• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrőteljesítmény

Sphaerion

Tapasztalt kertész
Mindig olvasom különböző fórumokon, itt is, hogy ilyen-olyan szúrőteljesítmény van, mi lenne az ideális és ehhez képest milyen van... De azt soha nem olvasom, hogy hogyan mérik...?
Nos, szerintem sehogyan, leginkább hasraütésszerűen bedobott számok vannak.
Én vettem a fáradtságot és rászántam a megfelelő összeget, beszereztem egy vízátfolyás mérőt.
Konkrétan ezt:

392017-1_20201029141702.jpg
Gardena, 7000 Ft körül van, attól függ, mikor hol veszed.
Nos, lefegyverzően őszinte leszek:
A külső szűrőm: Eheim Professionel 350 5+, névleges teljesítménye (gyári adat) 1500 l/h.
Ez okos szűrő, azaz beállítható, hogy milyen teljesítménnyel menjen. Én 740 l/h-ra állítottam be. Mobil eszközön kapcsolódni lehet hozzá wifin, és akkor látod, hogy mi van.
Amikor a beállított értéken megy elvileg (vagyis amikor azt jelzi, hogy 740 l/h), akkor a vízátfolyásmérőn a következőt látom:
164077429_822474801697384_3582532573147009236_n.jpg

6,6 l/perc 396 l/órát jelent. Ugye emlékszünk, hogy közben a szoftver 740 l/órát jelez?
Már csak csemegeként teszem hozzá, ha a rotorsebeséget maximumra állítom, akkor sem éri el a 460l/h teljesítményt egy gyárilag 1500 (Úristen!) l/h kapacitású szűrő.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy kidobtam a gyári szűrőanyagokat és Seachem Matrixszal helyttesítettem (kb 4,5-5 liter). Ez lehet, hogy fojtja a teljesítményt, de attól még tisztán látszik, hogy a gyári szoftver "kamuzik", kb felét tudja, mint amit állít.
Hozzáteszem, semmi bajom az Eheim szűrőkkel, sőt nagyon megbízhatónak találom.
De szerintem a gyártók (nemcsak az Eheim, de mind) kihasználják, hogy az egyszeri akvarista nem tud könnyen vízátfolyást mérni, ezért többszörös teljesítményeket hazudnak be.
Igen, értem, hogy ezek az értékek teljesen üres szűrőkosarakra, meg minimális átfolyási ellenállásra vonatkoznak , de azért...
Itt mondjuk az Eheim lebukott, mert a saját szoftvere mond egy értéket, amit méréssel nem lehet igazolni.

Más:
Seachem Purigen szűrőanyag, 100 ml.
Hát én ezt a tasakot eredetileg a külső szűrőbe raktam, mert ezt tanácsolták. Két hét után a perlonvatta alatta tök fehér volt (vagyis alig volt áramlás), miközben az összes többi része egységesen bebarnult.
A fenti áramlásmérőmmel egyébként kimutathatóan (kb 10-15 %) csökkent az áramlás, amikor kivettem visszaállt.
Szóval ez is egy jó kérdés, hogy egyáltalán megéri-e egy 5000 Ft-os tasakot venned, amit nem bírsz jól elhelyezni, mert csökkenti az egyébként is mindig kevés áramlási teljesítményedet.

Van egy belső szűrőm is. Eredetileg ki akartam dobni, mert az akváriummal együtt adták és idegenkedek a belső szűrőktől, de végül túl macerásnak tűnt kierőszakolni. (gyárilag jó alaposan van rőgzítve, német)
600 l/h a névleges teljesítménye.
Hát, örülök, hogy nem dobtam ki. Szépen fodrozza a vízfelszínt, a benne lévő szivacsokat könnyű takarítani, cserélni és röhögve hozza a külső szűrő teljesítményét negyed áron.

 

Attachments

  • 392017-1_20201029141702.jpg
    392017-1_20201029141702.jpg
    6.1 KB · Megtekintések: 7
Utoljára módosított:
Van egy belső szűrőm is. Eredetileg ki akartam dobni, mert az akváriummal együtt adták és idegenkedek a belső szűrőktől, de végül túl macerásnak tűnt kierőszakolni. (gyárilag jó alaposan van rőgzítve, német)
600 l/h a névleges teljesítménye.
Engem az idézett rész érdekelne, mivel az én német akváriumomban is a belsőszűrő be van építve amit szeretnék kizárni a rendszerből....hogyan próbáltad kiszedni?
 
