• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+12)

Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Köszi szépen az Ista-s vizsgálatot, akartam venni, mivel az ára szinte verhetetlen, de így inkább spórolok. Jó, hogy nem ugrottam bele egyből, hála Neked ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

oRphEus said:
Necro said:
Kicsit csalódott vagyok Ista-val kapcsolatban.
Érdekes, mert szabad szemmel nézve tényleg egész jó kis siporax koppintásnak tűnt. Ezért nagyon hasznos mindannyiunknak ez az elektronmikroszkópos vizsgálat.

Jó azért ez csak egy vizuális vizsgálat egy igen kis belső részéről egyetlen darabka szűrőanyagnak. Kezeljük őket fenntartásokkal, mert ki tudja, hogy egyéb tulajdonságaik milyen szinten rontják vagy javítják majd az összképet 1-1 matériáról.
Azért is végzek komplex vizsgálatokat rajtuk, hogy később minden érdeklődő akvarista meg tudja ítélni viszonylag, objektíven, hogy az ő szűréséhez és pénztárcájához melyik anyag passzol leginkább. Illetve, hogy adott esetben mely szűrőanyagok kombinációja javasolt.
Szeretnék ebben a témában egy alapművet, egy olyan útmutatást alkotni, amely független a gyártók propagandájától és összehasonlíthatatlan adataitól. Tetszik az, amit a mátrix elkezdett a cikkükkel, csak hát az öndicséret kissé büdös, bármennyire is meggyőző a szűrőanyag és a kutatás maga is. Én hasonlót szeretnék kibővítve a már leírt többféle vizsgálattal és több szűrőanyagra elvégezni.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

A héten elkészültek a röntgen analízisek, ha elkészül a diplomám 1. fele teszek fel új eredményeket.
Addig is kitartás azoknak, akik szívesen olvasnak szűrőanyagos témában. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Noha nem túrtam fel érte a netet, de szerintem alighanem az első ilyen objektív és mélyreható elemzéssel van dolgunk.
Nem gondolkoztál még az anyag valamilyen fajta levédésén? Kár volna, ha valaki a Te munkád és kitartásod gyümölcséből nyerészkedne.
Szerintem fantasztikusan izgalmas, hiánypótló témát feszegetsz. Csak így tovább, piszok jó szakdolgozat lesz belőle :thumbup:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Proci said:
Noha nem túrtam fel érte a netet, de szerintem alighanem az első ilyen objektív és mélyreható elemzéssel van dolgunk.
Nem gondolkoztál még az anyag valamilyen fajta levédésén? Kár volna, ha valaki a Te munkád és kitartásod gyümölcséből nyerészkedne.
Szerintem fantasztikusan izgalmas, hiánypótló témát feszegetsz. Csak így tovább, piszok jó szakdolgozat lesz belőle :thumbup:

Köszi az elismerést! :)
Nem tudom, itt a kezdeti fázisban még szerintem nincs értelme, de nem rossz ötlet.
Egyébként én ezt a lelkes és tudni vágyó akvaristáknak szánom, nincs vele semmi üzleti célom.
Viszont azon már elgondolkoztam, hogy a majd bennem kialakuló tudásanyaggal esetleg elmegyek szakérteni vagy fejleszteni valamelyik német akvarista céghez. Szerintem ők is néznének egyet, hogy van ilyen ember, aki ebben kutat és lát benne annyi fantáziát, mint ők...
A másik ötletem egy magyar gyártó létrehozása, aki ár/érték arányban veri a külföldit, és emellett exportképes.
És ezt a kutatás alatt szerzett tudást, rutint a cikkek, írások alapján sem nagyon vehetik el tőlem. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Ez egy nagyon jó 5let, remélem sikerül kis hazánkból odadelegálni egy szakértőt a szakértők mellé. :clap:
Kívánom, hogy sikerüljön!!! :thumbup:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

gelo said:
Ez egy nagyon jó 5let, remélem sikerül kis hazánkból odadelegálni egy szakértőt a szakértők mellé. :clap:
Kívánom, hogy sikerüljön!!! :thumbup:

Köszi!

Az az igazság, hogy eddig ez az egyetlen olyan, ami a szakmámba és a hobbimba is beleillik.
Innentől úgy vagyok vele, hogy miért ne dolgozzak azon a területen, ami érdekel is (lásd: GA) és emellett belelátok a mélyébe.
Véleményem szerint így lehet valamit alkotni, és igazából sohasem akartam az átlagos, megszokott utat járni... ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Woctrax said:
Innentől úgy vagyok vele, hogy miért ne dolgozzak azon a területen, ami érdekel is (lásd: GA)
Azt hiszem kimondtad a bűvös szót. A GA-val karöltve gyártsatok GA szűrőanyagot :cool:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Proci said:
Woctrax said:
Innentől úgy vagyok vele, hogy miért ne dolgozzak azon a területen, ami érdekel is (lásd: GA)
Azt hiszem kimondtad a bűvös szót. A GA-val karöltve gyártsatok GA szűrőanyagot :cool:

Ha a hazai irányban indulok, szerintem is ők lennének a legmegfelelőbb partnerek e téren. De addig még sok-sok munka van, amíg egyáltalán azt elmondhatom, hogy tudom a szűrőanyagokról és működésükről azt, amit tudni érdemes, és ez alapján fel tudok építeni rá egy komplett technológiát, illetve termékvonalat. A lényeg az, hogy a jelenlegi kutatásommal, munkámmal e cél felé tartok.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Hogy haladsz? Mikor várható újabb rész?

