• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Talajjavítás

hadrp

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Akvárium újraindítás előtt állok és felmerült bennem egy kérdés, amiben véleményeteket szeretném kérni!
Olvastam, hogy sokan küzdenek azzal a jelenséggel, hogy egy idő után az akváriumi aljzat eliszaposodik, a granulátum erodálódik és ilyenkor nincs mese - cserélni kell.
Részben kísérletezés, részben anyagi megfontolás miatt pár napja sokat gondolkoztam azon, hogy mi lenne akkor, hogy ha az általános és/vagy növénytáptalajt kicsit "felütnénk" kertészeti perlittel?

Amit nyerhetünk:
- megnövekedett talaj tápanyag pufferolási kapacitás
- a gyökereknek egy jobban átjárható közeget tudnánk biztosítani
- a szerkezete igen porózus, pluszfelületet adva ezzel a talajlakó baktériumoknak (aerob és anaeorob)
- természetes szűrőként is viselkedik, szűrési segédanyagként is használják (pl. gyógyszeripar)
- víztároló képessége nagyon jó (bár itt ez a mi esetünkben lényegtelen)

Külön jó pont, hogy általában pH semleges (+- 0.2) és teljesen steril.

Bővebben Wiki : Perlit

A kertészetekben ez nem egy ismeretlen dolog. Mivel már 8 éve dísznövényekkel is foglalkozom, volt időm kitapasztalni ennek a természetes vulkanikus kőzetnek a pozitív adottságait, sikerrel használtam már hidrokultúrában is.

Valaki kísérletezett már vele?

Természetesen ez csak egy ötlet maradt volna, mert jogosan felvetődik az emberben, hogy földi és vizi kertészkedés között azért van különbség. Ami az egyiknél jó, az nem biztos (sőt!), hogy a másiknál is beválik.
Ami késztetett arra, hogy elindítsam ezt a topicot az az volt, hogy nemrég a GA shopban egy új termék jelent meg:
ADA Penac W névvel, ami azért arányában nagyon a perlitre hajaz! Természetesen látszik, hogy a Penac W átesett valamilyen kémiai finomításon - az is lehet, hogy teljesen szintetikus, bár ezt én kétlem, de nagy vonalakban - arányaiban ugyanaz:

Első érték Penac W, zárójelben pedig a perlit, pár százalékos-tizedszázalékos eltérések lehetnek a bányák miatt)

SiO2 99.2% (70-15%)
Al2O3 0.42% (12-15%)
Fe2O3 0.021% (0.5-2%)
TiO2 0.03% -
K2O 0.11% (3-5%)
NaO2 0.01% - (Na2O 3-4%)
CaO 0.02% - (0.5-1.5%)
MgO 0.02% - (0.2-0.7%)

Szerintetek?
 
Utoljára módosított:
Első gondolatom az volt h túl könnyű szerkezetű.

A második a magas szilikát tatalom, de látva a penac w értékeit, így már nem gáz max ha sokat teszel szeretni fogják a barna algák.
Viszont a magas alumínium én nátrium tartalomra nem tudom hogy reagálnak majd az állatok, leginkább talán a garnélák.

De mindent összegezve egy próbát megér.
 
Pont garnelak ala keresek valami olyan megoldast ami koltseghatekony felutesi lehetoseg. Gondoltam a macskaalomra /zeolit/ de abban is van rez, ebben alu. Nincs kedvem kiserletezni. Tozeg lesz ebbol. :)
 
Az akvában a talaj már lassan 4 éves (JBL AquaBasis Plus + felette 5 -6 cm fehér aprókavics).
A kérdésem az lenne, hogy ennyi idő alatt teljesen kimerül a talaj és cserélni kell, vagy feljavítható (mondjuk ezzel: https://www.greenaqua.hu/hu/jbl-7-13-kugeln-novenytap.html)
Igazából túl sok növényem sosem volt, de azért valamelyest biztosan "kikopott" már a talaj ( rendezgetések, ültetések során gondolom összekeveredik a kavicsréteggel)
Ha a fenti JBL golyók nem megfelelőek, mi lehet még jó módszer (teljes talajcserére nem vállalkoznék )
 
Back
Oldal tetejére