• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás akvárium indításakor GA Micro,Macro

dobti

Főkertész
Több naplót, cikket stb átolvasva még mindig nem egyértelmű számomra az, hogy ha valaki indít mondjuk egy Amazonia 1 talajjal egy akváriumot, és felszabaduló ammónia miatt 2-3 hétig napi 50%-os vízcserét végez az mennyit tápozzon. Elején szeretném tisztázni, hogy most a GA-s tápokkal kapcsolatban írok.
Olvastam olyat, hogy az előírt adag dupláját tápozza naponta, tehát 2 ml/20 liter, napi 50%-os vízcsere mellett.
A másik amit javasoltak, hogy napi 50%-os vízcsere mellett a normál (tehát az 1ml/20 liter) hétszeresét, tehát 7ml/20 litert tápozzak.
Merre kell keresni az igazságot?
 
Csak gondolkodj.
Leegyszerűsítve: heti 1x50% vízcserénél a napi 1 ml/20 liter adagolásával a hetedik napon "reseteled" (természetesen nem üresre) az akit. A kívánt max tápanyag szintet ekkor éri el.
Napi 50% vízcserénél a hetedik napi szint közelében kell lennie a tápanyag mennyiségeknek az akiban, hogy ne legyenek hiánytünetek.
A vízcserék héten belüli számának emelésével növelni kell a napi adagokat, ezért jön ki az extra mennyiségű napi adagolás a napi vízcserénél.
 
atti76 said:
Csak gondolkodj.
Leegyszerűsítve: heti 1x50% vízcserénél a napi 1 ml/20 liter adagolásával a hetedik napon "reseteled" (természetesen nem üresre) az akit. A kívánt max tápanyag szintet ekkor éri el.
Napi 50% vízcserénél a hetedik napi szint közelében kell lennie a tápanyag mennyiségeknek az akiban, hogy ne legyenek hiánytünetek.
A vízcserék héten belüli számának emelésével növelni kell a napi adagokat, ezért jön ki az extra mennyiségű napi adagolás a napi vízcserénél.

Nem vagyok benne biztos, hogy jól gondolod.
Hiszen a napi 1ml/20 liter adagolással minden nap megadod a tuti biztos elég tápanyagot a növényeknek. A hetedik napon annyira felhalmozódnak bizonyos fel nem használt tápanyagok ilyen adagolás mellett, hogy muszáj egy 50%-os vízcserét csinálni, hogy ne legyen abból majd gond. Tehát nem a hetedik napon éri el a kívánt tápanyag szintet, hanem minden nap pótolod, még akkor is ha nem használták fel mindet.
Tehát ha minden nap egy egész hetit adagolok 50% vízcsere mellett akkor abból lesz a baj.
Szerintem annyit kell adagolni a napi 50%-os vízcseréknél amennyit visszaadagolnánk a heti 50% vízcseréknél is azon a napon amikor a vizet lecserélted, és utánatápozol. Tehát szerintem a 1,5-2 szeres adagja a normálnak.
De lehet rosszul gondolom majd kijavítanak a profik.
 
Ha úgy is GA tápról van szó, akkor valszeg tőlük is vetted, ott van egy táblázat (egy kép) ott írja hogy heti3 vízcserénél 2,8ml/20l/nap. Mivel te napi 50%-ot cserélnél, ezért érdemesebb átszámolni nagyobb százalékra, és úgy pontosabb adat jön ki. Nagyjából a heti 3x80%-os vízcsere adatai jók, így nagyjából 5ml/20l/nap.
 
Az 5ml/20l/nap az helytálló lehet. Rosszul gondolkoztam, mert én azt vettem alapul, hogy mondjuk 1 ml/20 liter az megfelelő mennyiségű anyagot tartalmaz ami szükséges a növényeknek (mondjuk egy 20 literes akváriumba) 1 napra. Csak hogy ez csak a heti egyszeri 50%-os vízcseréknél érvényes.
Úgy gondolkodtam, hogy mondjuk a normál adag 2 szerese tuti elég lehet, tehát 2 ml/nap ha minden nap mondjuk 50%-ot cserélek. Pontosan azért mert 1 ml tápanyag fedezi a 20 literes akvárium napi szükségletét... Rosszul kezdtem el számolgatni... :|

Viszont az is érdekes, hogy mondjuk a heti egyszeri 50%-os vízcsere esetén amikor a 7. napon cserélek 50%-ot, akkor mennyit érdemes visszatápozni vízcsere után, mivel nem tudhatjuk mennyit használtak fel a növények a felszaporodott tápanyagból, ráadásul 50%-os tápanyagszegény víz is került az akváriumba... Tehát akkor nem biztos, hogy elég az 1ml/20 literes dózis. Elképzelhető, hogy bizonyos tápanyagokból (főleg túl sok növény esetén) már éppen hogy csak volt az akvárium vizébe, az 50%-al gyakorlatilag le is nulláztuk, akkor elég lehet az 1ml/20 arányú dózis az első adagoláskor vízcsere után, vagy többet kell?
Bocsi az okoskodásért... csak próbálok itt értelmezni egy-két dolgot.
 
Ha meglenne az excel táblázat, és számoltál volna vele, akkor tudnád hogy exponenciálisan növekszik a tápanyagszint, és hetente egyszer feleződik a maximum, utána rámegy megint egy heti adag, majd az is feleződik és így tovább. Igaz ebbe a rendszerbe a maximális tápanyag szint van meghatározva, de így elvileg nem keletkezhet semmiből hiány. Legalábbis Nigro valami ilyesmit írt a blogon.

