• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrő karbantartás több hónap után

viktorlantos

Alapító
Admin
A nagy akváriumomnál korábban havonta takarítottam a szűrőket. Mivel két szűrő van ez adott egy kevés munkát.

Az utóbbi időben mióta az aki átrendezésre vár kicsit elhanyagoltam. És bár az egyik szűrő karbantartását még mindig havonta csináltam a nagy 2028-as Eheim már több mint 3 hónapja nem volt tisztítva. Ki akartam próbálni mi történik ha kinyújtom az időszakot.

Amit észrevettem, hogy a vizem sárgás volt és bár minden érték normális volt, a halak jól elvoltak ez baromi zavaró volt. Most hogy alergiás vagyok mindenféle szagra ezerrel érzékenyebb az orrom és éreztem hogy kicsit döglött a víz. ...Ha minden rendben van és nincs algád gyakorlatilag nincs szaga a víznek.

Szóval tegnap kimatáztam a nagy szűrőt. Perlon vatta durván koszos volt. Ez ok nagy akinál mindig ez van szal kuka...
Felső bio kosár elég sok sáros mulmal. Alatta lévő bio kosár szinte teljesen tele volt a sáros mulmos cuccal. Az alsó rekeszben lévő mech szűrő szokásos bár az is el volt tömítődve. A korábban említett szag természetesen a szűrőből jött.

Mata után bedobtam neki 2 bacter ballt a bio anyagok közé és beüzemeltem. A csövezést nem tisztítottam így kis koszt benyomott. Majd a héten a csövezés is sorra kerül. Szóval vízcserét is nyomtam és bár tegnap este még nem igen láttam változást mára durván tiszta volt a víz. És a szag is elmúlt.

Meg akartam csinálni a jövő heti átrendezésem előtt, viszont megfogadtam hogy sosem hagyom tovább a szűrőt mint 1 hónap. Legalábbis nagy akváriumnál nem.
 
Kicsinél sem szabad. És tudom, hogy növényes akváriumban nem használunk ilyet (ne kövezzetek meg, társasban van ilyenem), én a belső szűrő szivacsát hetente(!!!) átöblítem a leszívott vízben, a többi részt langy-meleg csapvízzel öblítem ki. Ez mindenképpen fontos ahhoz, hogy mindig tiszta legyen a víz. Ha elhanyagolja az ember a szűrő pucolást abból komoly gondok lehetnek, főleg egy túltelepített, vagy egy nevelő medencénél. Ezt mindenképpen érdemes szem előtt tartani.
 
Én is hetente tisztítottam a belső szűrőt az előző akinál, a hét végére érezhetően lecsökkent a teljesítménye. A leszívott vízben kinyomkodtam a szivacsot és kimostam a többi részét is.

Az eddigi tapasztalatom az hogy, új akvárium indításánál muszáj kitisztítani a szűrő mert nagyon lecsökkent a teljesítménye a szűrőmnek, szinte csak csordogált a víz, a szűrőanyagokhoz nem nyúltam, szét se szedtem, de a fejet és a csöveket kitisztítottam, durva baciréteg és az amazonia miatt még sötétebb volt, a perlont cseréltem. A JBL előszűrő szivacsa (kék) szinte teljesen fekete volt a a bacik a növényi maradványok miatt.
Én csak azt vettem észre hogy olajos lett a felszín és alig mozgott a víz.
Tehát az első hónapban célszerű a szűrőt kitisztítani.
 
Viktor! Azért ne felejtsük el, hogy a növényeid kivétele után a szűrőknek egy hatalmas felkavarodott mulmfelhőt kellett beszívniuk. Ugye így van? Ez azért egy elég durva túlterhelés.
 
Levinen said:
Viktor! Azért ne felejtsük el, hogy a növényeid kivétele után a szűrőknek egy hatalmas felkavarodott mulmfelhőt kellett beszívniuk. Ugye így van? Ez azért egy elég durva túlterhelés.

Porfelhő volt inkább az Amazoniától. Ez részben a szűrőben részben a talajon landolt. Viszont a másik szűrőt is akkor tisztítottam és ott nem volt ilyen. Szóval nem a növényeknek tulajdonítom. Egyszerűen túl sok a 3 hónap. Amit a halak, növények stb termelnek ennyi idő alatt.

Ha nem lett volna 2. szűrő megkockáztatom már elhullás is lett volna miatta.
 
