• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

Első körben belevágtam inkább egy talán könnyebben járható projectbe. Így ha ez összejön akkor a 112-es akváriumot is átrendezem.

72liter, 60*30*40
odyssea 2*24w sylvania 6500K
Manado
biopower 160
egyelőre még lakók nélkül, később garnélák, guppyk költöznek.
Keménységet sikerült lemérnem és GH 22 KH12 sajnos...
itt a nagy kérdés, a tápozás. Beszerváltam többféle tápot is, melyiket és mekkora mennyiségben kezdenétek adagolni?
Profito, Tf macro, Tf micro, easycarbo, easy fosfo, easy kalium, tropica specialized, tropica premium. Mellékelek egy képet a jelenlegi állapotokról. Tegnap indult az akvárium. Előre is köszönöm!
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/01/16/31920180116_181507.jpg
 
itt a nagy kérdés, a tápozás. Beszerváltam többféle tápot is, melyiket és mekkora mennyiségben kezdenétek adagolni?
Profito, Tf macro, Tf micro, easycarbo, easy fosfo, easy kalium, tropica specialized, tropica premium. Mellékelek egy képet a jelenlegi állapotokról. Tegnap indult az akvárium. Előre is köszönöm!


Van ám arzenál! :D

Én nem kevernék túl sok gyártó terméket. TF micro vagy profito gyári adagban a hetit leosztva több adagra, és a TF makró 1 ml/ nap. Ez mellé mehet nyugodtan az easy life carbo napi 2-3 ml.

A vized bár kemény, de nem szikes, így akkora tragédia nincsen. A lágyítással jobb lesz a tápanyagfelvétel, ha esetleg gondoltál rá, de most sem lesz rossz a helyzet.
 
Sziasztok!

Nagy gondban vagyok már hónapok óta az akváriummal. :( Valami nagyon nem okés a növényekkel és a garnélákkal sem. A növények nem rohadnak el, viszont nagyon nagyon lassan fejlődnek, vagy leginkább nem is fejlődnek. A lassú fejlődésből arra következtetek, hogy az ammóniát, nitrátot sem kötik meg olyan gyorsan, ami okozhatná a garnéla állomány leépülését. Ahol a sessiliflora sem nő ott már tényleg nagy lehet a baj...

Néhány infó amiből ki tudunk indulni:
  • fény: 54 lumen/liter (lenne ha 100%-on menne a ledsor, de 80%-ra van dimmelve)
  • tápozás: napi 0,7 ml profito
  • carbo: csak az 5-6 ecsetalgára nyomtam közvetlenül, egyébként nem adagolok a garnélák miatt már egy ideje
  • nitrát szint: 10-25 mg/l JBL csíkteszttel mérve (tudom nem a legpontosabb)
  • etetés: 2-3 naponta keveset
  • alga: zöld por alga az üvegen, szivacsokon 4-5 db ecsetalga
  • víz: 7.2 pH, 6 GH, 4 KH
  • vízcsere: hetente 50% full RO (ha nem az üveg méretből számoljuk csak a litert)
Én mint lelkesen böngésző, és @Nigro blogot olvasó hobbista arra következtetek, hogy valamiből kevés jut a növényeknek. Úgy tudom, a nitrát és minden más tápanyag hasznosulásához foszfát is kell, amire még nem mértem rá nem tudom mennyi lehet. Elképzelhető hogy abból van hiány? Ha valaki meg tudná mondani, hogy a növényeim miért stagnálnak hónapok óta az király lenne, mert szerintem ennek is köze van a garnélák hullásához. :(
 
Ha a növények nem nőnek, akkor nem tudják szűrni a vizet. A lényeg itt nem az, hogy nagyon sok növényed legyen ami stagnál vagy pusztul, hanem hogy elegendő mennyiség szépen növekedjen. Ami fontos, hogy a növények csak a növekedésük során tudják a vizet tisztítani. Növények nem csak a NH4, NO2-t pucolják el, hanem például a garnélákra mérgező nehézfémeket (pl réz) is fel tudják venni. Például olyan vízben, amiben sok a réz, a növények réztartalma is jóval magasabb lehet, mint ami minimálisan szükséges lenne (réz mikroelem is). Ez által védeni tudják a garnéláidat mérgezésektől. Biológiai szűrés ezt nem tudja.

Miért nem nőnek a növényeid?

Amiből kevés jut a növényeidnek, az a szén (C). Pontosabban CO2 vagy HCO3- (bikarbonátok). Tipikus akvárium hőmérsékleten (24 fok) a víz egyensúlyi CO2 tartalma csupán kb. 0.5 ppm. Ezt hasonlítsd össze mondjuk a EI szerinti 30 ppm-el. 60x különbség. Kis fizika: ha a vizedben kevesebb CO2 van, mint ami az egyensúlyból adódna, akkor a levegőből beoldódik, ha több, akkor pedig kimegy belőle. Mint például a szódából, ha nem nyúlsz hozzá. Ha kevergeted, gyorsabban kimegy.