Egy Türelmetlen Olvasó
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Most érkezett el az idő a vizsgálatok folytatásához.
Elnézést minden kíváncsi és érdeklődő akvakertésztől, de a vizsgák és a hétvégék szentek és sérthetetlenek. ;)

A mai vizsgálat alanya legyen a Matrix Trop.

Kinézetre hasonló a már vizsgált Seachem Matrix és van Gerven Substraat szűrőanyagokhoz.

fc0heu.jpg


Nézzük mennyire porózus, mit mutat a mikroszkóp alatt.
Már kisebb (100x) nagyításon is feltűnő az anyag porózussága:

szc4zl.jpg


A vizsgált mintán látható pórusok nagyjából 2 és 80 µm közöttiek, de találhatunk ennél kisebbeket is.

30j5zx1.jpg


A legnagyobb nagyítású képen pedig jól megfigyelhetőek 1 mikron alatti pórusok is, viszont az átlagos pórusméret 2-10 µm közé esik.

14oalw5.jpg


A képek alapján a Matrix trop. egy kategóriába tartozik a Seachem és a Van Gerven termékével (és még a Filterlith nevű szűrőanyaggal - erről is teszek fel képet, ha megtalálom ;) ). Az elemanalízis képét összehasonlítva e kettővel, én újracsomagolt VG Substraat-nak mondanám,mintha csak ikrek lennének.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Meg is vannak a Filterlith képei, ezzel folytatom a vizsgálati listát.

110c8dc.jpg

A nagyítások a szokásosak (100-300-1000x) jöjjenek hát a képek.

bdkuif.jpg

A képek annyiban különböznek az eddigi hasonló minták képeitől, hogy itt egy döntött felületet pásztáztam, ezért kicsit más a minta kinézete.

2ro00ad.jpg

A pórusok itt is átlagosan 2 - 70 µm között vannak, igen vegyes a pórusméret-eloszlás, illetve rendelkezik egy mikronos és az alatti pórusokkal is (1000x):

acutg.jpg

A képekből jól látható, hogy ez a szűrőanyag is beillik a természetes eredetű szűrőanyagok sorába. Hasonló hatásfokkal dolgozhat, mint a már előzőleg megvizsgált társai.

Személyes tapasztalat a szűrőanyaggal kapcsolatban:
Anno 1x vettem ilyet, de nem akartam berakni a saját szűrőmbe, így a mechanikai ill. régi szűrőanyagaimmal együtt beraktam őket barátnőmék általam készített szűrőakváriumába. Mivel más biológiai szűrőanyag nincs benne, így az akvárium kristálytiszta vizét, remek állapotát ennek a szűrőanyagnak (1l szűrőanyag/ 120 liter) + az előtte lévő 6-7 centi szivacsrétegnek tudom be. Ott remekül működik low tech körülmények között, minimális vízcserével és élesztős CO2-vel.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+7)

ejha! ;)
hihetetlenül jó és rendkívűl hasznos ez a post!
Woctrax, nagy köszönet neked! :thumbup:
Ha valaki átnézi ezt a pár oldalt, biztosan megtalálja a neki legmegfelelőbb szűrőanyagot!
Hozzá kell tegyem, hogy nekem is hasonló a tapasztalatom a siporaxal és a mátrixal kapcsolatban. A siporax lényegesen hamarabb ,,beérik"!
A bio-rio pedíg tényleg nagyon egyedi szűrőanyag,kíváncsi vagyok a méréseidre!
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+7)

snoop85 said:
ejha! ;)
hihetetlenül jó és rendkívűl hasznos ez a post!
Woctrax, nagy köszönet neked! :thumbup:
Ha valaki átnézi ezt a pár oldalt, biztosan megtalálja a neki legmegfelelőbb szűrőanyagot!
Hozzá kell tegyem, hogy nekem is hasonló a tapasztalatom a siporaxal és a mátrixal kapcsolatban. A siporax lényegesen hamarabb ,,beérik"!
A bio-rio pedíg tényleg nagyon egyedi szűrőanyag,kíváncsi vagyok a méréseidre!


