• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

Szia mindenkinek.
Ma megérkeztek a GA tápok és ezzel kapcsolatban lenne kérdésem. A most fellelhető micro tápok közül csak a GA-s nál van feltüntetve a konkrét összetétel de nincs benne a magnézium és calcium. Arra a következtetésre jutottam hogy valószínüleg ezek az anyagok biztos a Gh+/Kh+-ban vannak (ezeken nincs összetétel info). Jól gondolom? A másik, ha már tudom a mennyiségeket összedobtam egy exelt (biztos találtam is volna) amiben az ajánlott adagolás méret és vizcsere fügvényében levezeti a töménység változást az anyagogból. Persze fele adagban is kiszámolja. Ebbe nincs figyelembe véve a növények álltali felhasználás de két adat így is szemet szúrt. A foszfát és a vas pillanatok alatt (sokkal korábban a többinél) átlépi az ajánlott szint felső határát. Ezekből ennyivel többet használnak a növények?
A GA tápok EI tápozási rendszerre épülnek. Ebben a nitrát-foszfát ideális aránya 10:1 - 16:1 közé esik. A nitrát ideális szintje a vízben ~15-25ppm körül van (EI tápozás esetén), ezért a foszfát ideális szintje sokkal "szűkebb" ideális tartományban mozoghat. A vas pedig mikroelem, sokkal kisebb mennyiségre van szükség a makroelemekhez képest, ezért könnyű túladagolni.
Ezt a szitut tovább bonyolítja, hogy pont ez a két elem antagonista párjai egymásnak. Vagyis ha az egyik elem túlsúlyba kerül, akkor az antagonista párját gátolja a hasznosulásban - bár ezt a táblázat nem tudom mennyire veszi figyelembe.
 
Egy kérdés pipa. Tehát ezért (antagonizmus) miatt lépi át kb egyszerre a kivánt szintet ez a két elem,hogy ne legyen egyik a másikhoz képest túlsulyban. Nálam a szintek így vannak beállítva a táblázatban N 10-30; P 0,1 -1,5; Fe 0,1-0,5 ig. Tartalom alpján a N-P arány 7-1 (49g-7g/1000ml).Gondolom ehhez még hozzá jön a már vízben lévő nitrát.
A GA tápok EI tápozási rendszerre épülnek. Ebben a nitrát-foszfát ideális aránya 10:1 - 16:1 közé esik. A nitrát ideális szintje a vízben ~15-25ppm körül van (EI tápozás esetén), ezért a foszfát ideális szintje sokkal "szűkebb" ideális tartományban mozoghat. A vas pedig mikroelem, sokkal kisebb mennyiségre van szükség a makroelemekhez képest, ezért könnyű túladagolni.
Ezt a szitut tovább bonyolítja, hogy pont ez a két elem antagonista párjai egymásnak. Vagyis ha az egyik elem túlsúlyba kerül, akkor az antagonista párját gátolja a hasznosulásban - bár ezt a táblázat nem tudom mennyire veszi figyelembe.
 
Egy kérdés pipa. Tehát ezért (antagonizmus) miatt lépi át kb egyszerre a kivánt szintet ez a két elem,hogy ne legyen egyik a másikhoz képest túlsulyban. Nálam a szintek így vannak beállítva a táblázatban N 10-30; P 0,1 -1,5; Fe 0,1-0,5 ig. Tartalom alpján a N-P arány 7-1 (49g-7g/1000ml).Gondolom ehhez még hozzá jön a már vízben lévő nitrát.
Megnéztem a táblázatot a cellaszabályokkal, hogy mi-miért piros és zöld...stb. Ilyen formában nem veszi figyelembe az antagonizmust. Mert simán be lehet állítani olyan adagolást, ami a táblázat szerint oké, de a gyakorlatban a büdös életben nem fog működni. Ez inkább egy iránymutatás, de finomhangolni kell az adott akváriumra. Mindenhol más a berendezés, növénymassza, halak, garnélák, csigák, vízparaméterek, aljzat...stb.
Ha nagyon leegyszerűsítjük a lényeg mindenképp a nitrát-foszfát aránya a vízben.
 
Ezt a táblázatot amit én mondok én csináltam magamnak és csak azért hogy lássam elvileg hogyan alakulnak a tápanyag szintek a vízben. Teszteket majd beszerzek ha lesz rá idő és mód. És valóban a táblázatom nem veszi figyelembe az antagonizmust de a GA táp adatok megadásával egyszerre vált a vas és foszfát pirosra.
 
Újra üdv.
A sikeres víz beállíás után elkezdtem a GA tápozást melyet követett a fényváltás is. Igen érdekes jelenségek alakultak ki azóta. A bacopa moniera új levelei el kezdtek pirosodni ami szerintem nem jó viszont az alternatnthera lilanchina levelei is ami viszon szerintem jó. A cuba levelei picit fakultak ami szerintem a kb 10-15%-os fénycsökkenésnek köszönhető (telefonnal mértem lux-ban) de amúgy jól van hajt. Minden növény levelei felfelé állnak és a stemek el kezdtek nyúlni ami megint csak a fény miatt lehet szerintem.Viszont az algák is igen jól érzik magukat. legalább is a GDA. Két naponta takarítom az üveget mert mindig visszatérnek. Ha jól tudom akkor ez azt is jelenti hogy elég a fény.Bár igaz hogy az algák a legkissebb fényre is elindulnak. Milyen irányba induljak.Akva 60x30x30 54l bruttó nettó 45liter.Green Aqua Micro Macro 1-1 ml naponta plusz 1ml carbo.Lámpa 2x24w t5 1 red 650lumen egy daylight 6500k 1850lumen "reflektorral".
 