Ha nincs elég - a növények számára felvehető - szén az akváriumodban, a növények senyvedni fognak és így a szűrési képességük is erősen korlátozott, rosszabb esetben rontják a vízminőséget. Teljesen mindegy, hogy az akváriumot telenyomod Mikro és Makró tápokkal, a növények száraz tömegének nagy része szén (40% körül).

Ha követed a gondolatmenetet, akkor már csak azt kell megkeresni, miért nincs elég szén az akváriumodban.

Bár tipikusan a magyarországi csapvizekben nagyon sok CO2 és bikarbonát lehet, te RO vízzel cserélsz vizet. Ez a víz valószínűleg elég kevés C-t tartalmaz, hiszen pihenteted és szűröd (RO). Ezen kívül a képeid alapján nagyon steril az akváriumod. Ha egy akváriumban nincs szerves anyag, akkor különböző biológiai folyamatoknak esélye sincs, hogy CO2 termeljenek. Olyan talajt használsz, aminek nincs szerves anyag tartalma. Ez CO2 adagolt növényes akváriumnál nem hátrány, de a tied nem az.

Én sem adagolok carbót.

Én teljesen más elvekre helyezném az akvárium üzemeltetését. Kezdésként beraknék kb 3 cm földet és rá 3 cm apró méretű kavicsot. Ha jól csinálod, csodálkozni fogsz, hogy milyen gyorsan tudnak nőni növények low techben.

Kell egy kis bizalom, hogy valaki, aki hyper tiszta akváriumokhoz szokott, belevágjon ebbe.
 
Utoljára módosított:
Kevés a CO2, de akkor hosszú távon egy átlag low-tech akvárium nem is képes működni? Ami alatt nincs virágföld vagy egyéb spéci megoldás? A legbosszantóbb az egészben, hogy majdnem 1 évig tökéletes volt minden. Növények nőttek, garnélák szaporodtak, némi alga is jelen volt persze. És akkor jött egy költözés, ahol kb 2 órát utazott az akvárium, tehát kb a nulláról indulhatott minden újra. Na és azóta egyszerűen semmi sem működik rendesen, semmi sem klappol... azóta csepptesztek, új garnélák, RO készülék, új növények... és most akkor egy CO2 rendszert is be kéne üzemeljek? Azt nem hiszem hogy lenne energiám újra szétszedni, kilapátolni a porózus talajt, és alá virágföldet rakni, majd visszatelepíteni mindent legalábbis egyelőre tuti nem.
 
Kevés a CO2, de akkor hosszú távon egy átlag low-tech akvárium nem is képes működni? Ami alatt nincs virágföld vagy egyéb spéci megoldás? A legbosszantóbb az egészben, hogy majdnem 1 évig tökéletes volt minden. Növények nőttek, garnélák szaporodtak, némi alga is jelen volt persze. És akkor jött egy költözés, ahol kb 2 órát utazott az akvárium, tehát kb a nulláról indulhatott minden újra. Na és azóta egyszerűen semmi sem működik rendesen, semmi sem klappol... azóta csepptesztek, új garnélák, RO készülék, új növények... és most akkor egy CO2 rendszert is be kéne üzemeljek? Azt nem hiszem hogy lenne energiám újra szétszedni, kilapátolni a porózus talajt, és alá virágföldet rakni, majd visszatelepíteni mindent legalábbis egyelőre tuti nem.

Látom, van némi kétséged. Nekem is volt, én a Horn Zsilinszky Akvarisztika könyvön edződtem több mint 20 éve. Esetleg alternatív opcióként beszerezhetsz egy apró akváriumot, mondjuk 20 literest. Ha lámpád nincs, rakd ki az ablakba. Ha elindul, át tudsz dobni bele pár garnélát. Kockázat: pár ezer forint az akváriumért.

Eredeti témával kapcsolatban. Természetesen lehet föld nélkül is low tech akváriumot csinálni. De azért mindenképpen érdemes végiggondolni, hogy szén milyen módon kerülhet a növényes akváriumba. Csodák nincsenek, valahogy be kell kerülnie. Faszén nem jó. ;) Ebben a C inert állapotban van.