Köszi Snoop!
Jön lassan a Bio Rio is, de hát egy nap mindent nem lehet postolni. A félév végi irományomban már írtam róla pár oldalt, beadáskor 32 oldalas volt a szűrőanyagos téma (ez messze nem a vége). ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+7)

Köszi ezeket is. Kíváncsian várjuk a folytatást. :thumbup:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+7)

Örülök neki, hogy bekerült a FILTERLITH nevezetű szűrőanyag a vizsgálandó listára.Le akartam cserélni idővel,substrat pro-ra, hogy még tisztább vizet érjek el, de a képeknek és a vizsgálatnak köszönhetően :clap: meghagyom a szűrőmben.A pro3-asomba van egy rekesznyi(2,5liter) ebből a szűrőanyagból.Meg vagyok vele elégedve,kristálytiszta vizet csinál nálam is és az ára sem utolsó szempont ;) Köszönet a topicért és a sok hasznos infóért Woctrax :thumbup:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+7)

Ismét egy nagyon értékes írással gyarapodott a fórum :clap: .Köszönet érte :!:
(az egyik " best topic" )
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+7)

Köszönöm a gratulációkat!
Most pedig jöjjön az egyik leginkább várt szűrőanyag az akvakertészet éllovasainak terméke, a méltán híres és népszerű:
ADA Bio Rio

2wn8u3s.jpg


Aki már látta, ismeri ezt a szűrőanyagot, elmondhatja róla, hogy többféle színű és keménységű kőzetből és fadarabkából áll, ez az egyetlen olyan szűrőanyag - legalábbis azok közül, amiket ismerek - amely szakszerűen többfajta természetes anyagból lett összeválogatva (lásd GA), emellett szerintem komoly tesztek is állnak mögötte. Apróbb darabokból áll, mint az általános biológiai szűrőanyagok, így amellett, hogy kisebb szűrőkben is alkalmazható, talán egyetlen hátránya, hogy jobban visszafogja a szűrőt az átlagosnál.

A Bio Rioról két különböző mintát vizsgáltam, az egyik fehéres, a másik vajszínű volt.
Nézzük is az első eredményét:

Az első kép igen kis (30x) nagyításban készült, a pórusméretek széles skálája megfigyelhető rajta, hiszen akár egy 1mm
-nél hosszabb pórust is láthatunk, míg vannak olyan részek is melyek ezen a nagyításon nem adnak jól kivehető képet. Ez a kép jól mutatja az anyag természetes voltát is, rendkívül változatos és rendezetlen szerkezetével.

2i8b0ox.jpg


A következő felvétel már 10x közelebb hozza az anyagot hozzánk (300x), a pórusméretek 1 és 50 µm közöttiek, itt már jól látható mennyire porózus anyaggal is van dolgunk.

1scv37.jpg


Végül jöjjön az első mintáról egy 1000x-en készült felvétel, ami ez eddig vizsgált szűrőanyagok közül talán a legkisebb pórusokkal és a legnagyobb relatív porozitással rendelkezőt mutatja nekünk. Ne felejtsük el, hogy pl. a Matrix-on is voltak ennyire kis (1 mikronos nagyságrendbe tartozó) pórusok, viszont ott lényegesen ritkábban fordultak elő (https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=18&t=1746 - 3. kép).

10if12a.jpg


Most pedig jöjjön a második minta:

Ez már nem mutat olyan nagy fokú porozitást, mint az első, viszont ez is bőségesen elegendő a biológiai szűrőfunkció ellátására. Mondhatnánk azt is, hogy ez az anyag jobban kedvez nagyobb méretű, kissé más típusú lebontó bacik elszaporodásához. Szerintem épp ez lehet az ADA előnye, hogy többféle lehetőséget biztosít egy szűrőanyagcsoporton belül, ezzel teremtve meg azt a pluszt, amivel a jelenlegi elismertségét kivívta. ;)

Az első fotó egy 100x nagyítású kép, ebből jól kitűnik, hogy az előzőhöz képest 2-3x akkora pórusokkal rendelkezik a minta. A kép bal oldalán láthatunk még tömör szemcséket, melyek a szerkezet stabilitásában játszhatnak szerepet.

21ah4ps.jpg


A következő felvételen (300x) megfigyelhetünk eltérően kristályosodott részeket is (a minta bal és bal felső része) az előző képen is van erre példa. Ezen 3 és 50 µm közötti pórusok találhatóak meg, de az előző felvételből kiderül, hogy vannak ennél nagyobbak is. Ezek a nagyobb pórusok sem haszontalanok, mivel a rajtuk átfolyó nagyobb vízáram révén könnyebben jut el a kisebb pórusban élő bacik számára a tápanyag.

14dkleg.jpg


Ehhez a részhez még fogok további vizsgálatokat végezni, hiszen nem csak ez a két fajta kőzet fordul elő a szűrőanyagban. Remélem a többi is hasonlóan jó eredményeket hoz, mint ez a kettő. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+8)

Köszi :thumbup: Ezt a szűrőanyagot vártam a legjobban, hiszen ilyet használok én is. Tény hogy hajlamos a tömörödésre, de 2 havonta amikor perlon csere van, át kell mozgatni és kész is van :)
Sok sikert az irományhoz ;)
 
Back
Oldal tetejére