• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Talajokról Tom Barr bejegyzéséből

viktorlantos

Alapító
Admin
Tom Barr időnként "beszól" és elhint pár infót összetevők ügyében stb, amit általában laborvizsgálatokkal támaszt alá.

Volt egy érdekes bejegyzés a UKAPS-on tőle:
http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f= ... =90#p96927

Akadama is literally dug out of old Cryptomeria Forests of Japan at about 10 feet depth. It's piled up on concrete areas to let dry, then it goes through sifters to separate the grain sizes. It is flashed fired to remove any organic matter that may have blown on it or somehow visited it during its "curing" process.

legalább tudjuk honnan származik és hogyan készül.
hasonló a magyarázat arra is miért más mondjuk egy Akadama, Aqua Soil, vagy épp a Manado. Más más területekről hozzák ezért fordulhat elő, hogy pl a Manado keményíti a vizet.

Ami érdekes volt még az a tápanyag tárolási megjegyzése. A CEC. (A nagyobb érték a jobb.)

SOIL TYPE CEC
Homok 0.1-5
Akadama 21
Agyag 20-50
Természetes talajok 50-100

CEC (me./100g) Matrix
- -----------------------------------------------------
<0.1 Tiszta homok
24.3 Agyag
27.0 Macska alom
1.7 Fluorite

Fluorite látszik, hogy sokkal gyengébb puffer kapacitással rendelkezik.

Tom Barr egyébként a nagy akváriumaihoz helyi táptalajt használ gazdasági okokból. A nagy ebben az esetben a sok száz literes monstrumokat jelenti. A normál akváriumokhoz Aqua Soil Amazonia talajt használ esztétikai okokból is.

A postban szintén volt egy érdekes link úgy általánosságban talajokról, földekről:
http://home.infinet.net/teban/jamie.htm
 
viktorlantos said:
Tom Barr időnként "beszól" és elhint pár infót összetevők ügyében stb, amit általában laborvizsgálatokkal támaszt alá.

Volt egy érdekes bejegyzés a UKAPS-on tőle:
http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f= ... =90#p96927

Akadama is literally dug out of old Cryptomeria Forests of Japan at about 10 feet depth. It's piled up on concrete areas to let dry, then it goes through sifters to separate the grain sizes. It is flashed fired to remove any organic matter that may have blown on it or somehow visited it during its "curing" process.

legalább tudjuk honnan származik és hogyan készül.

Akit érdekelt a téma az már eddig is tudta. ;)
zigur said:
Maga az Akadama egy vulkanikus eredetű agyag,melyet nagyjából 3 méter mélyről bányásznak öreg japán Cryptomeria erdőkből.Ez aztán szárítják, megfelelő hőmérsékleten kezelik, így eltávolítják a szerves anyagokat és kórokozókat belőle.Végül összetörik, átmossák és különböző méretekre osztályozzák, majd csomagolják őket.

A többi valóban érdekes, eleinte az agyaggal szimpatizáltam én is de a beszerzése még az Akadamáénál is nehezebbnek bizonyult!
Örömmel látom, hogy most már az Akadama is táptalajnak számít! :D
 
A többi valóban érdekes, eleinte az agyaggal szimpatizáltam én is de a beszerzése még az Akadamáénál is nehezebbnek bizonyult!
Örömmel látom, hogy most már az Akadama is táptalajnak számít!

ez eddig sem volt kérdés meglehetősen sok Akadama aki van James bejegyzése óta.
Ha tudod hogy használd és elfogadod a kompromisszumokat jó alternatíva.

Más kérdés amióta léteznek mosást nem igénylő talajok erősen kerülöm azokat ami előkészítést kíván.
És az így keletkezett időt inkább a kreatív munkára fordítom. magára a berendezésre.

Az Akadama a Manado-val egy jó ellenfelet kapott, így némiképp csökkent az érdeklődés a talajjal kapcsolatosan.
 
viktorlantos said:
A többi valóban érdekes, eleinte az agyaggal szimpatizáltam én is de a beszerzése még az Akadamáénál is nehezebbnek bizonyult!
Örömmel látom, hogy most már az Akadama is táptalajnak számít!

ez eddig sem volt kérdés meglehetősen sok Akadama aki van James bejegyzése óta.
Ha tudod hogy használd és elfogadod a kompromisszumokat jó alternatíva.

Máshol nem, de itt kérdéses volt.Hol is van a bejegyzés?
Ja! DIY rovat! ;)

viktorlantos said:
Más kérdés amióta léteznek mosást nem igénylő talajok erősen kerülöm azokat ami előkészítést kíván.
És az így keletkezett időt inkább a kreatív munkára fordítom. magára a berendezésre.

Az Akadama a Manado-val egy jó ellenfelet kapott, így némiképp csökkent az érdeklődés a talajjal kapcsolatosan.

10 perc és fél óra között van mennyiségtől függően! Nekem még ennyi belefér pluszban egy akvárium berendezésnél!
Lécci mutass egy akváriumot amiben Manado-t használnak!Nagyon kíváncsi vagyok milyen az ha használja is valaki!
 
zigur said:
Lécci mutass egy akváriumot amiben Manado-t használnak!Nagyon kíváncsi vagyok milyen az ha használja is valaki!
A Mark (saintly)-én kívül!( azt már láttam)
 
Máshol nem, de itt kérdéses volt.Hol is van a bejegyzés?

Az Akadama mint bonsai talaj régóta működő dolog. Akvarisztikában több ok miatt nem terjedt és nem is fog elterjedni.
Ez nem akvarisztikai talaj, más kérdés hogy használják. Mint a sódert, az erdeti földet meg amit még kitalálnak... leginkább ott ahol a talajt ki akarják váltani valami olcsó alternatívával.

Az Akadama mellett szól, hogy agyagos. Ezért növényezéshez pont jól jön. Egyéb más tulajdonsáágai miatt is.

De a talajjal kapcsolatosan az egyik probléma az előkészítés. A másik az esztétikai hatása. Utóbbi olyan ami nem 10 perc és nem fél óra kérdése.
1 színben létezik és a szemcsemérete alapján sok ember nem szimpatizál vele. Én sem.
A sárgás talaj elve megköti a kezed a berendezés tekintetében és ha nem tudod elrejteni meglehetősen kötött bármi is amit berendezni szeretnél vele.
A könnyű szemcsékről nem beszélek.

Manado miatt körbenézek. a talaj csak árpilisban jelent meg, sokat google-n nem látni belőle. fórumokon inkább.
Mindkét talaj olcsó alternatíva, de ha pénzem engedi nem választom őket egy Aqua Soil, Nature Soil vagy más hasonló kaliberű talaj ellenében. egyszerűen esztétikai, praktikussági és felhasználási okokból. De addig nézem majd azokat akik a talajokból megpróbálják a maximumot kihozni. Pl James. Tényleg az AGA-n volt Akadama vagy Manado talaj?
 
Back
Oldal tetejére