Bocs nem tudom hova kéne írnom hogy segítséget kapjak egy növény meghatározásában ezért ide írok.Ez milyen növény? A helyi boltban vettem nagyon hasonlított akkor még a kubára,de ez lett belőle.A válaszokat előre is köszönöm.
 

Attachments

  • IMG_20210121_213118.jpg
    IMG_20210121_213118.jpg
    375.7 KB · Megtekintések: 25
Bocs nem tudom hova kéne írnom hogy segítséget kapjak egy növény meghatározásában ezért ide írok.Ez milyen növény? A helyi boltban vettem nagyon hasonlított akkor még a kubára,de ez lett belőle.A válaszokat előre is köszönöm.
HM (Hemianthus Micranthemoides/Hemianthus Glomeratus). Új növényként nagyon hasonlít a Cuba-ra, könnyű összekeverni.
 
A tápozás miatt szerintem kell a rendszeres vízcsere. De neked kell látnod, milyen sűrűn kell cserélned.
Nem véletlenül mondja mindenki a heti 50%-ot. Atombiztos. Bár én még sosem cseréltem 50%-ot.
A táp gondolom tropica premium. A gyártó két hetente legalább 25% vízcserét javasol.
Nem buzdítalak ritkább cserére, de van akinek belefér.

 
Sziasztok!
Hamarosan indítani fogom 70 literes lowtech akváriumomat GA tapokban gondolkodom.
Esetleg van tapasztalata valakinek ilyen téren?
 
Sziasztok!
Hamarosan indítani fogom 70 literes lowtech akváriumomat GA tapokban gondolkodom.
Esetleg van tapasztalata valakinek ilyen téren?
Szia!
Van: működik🙂
Kicsit bővebben: tök jól működik😂

Általánosságban ugyanazokra az alap dolgokra kell figyelni, mint bármelyik módszernél. Szűrés, vízparaméterek, fény, táp, növények, élőlények összehangolása. Lowtech és EI tápozás esetén szerintem az indulásnál érdemes a gyári ajánlás alá menni, és inkább visszafogottan tápozni. Tehát 70 literre csak 1-2 ml Macro-micro naponta, vagy heti 3-4 alkalommal tápozni, vagy akár heti 1-2x tápozást beállítani. Aztán később lehet emelni, finomhangolni. Lowtech esetén a kevesebb fény miatt nagyobb a mozgástér, nem kell félni attól, hogy egyik napról a másikra hiány alakul ki valamiből.
 
Szia!
Van: működik🙂
Kicsit bővebben: tök jól működik😂

Általánosságban ugyanazokra az alap dolgokra kell figyelni, mint bármelyik módszernél. Szűrés, vízparaméterek, fény, táp, növények, élőlények összehangolása. Lowtech és EI tápozás esetén szerintem az indulásnál érdemes a gyári ajánlás alá menni, és inkább visszafogottan tápozni. Tehát 70 literre csak 1-2 ml Macro-micro naponta, vagy heti 3-4 alkalommal tápozni, vagy akár heti 1-2x tápozást beállítani. Aztán később lehet emelni, finomhangolni. Lowtech esetén a kevesebb fény miatt nagyobb a mozgástér, nem kell félni attól, hogy egyik napról a másikra hiány alakul ki valamiből.
Köszönöm szépen a gyors választ😃
Akkor ezen a részen már nem kell törni a fejemet.
Már csak neki kell állnom az összeállításnak.
Szerencsére már minden meg van hozzá...Ez volt az utolsó dilemmám 😉
 
Egy hónap indítás után gondolkozom a 30-as kockánál a TROPICA leváltásán Green Aqua Micro-macro-ra. Jól sejtem hogy nagy hibát nem követek el? Az eredeti tápot a felszereléssel együtt kaptam, de igazából a szavidő sem tiszta mert nem eredeti csomagolásában van és amúgy sem dobtam eddig hátast. Mindenesetre tény hogy próbáltam óvatosabban adagolni. (heti 2x 0,75ml)
 
Egy hónap indítás után gondolkozom a 30-as kockánál a TROPICA leváltásán Green Aqua Micro-macro-ra. Jól sejtem hogy nagy hibát nem követek el? Az eredeti tápot a felszereléssel együtt kaptam, de igazából a szavidő sem tiszta mert nem eredeti csomagolásában van és amúgy sem dobtam eddig hátast. Mindenesetre tény hogy próbáltam óvatosabban adagolni. (heti 2x 0,75ml)
Szerintem nyugodtan. Én is tápoztam vele low-tech üveget.
 
Back
Oldal tetejére