• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+12)

Woctrax

Kertész szaki
Előzőleg már készítettem hasonló írást, és akkor felmerült az igény, hogy milyen jó lenne látni a szűrőanyagok mikrovilágát.

Akkor anno Orpheus küldött nekem jó néhány mintát, ami szépen lekerült a fiókom ajára. :( Egészen mostanáig mikor Nigro blogján olvastam egy igen komoly szűrőanyag összehasonlítást, amit mindenkinek ajánlanék: Biológiai szűrőanyagok elemzése | Nigro Blogja

Nos jelentem az első felvételek már el is készültek, az első kiszemelt áldozattal; a Seachem Matrix-al.
Képek hamarosan, had izguljatok. ;) :D
 
Utoljára módosított moderátor által:
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Nos akkor bele is kezdenék.

A mérés a következőképp zajlott:
Mintákat előkotortam és mivel a Matrixról már sok jót hallottam, valamint a Nigro féle teszt miatt már érdekelt az anyag; ezt vizsgáltam meg először.
Először megnéztem fénymikroszkóp alatt, de kívülről igen szálas szerkezetet mutatott, úgy döntöttem letörök belőle egy darabot hogy szebb fotó legyen róla - lássuk a lényeget.
Fogtam és rápróbáltam kombinált fogóval, és mivel elég porózus, csak egy kisebb borsónyi maradt belőle épen. :D
Aztán rögzítettem valami gyurmaszerű anyaggal a mintatartóra - hát ez nem volt túl sikeres, úgy mászott a minta 3000x-nél hogy győztem követni a kiszemelt foltokat.

Ez volt a legjobb amit így készíteni tudtam:

257g58z.jpg

Jött a 2. próba: Lecsiszoltam a túloldalát simára, és szén alapú kétoldalú ragasztóval felnyaltam egy újabb mintatartóra.
Aztán fel a tárgyasztalra, ajtó becsuk, vákuum indít, 20 kV nagyfesz ráad, kontraszt, fényerő belő és egy kis élességállítás után már egy sokkal jobb kép fogadott, mint elsőre.

Remekül visszaadja azt amit reklámoznak róla - hogy többféle méretű pórussal rendelkezik, ezáltal a biológiai szűrés mellett - mivel vannak olyan kisebb pórusai - kémiai szűrésre is alkalmas lehet.
Mivel egy szűrőanyagszemcsét véletlen helyen törtem el, az is belátható, hogy a közepe, belseje legalább annyira porózus mint a külső része.

Tehát a véleményem róla: biztosan kitűnő szűrőanyag, és a szerkezete szakmai szemmel is érekes, gyönyörű. (majd ti is meglátjátok) ;) Nehogy vegyek a kisebb gyári szűrőmbe ilyenből 2 litert... :D
De előbb még 1-2 konkurens cuccra is rápillantok - kiváncsi vagyok, mit mutat mondjuk egy Substrat pro vagy Siporax ugyanilyen nagyítások mellett.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

És most lássuk a mintát nagyobb nagyításokon:

316ko3n.jpg

Az képeken jól látható, mekkorák is azok a pórusok:

125gsy1.jpg

A képeken jól látható, hogy vannak a Matrixon 1-2 illetve akár 20-30 mikrométeres pórusok is (nyilván a nagyobbakban lehetnek még kisebbek, ami kémiai szűrést is betölthet). De tény, hogy a 1-6 mikrométeres pórusok vannak döntő többségben, igazolva a fent említett tesztet.
A szennyezés valószínűleg a minta eltörésekor keletkezett, kétlem, hogy gyárilag ilyen lett volna.

És a végére egy szép összkép a mintáról, és a sok kis hasznos pórusról:


2w4biwm.jpg


Ehhez nem kívánok semmit hozzáfűzni, a kép magáért beszél. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

wow de jó kis érdekes beszámoló. köszi a képeket. :clap: :thumbup:
jó, hogy egy kicsit betekintést nyerhetünk ezekbe a szemmel már nem látható dolgokba.

kíváncsi leszek a többi szűrőanyagra. :thumbup:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Köszi a gratulációkat!

Hetente van ilyen laborom, szóval szeretnék belőle egy hetente- kéthetente bejelentkezős rovatot csinálni, ahogy sikerül képeket készítenem.

Viktor egy olyan kérdésem lenne, hogy ha elfogynak a mintáim, tudnál esetleg küldeni valami még komolyabból 1-1 fél darabot felcímkézve (egy ADA Bio Rio-t szívesen megnéznék, de szerintem nem csak én). ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Woctrax said:
Köszi a gratulációkat!

Hetente van ilyen laborom, szóval szeretnék belőle egy hetente- kéthetente bejelentkezős rovatot csinálni, ahogy sikerül képeket készítenem.

Viktor egy olyan kérdésem lenne, hogy ha elfogynak a mintáim, tudnál esetleg küldeni valami még komolyabból 1-1 fél darabot felcímkézve (egy ADA Bio Rio-t szívesen megnéznék, de szerintem nem csak én). ;)

Még régebben írtam privátban, még a másik topicban volt róla szó, hogy szívesen csinálnál képeket ha küldünk szűrőanyagot, én akkor írtam, hogy tudnék küldeni bio rio-t újat és használtat is. Szerintem tudunk sokfélét sokan küldeni. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

inadsz said:
Még régebben írtam privátban, még a másik topicban volt róla szó, hogy szívesen csinálnál képeket ha küldünk szűrőanyagot, én akkor írtam, hogy tudnék küldeni bio rio-t újat és használtat is. Szerintem tudunk sokfélét sokan küldeni. ;)

Köszi Indasz!

