• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Taiwan-lak

Pecás

Legenda
A szép lassan egy éve dédelgetett gondolat úgy néz ki befordul a célegyenesbe...:)

Pár fórumos ismerőssel már beszélgettem róla, kb nyár óta dédelgetem a gondolatot, hogy az egyik akváriumot lecserélem, mert nincs kihasználva a polc teljes felülete.
Az akvárium 60x70 cm alapterületű és 35 cm magas lesz, illetve már az, mert a ragasztás már nagyjából megvan. (Sima float üveg, 6 mm vastag, így egy kis élmerevítésre is szükség van, de ennek a későbbiekben más szerepe is lesz...;))
Azért csak nagyjából, mert az akváriumon belül kialakítandó szűrőrekesz végleges helyét majd akkor döntöm el, amikor a berendezés legalább körvonalaiban meglesz.

A szűrés a már jól bevált patronos technika lesz két sebességi fokozattal, amit a patron csövezésén alkalmazott furatok átmérőjével tervezek megoldani.
Világítás: egy hazai manufaktúra által egyedileg ehhez készített ledes technika:)
Berendezés: van egy szép nagy gyökerem (ha jól rémlik, talán japán akác, de mindenképpen aránylag kemény fának tűnik), amit majd kissé ki fogok egészíteni ahogy a dekor rész apránként majd összeáll, lesz benne az a három éve Lengyelországban gyűjtött frodó kő állományom, ami korábban egy másik scape-ben már szerepelt. Remélem, itt fényesebb karriert fut majd be.
Aljzat: táptalaj (már ahol lesz) fölé Akadama közepes szemcseméretben, mert korábban már próbálgattam és meg voltam elégedve vele.
Növények: van egy kevés bucephalandrám (no nem a @Luigi13 -éknál látott szinten, de azért van pár tő), anubiasom, amihez majd még igyekszem némi bucét, illetve stemeket beszerezni. Lesz moha, illetve pár növénnyel szeretnék próbálkozni, mint pl az UG, illetve emers létre hajlamosak, mint az MC, a hydro, esetleg a HM, meg még ki tudja...
Lakók: alapvetően végre egy szép taiwan-os medence a cél, lehetőleg több beszerzési iránnyal. Melléjük a cory pigmaeus-okra gondoltam, no meg amanokra, esetleg valami olyan nano hal még lehet, ami nem abajgatja a taiwanokat.

Lesz majd folytatása felfele is: hátulra készül majd egy rátét, ahova párás környezetet kedvelő növényeket, elsősorban kis növésű orchidea-féléket tervezek, de a víz fölé a fára szeretnék tillandsiákat is.

Elsőre, nagyvonalakban kb ennyit tudok, nemsokára ha a helyére kerül az üveg, akkor jövök képekkel is. (még a héten😉)
 
A szép lassan egy éve dédelgetett gondolat úgy néz ki befordul a célegyenesbe...:)

Pár fórumos ismerőssel már beszélgettem róla, kb nyár óta dédelgetem a gondolatot, hogy az egyik akváriumot lecserélem, mert nincs kihasználva a polc teljes felülete.
Az akvárium 60x70 cm alapterületű és 35 cm magas lesz, illetve már az, mert a ragasztás már nagyjából megvan. (Sima float üveg, 6 mm vastag, így egy kis élmerevítésre is szükség van, de ennek a későbbiekben más szerepe is lesz...;))
Azért csak nagyjából, mert az akváriumon belül kialakítandó szűrőrekesz végleges helyét majd akkor döntöm el, amikor a berendezés legalább körvonalaiban meglesz.

