• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+12)

Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Woctrax said:
Tényleg, valaki nem tud egy-két jó tanulmányt a szűrőben élő bacik méreteiről egyéb tulajdonságairól? Én már találtam 7-20 mikrométer közötti átlag 0.5*1 mikron méretűt és egyéb tartományokat is. Mi lehet az igaz? Kérem valaki segítsen tisztán látni, mert úgy könnyebb nyilatkozni a további eredményekről.

http://akvarisztika.budapet.hu/2010/02/04/biologiai-szuroanyagok-elemzese/

"Az a szűrőanyag a legjobb, amelynek pórusai 0,4 mikronnál nagyobbak, de nem sokkal, hisz akkor viszont túl pici lesz a felület."
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

atti76 said:
"Az a szűrőanyag a legjobb, amelynek pórusai 0,4 mikronnál nagyobbak, de nem sokkal, hisz akkor viszont túl pici lesz a felület."

Többször is olvastam már a cikket de ez most hirtelen nem ugrott be, köszi! ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Az egyik legértékesebb info a fórumon, köszönet érte Woctrax .
Én is akartam anno ebből a Van Gervenből, de egy üzletet sem találtam, ahol forgalmaznák.
Valaki priviben tudna segíteni?
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

fantasztikusak a képek! Gondolatébresztőként mi a jobb egyébként feltételezve, hogy alapvetően csak biológiai szűrés kell (kémiait most felejtsük el egy pillanatra): megvenni a "legjobbat", de csak azt, vagy inkább keverni a szűrőanyagokat? Olyan meggondolásból kevernék, hogy gondolom nem egyfajta baci él a szűrőanyagban, és minden bacinak egy picit más kell!

Micsoda post lesz valamelyik blogon ebből a témából ilyen háttértámogatással!
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

bitumen said:
Micsoda post lesz valamelyik blogon ebből a témából ilyen háttértámogatással!

Hát remélem nem csak felvételek, hanem sok más vizsgálat is kimutatja majd a különbségeket a szűrőanyagok között. Már csak a további mintákra várok, hogy komolyabb tesztekbe kezdjek a kiszemelt anyagokkal. Úgy érzem a Van Gerven Substraat-ja is bekerül a listámba, így már 6 anyagot szeretnék komplexen megvizsgálni.

Viszont valaki, aki több biológiai vénával van ellátva kereshetne olyant, hogy milyen baktériumnak milyen és mekkora környezet megfelelő. Ebben szívesen venném a segítséget, nekem ez már messze esik a szakterületemtől. :lol: ;)

bitumen said:
Új, nem használt szűrőanyagokat vizsgálsz? Érdekes lenne megismételni használt cuccal, hogy ugyanazt a képet mutatná-e!

Most vizsgáltam kb. 4-5 éve dolgozó igazi sötétbarna Siporaxot, de szinte ugyanazt a képet mutatta mint az új. Nemsokára ezekről is teszek fel néhány felvételt.


bitumen said:
Nigro hozzászólása egy másik témához:

"Én egyedül a biolabdát cserélném valami jobb biológiai töltetre (hamarosan persze ki fog derülni egy mikroszkóp alatt az is, hogy csak a szemünk nem hisz a bioladbdának, vagy a mikroszkóp sem... ;) )"

Leteszem a lantot, ha kiderül, hogy az a fekete rácsos, szerintem semmit nem érő, tömör műanyagnak tűnő labda alkalmas szűrőanyagnak és vannak benne mindenféle járatok!!! :crazy:

Mondjuk a Matrix is tömör kőnek tűnik! :roll:

Hát nem akarok senkit elkeseríteni, de az Eheim MechPro-ja például semmiféle porozitást nem mutat, tényleg csak arra lehet jó, hogy bemulmosodjon és így segítse a szűrést. Ebből következően a "gagyibb" kiadásokhoz sem fűzök több reményt porozitást illetően.Nemsokára erről is jól a kép. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Woctrax said:
Most vizsgáltam kb. 4-5 éve dolgozó igazi sötétbarna Siporaxot, de szinte ugyanazt a képet mutatta mint az új. Nemsokára ezekről is teszek fel néhány felvételt.

