• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+12)

Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+3)

inadsz said:
Woctrax said:
inadsz said:
Aham, ühüm :) Akkor kíváncsian várjuk a teszteket :D

Ma a röntgenre és derivatográfra leadtam a porított mintákat, amikből már van tesztelni való. Azért volt egy kis munka 10 mikron alá porítani őket. :D Annak amint lesz eredménye, megtudjuk miből is készültek, képződtek azok a szűrőanyagok.

Minden második szavadra google-izni kell :D De mindig tanul az ember valamit ;)

Ne aggódj majd a munkámban rendesen leírom a dolgokat, de most kb. 4 hétre szűkült az az idő, amikor ebből, a diplomamunkámból és még 1 másik ilyenből 20-20-15 oldalt össze kell rángatnom, mellette 2 napot melózok is, szóval nincs sok időm kifejtegetni. :crazy:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+3)

Az Ista minta pénteken postára került, elsőbbségivel adtam fel, remélem hétfőre megérkezik.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+3)

nem birtam tovább és megkérdezem: mikor jönnek az újabb képek, infók? :roll:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+3)

bitumen said:
nem birtam tovább és megkérdezem: mikor jönnek az újabb képek, infók? :roll:

Kicsit el vagyok havazva az egyetemi dolgaimmal, vizsgálataimmal de remélem ma vagy holnap sikerül összeraknom a Siporaxos részt, és 1-2 napon belül rá akarok nézni az új mintáimra is. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+3)

Nos akkor jöjjön egy sokak által használt és szeretett szűrőanyag, a Sera Siporax.
Az első kép 300x nagyításon, láthatóak rajta nagyobb méretű járatok és kisebb pórusok egyaránt.

xeeubm.jpg


A mikropórusos szerkezeten látszik, hogy teljesen más, mint a mátrixé, nem szálas szerkezetű, hanem inkább kis kráterek találhatók rajta.

2mxlmwy.jpg


A képek láttán elsőre talán úgy tűnhet, hogy jelentős hátrányban van az eddig vizsgált profi szűrőanyagokkal szemben, de a belső felületein igen sok kis kráterszerű képződmény található, amelyek mérete alkalmassá teszi őket baktériumok megtelepedésére. Körülöttük pedig viszonylag sok üreges rész van ami biztosítja bacik számára fontos "friss" vizet a tápanyagokkal.

i3gbi1.jpg


Ezt a képet például az Eheim Substrat Projával összehasonlítva (ott is 100x nagyítású képpel) áltahó, hogy sokkal kevésbé strukturált, mint az Eheim biológiai szűrőközege, ráadásul kialakításánál fogva több közte az üres térrész is (raschig gyűrű alak). Mondjuk a Sera több helyen írja is azért, hogy nem az övék a legporózusabb szűrőanyag a világon, viszont a járatrendszerek és az áramlási viszonyok miatt sokkal kevésbé hajlamos koszolódásra, eltömődésre, illetve a bacik is jobban el vannak látva tápanyaggal.

Viszont az elöregedésétől nem kell tartanunk, itt van néhány kép egy kb. 4-5 évet használt régi siporax gyűrűről.

jf87ev.jpg


Ebből az is kitűnik, hogy több éve ugyanazt gyártják, úgy dönthettek, hogy nekik ezen a terméken csiszolni már nem érdemes, pedig a többi gyártó talán elhaladt közben mellettük.

2an9nd.jpg


Nem tudom az új Siporax Mini kiadásuk milyen lehet Seraéknak, de azt is szívesen megvizsgálnám, ha valaki rendelkezik 1-2 felesleges szemmel, azt szívesen fogadom. Hasonlóan 1 szem JBL MicroMec vagy SERA Biopur forte is jöhet. Ezekből nincs még vizsgálati mintám. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+4)

Megnyugodtam. :thumbup:
Örülök, hogy jónak tűnik, mert 4l van belőle használatban nálam jelenleg :)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+4)

ezek szerint a Siporax + Mátrix párosítás jónak tűnik...
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+4)

bitumen said:
ezek szerint a Siporax + Mátrix párosítás jónak tűnik...

Mindenképpen használható ez is bár nem annyira porózus mint az eddigiek. Mindenképp érdemes komplexen használni a szűrőanyagokat a jobb hatékonyság érdekében. Viszont egy szűrőben mechanikai szűrőanyag cseréjekor hasznos lehet Siporaxra cserélni a sima kerámiagyűrűket, mivel ezek mindkét funkciót jól betölthetnék a szerkezetük révén.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+4)

az előző providentes kölcsönből pont ezt a cserét tettem meg... :lolno: Komolyra fordítva a szót, nekem egy eheim 2226-ban alul siporax, felül Mátrix működik. A siporax szépen bebarnult gyorsan, de a mátrixra az első két hónapban elég bambán néztem, mert mintha sóder lett volna, semmi elszíneződés! Volt is ecsetalga, néhány bokor már tetszett is belőle!

Most már a mátrix is bebarnult és teszi a dolgát... ecsetalga huss (másra nem tudok gondolni, mert ugyanúgy tápozok meg nyomon a Co2-t)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+4)

bitumen said:
az előző providentes kölcsönből pont ezt a cserét tettem meg... :lolno: Komolyra fordítva a szót, nekem egy eheim 2226-ban alul siporax, felül Mátrix működik. A siporax szépen bebarnult gyorsan, de a mátrixra az első két hónapban elég bambán néztem, mert mintha sóder lett volna, semmi elszíneződés! Volt is ecsetalga, néhány bokor már tetszett is belőle!

