• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+12)

Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

laborhoz hozzá nem értőként kérdezem: lehetséges olyan képet csinálni, ahol a baktériumok is látszanak? Az lenne aztán az igazi ütős...
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

bitumen said:
laborhoz hozzá nem értőként kérdezem: lehetséges olyan képet csinálni, ahol a baktériumok is látszanak? Az lenne aztán az igazi ütős...

Elvileg lehet, de ebben a mikroszkópban az elektronsugár lehet kinyírja őket mire elkészül a felvétel, vagy már a mintán meghalnak, mire mikroszkóp alá kerül. De ilyen kisebb állatkákat simán lehet fele fotózni mint például: diatóma-állatkák, poratkák. Illetve nekem már sikerült algát is fotóznom azt hiszem még fent is van fórumon. Inkább ilyen már megszilárdult dolgokra jó, a többi szerintem nem bírja az erős vákuumozást, meg az elektronsugarat.
Ha egyszer sok időm lesz, megpróbálok arannyal v. platinával legőzölni egy frissen kiszedett szűrőanyagdarabot, hátha. ;) :)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Woctrax said:
Ha egyszer sok időm lesz, megpróbálok arannyal v. platinával legőzölni egy frissen kiszedett szűrőanyagdarabot, hátha. ;) :)

A jó szűrés aranyat ér? :lol:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt

Megvan az újabb áldozat a szűrőanyagok oltárán! :D ;)

A heti mérés alanya az Eheim Substrat Pro-ja volt. Ez a mérés annyival volt másabb ez előzőnél, hogy itt vizsgálat előtt az anyagot katódporlasztással levontam egy vékony (100-200 Angström) Pt-Pd (platina-palládium) réteggel - el. vezetővé tétel - így nagyvákuum üzemmódban is vizsgálható lett a minta. Előtte szintén eltörtem a mintát, hogy a belső struktúráját lássuk - ez két kalapács között történt. :D

Igyekeztem azokat a nagyításokat használni, mint a Matrixnál (100-300-1000x), hogy jól összehasonlíthatóak legyenek a képek.

Nem is szaporítom tovább a szó jöjjenek a képek! :)

Ezt választottam elsőnek, szerintem nagyon jellegzetes, jól látszik az anyag üveges jellege, a kagylós törés nem hazudik. ;)

25jl1mp.jpg

A következő kép kilóg a sorból, más detektorral készült mint a többi, ez jobban visszaadja a mélységélességet.

2hp63h3.jpg

A következő kép nagyobb nagyításban készült (1000x), jól látszanak rajtuk a letört szemcsék, amit a kalapács okozott.
Látszik, hogy a mátrixhoz képest sokkal több szennyező ragadt ott a felületen, ez lehet a katódporlasztás eredménye, de utalhat arra is,
hogy a szűrőanyag könnyebben bekoszolódhat, pórusai hamarabb eltömődhetnek.

ojmhxd.jpg

2zqsorp.jpg

És befejezésként egy kisebb nagyítású kép, ami egy "nagyobb" (kb. 1x1 mm-es) mintarészletet mutat meg.

