• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

Sziasztok van egy 250 L akvám viszonylag kevés növénnyel és pár db hallal 3 hét után észrevettem hogy a növények kezdenek barnulni és nem tudom mi lehet a baj idáig szépen fejlődtek csak miután kivettem a hátteret akkor kezdett jelentkezni. segítségeteket kérem hogy tudnám megszüntetni a hibát.
Akva tulajdonságai:
jbl cp 500 külső szűrő és egy akvarel 970 l/h belsőszűrő
a külső szűrő essőztetővel megy.
Fény t8 fénycső 4x18W 6500 Kelvines cool white 10 óra
Ajzat jbl aquabasis plus és homok a tetejére.
Halak: 9db neonhal és 3 db anci egyenlőre
Tápozás: profito napi 4 ml 15 csepp neptun easy carbo
 
Kb. 0,28W/l nem túl erős a világításod. Néhány kérdés: mióta megy az akvárium? A növények kezdetektől szépen nőlnek? Mennyire van tele zöldséggel és milyenek vannak benne?
Amikor a hátteret kivetted, nagyon felkavartad a talajt, sokat koszoltál?
 
5 hete megy az akva. A növények szépen nőttek most is nőnek csak úgy néz ki a levele mint ha koszos lenne
A növények : Anubias nana, Ceratopteris siliquosa, hemianthus callitrichoide, liliaopsis brasiliensis, myriophyllum aquatica és van még egy faj aminek nem tudom a nevét.
A koszolással úgy gondolom hogy nem sikerült annyira felkavarni a táptalajt.

Képek az akváriumrol:
https://drive.google.com/open?id=0B_88_AeEwUIgWnoxNXJYb2lfT0U
 
Ezeket a növényeket ehhez az akvárium összeállításhoz kérted? Nem vagyok még egy profi a növényezésben, de szerintem: erősebb fény, több táp, (esetleg) CO2. Van olyan növényed ami sajnos nem ilyen low-tech akiba való. Nézd csak meg mit írnak róluk.
 
5 hete megy az akva. A növények szépen nőttek most is nőnek csak úgy néz ki a levele mint ha koszos lenne
A növények : Anubias nana, Ceratopteris siliquosa, hemianthus callitrichoide, liliaopsis brasiliensis, myriophyllum aquatica és van még egy faj aminek nem tudom a nevét.
A koszolással úgy gondolom hogy nem sikerült annyira felkavarni a táptalajt.

Képek az akváriumrol:
https://drive.google.com/open?id=0B_88_AeEwUIgWnoxNXJYb2lfT0U

Az ismeretlen növény akár Nomaphila (Stricta, Siamensis, stb) is lehet. Nem biztos, csak egy tipp.

A növények tömegének 40%+ a szén. Ezt érdemes szem előtt tartani, ha ez nem kerül bele valahogyan, akkor a növények lehet, hogy sínylődni fognak.
 
Utoljára módosított:
Az ismeretlen növény akár Nomaphila (Stricta, Siamensis, stb) is lehet. Nem biztos, csak egy tipp.

A növények tömegének 40%+ a szén. Ezt érdemes szem előtt tartani, ha ez nem kerül bele valahogyan, akkor a növények lehet, hogy sínylődni fognak.


Ès esetleg valami ötlet hogy tudnám szebbé varázsolni az akváriumot? Min kellene változtassak?
 
Ès esetleg valami ötlet hogy tudnám szebbé varázsolni az akváriumot? Min kellene változtassak?

Nem tudom, neked milyen módszer válik be.

Amikor én hasonló körülmények között próbáltam (kavicságy + folyékony tápok + low tech) növényes akváriumot üzemeltetni, idővel minden kikopott és csak pár növény növekedett igazán. (Anubiasok, esetleg Cryptek, Najas, ...). Alga többé-kevésbé probléma volt és rengeteg újonnan vásárolt növényt sikeresen kipusztítottam. Volt egy kavicságyas akváriumom, amiben elég sok mulm összegyűlt, ebben például fodros vizikalászok szépen nőttek algamentesen. Lehet, ha sűrűn cseréltem volna vizet (heti 1?), akkor sikeresebben működhetett volna a "növényes-kavicságyas-Low-Tech" akvárium. Nem tudom.

Utána kipróbáltam a föld (igen, jól olvasod) és kavics fedőréteg párosítást, és sokkal több növény marad meg, illetve alga is kevésbe okoz gondot. A föld CO2-t is ad le a növényeknek.

Addig is egy idézet a Horn-Zsilinszky Akvarisztika (1976, 43. o ) könyvből, amin sokan nevelkedtünk:

"Az akvárium telepítésének tárgyalásakor elvetettük a talaj tápdúsítását földdel, komposzttal, mert a bomló szerves anyagok sok bajt okozhatnak. Igényesebb fajok pusztulását idézheti elő, ha bomlástermékek halmozódnak fel."

És egy idézet Shirley Hibberd: The Book of The Aquarium (1875-ös kiadás, nem elírás) c. könyvből (nem fordítom le...)