Keress rá, ott nagyon jól le van írva, és ott letölthető a táblázat is. ;)
 
Olvastam Nigro blogján az EI féle tápozásról, de valahogy kicsit elkavarodtam. Lehet nem kéne egész nap a fórumot olvasni...Lassan nem értem amit olvasok. :) Asszem függő vagyok. :D
Lényeg az h nyomom a megfelelő mennyiséget. :)
 
Az a baj, hogy szerintem kicsit kavar van a fejekben.

Említetted az Amazonia példát. Ez a legjobb tápanyaggal ellátott talaj jelenleg. Az ültetés után az első hetekben folyamatosan oldódik ki belőle tápanyag.
Az ADA szerint ebben az időszakban max Káliumot kell bevinni. És tökmind1 mennyi vízcserét tolsz.

Erre jön az EI elmélet és az EI harcosok akik csutkára nyomják a tápot az első perctől.

Ha frissen átalakuló növényeid vannak, azok nem igényelnek extra tápozást az első hetekben ezzel az aljzattal.
De megkockáztatom, hogy a már submers növények is elvannak a talajból felszabaduló tápanyagokkal.

Én ezt az elméletet osztom, de elfogadom, ha valaki EI alapján tápozik és a kezdetektől ezerrel próbálja csutkára nyomni a tápot.
 
viktorlantos said:
Az a baj, hogy szerintem kicsit kavar van a fejekben.

Említetted az Amazonia példát. Ez a legjobb tápanyaggal ellátott talaj jelenleg. Az ültetés után az első hetekben folyamatosan oldódik ki belőle tápanyag.
Az ADA szerint ebben az időszakban max Káliumot kell bevinni. És tökmind1 mennyi vízcserét tolsz.

Jól látod, kavar volt a fejemben, méghozzá ez kavart be nekem. :D :oops: Az Amazonia tápanyaggazdagsága miatti tápozást firtattam volna, csak a végén már én se tudtam mit is akartam.
Végülis ez volt ami elbizonytalanított az első időszakbeli intenzív tápozásba, hogy az Amazoniából nagy mennyiségű tápanyag oldódik ki a kezdeti időszakban, és lehet, hogy kevesebb micro,macro is elég, hiába a sűrű vízcsere.

De lényegtelen már, hiszen nyomom neki ezerrel a tápozást. :D
 
dobti

Én is meg akartam érteni ezért az EI táblázatot átszabtam GA tápokra. Mutatja hogy vasból káliumból nitrátból és foszfátból mit produkál az adott adagolás.
20l-el és napi 50%-os cserénél 6-7ml-t kell adagolni. A foszfát kicsit túl lesz lőve ellenben a vas nem túl magas. Pontos értéket most nem tudok mondani mert nincs nálam a táblázat.
 
Szia!
Ha a foszfát szint még elfogadható mértékben, de magasabb az akvárium vizében, az nem gond.
Ugyanis a ZÖLD PONT ALGA nagyon nem komálja.
Én a Green Aqua Micro mellé még ugyan annyi foszfátot adagolok.
Nincs is zöld pont algám /meg semmilyen más algám/, és mindenki él és virul.
 
Sorry, ezt benéztem.
Micro és a Macro mellé.
160l-re 9ml mindkettőből és + adagolok még 10ml foszfátot + 5ml carbo-t, naponta.
Vízcserénél a dupláját kivéve a carbot, bár attól sem lenne semmi gond.
Anno míg volt algám addig vízcserekor az anubiasokat fecskendőztem a carbo-val, és akkor ment a 10ml carbo vízcserekor.
Nem volt semmi gond, a garnélák szaporodtak és szaporodnak azóta is.
 
Biztos van infó a fórumon róla, de nem találom, szóval indítás után mit tanácsoltok, hányadik napon érdemes elkezdeni a tápozást, ha ugyan van táptalaj, de az aljzat bazalt? CO2 nincs...
 
Beni said:
Biztos van infó a fórumon róla, de nem találom, szóval indítás után mit tanácsoltok, hányadik napon érdemes elkezdeni a tápozást, ha ugyan van táptalaj, de az aljzat bazalt? CO2 nincs...

Első naptól mehet.
 
Sziasztok!

Hasonló képen az egyik előttem szóló kollegához, sajnos kicsit összekeveredtem! Segítsetek legyetek szívesek!
Ma indult az iwagumi project (holnap ha lesz egy kicsit több időm, a naplózás is indul :) ). Green Aqua Macro, micro, carbo, táppal nyomatom, EI-szerint (illetve kezdem nyomatni :) ) Szóval a kérdés, hogy az első héten napi 50% vízcsere mellett mekkora adagot nyomassak???
Paraméterek:
54l, full RO, HC+parvula+weeping moha, 48w, 18Xszűrés, nagynyomású co2!
Jaaaa, és hány órával indítsam a világítást? Olyan öttel tervezem!
Kösszi a segítséget!
 
Sziasztok!

Nekem is lenne egy kérdésem a GA tápok adagolásával kapcsolatosan! Van jelentősége annak, hogy a nap mely szakában adagolom a tápokat? A világítás felkapcsolódása előtt, megvilágítás közben, vége felé? Vagy ne foglalkozzak hülyeségekkel? ;)
Köszönöm! Maci
 
Maci said:
Sziasztok!

Nekem is lenne egy kérdésem a GA tápok adagolásával kapcsolatosan! Van jelentősége annak, hogy a nap mely szakában adagolom a tápokat? A világítás felkapcsolódása előtt, megvilágítás közben, vége felé? Vagy ne foglalkozzak hülyeségekkel? ;)
Köszönöm! Maci

Inkább az elején, közben. Ha 1 nap kimaradt, ne adagolj duplát, csak picit többet, mint kellene.
 
Back
Oldal tetejére