Például egy átlagos, kavicságyas low tech akváriumban, ahol vízcserék nincsenek, egyik szén forrás lehet a haltáp. Ebben elég sok szén van, ami halakon "átmegy" illetve mikróbiális folyamatok során CO2-adhat le. Például a szűrőn átfolyó oxigéndús víz elősegítheti ezt. Ha hyper tiszta a szűröd, mert mindig takarítod, akkor innen sem fog CO2 keletkezni. Ha a kavicságyat folyton "porszívózod", sterilizálod, akkor innen sem fog CO2 keletkezni. Garnélás akváriumban amúgy is alig etetsz, ez egy hátrány a növényeknek. Csapvízről már írtam. Ha valaki mondjuk 2 naponta cserél vizet, elég sok CO2-t bejuttathat az akváriumba... Bár ez még nem High Tech akvárium, de mindenképpen "High Energy" fenntartani ;)

Másik opció: ha olyan növényeid vannak, amik elérik a levegőt, akkor már nem kell a vízben levő CO2/bikarbonátokra hagyatkoznia.

Földes akváriumot azért írtam, mert tipikusan indítás után a talaj elég sok CO2-t ad le. Persze idővel ez is elfogy.

Ha csak a levegőből beoldódó CO2-re hagyatkozol, mert olyan alacsony a CO2 szint az akváriumodban, akkor is élhet benne némi szívós növény. De amint írtam, lassú növekedés = minimális növényes szűrés.
 
Utoljára módosított:
Van egy 10 literes viragfoldes csigas akvam, akasztos szurovel. Ott silanyabb feny mellett lathato novekedes a staurogyne repensen. Hiszek ebben a viragfoldes dologban, viszont a garnelas aktiv talajt ha elkezdenem kilapatolni az akvariumbol, akkor osszetornem a kis agyag golyocskakat. A felet dobhatnam ki... Megprobalhatok esetleg naponta etetni, de nem hiszem hogy az sokat segitene rajtam. Ez a keveske garnela sem hiszem hogy annyit kulazna, hogy a mulmbol elengendo C jusson a vizbe. A regi halas low tech akvariumomban sem volt ilyen gond de az terhelve is volt a halak altal. Na most aztan fel van adva a lecke. :(
 
Van egy 10 literes viragfoldes csigas akvam, akasztos szurovel. Ott silanyabb feny mellett lathato novekedes a staurogyne repensen. Hiszek ebben a viragfoldes dologban, viszont a garnelas aktiv talajt ha elkezdenem kilapatolni az akvariumbol, akkor osszetornem a kis agyag golyocskakat. A felet dobhatnam ki... Megprobalhatok esetleg naponta etetni, de nem hiszem hogy az sokat segitene rajtam. Ez a keveske garnela sem hiszem hogy annyit kulazna, hogy a mulmbol elengendo C jusson a vizbe. A regi halas low tech akvariumomban sem volt ilyen gond de az terhelve is volt a halak altal. Na most aztan fel van adva a lecke. :(

Stau nem a legigénytelenebb növény, szóval gratulálok.

Agyag golyók jók, mert például tápanyagokat tudnak megkötni. Ezért is működik kiválóan high-tech akváriumban, ahol CO2 más módon jut be a rendszerbe. Sajnos szerves anyag nincsen benne, de mindenképpen jobb, mintha csak kavics vagy homok lenne. Ha a JBL agyag golyókra gondolsz, az én szememben nem érnek felbecsülhetetlen értéket.

Ha belevágsz, szerintem szerezz egy plusz akváriumot, így az átállás sokkal zökkenőmentesebb. Én a 15 literes akváriumot 3000 Ft-ért vettem újonnan.
 
Utoljára módosított:
Stau nem legigénytelenebb növény, szóval gratulálok.

Agyag golyók jók, mert például tápanyagokat tudnak megkötni. Ezért is működik kiválóan high-tech akváriumban, ahol CO2 más módon jut be a rendszerben. Sajnos szerves anyag nincsen benne, de mindenképpen jobb, mintha csak kavics vagy homok lenne. Ha a JBL agyag golyókra gondolsz, az én szememben nem érnek felbecsülhetetlen értéket.
Shrimp king active soilra gondolok, ujjal el lehet morzsolni a szemcseit. Biztosan nem tudnam epsegben kiszedni az aksibol.

Esetleg olcso megoldaskent egy citromsavas CO2 osszeganyolasa megoldas lehetne?


Szerk: lobelia cardinalis van a csigasban bocsanat ezt kettot mindig keverem...
 
Shrimp king active soilra gondolok, ujjal el lehet morzsolni a szemcseit. Biztosan nem tudnam epsegben kiszedni az aksibol.
Esetleg olcso megoldaskent egy citromsavas CO2 osszeganyolasa megoldas lehetne?
Szerk: lobelia cardinalis van a csigasban bocsanat ezt kettot mindig keverem...

Lobelia sem a legigénytelenebb ;).
Valószínűleg a shrimp kinget nem low tech növényes akváriumra fejlesztették ki. Dennerele-nek van olyan terméke, ami erre való.