Ez jó vagy rossz? ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Igéző said:
Az egyik legértékesebb info a fórumon, köszönet érte Woctrax .
Én is akartam anno ebből a Van Gervenből, de egy üzletet sem találtam, ahol forgalmaznák.
Valaki priviben tudna segíteni?

Köszi szépen a dicséretet, de szerintem még nagyon sok fontos dolgot lehet találni itt, ami egyre csak bővül.
Véleményem szerint nagyon jó kis csapat gyűlt és gyűlik itt össze. :clap:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

inadsz said:
Woctrax said:
Most vizsgáltam kb. 4-5 éve dolgozó igazi sötétbarna Siporaxot, de szinte ugyanazt a képet mutatta mint az új. Nemsokára ezekről is teszek fel néhány felvételt.

Ez jó vagy rossz? ;)

Tartósság szempontjából mindenképpen jó, mert nincsenek benne eltömődve a pórusok, hasonlóan strukturált mint az új. Az esetleges porladás, és e miatti eltömődések nem látszottak. A bacikat meg ezzel a mikroszkóppal úgyse nagyon lehet látni, főleg úgy, hogy volt ideje a mintának 1 hetet száradni, utána meg az előkészítés és a vákuum nem sok nyomot hagyott.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Nagyon jó kis fotók ezek is :thumbup:
Még! :)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Tényleg jó fotók. Már jegyzetelek külön magamnak, hogy melyikről mi a vélemény... :)
Nagyon hasznos témakört sikerült indítani, gratula, várom a további képeket! ;) (na meg végre olyat láthatok amit eddig tuti nem láttam még :mrgreen: )
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Woctrax said:
Viszont valaki, aki több biológiai vénával van ellátva kereshetne olyant, hogy milyen baktériumnak milyen és mekkora környezet megfelelő. Ebben szívesen venném a segítséget, nekem ez már messze esik a szakterületemtől. :lol: ;)

A wikipédia szerint:

"A baktériumok alakja és mérete nagyon változatos képet mutat. A baktériumsejtek az eukarióta sejteknél kb. 10-szer kisebbek, leggyakrabban 0,5–5 mikrométer a hosszúságuk. Azonban akad néhány faj, mint például a Thiomargarita namibiensis és a Epulopiscium fishelsoni, melyek akár a fél milliméteres nagyságot is elérik, és szabad szemmel is láthatóak. A legkisebb baktériumok a Mycoplasma nemzetségbe tartozó fajok; mindössze 0,3 mikrométeres méretük megegyezik a legnagyobb vírusok méretével."

Más akvarisztikai forrásból:

"A baktériumok mérete kb. 10 µm és 200 µm között van."

3. forrás:

"Prokarióta (pl. nitrifikáló baktériumok): Méret 1-10 μm"
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Feccc said:
Hát....ezer köszönet a beszámolóért! :clap: :clap: :clap:
Azért, elképesztő, hogy egy akvarisztikai portálon ily, mértékű,színes és sokrétű tudás halmozódjon fel! Persze a szerencse is közre játszik, hogy ilyen szakma béli emberek is ennek a hobbinak hódolnak, és veszik a fáradtságot, hogy mélyebben beleássák magukat dolgokba a lehetőségeiket kihasználva. Le a kalappal mindenki előtt. :thumbup: ...komolyan...mikor regisztráltam ide nem hittem volna, hogy kémiát-áramlástant-villanyszerelést-biológiát- :D és ennyi emberiséget tanulok majdan itt!
Csak így tovább!

Csatlakozom az előttem szólóhoz. A nem létező kalapom a legmagasabbra megemelve. :thumbup:

...aki holtig tanul
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Köszönöm a gratulációkat! ;)

Köszi az infókat Atti!