"Further experiments were made by Mr. Robert Warington, who reported upon them to the Chemical Society, in March, 1850. Two small gold fish were placed in a glass receiver of about twelve gallons capacity, covered with muslin to exclude the dust. The vessel was half filled with spring-water, with a bottom of sand and mud, and some loose fragments of limestone and sandstone, so arranged as to form shelter and shade. A small specimen of Vallisneria spiralis was, at the same time, planted in the mud and kept in place by a stone. Everything went on well for a time, till it was found that the natural decay of the older leaves of the plant began to produce turbidity in the water, and a confervoid growth accumulated on the sides of the vessel, and on the surface of the water; to meet this emergency, Mr. Warington introduced a few pond snails, which greedily fed on the decaying vegetable matter and slimy mucus growth, so as quickly to restore the whole to a healthy state. Here was a complete circle of compensating processes."
 
Utoljára módosított:
jbl aquabasis plus nem elég táptalaj? elvileg annak árulták

Az apró világos színű kavicsok alá azt raktál? Még egyszer visszanéztem a képeket, nekem úgy tűnik, hogy 1-4 cm kavicsban vannak a növények, de természetesen nincs röntgen szemem :).

Nem tudom, ebből mennyi az ajánlott mennyiség, lilaeopsis környékén nem lehet túl sok.

upload_2016-12-4_18-12-42.png
 
Utoljára módosított:
kb 1 1,5cm végig csak a szélétöl körben 3 cm nem tettem mert azt javasolták

Ok, ez mindenképpen jó, hogy ment bele. Szerintem nyiss egy naplót, és akkor menet közben könnyebben tudnak segíteni. Ha a Hemianthus Callitrichoides kipusztul, ne vedd túlságosan zokon.
 
Sziasztok!

Indítottam egy 20 L-es low-tech akváriumot.
Talaj: 4 L Dennerle Shrimp King Active Soil
Világítás: 9W power compact, egyenlőre 6 óra
Jelenleg a tervezett növények fele van elültve.
Tápozásra az Esay Life ProFito-t használom, amivel egyáltalán nincs tapasztalatom.
Induláskor 1,5 ml-t raktam az akvárimba. Az ajánlás 10 ml 100 L vízhez heti egyszer.
Vízcsere az első 2 hétben heti 3x30%, később áttérek a heti 1x30%-ra. Nálam a 30% = 5 L, mivel nem ment 20 L víz az akváriumba.
Tegnap volt az első vízcserém.
Kérdésem az lenne, hogy elég heti 1x2ml-t adagolnom az ajánlás szerint vagy ti mit javasoltok?
 
Sziasztok!

Indítottam egy 20 L-es low-tech akváriumot.
Talaj: 4 L Dennerle Shrimp King Active Soil
Világítás: 9W power compact, egyenlőre 6 óra
Jelenleg a tervezett növények fele van elültve.
Tápozásra az Esay Life ProFito-t használom, amivel egyáltalán nincs tapasztalatom.
Induláskor 1,5 ml-t raktam az akvárimba. Az ajánlás 10 ml 100 L vízhez heti egyszer.
Vízcsere az első 2 hétben heti 3x30%, később áttérek a heti 1x30%-ra. Nálam a 30% = 5 L, mivel nem ment 20 L víz az akváriumba.
Tegnap volt az első vízcserém.
Kérdésem az lenne, hogy elég heti 1x2ml-t adagolnom az ajánlás szerint vagy ti mit javasoltok?

@Beni tudsz segíteni esetleg?
 
@Beni tudsz segíteni esetleg?
A növények fajtájától és mennyiségétől függ. Kezdésnek jó kiindulási alap, de később valószínűleg majd emelni kell rajta egy kicsit, de nem biztos.
20 literben gondolom nem tervezel halat tartani, úgyhogy valószínűleg szükséged lesz N és P forrásra is, tehát az EL nitro és Fosfo löttyökre. Nem tudom mennyire vagy jártas a hiánytünetekben, de ha nem, akkor NO3 és PO4 tesztet is vegyél, ha valami bolt felé jársz.
 
A növények fajtájától és mennyiségétől függ. Kezdésnek jó kiindulási alap, de később valószínűleg majd emelni kell rajta egy kicsit, de nem biztos.
20 literben gondolom nem tervezel halat tartani, úgyhogy valószínűleg szükséged lesz N és P forrásra is, tehát az EL nitro és Fosfo löttyökre. Nem tudom mennyire vagy jártas a hiánytünetekben, de ha nem, akkor NO3 és PO4 tesztet is vegyél, ha valami bolt felé jársz.

Köszönöm a válaszod!
Tervezek bele halat is 6 db amandát vagy törperazbórát. PO4 tesztem van itthon, még a high tech időszakból.
A heti tápozás jobb vagy a napi? Illetve low tech-nél is figyelembe kell venni a vízcseréket?
A régi időből csak a JBL Ferropollal volt tapasztalatom.
 