14uji1e.jpg

Ezen jól látszik, hogy van a szűrőanyagnak sok igen porózus, viszont sok olyan része is; ami maximum szerkezetstabilitási szerepet tölthet be, a biológiai szűrést nagymértékben nem befolyásolja.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Ez nagyon érdekfeszítő téma, ez a rész is szuperül sikerült ,köszi :).
Várjuk a folytatást :!:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Tényleg nagyon látványos! Izgatottan várjuk a következőt is! :clap:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Nagyon jó a topik! :thumbup:
Nem tudom, csinált már ilyet valaki?
Emiatt még a japók is benéznek majd ide. :mrgreen:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Köszi a biztatást! :)
Úgy néz ki sikerül majd továbbfejlesztenem a tesztelést több irányba is, egy komplett kutatási témát szeretnék összerakni belőle.
Eddig nagyjából a következőkre gondoltam a felvételek mellett: testsűrűség, porozitás, vízfelvétel, mechanikai stabilitás, koptatással szembeni ellenállás és
egy (1-2 hónapos) élő tesztet is szeretnék több szűrőanyaggal egyszerre.
Most ezek a terveim, amikkel fél éven belül végezni akarok. Ha valakinek van még vizsgálati ötlete, ne habozzon, szóljon nyugodtan. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Hát....ezer köszönet a beszámolóért! :clap: :clap: :clap:
Azért, elképesztő, hogy egy akvarisztikai portálon ily, mértékű,színes és sokrétű tudás halmozódjon fel! Persze a szerencse is közre játszik, hogy ilyen szakma béli emberek is ennek a hobbinak hódolnak, és veszik a fáradtságot, hogy mélyebben beleássák magukat dolgokba a lehetőségeiket kihasználva. Le a kalappal mindenki előtt. :thumbup: ...komolyan...mikor regisztráltam ide nem hittem volna, hogy kémiát-áramlástant-villanyszerelést-biológiát- :D és ennyi emberiséget tanulok majdan itt!
Csak így tovább!
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Feccc said:
Hát....ezer köszönet a beszámolóért! :clap: :clap: :clap:
Azért, elképesztő, hogy egy akvarisztikai portálon ily, mértékű,színes és sokrétű tudás halmozódjon fel! Persze a szerencse is közre játszik, hogy ilyen szakma béli emberek is ennek a hobbinak hódolnak, és veszik a fáradtságot, hogy mélyebben beleássák magukat dolgokba a lehetőségeiket kihasználva. Le a kalappal mindenki előtt. :thumbup: ...komolyan...mikor regisztráltam ide nem hittem volna, hogy kémiát-áramlástant-villanyszerelést-biológiát- :D és ennyi emberiséget tanulok majdan itt!
Csak így tovább!

Én is hasonlókat tapasztalok újra és újra a fórumon! Nekem most van itt a lehetőség, hogy valamit letegyek az asztalra (utolsó éves egyetemistaként), ilyen műszerek !és koponyák! közé később úgyse kerülök, ahol ezeket a méréseket ilyen mélységgel elvégezhetem. Sok mindent tanultam már itt, szeretnék ebből valamit visszaadni az akvakertész közösségnek. Na persze engem is érdekel mi van a szűrőanyagok mélyén, de így sokkal jobb hogy megoszthatom az eredményeimet. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Wow... fantasztikus!!!

Eddig: 1. Matrix 2. Substrat Pro

Új, nem használt szűrőanyagokat vizsgálsz? Érdekes lenne megismételni használt cuccal, hogy ugyanazt a képet mutatná-e!
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Nigro hozzászólása egy másik témához:

"Én egyedül a biolabdát cserélném valami jobb biológiai töltetre (hamarosan persze ki fog derülni egy mikroszkóp alatt az is, hogy csak a szemünk nem hisz a bioladbdának, vagy a mikroszkóp sem... ;) )"

Leteszem a lantot, ha kiderül, hogy az a fekete rácsos, szerintem semmit nem érő, tömör műanyagnak tűnő labda alkalmas szűrőanyagnak és vannak benne mindenféle járatok!!! :crazy:

Mondjuk a Matrix is tömör kőnek tűnik! :roll:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Szuper a kezdeményezés és csak támogatni tudjuk a további vizsgálatokat. Nagyon jó minőségűek a képek is.
Ritkán látni ilyen részletességgel ezeket a szűrőanyagokat.

Most azt mondanám, hogy hatékonyságot nem biztos, hogy meg tudod állapítani ilyen módon, de sokféle következtetést le lehet majd vonni és segít megérteni a szűrőanyagok működését.

:thumbup: :clap:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

bitumen said:
Új, nem használt szűrőanyagokat vizsgálsz? Érdekes lenne megismételni használt cuccal, hogy ugyanazt a képet mutatná-e!

