• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás csökkentése amikor elkészült az akvárium.

Cipo3

VIP kertész
Megszámolni sem tudom hány topicot olvastam végig az elmúlt fél évben és sok helyen bukkantam arra tapasztaltabb felhasználóknál, hogy az elkészült akváriumban visszavették a tápok mennyiségét. Nálam robbanásszerű a növény növekedés kezdetek óta. De akkor is ilyen gyors ha a dúsabb növény úgymond elkészült és csak vágni és vágni kell.
Minek bele a sok táp ha az eredményét levágom és kidobom? Ez csak pénzkidobás. De van amit nem lehet kihagyni mert ha a növény nem eszi fel akkor az alga fog elszaporodni. Szóval az egyensúlyt betartva mi az ami egy elkészült akváriumnál csökkenthető?

- carbo a napi 1ml/20l-ről simán vissza lehet venni a gyári ajánlásra 1/50-re (gondolom), esetleg teljesen el lehet hagyni?
- plusz foszfátot ha a talaj, biofilter telítődött már jelentősen vissza lehet csökkenteni - ez már megtörtént -, majd megszüntetni.
- Green Aqua Micro, macronál már tanácstalan vagyok.

Első reakciója a közösségnek tuti az lesz, hogy "hohó a tápból nem csökkentünk". Én most azoknak a véleményére lennék kíváncsi akik megtették és nem bánták meg. Láttam a hozzászólásokban sok ilyet, csak sosem lett bővebben kifejtve.

Sokan mondták már, hogy "gondold meg, ha az elején kellett m&m 14ml (288L) az akvádnak, most amikor már rengeteg a növény és jó nagyok akkor miért kellene kevesebb...inkább több kellene" Ez szerintem pont fordítva van.
Mármint a 14ml az elején totál felesleges volt. Vízcserekor elhasználatlanul ment a lefolyóba. A jelenlegi dús mennyiségnek már megfelelő. De még ezek is robbanásszerűen nőnek tőle. Hetente marok szám dobok ki növényeket.

Hogyan csökkentsem a tápozást ésszel ha csak fenntartani akarom az egyensúlyt...az se baj ha nőnek ez a dolguk -, de ne legyen az a turbó ami most van.
 
Megszámolni sem tudom hány topicot olvastam végig az elmúlt fél évben és sok helyen bukkantam arra tapasztaltabb felhasználóknál, hogy az elkészült akváriumban visszavették a tápok mennyiségét. Nálam robbanásszerű a növény növekedés kezdetek óta. De akkor is ilyen gyors ha a dúsabb növény úgymond elkészült és csak vágni és vágni kell.
Minek bele a sok táp ha az eredményét levágom és kidobom? Ez csak pénzkidobás. De van amit nem lehet kihagyni mert ha a növény nem eszi fel akkor az alga fog elszaporodni. Szóval az egyensúlyt betartva mi az ami egy elkészült akváriumnál csökkenthető?

- carbo a napi 1ml/20l-ről simán vissza lehet venni a gyári ajánlásra 1/50-re (gondolom), esetleg teljesen el lehet hagyni?
- plusz foszfátot ha a talaj, biofilter telítődött már jelentősen vissza lehet csökkenteni - ez már megtörtént -, majd megszüntetni.
- Green Aqua Micro, macronál már tanácstalan vagyok.

Első reakciója a közösségnek tuti az lesz, hogy "hohó a tápból nem csökkentünk". Én most azoknak a véleményére lennék kíváncsi akik megtették és nem bánták meg. Láttam a hozzászólásokban sok ilyet, csak sosem lett bővebben kifejtve.

Sokan mondták már, hogy "gondold meg, ha az elején kellett m&m 14ml (288L) az akvádnak, most amikor már rengeteg a növény és jó nagyok akkor miért kellene kevesebb...inkább több kellene" Ez szerintem pont fordítva van.
Mármint a 14ml az elején totál felesleges volt. Vízcserekor elhasználatlanul ment a lefolyóba. A jelenlegi dús mennyiségnek már megfelelő. De még ezek is robbanásszerűen nőnek tőle. Hetente marok szám dobok ki növényeket.