Köszönöm a válaszod!
Tervezek bele halat is 6 db amandát vagy törperazbórát. PO4 tesztem van itthon, még a high tech időszakból.
A heti tápozás jobb vagy a napi? Illetve low tech-nél is figyelembe kell venni a vízcseréket?
A régi időből csak a JBL Ferropollal volt tapasztalatom.
A napi tápozás mindig jobb, mint a heti, hiszen szép fokozatosan növekednek a tápanyagszintek, egy kicsi biztosan van mindig, mindenből a vízben. Ennek ellenére Én heti (néha 2-3 heti, ha elfelejtem) tápozást használok, mert low-tech körülmények között jóval lassabb minden, és nem vettem észre semmi hátrányt. Ebből kiindulva mehet a heti szerintem minden low-tech akváriumban.
Vízcseréről pont engem kérdezni meredek... Alapvetően heti 20-50%-ot illik cserélni minden akváriumban fénytől, tápozástól, telepítéstől függően, de Nálam a gyerkőcökkel való játék messze az akvárium fölött van prioritásban, így előfordul, hogy csak 2-3 (4) hónap után van vízcsere, akkor viszont 70-80%. Sem az intervallum, sem az arány nem jó, senkinek sem javaslom, viszont Nálam nem jelentkezett semmi probléma.
 
A napi tápozás mindig jobb, mint a heti, hiszen szép fokozatosan növekednek a tápanyagszintek, egy kicsi biztosan van mindig, mindenből a vízben. Ennek ellenére Én heti (néha 2-3 heti, ha elfelejtem) tápozást használok, mert low-tech körülmények között jóval lassabb minden, és nem vettem észre semmi hátrányt. Ebből kiindulva mehet a heti szerintem minden low-tech akváriumban.
Vízcseréről pont engem kérdezni meredek... Alapvetően heti 20-50%-ot illik cserélni minden akváriumban fénytől, tápozástól, telepítéstől függően, de Nálam a gyerkőcökkel való játék messze az akvárium fölött van prioritásban, így előfordul, hogy csak 2-3 (4) hónap után van vízcsere, akkor viszont 70-80%. Sem az intervallum, sem az arány nem jó, senkinek sem javaslom, viszont Nálam nem jelentkezett semmi probléma.

Vízcserék mennyiségéről megoszlanak a vélemények, NPT akváriumban heti 20-50%-ra egyszerűen nincs feltétlenül szükség, ennél nagyságrendel kevesebb vízcsere is elegendő lehet. Számos ilyen akvárium az elpárolgott víz feltöltésével és sokkal ritkább vízcserékkel is beéri. Nálam a halak/garnélák tipikusan kimaxolják a papiron megadott élettartamukat ilyen körülmények között. Nyilván az egyik lehetséges kihívás folyékony tápozott / talaj nélküli akvárium esetén, hogy nem tudjuk, mennyi tápra van szükség, és emiatt a vízcsere-reset jól jöhet.

Csapvíz tartalmazhat elég nagy mennyiségű CO2-t, C-re van a növényeknek legnagyobb arányban szüksége a növénytápok közül. CO2 gáz el is tud távozni az akváriumvízből, tehát ha a szűrő olyan ütemben keveri a vizet, mint egy turmixgép, ezt is érdemes lehet megfontolni. Mielőtt valaki sokkot kap, nálam minden további nélkül nőnek növények állóvízben is, de ha jól gondolom, az ajánlás szerint a minimális vízmozgatás kedvező.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok ! Az lenne a kérdésem, hogy egyszerre hány ppm KNO3-at (por) adagolhatok az akvába?
A nitrát szintem mindig 0, és a jelenlegi napi tápomat egyből elnyeli a talaj (ADA Amazonia) és a növények.
Úgy döntöttem, hogy beállítanám 10 ppm-re a nitrátot, mivel néhány növényem stagnált. Kb 10 napja nyomok bele 5 ppm-es adagokat.
A növényeim elkezdtek nőni, de még mindig 0 szint, közben volt egy vízcsere, de közvetlen előtte is 0 volt a nitrát (szóval nem vettem ki a vízcserével)
A nitrát tesztem elvileg jó, egyszer már bevizsgáltam 10-20-30-40-50 és 100+ ppm-et a tápból és a teszt szépen kimutatta.
Vagy maradjak a napi 5 ppm-nél aztán előbb utóbb telítődik a talaj ?
Én olyan 10 ppm-re gondoltam egyszerre, naponta, és 3-4 naponta mérném a szintet.
Még régebben egyszer beletoltam egy 25ppm körüli adagot, de néhány red cherry garnélának az már nem tetszett....
viszont 12 órával a 25-ös bomba után 0 volt a nitrát megint (ez még régebben volt)
 
Sziasztok ! ...A nitrát szintem mindig 0, ...
Hát kérem, a nitrát tesztem volt a rossz. Mindenre 0-át mutat. Papíron 2017.októberben jár le.
2016.januárban bemértem a tesztet, akkor tökéletes volt. Naivan azt hittem hogy ez így is marad :)
Adagoltam elég sok KNO3-at az akvámba...de volt közben vízcsere, a növények megindultak, és mindenki jól van szerencsére.
A tanulság, hogy a teszteket gyakran ellenőrizni kell.
 
Back
Oldal tetejére