Igen teljesen új szűrőanyagokat tesztelek, de van több éve működő Siporaxom, lehet köv héten harcba indítom egy új ellen. ;)

bitumen said:
Leteszem a lantot, ha kiderül, hogy az a fekete rácsos, szerintem semmit nem érő, tömör műanyagnak tűnő labda alkalmas szűrőanyagnak és vannak benne mindenféle járatok!!! :crazy:

Hát arra nem is gondoltam hogy olyat is megvizsgáljak. De ha már röpködnek a megválaszolatlan kérdések róla, ám legyen.

Rövid szerény véleményem a biolabdáról:
Szerintem semmiféle pórus nincs benne full tömör az egész. A lényege számomra abban rejlik, hogy ha bemulmosodik, a benne megragadó, kialakuló bacitelep fogy végezni valamilyen biológiai lebontó funkciót. Hogy ez milyen hatékony nem tudom, én kb. töltettartónak használok 1 litert az oldalpolcos szűrőmben, amiben mellette kb. 9 liter siporax dolgozik. Ott tuti nem fog bemulmosodni igazán, viszont az oszlop alján szabd áramlást biztosít a víznek.

A másik, amit nem nagyon terveztem vizsgálni, az a különböző aktív szenek. Biztos van köztük különbség a fajlagos felület, és valamelyest a struktúra kérdésében, de ezt eléggé speciális műszerek segítsége nélkül nehezen lehetne ellenőrizni. Az aktív szén, az aktív szén. Tudjuk mi az, azt is hogyan működik, szerintem abban túlzottan érdekes rész nincs. Millió kép van róla interneten. ;)

viktorlantos said:
Szuper a kezdeményezés és csak támogatni tudjuk a további vizsgálatokat. Nagyon jó minőségűek a képek is.
Ritkán látni ilyen részletességgel ezeket a szűrőanyagokat.

Most azt mondanám, hogy hatékonyságot nem biztos, hogy meg tudod állapítani ilyen módon, de sokféle következtetést le lehet majd vonni és segít megérteni a szűrőanyagok működését.

:thumbup: :clap:

Ebben egyetértek veled, viszont egy elég jó viszonyítási alapot fog adni, és megszüntetheti az esetleges aggodalmakat, hogy tényleg érdemes volt-e megvenni a drágább szűrőanyagot, vagy csak a márkanevet fizetjük ki. Másrészt érdekel, milyen az egyes szűrőanyagok tartóssága, mennyire kopnak porlódnak egymáshoz képest. És még sok más... ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Nagyon durva! Köszi Woctrax az eddigi képeket, időt, energiát (és kuncsorgást ha kellett, mert tudom, nem minden tanár szereti az ilyen "magánakciókat", tisztelet a kivételnek)! :clap:
Esetleg meg lehetne mutatni a képeket egy biológus prof-nak, hogy mit szól hozzá, baci szemszögből. (nem tudom foglalkozik-e egyáltalán Mo-on valaki ilyen megközelítéssel).
Nem értek hozzá, de a képek alapján jobbnak tűnik a mátrix. (nálam gyakorlatban is, de hogy ez placebó vagy nem? :p )
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Nagyon köszi ezért a topicért! Nagyon érdekel a folytatás... főleg a siporax, mert jelenleg ezt használom ;)
Mikorra várhatjuk a következőt, csak mert ha nem tudom meg addig le sem veszem az ujjam a "frissítés" gombról :mrgreen:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Tices said:
Nagyon durva! Köszi Woctrax az eddigi képeket, időt, energiát (és kuncsorgást ha kellett, mert tudom, nem minden tanár szereti az ilyen "magánakciókat", tisztelet a kivételnek)! :clap:
Esetleg meg lehetne mutatni a képeket egy biológus prof-nak, hogy mit szól hozzá, baci szemszögből. (nem tudom foglalkozik-e egyáltalán Mo-on valaki ilyen megközelítéssel).
Nem értek hozzá, de a képek alapján jobbnak tűnik a mátrix. (nálam gyakorlatban is, de hogy ez placebó vagy nem? :p )