Érdekes amit írtok. Nagyon eltérő dolgokat hallok a külső szűrő takarítási periódusában. Van, aki fél évente, évente szedi csak szét a szűrőt! Mondjuk ezt azért tényleg soknak találom. Viszont az 1 hónapos periódust meg kevésnek. Az eltömődés minden bizonnyal 1 hónap után már érzékelhető a flow csökkenésében, de honnan tudjuk meg, hogy mennyi az az idő, amikorra kialakul az ideális mennyiségű baktérium a szűrőben? Mert, ha teszem azt (ez csak fikció), a 3. héten alakul ki ideális mennyiségű bioszűrő réteg, akkor a 4. héten -a szűrő takarítás okán - ugye nagy részük elpusztul, és az 1 hónap alatt durván 1-2 hétig nem ideális a lebontás. Úgy gondolom, hogy a kialakult szűrőréteggel tovább kellene szűrni a vizet, csak kérdés, hogy ez valójában mennyi idő alatt történik meg, és mikortól ront többet a vizen a szűrő terheltsége? Viktor, ahogy olvastam szűrő tisztítás után Te adsz hozzá bacikultúrát is, így azért lehet hogy hamarabb kialakul a szűrőréteged. Én a saját óránként 10-szeres szűrésemmel a 96 literes akiban szépen tudom tartani az egyensúlyt úgy is, hogy akár 4-5 hónapig nem takarítom a szűrőt. Persze a flow csökken, de nem egyenletesen, hanem egy idő után lassabban. Sajnos így nem nagyon tudok alkalmazni aktív szenet, mert a hosszú periódus alatt nem tudom cserélni. Ha havonta takarítanám a szűrőt, akkor már több értelme lenne egy nagy adag szenet is tenni bele.
 
Sokféleképpen mehet a karbantartás. De mostanság leginkább a perlon miatt csapom szét a szrőt gyakrabban.
Túlságosan látszik, ha elkoszolódik..... Az apró szennyeződések visszakerülnek az akváriumba és a 200ml Purigennel szűrt kristálytiszta vizemen azonnal meglátszik.

Második legfontosabb taki mindig a rotor és rotorház. Ez borzalmasan visszafogja, úgyhogy őt mindig takarítom, amikor szűrőfejet leveszem.

Adapter megint lefogja és a csövek is, de ezeket ritkábban takarítom.

Szűrőközegeket kövezzetek meg de mostanság csapvíz alatt átöblítem. Nem szórakozok az akvárium vízzel.
Véleményem szerint több lebontó baktérium van az aljzatban, mint a szűrőn valaha lesz.

Említetted a baktériumot. Ez az egész szűrő para elkerülhető, ha minden vízcserénél és szűrőtakarításnál használsz bakktérium boostert. Én mindig használok ADA Green Bacter még egy 240-es aki esetén is nagyon sokáig elég pl.

Mostanság sokkal töbször találkozunk azzal, hogy a szélsőséges vízparaméterek láthatóan lebombázod a szűrőbaktériumokat.
Pl 20 celsius alatti vízhőmérséklet, vagy túlságosan meleg víz. Alacsony vagy magas pH.

Szóval a gyakori karbantartás nem árt. A szűrőházban felhalmozódó mulm is szép károkat okoz egy idő után. Ezt érdemes leöntögetni minden takarításnál.
 
A rotor és a rotorház tisztítás alatt mit kell érteni? Vagy csak zuhannyal átmosom a fejet? Vagy szét kell szedni valamit?
 
pure07 said:
A rotor és a rotorház tisztítás alatt mit kell érteni? Vagy csak zuhannyal átmosom a fejet? Vagy szét kell szedni valamit?

érdemes szétszedni a rotorházat. Van egy csavarható védő műanyag lapocska a rotor fölött, azt lecsavarni, és akkor a rotort óvatosan kihúzni, de óvatosan, mert a porcelán tengely könnyen eltörhet! Utána már egy kis fogkefével akár meg tudod tisztítani a rotort, és az üres rotorházat is! Az ott felgyülemlő kosz, alga, ront a teljesítményen, és még zajos is lehet a működése úgy.
 
Én ugy probálom a szürő tisztitási idejét meghosszabitani(két hete épitettem ki a rendszert ugyh még teszt alat) hogy beraktam a szivo ágra egy előszürőt (google:SunSun HW előszűrő külső szűrőkhöz) és becsüveztem egy csappal nyithato/elzárható elkerülő ágat az előszörű mellé. és ezt a "külső szürő előszürőt hetente kitakaritom. és a csapok elzárásával ill. a mellék csap kinyitásával a rendes szürőt(eheim 2075) nem kell leálitanom és az kering tovább ha kitakariottam vissza az egész csap kinyit másik elzár... reménykedek benne igy kevesebb dzsuva lesz a rendes szürőben ezáltal meghoszabitva a tisztitási időt... majd elválik :D
 
Helló Krione!