Tényleg volt ilyen, csak akkor hirtelen sokat kaptam Orpheustól, meg még nem ismertem annyira a szűrőanyagokat. Következőnek egy Siporax vs. Substrat Pro tesztet tervezek, mivel ezeket igen sokan használják szerintem. Majd összeírom, hogy mik vannak most mintaként (4-6 hétre még biztos elég minta van), aztán remélem sikerül párat beszorítani újak közül is.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Woctrax said:
inadsz said:
Még régebben írtam privátban, még a másik topicban volt róla szó, hogy szívesen csinálnál képeket ha küldünk szűrőanyagot, én akkor írtam, hogy tudnék küldeni bio rio-t újat és használtat is. Szerintem tudunk sokfélét sokan küldeni. ;)

Köszi Indasz!

Tényleg volt ilyen, csak akkor hirtelen sokat kaptam Orpheustól, meg még nem ismertem annyira a szűrőanyagokat. Következőnek egy Siporax vs. Substrat Pro tesztet tervezek, mivel ezeket igen sokan használják szerintem. Majd összeírom, hogy mik vannak most mintaként (4-6 hétre még biztos elég minta van), aztán remélem sikerül párat beszorítani újak közül is.

Akkor türelmesen váruk ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Nigro said:
Akkor türelmesen váruk ;)

Viccelsz?!
Nem lehetne begyorsítani a dolgot? Tűkön ülök.... :)

A türelem rózsát terem ;) Ha türelmetlenek vagyunk akkor se lesz előbb kép :lol:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

inadsz said:
Nigro said:
Akkor türelmesen váruk ;)
Viccelsz?!
Nem lehetne begyorsítani a dolgot? Tűkön ülök.... :)

A türelem rózsát terem ;) Ha türelmetlenek vagyunk akkor se lesz előbb kép :lol:

Ez így van! türelemmel kell lenni még nekem is... :?

Bár a tanárnak nagyon tetszett a minta úgyhogy megpróbálok szerezni egy kis plusz mikroszkóp-időt, hátha.
Legfeljebb írok belőle valami féltudományos cikket.

Tényleg, a gyártók részéről nincs igény ilyen összehasonlításra, nem tud valaki ilyenről? Hogy később elmondhassák az enyém ezért meg azért jobb a másikénál? ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

És utána olvashatunk egy fantasztikus összefoglaló írást Viktornál vagy Nigrónál? Fantasztikusak a képek!
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

bitumen said:
És utána olvashatunk egy fantasztikus összefoglaló írást Viktornál vagy Nigrónál? Fantasztikusak a képek!

Arról is lehet majd szó, Nigronál úgyis van hasonló írás fent. Ha van igény rá, írok majd róla egy szösszenetet. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Woctrax said:
bitumen said:
És utána olvashatunk egy fantasztikus összefoglaló írást Viktornál vagy Nigrónál? Fantasztikusak a képek!

Arról is lehet majd szó, Nigronál úgyis van hasonló írás fent. Ha van igény rá, írok majd róla egy szösszenetet. ;)

Van rá igény ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Na látom mégiscsak előkerültek azokat a minták, amiket hónapokkal ezelőtt küldtem... :twisted: ;)

Nagyon jók lettek a fotók, kíváncsian várom a többit is. Az összefoglalót a végén én is hasznosnak tartanám.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

a Mátrixról készült kép engem megnyugtatott... mindenhol azt mondjuk (ezért is vettem), mert milyen jó, de megvéve az az érzése az embernek, hogy tömör kő. Használatban sem barnul be, olyan mintha csak a felületén lenne hasznos és belül tömör... de ezek szerint a szemem nem látja a nanométeres részleteket! :crazy:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

bitumen said:
a Mátrixról készült kép engem megnyugtatott... mindenhol azt mondjuk (ezért is vettem), mert milyen jó, de megvéve az az érzése az embernek, hogy tömör kő. Használatban sem barnul be, olyan mintha csak a felületén lenne hasznos és belül tömör... de ezek szerint a szemem nem látja a nanométeres részleteket! :crazy:

A Matrix-ról több visszajelzést is kaptunk, hogy használat alatt a víz tisztább lesz, mint a szokásos szűrőanyagokkal. Saját tapasztalatunk is ez volt. Illetve a forma miatt kevésbé fogja vissza a flow-t. Persze mint növény őrültnek semmilyen víz sem elég tiszta ;) De ezt még én is észrevettem.
A tisztább vízre a magyarázat ez az érdekes szerkezet lehet, illetve az, hogy erről a kőről nem nagyon válnak le mikro részecskék.

Kíváncsian várjuk a következő alanyt. :thumbup:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

magával a vizemmel nem volt gond, csak tudod: "szemre marketing..." Két kategórája van: szemre szép, de GERONIMO (ez a nagyobb csoport) és tökéletesen működik, de szemre elsőre nem hiszem el... na, ez volt nekem a Mátrix a fenti képekig :lol:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Még 1 egy megjegyzés a mátrixhoz.
Tanárom, akivel vizsgáltuk azt mondta, hogy valószínű nem természetes, valami mesterségesen habosított kőzetféle lehet. Ő kb. 30 éve csinál ilyen képeket hasonló területen doktorált eléggé képben van az anyagszerkezeti területen. Mellesleg neki is nagyon tetszett a cucc! :D ;)
 
Back
Oldal tetejére