A szűrés a már jól bevált patronos technika lesz két sebességi fokozattal, amit a patron csövezésén alkalmazott furatok átmérőjével tervezek megoldani.
Világítás: egy hazai manufaktúra által egyedileg ehhez készített ledes technika:)
Berendezés: van egy szép nagy gyökerem (ha jól rémlik, talán japán akác, de mindenképpen aránylag kemény fának tűnik), amit majd kissé ki fogok egészíteni ahogy a dekor rész apránként majd összeáll, lesz benne az a három éve Lengyelországban gyűjtött frodó kő állományom, ami korábban egy másik scape-ben már szerepelt. Remélem, itt fényesebb karriert fut majd be.
Aljzat: táptalaj (már ahol lesz) fölé Akadama közepes szemcseméretben, mert korábban már próbálgattam és meg voltam elégedve vele.
Növények: van egy kevés bucephalandrám (no nem a @Luigi13 -éknál látott szinten, de azért van pár tő), anubiasom, amihez majd még igyekszem némi bucét, illetve stemeket beszerezni. Lesz moha, illetve pár növénnyel szeretnék próbálkozni, mint pl az UG, illetve emers létre hajlamosak, mint az MC, a hydro, esetleg a HM, meg még ki tudja...
Lakók: alapvetően végre egy szép taiwan-os medence a cél, lehetőleg több beszerzési iránnyal. Melléjük a cory pigmaeus-okra gondoltam, no meg amanokra, esetleg valami olyan nano hal még lehet, ami nem abajgatja a taiwanokat.

Lesz majd folytatása felfele is: hátulra készül majd egy rátét, ahova párás környezetet kedvelő növényeket, elsősorban kis növésű orchidea-féléket tervezek, de a víz fölé a fára szeretnék tillandsiákat is.

Elsőre, nagyvonalakban kb ennyit tudok, nemsokára ha a helyére kerül az üveg, akkor jövök képekkel is. (még a héten😉)

Rossz hírem van kolléga úr, nincs olyan nano hal ami nem abajgatja a garnélákat minimum kis korukban .... persze, ha nem tervezel szaporulattal akkor van.
;)
 
Sok sikert a garnélákhoz.
Sajnos osztom @nemjo véleményét a halak - garnélák viszonyáról.
Nálam Boraras merah csapat lubickolt együtt garnélákkal, de nem alakult ki kölcsönös szimpátia :(
Többször láttam, amint ezek a pici halak csipkedték a velük azonos méretű garnélákat.
Növendékekről ilyen körülmények között álmodni sem mertem, így a Borarasok mentek a szomszédba.
 
Követés bekapcsolva... ;)
Poropanchax normanival érdemes egy próbát tenni, nálam jóideje vannak a tigriseknél. Nem láttam még hogy vadásznának, azokat a garnikat amik előmerészkednek dzsungelből már jellemzően akkorák hogy nem érdeklik őket.
 
Rossz hírem van kolléga úr, nincs olyan nano hal ami nem abajgatja a garnélákat minimum kis korukban .... persze, ha nem tervezel szaporulattal akkor van.
;)
Hát, @Tibi-nél voltak halak a többszázas taiwan populáció mellett, de ott már fel sem tűnt, ha raboltak belőlük egyet-egyet.
Oto tutira garnéla kompatibilis.
Sok sikert a garnélákhoz.
Sajnos osztom @nemjo véleményét a halak - garnélák viszonyáról.
Nálam Boraras merah csapat lubickolt együtt garnélákkal, de nem alakult ki kölcsönös szimpátia :(
Többször láttam, amint ezek a pici halak csipkedték a velük azonos méretű garnélákat.
Növendékekről ilyen körülmények között álmodni sem mertem, így a Borarasok mentek a szomszédba.
A nano halak kérdése nem sürgős és nem elsődleges, csak egy lehetséges opció. C.pygmaeus és oto tutira mehet melléjük, ők már bizonyították ártalmatlanságukat.
Követés bekapcsolva... ;)
Poropanchax normanival érdemes egy próbát tenni, nálam jóideje vannak a tigriseknél. Nem láttam még hogy vadásznának, azokat a garnikat amik előmerészkednek dzsungelből már jellemzően akkorák hogy nem érdeklik őket.
Nem megvetendő gondolat.
Gyorsan rájuk kerestem a neten, szimpatikus halak és még a show-t sem viszik el a garnikról.
Ha majd aktuális lesz, megkereslek beszerzési forrás ügyben.
 