Eről írhatnál még ,hogy szuperál.Mennyire strapabíró?Ha úgy veszed ezzel csökken a rendszer biztonsága(ezzel most a nem kívánt parketta áztatásra gondolok)és nő a hiba lehetőség is.Levegőt szív stb......Amúgy nem rossz ötlet.(y)
üdv:gzs
 
Ez nekem is nagyon tetszik! Kíváncsi vagyok, hogy szuperál, mert akkor lehet hogy én is beinvesztálok egy ilyen szűrőre. (y)
 
Én ugy probálom a szürő tisztitási idejét meghosszabitani(két hete épitettem ki a rendszert ugyh még teszt alat) hogy beraktam a szivo ágra egy előszürőt (google:SunSun HW előszűrő külső szűrőkhöz) és becsüveztem egy csappal nyithato/elzárható elkerülő ágat az előszörű mellé. és ezt a "külső szürő előszürőt hetente kitakaritom. és a csapok elzárásával ill. a mellék csap kinyitásával a rendes szürőt(eheim 2075) nem kell leálitanom és az kering tovább ha kitakariottam vissza az egész csap kinyit másik elzár... reménykedek benne igy kevesebb dzsuva lesz a rendes szürőben ezáltal meghoszabitva a tisztitási időt... majd elválik :D

Szia Krione! Pontosan ezen a kis előszűrőn gondolkodtam én is (SunSun HW-603), bár én inkább a szűrőtérfogat növelése miatt szeretnék belevágni. Az Eheim 2073-as szűrőm gyári töltetét fokozatosan lecserélem Matrixra, viszont nincs szívem megválni a régi masszától sem, így gondoltam, átteszem egy ilyenbe a Substrat Prot és a Mech Prot egy kis szivaccsal az alján. Ezek tömődhetnek, a Matrix meg majd végzi a finom munkát. Ez a leágaztatás eszembe sem jutott, de nagyon jó ötletnek tartom!
Egy pár kérdés viszont felmerült bennem:
- mennyire tűnik megbízhatónak az előszűrő? (csatok, csapok, tömítés, műanyag minősége, stb)
- milyen csapokat, elosztókat használsz a leágaztatáshoz?
- aukciós oldalakon a sokféle kínai(as) fordítás összezavart: végülis mindkét csap egyforma átmérővel rendelkezik? nem szeretnék kisebb átmérőt beiktatni a rendszerbe, mert így is jelentős flow-csökkenésre számítok a sok biotöltet miatt.
 
Én ugy probálom a szürő tisztitási idejét meghosszabitani(két hete épitettem ki a rendszert ugyh még teszt alat) hogy beraktam a szivo ágra egy előszürőt (google:SunSun HW előszűrő külső szűrőkhöz) és becsüveztem egy csappal nyithato/elzárható elkerülő ágat az előszörű mellé. és ezt a "külső szürő előszürőt hetente kitakaritom. és a csapok elzárásával ill. a mellék csap kinyitásával a rendes szürőt(eheim 2075) nem kell leálitanom és az kering tovább ha kitakariottam vissza az egész csap kinyit másik elzár... reménykedek benne igy kevesebb dzsuva lesz a rendes szürőben ezáltal meghoszabitva a tisztitási időt... majd elválik :D
Ötletes,de a 2075-ben van előszűrő tálca. :)
 
Agyaltam egy sort T-k, csapok és könyökök minél (költség- és hely)hatékonyabb kombinálásán, aztán felgyúlt a villanykörte: két duplacsappal elegánsan megoldható az egész :) egyik az előszűrő beömlőjéhez, a másik a kifolyójához és kész :) Krione megoldásához képest annyi a különbség, hogy pár másodpercre ki kell húzni a szűrőt :) És beszereléskor figyelni kell, hogy mindkét duplacsap ugyanabba az irányba nézzen.
 
Üdv mindenkinek.
Én azon agyaltam külső szűrő karbantartás terén, hogy mi lenne ha ozmozis vízben tisztitanám a szűrő közegeket?
Nekem adott a dolog mert szinte korlátlan mennyiségű áll rendelkezésemre, mivel van egy nagy teljesítményű víztisztítóm. Az akiba is ezt töltök csak. Szóval az itt olvasottak alapján kezdtem ezen gondolkozni, hogy ha megfelelő hőmérséklet mellett atöblitem benne a szűrőközegeket hetente vagy két hetente? Én soha nem voltam tisztában azzal hogy a külső szűrőt hogyan kell karbantartani, így nagyon megszivattam magam miatta sokszor. Meg amúgy is kezdő vagyok az akvakertészetben.
Szóval mi a véleményetek?
 
És külső szűrőt nem szedünk szét 1-2 hetente. Értelmetlen. Perlont cserélünk 1-2 havonta szennyezettségtől függően. A bio szűrőanyagokat pedig 3-4 havonta.
 
Back
Oldal tetejére