Engem az idézett rész érdekelne, mivel az én német akváriumomban is a belsőszűrő be van építve amit szeretnék kizárni a rendszerből....hogyan próbáltad kiszedni?
Durván feszegettem, de nagyon stabilan tartotta magát. A szűrőház tapadókorongjai szilikonnal vannak az üveghez rögzítve. Olvastam, hogy PVC vágó késsel, vagy gitárhúrral próbálták levágni. De amúgy fogalmam sincs, hogy lehet oda a sarokba egy késsel beférkőzni, én nem akartam megkockáztatni. Inkább beburkoltam műsziklával és így egyáltalán nem zavaró.
De ha le akarnám szedni PVC vágó késsel próbálkoznék, azzal, hogy esetleg a szűrőház megsérül.
 
Valószínűleg az általad beállított érték is üresen, töltet nélkül lenne 740l/h.
Kamunak tűnhet, de ha bele gondolok, hogyan tudná bármelyik gyártó is, hogy ki mit rak majd a szűrőjébe és mennyit.
Akkor ki kellene adniuk egy táblázatot a különböző szűrőanyagokkal, pl. hogy szivaccsal telepakolva mennyi, matrixszal telepakolva mennyi... stb.
Ez azért nem várható el szerintem .
Az üres járati teljesítmény viszont alap lehet, hogy a különböző szűrők teljesítményét összehasonlítsd.

Viszont arra kíváncsi lennék, hogy üresen hozza-e a gyári értékeket.
Amikor takarítod a szűrőt, mérhetnél egy üres teljesítményt.
 
Mindig olvasom különböző fórumokon, itt is, hogy ilyen-olyan szúrőteljesítmény van, mi lenne az ideális és ehhez képest milyen van... De azt soha nem olvasom, hogy hogyan mérik...?
Nos, szerintem sehogyan, leginkább hasraütésszerűen bedobott számok vannak.
Én vettem a fáradtságot és rászántam a megfelelő összeget, beszereztem egy vízátfolyás mérőt.
Konkrétan ezt:

View attachment 103608
Gardena, 7000 Ft körül van, attól függ, mikor hol veszed.
Nos, lefegyverzően őszinte leszek:
A külső szűrőm: Eheim Professionel 350 5+, névleges teljesítménye (gyári adat) 1500 l/h.
Ez okos szűrő, azaz beállítható, hogy milyen teljesítménnyel menjen. Én 740 l/h-ra állítottam be. Mobil eszközön kapcsolódni lehet hozzá wifin, és akkor látod, hogy mi van.
Amikor a beállított értéken megy elvileg (vagyis amikor azt jelzi, hogy 740 l/h), akkor a vízátfolyásmérőn a következőt látom:
View attachment 103609

6,6 l/perc 396 l/órát jelent. Ugye emlékszünk, hogy közben a szoftver 740 l/órát jelez?
Már csak csemegeként teszem hozzá, ha a rotorsebeséget maximumra állítom, akkor sem éri el a 460l/h teljesítményt egy gyárilag 1500 (Úristen!) l/h kapacitású szűrő.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy kidobtam a gyári szűrőanyagokat és Seachem Matrixszal helyttesítettem (kb 4,5-5 liter). Ez lehet, hogy fojtja a teljesítményt, de attól még tisztán látszik, hogy a gyári szoftver "kamuzik", kb felét tudja, mint amit állít.
Hozzáteszem, semmi bajom az Eheim szűrőkkel, sőt nagyon megbízhatónak találom.
De szerintem a gyártók (nemcsak az Eheim, de mind) kihasználják, hogy az egyszeri akvarista nem tud könnyen vízátfolyást mérni, ezért többszörös teljesítményeket hazudnak be.
Igen, értem, hogy ezek az értékek teljesen üres szűrőkosarakra, meg minimális átfolyási ellenállásra vonatkoznak , de azért...
Itt mondjuk az Eheim lebukott, mert a saját szoftvere mond egy értéket, amit méréssel nem lehet igazolni.