Rosszul olvasom a neten ( nem ismerem ezt a talajt!!! ), hogy az Akadama semleges, nem módosítja a PH-t? Hogyan lesz ez jó Taiwanok alá? Vagy van belőle több féle is?
Pont azért szeretem, mert semleges és nem piszkálja a pH-t.
Korábban végeztem egy tesztet egy ötrekeszes garnélás akváriumban, amibe Ista garnélás talaj, akadama, amazonia, manado és sima kvarchomok volt.
Elég gyakran mértem a változásokat a kis ~20 literes fakkokban és a legkevésbé az akadama piszkálta a paramétereket. Ráadásul jó porózus is, ami kedvez a biofilm kialakulásának, fejlődésének ami a garnélák (főleg a picik) fontos és kedvelt tápláléka. Másik szimpatikus dolog, hogy a mérete olyan, hogy a kis garnélák szépen el tudnak bújni a szemek között, ráadásul még "szellősen" is vannak, de hal nem fér be utánuk. (Cserében vastagabban kell teríteni a táptalajra, mert mivel jó "szellős", a tápanyagnak is több esélye van kimosódni.)
Ezért (is) esett rá a választásom. :)
 
Pont azért szeretem, mert semleges és nem piszkálja a pH-t.
Korábban végeztem egy tesztet egy ötrekeszes garnélás akváriumban, amibe Ista garnélás talaj, akadama, amazonia, manado és sima kvarchomok volt.
Elég gyakran mértem a változásokat a kis ~20 literes fakkokban és a legkevésbé az akadama piszkálta a paramétereket. Ráadásul jó porózus is, ami kedvez a biofilm kialakulásának, fejlődésének ami a garnélák (főleg a picik) fontos és kedvelt tápláléka. Másik szimpatikus dolog, hogy a mérete olyan, hogy a kis garnélák szépen el tudnak bújni a szemek között, ráadásul még "szellősen" is vannak, de hal nem fér be utánuk. (Cserében vastagabban kell teríteni a táptalajra, mert mivel jó "szellős", a tápanyagnak is több esélye van kimosódni.)
Ezért (is) esett rá a választásom. :)
Én eddig úgy tudtam, hogy a taiwanoknak alacsony PH kell. 6,5 alatti. Akkor nem értem, hogy ezt mivel fogod elérni? 24h CO2?
 
Én eddig úgy tudtam, hogy a taiwanoknak alacsony PH kell. 6,5 alatti. Akkor nem értem, hogy ezt mivel fogod elérni? 24h CO2?
Még az is lehet ;) bár nem ragaszkodok indulásnál a CO2-höz. Másik gondolatom a tőzeg, no meg a fát is ki kell várnom, hogy merre viszi a pH-t.
Korábban, amikor manado volt az aljzatom, ott a 0-24 CO2-vel is alig-alig tudtam 6,5 körül tartani, inkább 6,5-7,0 között volt és nem volt gáz, csak amikor már nem tudtam odafigyelni a vízcserékre és a pH mellett a hőmérséklet is elszállt (volt, hogy napokig 28-29°C-ot mutatott a hőmérő) akkor adták meg magukat.
Most majd telepítés előtt belövök mindent, stabilizálom a paramétereket és csak utána telepítek majd.:) Nem szeretnék megint elveszíteni egy gyarapodó taiwan állományt!
 