Most már a mátrix is bebarnult és teszi a dolgát... ecsetalga huss (másra nem tudok gondolni, mert ugyanúgy tápozok meg nyomon a Co2-t)
Nah, örülök, hogy ez nem csak az én elméletem. ;) Különben, ha egy akvárium beáll már sokkal kisebb a veszélye az alga megjelenésének. Én például a kisebb akimból a túl algás dolgokat szoktam átpakolni a nagyba egy kis tisztításra, pedig ott is volt az elején ecsetalga meg minden ami nem kell... :lol:

Más téma: ma megnéztem az ADA Bio Rioját, nagyon tetszett tényleg profi szűrőanyag lehet, és tetszik hogy a különböző színű kövecskék más-más mikroszerkezetet és elemösszetételt mutatnak, szerintem ez az eddigi egyetlen komplex szűrőanyag, azok közül, amit vizsgáltam. Tehát a biólógiai fronton egyedül is könnyen helyt állhat. Az Ista Quartzite Glass terméke viszont nem győzött meg, elég messze került a Siporaxtól. Hiába szép fehér meg minden belül nem túl sok pórussal büszkélkedhet.
Amint lesz több időm felteszem a képeket. De hát egyetemi napok vannak inni is kell 1 picit. :p :lol: ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+4)

Izgatottan várjuk az eredményeket! Gondolom, hogy ebben a nagy munkában nagyon megszomjaztál... :lolno:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+4)

Nigro said:
Izgatottan várjuk az eredményeket! Gondolom, hogy ebben a nagy munkában nagyon megszomjaztál... :lolno:

Szerencsére azért írni is van időm! Nem vagyok a manapság itt eléggé divatos dolgoknak (másnap) a követője. ;)

Ma nézzük meg közelebbről az Ista Quartzite Glass elnevezésű szűrőanyagát. Már a név sokat sejtet a kvarc szócskával, és a gyártó nem is hazudik, a termék nagy része SiO2 ill. egyéb összetételű Al-szilikátok is találhatóak benne kis részben.

w177lj.jpg


Nézzünk néhány képet a belső struktúrájáról...

10qdunk.jpg


Már igen kis nagyításon (50x) is jól látható, hogy nem túl tagolt, porózus a szerkezete. Itt azért nem ijedtem meg, gondoltam hátha mélyebben belemászva valami jót is találok majd róla. Kijelenthetem, nem így lett.

14ukx02.jpg


Már a 300x-es kép se mtat mást, mint összetapadt szemcséket kevés, de nagy méretű pórussal. Még nem néztem meg de kb. ilyen eredményre számítok az Eheim Biomechnél.

2sbx509.jpg


A 1000x-es kép pedig összesen 1 pórust tartalmaz, ami kb. 20 μm nagyságú és az anyag más részein se jobb a helyzet.
Ez a szűrőanyag nem alkalmas nagyszámú baktériumkolóniák letelepedésére, maximum a biomechanikai szűrőanyagok közé sorolnám be.


Más téma - egy kis házi feladat: akinek van otthon ADA Bio Rioja, kérem számolja meg, hogy hány különböző színű, típusú (valamint melyek ezek) kőzetet fedez fel benne és küldje el esetleg priviben a megoldását. A fehéret és a vajszínűt már megnéztem és azok közt is jelentősnek mondható eltérések mutatkoznak, de a többi sem marad majd ki a sorból, mert egy ADA termék megérdemel ilyen mértékű alaposságot - szerintem. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Amilyen pozitív volt a Van Gerven Substraat, annyira csalódás az Ista terméke. Ennél azért többet vártam, még ha olcsó termékről is van szó.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

End-ru said:
Amilyen pozitív volt a Van Gerven Substraat, annyira csalódás az Ista terméke. Ennél azért többet vártam, még ha olcsó termékről is van szó.


Hasonlóan gondolom én is. Terveztem, hogy még veszek Ista-t, de így már leteszek róla. Sőt, ki fogom lassan rakni a szűrőimből is.

Woctrax: Köszönöm a gyors elemzést! :thumbup:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

A Siporaxra sokan kíváncsiak voltunk és jó tudni róla, hogy nem egészen ámítás. Köszi Woctrax.
Nem tudom, ismeritek-e az UBBINK szűrőanyagait? Talán érdemes volna megnézni, hogy az olcsó hús-híg lé kategóriába esik bele?

Üdv. Igéző
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Közben utána kérdezgettem a már korábban említett Van Gerven Substraat szűrőanyagnak. A 3. kerületben lévő nagyker már sajnos nem forgalmazza. Engem is érdekelne, hogy hasonló (költséghatékony) anyagokkal pótolható e?
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Látom te is felhívtad őket... szerintem már unják, mert én személyesen voltam náluk és néztek nagy szemekkel rám! Gugli csak őket adja ki a Van Gerven-re.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

bitumen said:
Látom te is felhívtad őket... szerintem már unják, mert én személyesen voltam náluk és néztek nagy szemekkel rám! Gugli csak őket adja ki a Van Gerven-re.

Aukciós portálok ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

inadsz said:
bitumen said:
Látom te is felhívtad őket... szerintem már unják, mert én személyesen voltam náluk és néztek nagy szemekkel rám! Gugli csak őket adja ki a Van Gerven-re.

Aukciós portálok ;)


Ott már ősidők óta nem járt ilyen. (vagy még nem találtam rá)

Kicsit csalódott vagyok Ista-val kapcsolatban. A 2 szűrőmbe összesen 6 litert pakoltam bele. Na majd nyitott szemmel járok, hátha lesz valahol egy kis akció.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+5)

Necro said:
Kicsit csalódott vagyok Ista-val kapcsolatban.
Érdekes, mert szabad szemmel nézve tényleg egész jó kis siporax koppintásnak tűnt. Ezért nagyon hasznos mindannyiunknak ez az elektronmikroszkópos vizsgálat.
 
Back
Oldal tetejére