Hogyan csökkentsem a tápozást ésszel ha csak fenntartani akarom az egyensúlyt...az se baj ha nőnek ez a dolguk -, de ne legyen az a turbó ami most van.

Itt két kulcskérdés van, CO2 adagolt-e az akvárium (gáz, tehát nem folyékony), illetve milyen táptalaj van benne?

Ha talaj nélküli (értsd csak kavicságy vagy hasonló) és alapjában véve Estimative Index jellegű akváriumod van, akkor sajnos feliratkoztál a folyékony tápozás / sűrű vízcserére. Persze itt is lehet játszani, de a lehetőségek relatíve korlátozottak.

Növények mennyisége / fajtája is jelentősen befolyásolja a helyzetet, aquascape pár nano növénnyel teljesen más szituáció, mint egy robusztus növényekkel telenőtt akvárium.

Ha van táptalajod, akkor folyékony tápozás oldalon a lehetőségek sokkal nyitottabbak, annyira, hogy bizonyos körülmények között teljesen elhagyható.
 
Szia.
Nekem az a tapasztalatom ha kimaradt a tápozás, akkor sok-sok alga jelenik meg, ami hosszú-hosszú időbe tellik mire eltűnik.
Ha már olyan szerencsés vagy,hogy van egy beállt akváriumod, ami probléma mentes, mert megtaláltad az egyensúlyt, a legnagyobb hiba amit elkövethetsz, hogy változtatsz.

@Z1234 -nek igaza van: CO2 fontos tényező.
Még azt emelném ki, hogy a növények a levelükön vagy a gyökereiken veszik-e fel a tápanyagokat. Ez is egy szempont.
 
Utoljára módosított:
Nekem (még) nincs CO2-m, de elég sok tápot nyomok az akvába, mert úgy mértem és tapasztaltam, hogy ennyivel nőnek szépen a növények.
Bruttó 100 l-hez napi 4-4-4 ml GA Mac-Mic és E.L. Carbo megy, ami jóval több, mint low-techben ajánlott lenne. E mellé még napi 2 ml E.L. Fosfo-t is adok.
Heti 1x30%-ot cserélek vizet, Amazoniám van, JBL Aquabasis Plus táptalajjal. Világítás: 2x24 W, 7,5 h/nap. Sok növényem van, amelyeket low-techhez válogattam, de sok közülük a gyorsan növekedő (Valisneria, Higrophyla, Limnophyla).
Kezdetben alig tudtam a nitrátot és a foszfátot kimutatni (10 ml/l és 0,4 ml/l).
Most 20 hónapos az akvárium, fél év kihagyás után kíváncsiságból újra teszteltem, jelenleg nitrát 20 mg/l, foszfát 1,2 mg/l.
Elgondolkodtam, hogy nem lehetne-e csökkenteni a tápozáson, hogy ne legyen annyi a költség, de az én szintemen a csökkentést szerintem több növény megsínylené.... Egyébként is most szép minden, miért csökkentsek, ha nincs túladagolás jele?
Korábban sok cserevíz ment a lefolyóba, amit én is sajnáltam, de most már a szobanövények is jól járnak! :)
Azt el tudom képzelni, hogy high-techben valaki arányosan visszavesz a világításból és a tápozásból, hogy "lelassítsa" kicsit a növekedést, addig a szintig, amíg a növényei szépek maradnak.
 
Ha a tápozást visszább veszed, akkor ezzel együtt a CO2-t és a fényt is mérsékelni kell. Persze nem biztos, hogy mindegyiket lineárisan és akkor már is itt egy 3 ismeretlenes egyenlet. A megoldáshoz sok türelmet és szerencsét kívánok. Ha túlságosan visszaveszed, akkor szenvedni fognak a növények. Hókadt levelek, nyurguló növények és persze mindenféle alga jöhet vendégként. Én próbálkoztam vele a Bucek mellett, de ezek sajnos nagyon lassan jeleznek vissza, így nem egyszerű megtalálni a tutit. Egy biztos, ha megszünteted a tápozást, akkor egy idő után eltűnik minden alga, de a növények szép lassan tönkre mennek.
 