Nem bírtam magammal és még a ragasztás utáni tisztítást megelőzően bepróbáltam a helyére az akváriumot.
Ha már az üveget betettem, belepróbáltam a fát is. Annyi haszna mindenesetre van, hogy kiderült: bele fog férni. :) Természetesen némi finomhangolást követően...;)
 

Attachments

  • DSCF7265.JPG
    DSCF7265.JPG
    292.7 KB · Megtekintések: 85
  • DSCF7266.JPG
    DSCF7266.JPG
    248.4 KB · Megtekintések: 89
  • DSCF7267.JPG
    DSCF7267.JPG
    240.9 KB · Megtekintések: 85
...
Korábban, amikor manado volt az aljzatom, ott a 0-24 CO2-vel is alig-alig tudtam 6,5 körül tartani, inkább 6,5-7,0 között volt és nem volt gáz, ...

Tudtommal a manado viszi felfelé a pH-t, de lehet rosszul emlékszem.

De első kézből nincs tapasztalatom, soha nem volt még nekem, a talaj az egyik olyan dolog, amin nem érdemes spórolni. :D
 
Tudtommal a manado viszi felfelé a pH-t, de lehet rosszul emlékszem.

De első kézből nincs tapasztalatom, soha nem volt még nekem, a talaj az egyik olyan dolog, amin nem érdemes spórolni. :D
Ati, pont ezért volt nehéz tartanom a pH-t a megfelelő tartományban ;) Mr. Hopkins-al kb kipróbáltam mindent, amit NEM SZABAD, ha taiwant szeretnél tartani. Megtanultam a leckét.
Nálam csak oto-k vannak a taiwanok mellett, én az amano-t sem ajánlom társnak. Ha nem akarsz a pH-val szívni, akkor Amazonia és BioRio a barátaid! :) Ha kell buce, szólj!
Van használt amazoniám is. Legfeljebb előtte tesztelek egy újat az akadamával, napi méréssel. Ha rosszalkodik, akkor marad az amazonia. Indítok nemsokára egy szép nagy üveggömböt is, víz fölötti növényekkel, legfeljebb ott vetem majd be az akadamát...;)
A korábbi scape-ben voltak már pygmaeusok, ártalmatlannak tűntek, viszont szépen takarítottak cserében. Az amano-t viszont megfontolom. Buce fronton előre is köszönöm az ajánlatodat! Természetesen garnéla ügyben is keresni foglak, ha már ott tartok.:)
 
Ati, pont ezért volt nehéz tartanom a pH-t a megfelelő tartományban ;) Mr. Hopkins-al kb kipróbáltam mindent, amit NEM SZABAD, ha taiwant szeretnél tartani. Megtanultam a leckét.
....
Természetesen garnéla ügyben is keresni foglak, ha már ott tartok.:)

Közben beugrott: a manado keményíti a vizet, és ebből kifolyólag valóban tolja felfelé a pH-t. :)

Ha gondolod én is el vagyok eresztve taiwanból mostanában. Persze nem akarok itt belepofátlankodni Tibi bizniszébe. :)
 
Ha gondolod én is el vagyok eresztve taiwanból mostanában. Persze nem akarok itt belepofátlankodni Tibi bizniszébe. :)
A Te állományod kitől származik?
Az a tervem, hogy ha majd ott tartok, több forrásból is szeretnék vásárolni taiwanokat, hogy genetikailag minél színesebb legyen az állomány.
@Tibi a kályha. Tőle már vásároltam és nem a garnélákon múlott az első próbálkozás sikertelensége. :)👍
Ha a te állományod nem tőle van, akkor élnék majd a lehetőséggel.;)

Terveim szerint a hétvégén lesz egy kis időm az új projekttel is foglalkozni: kisikálom az akváriumot, "beszabom" a fát, elkezdek játszani a frodókkal, megpróbálom kitalálni a fő vonalakat a berendezés, a szűrés, a leendő növények elhelyezése terén.
Ja, meg hát az új pilácsot is felteszem, mert a fotókon még a régi saját DIY ledesem van;)
 
Back
Oldal tetejére