Más:
Seachem Purigen szűrőanyag, 100 ml.
Hát én ezt a tasakot eredetileg a külső szűrőbe raktam, mert ezt tanácsolták. Két hét után a perlonvatta alatta tök fehér volt (vagyis alig volt áramlás), miközben az összes többi része egységesen bebarnult.
A fenti áramlásmérőmmel egyébként kimutathatóan (kb 10-15 %) csökkent az áramlás, amikor kivettem visszaállt.
Szóval ez is egy jó kérdés, hogy egyáltalán megéri-e egy 5000 Ft-os tasakot venned, amit nem bírsz jól elhelyezni, mert csökkenti az egyébként is mindig kevés áramlási teljesítményedet.

Van egy belső szűrőm is. Eredetileg ki akartam dobni, mert az akváriummal együtt adták és idegenkedek a belső szűrőktől, de végül túl macerásnak tűnt kierőszakolni. (gyárilag jó alaposan van rőgzítve, német)
600 l/h a névleges teljesítménye.
Hát, örülök, hogy nem dobtam ki. Szépen fodrozza a vízfelszínt, a benne lévő szivacsokat könnyű takarítani, cserélni és röhögve hozza a külső szűrő teljesítményét negyed áron.

Az ilyen hozzászólások tetszenek!
... Amikor valaki nem majmol valami adatot, amit leírt valaki, valahová, valamikor, hanem megméri, meggyőződik róla saját maga! 👍

Megjegyzés, nem kötekedés képpen, hanem csak összefoglalva, amit az előzőleg hozzászólók is leírtak: :
- a gyári adatokat mindig labor körülmények között veszik fel, amilyen a gyakorlatban SOHA nem áll elő! Ebből következik, hogy azt a mérést soha nem tudod megismételni.
- az adatok minden esetben terheletlenül, csövezés és szűrőközeg nélkül, nulla emelési magasság (!) esetén értendők.
- nem ismerem ezt a szűrőt, nem tudom, hogy a mobilon beállított árfolyás értéke "megkívánt" vagy "mért" adat-e ??? Van a szűrőben átfolyás mérő?
- a gyári mérést már azzal is "meghamisítottad", hogy beiktattál egy mérőeszközt, ami a belső átmérője miatt, erősen leszűkíti a keresztmetszetet. ;)

A mérésed nagyon hasznos és tanulságos volt. Köszönöm.
Viszont a G.A.-nak ismét egy piros pont, amiért egyes szűrők gyári adatak mellé odaírják, hogy a GYAKORLATBAN mekkora akváriumhoz jó.
 
Utoljára módosított:
Viszont arra kíváncsi lennék, hogy üresen hozza-e a gyári értékeket.
Amikor takarítod a szűrőt, mérhetnél egy üres teljesítményt.
Erre most már én is kíváncsi lettem. A legközelebbi nagytakarítás nyár végén várható. Akkor tényleg megmérem üresen is.
Viszont annyi a pozitívum, hogy a mért érték nem változik. Vagyis legalább azt az ígéretet úgy látszik, tartja a gyártó, hogy a szúrőközeg tömődésével arányosan emeli a rotorsebességet, hogy a teljesítmény állandó maradjon.
 
Kamunak tűnhet, de ha bele gondolok, hogyan tudná bármelyik gyártó is, hogy ki mit rak majd a szűrőjébe és mennyit.
Akkor ki kellene adniuk egy táblázatot a különböző szűrőanyagokkal, pl. hogy szivaccsal telepakolva mennyi, matrixszal telepakolva mennyi... stb.
Talán már írtam valahol, hogy fotózok is. A különböző objektívek összes mérhető paraméterét többszáz weboldal, online fórum méri, teszteli, különböző körülmények között kipróbálja, dokumentálja, közreadja.
Ha ma venni akarsz egy objektívet, a neten minden, de tényleg minden adatot megtalálsz róla. Mindenféle körülmények között letesztelve.
Az lenne a jó, ha eljutnánk idáig a szűrők esetében is. Nem lenne olyan bonyolult, de a gyártók nem érdekeltek ebben. És ezt azért tehetik meg, mert a vízátfolyást szinte senki nem tudja mérni. Egy objektív tesztelésénél egyszerű a dolog, a képet digitálisan azonnal szoftverek elemzik ki, de egy szűrőnél nincs digitális technika. Folyik benne a víz. Ennyit észlelsz.
 
a gyári mérést már azzal is "meghamisítottad", hogy beiktattál egy mérőeszközt, ami a belső átmérője miatt, erősen leszűkíti a keresztmetszetet.
Én ezt úgy oldottam meg, egy 5 literes kannát mennyi idő alatt tölt meg. A gyár sem csinálhatná pontosabban...
Érdekesség képpen megemlítem, kb 4-5 hónapos (koszos) cső VS tiszta közt, 80 L volt a különbség ugyan annyi idő alatt. JBL 702e aminek 700 L/h a gyári adata, most olyan 400 litert tud, kitömve matrixal és dupla perlonal.
 
