• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

T5 csövek hőmérséklete és fényerő ATI lámpában

viktorlantos

Alapító
Admin
A napokban egy fejlesztéssel kapcsolatban úgy adódott, hogy több fénymérő műszerrel tesztelgettünk.

ATI lámpatestben lévő 865-ös OSRAM csöveket néztünk működés közben. Kb 2 perc alatt pörgette fel magát a T5-ös cső és a lámpatest maximum teljesítményre. Ez kb annyi idő volt, hogy a 6 csöves lámpába be is kapcsolt az aktív hűtés ventije, mert a 6x54Watt rendesen befűtött. Nah és itt volt érdekes látni, hogy a T5 fényereje kb 5%-ot esett a hűtés ideje alatt. Természetesen még így is bombaerős volt ez az ATI kombó 6x54Watt, de érdekes volt nézni, hogy a kis venti milyen hatással van a fényerőre.
Kb ez az 5% ingadozás volt látható a venti ki és bekapcsolása után.

Azon agyaltam, hogy a profi refiken kívűl lehet ezzel a megnövelt üzemi hőmérséklettel érik el ezt a rekord teljesítményt ezekben a lámpákban.
 
Méltatlanul elfeledett - ki nem bontakozott - téma.

Nézegetem az ATI lámpákat, pár dolgot nem értek, és a fenti hozzászólásod, Viktor, kicsit összezavart... Azt olvasom főleg itt a fórumon, de a GA oldalán is, hogy az ATI lámpák kiemelkedő fényereje annak köszönhető, hogy aktív hűtéssel szerelik őket. Ezzel szemben azt írod, hogy

(...) és itt volt érdekes látni, hogy a T5 fényereje kb 5%-ot esett a hűtés ideje alatt. Azon agyaltam, hogy a profi refiken kívűl lehet ezzel a megnövelt üzemi hőmérséklettel érik el ezt a rekord teljesítményt ezekben a lámpákban.

Tehát fényerő esést mértetek amikor bekapcsolt a hűtés. Akkor miért jó a hűtés? Vagy hogy lehet megnövelni az üzemi hőmérsékletet? Magasabb feszültséget kapcsolunk a csőre, és hűtjük, mint egy túlhúzott processzort?

Másik ellentmondás csak részben kapcsolódik ide, de nem gondolom, hogy másik témában kellene folytatnom :) Az is olvasható több helyen, hogy a venti elszívja a hőt fénycsövekről, ehelyett a venti rotorja nem "felfelé", hanem "lefelé" néz, tehát úgy néz ki, mintha hideg levegőt fújna a csövek végére, ami onnét - jobb híján - az akvárium vizén landol.

Elfogadom, hogy a vizet kevésbé melegíti, mint a zárt tető, azt is tudom, hogy a hideg levegő felületre préselése jobb, mint a meleg levegő elszívására (ld. PC hűtés), csak ellentmondásos számomra :)
 
Az is olvasható több helyen, hogy a venti elszívja a hőt fénycsövekről, ehelyett a venti rotorja nem "felfelé", hanem "lefelé" néz, tehát úgy néz ki, mintha hideg levegőt fújna a csövek végére, ami onnét - jobb híján - az akvárium vizén landol.
Az akvárium vizére nem nyom semmit, mert a csövek előtt ott az átlátszó plexi. Oldalra nyomja ki a forró levegőt egy keskeny résen és nem a víz felé.
 
Méltatlanul elfeledett - ki nem bontakozott - téma.

Nézegetem az ATI lámpákat, pár dolgot nem értek, és a fenti hozzászólásod, Viktor, kicsit összezavart... Azt olvasom főleg itt a fórumon, de a GA oldalán is, hogy az ATI lámpák kiemelkedő fényereje annak köszönhető, hogy aktív hűtéssel szerelik őket. Ezzel szemben azt írod, hogy



Tehát fényerő esést mértetek amikor bekapcsolt a hűtés. Akkor miért jó a hűtés? Vagy hogy lehet megnövelni az üzemi hőmérsékletet? Magasabb feszültséget kapcsolunk a csőre, és hűtjük, mint egy túlhúzott processzort?