Ha a tápozást visszább veszed, akkor ezzel együtt a CO2-t és a fényt is mérsékelni kell. Persze nem biztos, hogy mindegyiket lineárisan és akkor már is itt egy 3 ismeretlenes egyenlet. A megoldáshoz sok türelmet és szerencsét kívánok. Ha túlságosan visszaveszed, akkor szenvedni fognak a növények. Hókadt levelek, nyurguló növények és persze mindenféle alga jöhet vendégként. Én próbálkoztam vele a Bucek mellett, de ezek sajnos nagyon lassan jeleznek vissza, így nem egyszerű megtalálni a tutit. Egy biztos, ha megszünteted a tápozást, akkor egy idő után eltűnik minden alga, de a növények szép lassan tönkre mennek.
Ja, persze, a CO2-t kifelejtettem!
 
Itt két kulcskérdés van, CO2 adagolt-e az akvárium (gáz, tehát nem folyékony), illetve milyen táptalaj van benne?
5kg-os palackból jön a Co2 és amazóniám van ami alatt táptalaj is van.

Növényekre azt lehetne mondani közepes mennyiség.

A legnagyobb hiba amit elkövethetsz, hogy változtatsz.

Változtatni mindig kell hisz pl a plusz foszfát adagolását mindenképpen be kell szüntetni ha telítődött a talaj. Elég az ami a GA m&m-ben van. Vagy talán már az sem kell.

Elgondolkodtam, hogy nem lehetne-e csökkenteni a tápozáson, hogy ne legyen annyi a költség, de az én szintemen a csökkentést szerintem több növény megsínylené.... Egyébként is most szép minden, miért csökkentsek, ha nincs túladagolás jele?
Azt el tudom képzelni, hogy high-techben valaki arányosan visszavesz a világításból és a tápozásból, hogy "lelassítsa" kicsit a növekedést, addig a szintig, amíg a növényei szépek maradnak.

Épp azért mert így fizetsz azért, hogy hétvégén vághass egy kupac növényt amit kidobsz, ez így értelmetlen. S én sem azt mondom meg kell szüntetni a tápozást, hanem hogy valamennyivel csökkenteni. Sőt nem is mondom hanem kérdezem azokat akik csinálják.

Ha a tápozást visszább veszed, akkor ezzel együtt a CO2-t és a fényt is mérsékelni kell. Persze nem biztos, hogy mindegyiket lineárisan és akkor már is itt egy 3 ismeretlenes egyenlet

Hát pont arra akarok rávilágítani, hogy nem megszüntetni akarom hanem a turbó módot normalizálni. A természetben kizártnak tartom, hogy egy vizinövény 2 hét alatt duplájára nöljön. Ez túl tökéletes nekik.
Növény növekedés azért kell, hogy felzabálják az ammóniát és az no3-at az algák helyett. De ha nem adok hozzá annyi no3-at a táppal akkor ez nem lesz ott se az algának se a növénynek. Ammóniát meg feldolgozz a szűrő és az ebből eredő no3 meg ugyanúgy felhasználható a növényeknek.
 
Hát pont arra akarok rávilágítani, hogy nem megszüntetni akarom hanem a turbó módot normalizálni. A természetben kizártnak tartom, hogy egy vizinövény 2 hét alatt duplájára nöljön. Ez túl tökéletes nekik.
Növény növekedés azért kell, hogy felzabálják az ammóniát és az no3-at az algák helyett. De ha nem adok hozzá annyi no3-at a táppal akkor ez nem lesz ott se az algának se a növénynek. Ammóniát meg feldolgozz a szűrő és az ebből eredő no3 meg ugyanúgy felhasználható a növényeknek.

Próbáld meg újra elolvasni amit írtam.
Nem mondtam, hogy meg kell szüntetni a tápozást, csak azt, hogy a csökkentés következménye nagy eséllyel az lehet, hogy megborulnak az arányok és akkor jön az alga.
 
Back
Oldal tetejére