,7l szűrőanyag fér bele. Az Én akváriumom esetében (45l) 10x vízforgatás és 7% szűrőtérfogat alga mentes is az akvárium. Egy 30literesbe használtam Eheim Classic 2211 az 300l/h 1l szűrőtérfogattot tudott hiába 10x vízforgatás kevés volt a szűrőanyag menyiség csak 3%. Egy hét és az üveget takarítani kellett ,lecseréltem nagyobbra Eheim Classic 2213 ra 3l szűrőtérfogat és egyszerűen nem látszott a víz az akiban olyan tiszta volt. Most a 45-öst is vígan viszi. csak szemléltetni akarom, hogy én végig jártam és halgattam a fórum társakra meg a Green Aqua szűrőválasztási táblázatra. Hidd ek sok problémától elesel ha megtámogatod az akváriumodat egy jó szűréssel. Ha ez meg van akkor a tápozást is lehet hatékonnyá tenni.
Végül beruháztam egy tetra ex 1200-ba. Így most össz. 2000l/h a szűrésem. Ennek már jónak kell lennie. Viszont szerintem túl nagy az áramlás. Szerinted mennyire lehet fojtatni a nyomó ágat? Levegyem az esőztetőt?
 
Végül beruháztam egy tetra ex 1200-ba. Így most össz. 2000l/h a szűrésem. Ennek már jónak kell lennie. Viszont szerintem túl nagy az áramlás. Szerinted mennyire lehet fojtatni a nyomó ágat? Levegyem az esőztetőt?

Esetleg ki is lehetne venni a 600 liter/h-s belső szűrőt, még talán az akvárium is jobban nézne ki. Tetra ex 1200 plus-t önmagában a gyártó 250-500l akváriumra ajánlja (tetra honlap), ami ráadásul nem is feltétlenül növényes (növények jelentősen "biológiai" szűrhetnek). Az akváriumod 250l alatt van(?). Ha megnézed, pl ADA nem esőztetőt használ CO2 adagolt akváriumban, hanem többféle lily pipe rendszert. Ezeknek a célja részben az áramlás csökkentése (ADA honlap alapján). Ráadásul ADA szűrő átfolyása lily pipe rendszerrel is a töredéke a 2000 l/h-nak (pontos számra nem emlékszem, de kb 400 l/h körüli, 5x kevesebb!) ADA honlap is kiemeli a CO2 szint és a szűrés összefüggését, CO2 adagolt esetben.
CO2 tudja a fizikát, ami kb azt jelenti, hogy ha 0.5 ppm (kb 24 fokon) felett van a koncentrációja a vízben, akkor az erős kevergetés, turmixolás hatására kimegy a vízből. Mivel szén az egyik legfontosabb makroelem a növények számára és gyakran ebből van arányaiban a legkevesebb a low tech akváriumban, ezért a növények növekedését legtöbbször az stimulálja, ha számukra minnél több felvehető szén van jelen. Persze az is lehet, hogy az akváriumodban olyan (növények számára kevésbé szerencsés) helyzet van, hogy a víz CO2 koncentrációja víz-levegő egyensúlyi állapot alatt van (kb .5 ppm). Ekkor a turmixolás, erős kevergetés hatására CO2 gyorsabban oldódik be a vízbe a levegőből.
.5 ppm CO2 nagyon kevés, még -egy jól működő- low tech akváriumban is jelentősen magasabb szintek lehetnek (lámpafelkapcsolás után folyamatosan csökken ez a szint, ahogy a növények elfotoszintetizálják a CO2-t).

Azért van két szűrőd, hogyha az egyik elromlik, akkor ne legyen probléma? Ha ez egyik szűrő hosszú ideig megáll és utána elindul és toxinokkal tolja tele a vizet, akkor nagyon nem biztos, hogy a másik meg tudja menteni a helyzetet. Annak a valószínűsége, hogy két szűrő közül az egyik meghibásodik nagyobb, mint csupán egy darab szűrő meghibásodási valószínűsége.
 
Utoljára módosított:
Esetleg ki is lehetne venni a 600 liter/h-s belső szűrő
A tetra új, nem feltétlenül baj ha egy ideig párhuzamosan megy, vagy át kell pakolni a szűrőanyagot ha ez lehetséges.
Végül beruháztam egy tetra ex 1200-ba. Így most össz. 2000l/h a szűrésem. Ennek már jónak kell lennie. Viszont szerintem túl nagy az áramlás. Szerinted mennyire lehet fojtatni a nyomó ágat? Levegyem az esőztetőt?
Vagy nagyobb lyuk kell az esőztetőre, vagy lily/poppy/spinre kell cserélni.
De folytani is lehet.
 
Esetleg ki is lehetne venni a 600 liter/h-s belső szűrőt, még talán az akvárium is jobban nézne ki. Tetra ex 1200 plus-t önmagában a gyártó 250-500l akváriumra ajánlja (tetra honlap), ami ráadásul nem is feltétlenül növényes (növények jelentősen "biológiai" szűrhetnek). Az akváriumod 250l alatt van(?). Ha megnézed, pl ADA nem esőztetőt használ CO2 adagolt akváriumban, hanem többféle lily pipe rendszert. Ezeknek a célja részben az áramlás csökkentése (ADA honlap alapján). Ráadásul ADA szűrő átfolyása lily pipe rendszerrel is a töredéke a 2000 l/h-nak (pontos számra nem emlékszem, de kb 400 l/h körüli, 5x kevesebb!) ADA honlap is kiemeli a CO2 szint és a szűrés összefüggését, CO2 adagolt esetben.
CO2 tudja a fizikát, ami kb azt jelenti, hogy ha 0.5 ppm (kb 24 fokon) felett van a koncentrációja a vízben, akkor az erős kevergetés, turmixolás hatására kimegy a vízből. Mivel szén az egyik legfontosabb makroelem a növények számára és gyakran ebből van arányaiban a legkevesebb a low tech akváriumban, ezért a növények növekedését legtöbbször az stimulálja, ha számukra minnél több felvehető szén van jelen. Persze az is lehet, hogy az akváriumodban olyan (növények számára kevésbé szerencsés) helyzet van, hogy a víz CO2 koncentrációja víz-levegő egyensúlyi állapot alatt van (kb .5 ppm). Ekkor a turmixolás, erős kevergetés hatására CO2 gyorsabban oldódik be a vízbe a levegőből.
.5 ppm CO2 nagyon kevés, még -egy jól működő- low tech akváriumban is jelentősen magasabb szintek lehetnek (lámpafelkapcsolás után folyamatosan csökken ez a szint, ahogy a növények elfotoszintetizálják a CO2-t).

Azért van két szűrőd, hogyha az egyik elromlik, akkor ne legyen probléma? Ha ez egyik szűrő hosszú ideig megáll és utána elindul és toxinokkal tolja tele a vizet, akkor nagyon nem biztos, hogy a másik meg tudja menteni a helyzetet. Annak a valószínűsége, hogy két szűrő közül az egyik meghibásodik nagyobb, mint csupán egy darab szűrő meghibásodási valószínűsége.
E900 mellett volt a 800as belső, csak gondoltam bent hagyom azt is. A Tetra érett plusz új szűrőanyaggal indult. Az üveg 240 liter, az esőztetőt levettem amíg nem veszek egy lilyt, így azért most nem lógnak úgy a növények.
 
Back
Oldal tetejére