Másik ellentmondás csak részben kapcsolódik ide, de nem gondolom, hogy másik témában kellene folytatnom :) Az is olvasható több helyen, hogy a venti elszívja a hőt fénycsövekről, ehelyett a venti rotorja nem "felfelé", hanem "lefelé" néz, tehát úgy néz ki, mintha hideg levegőt fújna a csövek végére, ami onnét - jobb híján - az akvárium vizén landol.

Elfogadom, hogy a vizet kevésbé melegíti, mint a zárt tető, azt is tudom, hogy a hideg levegő felületre préselése jobb, mint a meleg levegő elszívására (ld. PC hűtés), csak ellentmondásos számomra :)

Huh az a baj, hogy olyan sokat és olyan sok helyen írtunk már a lámpákról. A fenti szösszenet nem a teljes igazság.
Az ATI lámpáknál az elektronika és a refik miatt nagyobb a fényerő.

A hűtés része érdekes. Műszerekkel néztük anno amikor fénycső fejlesztésen dolgoztunk, hogy hogyan változik a hőmérséklet függvényében a fényerő.
Reflektoros fénycsővel akartuk szétbombázni a piacot :) De nem tudott annyit mint az ATI a végén így ment a levesbe az ötlet :) :)
 
Huh az a baj, hogy olyan sokat és olyan sok helyen írtunk már a lámpákról. A fenti szösszenet nem a teljes igazság.
Az ATI lámpáknál az elektronika és a refik miatt nagyobb a fényerő.

A hűtés része érdekes. Műszerekkel néztük anno amikor fénycső fejlesztésen dolgoztunk, hogy hogyan változik a hőmérséklet függvényében a fényerő.
Reflektoros fénycsővel akartuk szétbombázni a piacot :) De nem tudott annyit mint az ATI a végén így ment a levesbe az ötlet :) :)

Akkor ezek szerint a fényerő változik a hőmérséklet változással?
És ez igaz lehet egy házilag készített tetőre is amiben van 4 fénycső aminek a hőjét elvezetném ventivel?
 
Sziasztok rengeteg ATI lámpát szedtem szét és javítottam meg mivel sós víz felett annyira nem tartósak. Általában csak kijelzőt cseréltem de volt rá példa hogy előtétet is kellet és nem pont olyan előtétet adtak a boltba ami gyárilag a lámpába van (pedig olyant szerettem volna) De pont ugyan úgy világított vele mint a "gyári" Ati előtéttel. Hűtés hát nem tudom biztos ér valamit azon a pici lyukakon átnyomni a levegőt a kínai ventikkel aminek a típusa le van festve feketére. Két variáció van az egyik hogy direktbe működtetjük a ventiket a másik amikor kijelzője van a lámpának és egy érzékelővel érzékeljük. Az útobit a kis kínai épp ahova esik oda ragasztja fel valami műanyag ragasztóval valamikor több műanyag kerül az érzékelő és a lemez közé valamikor kevesebb valamikor egészen a cső fölé esik valamikor a szélére és valamikor meg el is engedi.
Szerintem a reflektor és a cső minőségében van a titok nem pedig abba a szép lámpába!
Hozzáteszem én is és az ismerőseim is csak Ati lámpát használunk tengeri felett szerintem a legjobb!
 
Az útobit a kis kínai épp ahova esik oda ragasztja fel valami műanyag ragasztóval valamikor több műanyag kerül az érzékelő és a lemez közé valamikor kevesebb valamikor egészen a cső fölé esik valamikor a szélére és valamikor meg el is engedi.
Szerintem a reflektor és a cső minőségében van a titok nem pedig abba a szép lámpába!
Hozzáteszem én is és az ismerőseim is csak Ati lámpát használunk tengeri felett szerintem a legjobb!
Tudtommal az ATI lámpákat a németeknél gyártják :D:),
Volt egy írás, hogy miért olyan erősen világítanak az ATI lámpái, és semmi köze ahhoz, hogy milyen elektronikus előtét és cső van bennük:), de a reflektor persze nagyon is számít ;)
https://akvakertesz.hu/threads/ati-sun-power-ati-powermodule.851/page-2#post-15189
 
Utoljára módosított:
Igen-igen Németeknél:D:facepalm: mint Győrben a Marklin cég ott is úgy csomagolják a kis vonatokat hogy Németek csinálták miközben az egész folyamat a fröccsöntéstől itt készül.
 
Back
Oldal tetejére