Látom te is találtál többféle mérettartományt, én is ezen csodálkoztam, hogy van aki az akiban tevékenykedőket 10-200 µm mások pedig 0.5-1 µm tartományban helyezik el. Biztosan függ ez a baktérium fajtájától, de kissé nagynak érzem a különbségeket akvarisztikai téren, bár én is ezeket találtam meg a neten. :?
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

tényleg kéne egy biológus, mert felvetődik a kérdés, hogy melyik fajta hasznos élőlény hol él! Lehet, hogy eljutunk oda, hogy az értekezés végére tudományosan fogjuk a szűrőanyagot berakni a tálcákba. Pl: eheim 2080 esetén: végy 3 darab Mátrixot, helyezd be a jobb alsó sarokba, most végy 5 darab substrat prot és tedd mellé, fölé 3 darab aktívszén kerüljön, stb...

Woctrax: mondtad, hogy egész kutatási téma lesz belőle. TDK, szakdolgozat vagy doktori lesz? Publikálod majd valamilyen formában (akár felkerülhet Nigro vagy Viktor blogjára)?
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

bitumen said:
tényleg kéne egy biológus, mert felvetődik a kérdés, hogy melyik fajta hasznos élőlény hol él! Lehet, hogy eljutunk oda, hogy az értekezés végére tudományosan fogjuk a szűrőanyagot berakni a tálcákba. Pl: eheim 2080 esetén: végy 3 darab Mátrixot, helyezd be a jobb alsó sarokba, most végy 5 darab substrat prot és tedd mellé, fölé 3 darab aktívszén kerüljön, stb...

Woctrax: mondtad, hogy egész kutatási téma lesz belőle. TDK, szakdolgozat vagy doktori lesz? Publikálod majd valamilyen formában (akár felkerülhet Nigro vagy Viktor blogjára)?


Szakdogám témája már megvan, úgyhogy elsődlegesen TDK, illetve betudom egy 8 kredites tárgyamba is. ;)
Már meg van a kiírás, alá is írtam, hogy ezt választottam, úgyhogy mától teljesen hivatalos. :D :thumbup:
Ha igény van rá szívesen csinálok majd egy közepes lélegzetvételű, blogra feltehető verziót is természetesen.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Woctrax said:
Ha igény van rá szívesen csinálok majd egy közepes lélegzetvételű, blogra feltehető verziót is természetesen.
Ez nyilván költői kérdés volt. :) Már hogyne lenne...!
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

oRphEus said:
Woctrax said:
Ha igény van rá szívesen csinálok majd egy közepes lélegzetvételű, blogra feltehető verziót is természetesen.
Ez nyilván költői kérdés volt. :) Már hogyne lenne...!

Hát jó, akkor lesz blogos forma! :lol:
Innentől már csak az alapanyag kell, és indulhat a többi vizsgálat is.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

A futár ma elvitte ;)
A blogra természetes, hogy felkerül. Akár újságos megjelenésről is lehet szó, ha a forgalmazott márkák importőrei is belemennek...
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Nigro said:
A futár ma elvitte ;)
A blogra természetes, hogy felkerül. Akár újságos megjelenésről is lehet szó, ha a forgalmazott márkák importőrei is belemennek...

Ohh komoly?! Zsír, indulhat a meló, már féltem, hogy szűkös lesz az idő. :)
Max. név nélkül megy az újságba, pl. Minta 1, 2, 3... aztán aki akar utánanézhet. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Időközben sikerült újra megvizsgálnom és összehasonlítani a Seachem Matrixát a Van Gerven Substraatjával.
Karakterisztikus röntgensugárzás segítségével elemanalízist végeztem az anyagokon és a következő eredményeket kaptam:


A Matrix eredménye:
33copzl.jpg


Illetve a Substraat:
rsu32v.jpg

Lehet, hogy külső szemlélő számára nem sokat jelentenek az eredmények, de elmondhatom nektek, hogy az alapvető összetétel igen hasonló, sőt ha több helyen is megvizsgálom az anyagot, lehet, hogy még közelebbi eredmények születnek.

Zárszóként azt mondanám, hogy összetételben a Substraat egy igen jól sikerült Matrix koppintás, mert véletlenül ennyire hasonlót alkotni mind küllemben és mikroszerkezetben mind pedig anyagi összetételben elég valószínűtlen.
De ez az én magánvéleményem... ;)
 
Back
Oldal tetejére