Én ezt úgy oldottam meg, egy 5 literes kannát mennyi idő alatt tölt meg. A gyár sem csinálhatná pontosabban...
Érdekesség képpen megemlítem, kb 4-5 hónapos (koszos) cső VS tiszta közt, 80 L volt a különbség ugyan annyi idő alatt. JBL 702e aminek 700 L/h a gyári adata, most olyan 400 litert tud, kitömve matrixal és dupla perlonal.
Korrekt. 👍
 
Sziasztok!
Abban kérném a véleményetek, hogy lehetséges-e, a külső szűrővel sorosan kötött külső szivattyú alkalmazása, a vízhozam visszaállítása céljából?
Ugyanis a külső szűrőre, már van kötve egy UV lámpa, és egy In-Line diffúzor, ezért a vízmennyiség erősen lecsökkent. És szeretnék egy akvárium klímát is közbeiktatni, viszont így már tartok tőle, hogy a külső szűrő pumpája végképp nem fogja bírni... Köszönöm előre is a válaszokat!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Abban kérném a véleményetek, hogy lehetséges-e, a külső szűrővel sorosan kötött külső szivattyú alkalmazása, a vízhozam visszaállítása céljából?
Ugyanis a külső szűrőre, már van kötve egy UV lámpa, és egy In-Line diffúzor, ezért a vízmennyiség erősen lecsökkent. És szeretnék egy akvárium klímát is közbeiktatni, viszont így már tartok tőle, hogy a külső szűrő pumpája végképp nem fogja bírni... Köszönöm előre is a válaszokat!
Pont ezzel próbálkozom, mert nálam is hasonló a helyzet. Elvileg igen, a sorosan kötött szivattyúk teljesítménye additív, még ha nem is a kettő matematikai összege. De nem mindegy, milyen szivattyút kötsz utána. A nem akváriumi célra gyártottak rendesen melegíthetik a vizet.
Én egy Eheim 2071-est vettem használtan erre a célra. (950 l/h) Ha vársz péntekig, beszámolok a tapasztalatokról.
 
Szűrőtöltettel akarod használni, vagy üresen?
Az a terv, hogy egy kosárba teszek szűrőanyagot, egy üresen marad, csak a Seachem Purigen lesz benne, mert a lebegtető szűrőkkel való kísérletezést feladtam. Szivacsot, perlont sem használok,szóval elég szellős lesz. De nem is a további szűrés a lényeg, hanem a plusz teljesítmény, ahogy nálad is.
 
Ezekkel én is szemeztem, jó megoldás. Habár szerintem a 2100-as túl combos, én az 1000-est elégnek tartanám, de nehéz konkrét tapasztalat nélkül pusztán a műszaki paraméterek alapján jósolni.
Inkább legyen tartalék benne. Ha nagy a teljesítmény azon lehet segíteni, de ha kevés azon nem. 😁
 
Ezekkel én is szemeztem, jó megoldás. Habár szerintem a 2100-as túl combos, én az 1000-est elégnek tartanám, de nehéz konkrét tapasztalat nélkül pusztán a műszaki paraméterek alapján jósolni.
Megjött az akvárium klíma, bekötöttem a csőhálózatba, kissé ésszerűsítettem a hosszakat stb, és most úgy tűnik, hogy nem lesz szükség a plusz szivattyúra.
 
Na ez jó hír, én még csak nézegetem a klímákat. Megkérdezhetem, milyet használsz?
OFF... :) Boyu c160. Fedett az akváriumom, és a gyári fénycső, meg a belerakott 80w ledcsík eléggé fel tudja melegíteni a vizet. Mértem mostanában már 28,5 fokot is, ez pedig nem sok jót ígér a nyárra.... :) Így nyugodt leszek.
 
Back
Oldal tetejére