Citromsavas CO2-ről nem tudok nyilatkozni. @Szella, neked volt ilyen ha jól emlékszem? 2x20=40 literben mekkora az esélye, hogy félremegy valami?
 
Utoljára módosított:
Persze választhatod azt az utat is, hogy egy időre félreteszed a profitot és használsz GA tápot. 3-4 hét múlva kíváncsi lennék mi történik.
 
Persze választhatod azt az utat is, hogy egy időre félreteszed a profitot és használsz GA tápot. 3-4 hét múlva kíváncsi lennék mi történik.

Próbát megér, esetleg jól bealgásodik. Mért NO3-at, 10 és 25 mg/liter környékén volt. Carbo nincs.
 
Persze választhatod azt az utat is, hogy egy időre félreteszed a profitot és használsz GA tápot. 3-4 hét múlva kíváncsi lennék mi történik.
Egy próbat az is megerne valoban. Esszel adagolva talan a garnelaknak sem art. De ha valoban CO2 hiany akkor hiaba tapozok nitratot es foszfatot akkor sincs erdemi tapanyag felvetel.
 
Próbát megér, esetleg jól bealgásodik. Mért NO3-at, 10 és 25 mg/liter környékén volt.

Na nem növekednek a növények nem is veszik fel a tápot.
Mi alapvetően abban hiszünk, hogy ha szétdurrannak a növények az egészségtől akkor a túltápozás sosem jelent problémát.

Itt per pill tápozási probléma lesz. Talajcsere előtt sokkal egyszerűbben megtudhatod, hogy a profito a bajod vagy sem. Szerintem igen. :)
 
Na nem növekednek a növények nem is veszik fel a tápot.
Mi alapvetően abban hiszünk, hogy ha szétdurrannak a növények az egészségtől akkor a túltápozás sosem jelent problémát.

Itt per pill tápozási probléma lesz. Talajcsere előtt sokkal egyszerűbben megtudhatod, hogy a profito a bajod vagy sem. Szerintem igen. :)
Es a micro-macro tapokkal tapanyag felvetelre sarkallhatom a novenyeket?
 
Na nem növekednek a növények nem is veszik fel a tápot.
Mi alapvetően abban hiszünk, hogy ha szétdurrannak a növények az egészségtől akkor a túltápozás sosem jelent problémát.

Itt per pill tápozási probléma lesz. Talajcsere előtt sokkal egyszerűbben megtudhatod, hogy a profito a bajod vagy sem. Szerintem igen. :)

Szerintem is érdemes kipróbálni. Ne változtass semmit, csak told bele a javasolt Macro és Microt. (Profito az K+Micro+vodoo mágia. Tehát ne keverd Macro-val, mert akkor több K megy bele. )

Neocaridina nem tudom, mennyi nitrátot bír ki, de gondolom nem az a extra +25 mg/liter fogja kifektetni őket, ami a tápon kívül már amúgy is benne van az akváriumban. Ha mégis, akkor tanultál valamit ;)
 
Utoljára módosított:
Szia @BoMa!
Kipróbálnám a Ga tápokat. Nálam működik, váltottam én is prfitoról, mind a kicsi garnélásés nagy akváriumomban is
Itt egy kép a kicsiről. 16l nano eheim szett, kétnaponta 1ml mic,mac.
 

Attachments

  • 3AD1A982-DA98-4623-B70D-6DF070B4F72D.jpeg
    3AD1A982-DA98-4623-B70D-6DF070B4F72D.jpeg
    212.7 KB · Megtekintések: 8
Szia @BoMa!
Kipróbálnám a Ga tápokat. Nálam működik, váltottam én is prfitoról, mind a kicsi garnélásés nagy akváriumomban is
Itt egy kép a kicsiről. 16l nano eheim szett, kétnaponta 1ml mic,mac.

Carbo ment bele? Milyen sűrűn cseréltél vizet? Hagytad állni?
 
Carbot elején adagoltam ma már nem (2 éves az akva)
Lágy vizzel 150 tds cserélek hetente, 10 naponta. Pihentetett csapvízzel állítom ezt az értéket.
 
Szia @BoMa!
Kipróbálnám a Ga tápokat. Nálam működik, váltottam én is prfitoról, mind a kicsi garnélásés nagy akváriumomban is
Itt egy kép a kicsiről. 16l nano eheim szett, kétnaponta 1ml mic,mac.

Megpróbálom talán, de ma reggelre megint 2 garnéla minusz... közeleg a vég. Annyit sikerült talán megfigyelni, hogy vízcsere utáni pár napban hullanak, ami teljesen érthetetlen számomra.
 
Back
Oldal tetejére