Igazán szívesen, engem is érdekel a téma. :) Most már mondhatom, hogy sínen van a dolog, sikerült kutatási projektté fejlesztenem a témát. Sajnos ezzel a mikroszkóppal bacikat nem tudok fotózni, kb. foltok látszanának belőlük csak. Majd utánakérdezek a Limnológia tanszéken. ;)

weak said:
Nagyon köszi ezért a topicért! Nagyon érdekel a folytatás... főleg a siporax, mert jelenleg ezt használom ;)
Mikorra várhatjuk a következőt, csak mert ha nem tudom meg addig le sem veszem az ujjam a "frissítés" gombról :mrgreen:

Nincsmit! Nagyon remélem, hogy kedd este lesznek már képek, de csütörtökön mindenképp. Sajnos múlt héten nem sikerült a masina közelébe kerülnöm, ezért a héten repetázni akarok. ;) :mrgreen:
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+1)

Ma sikerült sok-sok szűrőanyagot megvizsgálnom.

Elkészült a Siporaxos régi-új összehasonlítás, és mellette megnéztem több más anyagot is. A tapasztalatokat majd folyamatosan adagolom nektek mert hirtelen engem is sokkoltak... :crazy:

Kezdem a legmegdöbbentőbbel, a Van Gerven Substraat-jával:

Megmondom becsülettel, ilyen jóra tőle nem számítottam, ránézésre simán ott van a Matrix mellett.
Mondjátok meg ti a véleményeteket róla, jöjjenek a képek:

aviftk.jpg

Ez a kép egy töretfelületről készült remekül látszanak rajta a hosszú, kapilláris szerű csatornák.

jrtjsg.jpg

(Megj: Egy félelmem van az ilyen csatornákkal kapcsolatban, mégpedig az eltömődés veszélye, ami egy szűrőben könnyen előfordulhat. Hogy mennyire és meddig működnek jól, ezt talán csak tapasztalatokból lehetne kideríteni. Valamint hogy szűrőtakarításkor mennyire újulnak meg szabadulnak fel ezek a járatok, észlelhető-e emiatt jelentősebb változás.)


És végül egy kisebb nagyítású kép, összehasonlítható méretben a Seachem Matrix utolsó felvételével.
A hasonlóság elég kísérteties, ez az anyag a képek tanulsága szerint tényleg közel van hozzá.
Hamarosan készítek róluk röntgenes elemanalízist, most már, hogy egymás mellett látom a képeket, engem is nagyon érdekel, van-e lényeges különbség. (a színekben mutatkozó eltérés csak beállítás kérdése, nem különbség)

jpfz1w.jpg
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

Ezt (is) köszi! Már nagyon kíváncsi voltam rá :thumbup:
Szemre sokkal jobbnak tűnik, mint a substrat pro.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+2)

atti76 said:
Ezt (is) köszi! Már nagyon kíváncsi voltam rá :thumbup:
Szemre sokkal jobbnak tűnik, mint a substrat pro.

És még nem láttad a Siporaxot és a többit... nekem az van és hát... nem nagyon örültem amikor néztem mikroszkóp alatt. :( :cry:
További képek feldolgozás alatt jönnek lassan azok is.

Tényleg, valaki nem tud egy-két jó tanulmányt a szűrőben élő bacik méreteiről egyéb tulajdonságairól? Én már találtam 7-20 mikrométer közötti átlag 0.5*1 mikron méretűt és egyéb tartományokat is. Mi lehet az igaz? Kérem valaki segítsen tisztán látni, mert úgy könnyebb nyilatkozni a további eredményekről.
 
Back
Oldal tetejére