• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrésről, baktériumokról, módszerekről

ezt mire használják?
Kicsit úgy vagyok ezzel, mint Hofi a dokival, meg a felírt gyógyszerrel...
Én amikor használtam, a szűrőben kialakuló baktérium kultúra felépülésének a gyorsítására használtam. Édesvízben, sügerezéshez épített külső szűrőkhöz 1 ml/100l/nap adagolással. Ebben a fázisban élőlény nem volt, bejáratási szakaszról beszélünk!
Érdekes dolgot tud művelni, amivel megijeszti az információ szűkében alkalmazót: aránylag gyorsan ki tudja fehéríteni a vizet, volt olyan, hogy kissé túladagolva tejszerű lett a színe és elég erős szaga is volt. Na, itt kellett kibírni pár napig és nem vízcserét csinálni, hanem adagolni tovább.
A 3-4 hetes bejáratást le lehetett hozni 10-12 napra. Kipróbáltam kíváncsiságból, de nem lett belőle rendszer nálam.
 
Hát az akvakertészbe [emoji1]

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI Y530-U00 eszközömről
ez ebben a formában doppingszernek minősül akkor?
szép új világ lesz, amikor a GA-nál megjelennek a wada ellenőrei...:)
 
Kicsit úgy vagyok ezzel, mint Hofi a dokival, meg a felírt gyógyszerrel...
Én amikor használtam, a szűrőben kialakuló baktérium kultúra felépülésének a gyorsítására használtam. Édesvízben, sügerezéshez épített külső szűrőkhöz 1 ml/100l/nap adagolással. Ebben a fázisban élőlény nem volt, bejáratási szakaszról beszélünk!
Érdekes dolgot tud művelni, amivel megijeszti az információ szűkében alkalmazót: aránylag gyorsan ki tudja fehéríteni a vizet, volt olyan, hogy kissé túladagolva tejszerű lett a színe és elég erős szaga is volt. Na, itt kellett kibírni pár napig és nem vízcserét csinálni, hanem adagolni tovább.
A 3-4 hetes bejáratást le lehetett hozni 10-12 napra. Kipróbáltam kíváncsiságból, de nem lett belőle rendszer nálam.

Mi mögötte a logika? az alkohol felhígítva kedvezett a baktériumok szaporodásának?
 
Mi mögötte a logika? az alkohol felhígítva kedvezett a baktériumok szaporodásának?
Pontosan. Az alkohol gyorsította a szaporodásukat.
Normál esetben beoltod beállt, jól működő akvárium vizével és minimális mennyiségű halkaját dobsz bele, hogy valamiből legyen -elsősorban ammóniaszármazékokat tartalmazó- bomlástermék, ami a baktériumtörzseknek tápanyag, így elszaporodnak a szűrőfelületen és ha jönnek 3-4 hét után a lakók, akkorra a víz biológiai terhelését fel tudják dolgozni (kajálni). Ezt lehet lecsökkenteni 10-12 napra:)
 
Pontosan. Az alkohol gyorsította a szaporodásukat.
Normál esetben beoltod beállt, jól működő akvárium vizével és minimális mennyiségű halkaját dobsz bele, hogy valamiből legyen -elsősorban ammóniaszármazékokat tartalmazó- bomlástermék, ami a baktériumtörzseknek tápanyag, így elszaporodnak a szűrőfelületen és ha jönnek 3-4 hét után a lakók, akkorra a víz biológiai terhelését fel tudják dolgozni (kajálni). Ezt lehet lecsökkenteni 10-12 napra:)

Biztos vagy benne...?! Nekem az alkohol + szűrő kombinációról a denitrifikáció ugrik be, mivel az alkohol és a cukrok a redukálószerek számukra, ezekből nyerik az energiát és a szenet is, a nitrát pedig az oxidálószer (versus nitrifikáció, ahol az ammónia/nitrit a redukálószer, az oldott oxigén pedig az ox.szer). Persze nem kizárt, hogy keverem a dolgokat, a szűrés biológiájából csak az 1. osztályt jártam ki kb :)
 
Biztos vagy benne...?! Nekem az alkohol + szűrő kombinációról a denitrifikáció ugrik be, mivel az alkohol és a cukrok a redukálószerek számukra, ezekből nyerik az energiát és a szenet is, a nitrát pedig az oxidálószer (versus nitrifikáció, ahol az ammónia/nitrit a redukálószer, az oldott oxigén pedig az ox.szer). Persze nem kizárt, hogy keverem a dolgokat, a szűrés biológiájából csak az 1. osztályt jártam ki kb :)
No, ennyire tudományosan nem fogom tudni elmondani, de a denitrifikációhoz nitrát kell, ami egy csont üres akvában, ahol a dekoráción, a homokon és a köveken, no meg a szűrőanyagokon kívül nincs semmi más, nincs amit nitrifikáljanak az aerob bacik, mivel nincs bomlástermék, nincsenek ammónia származékok. (a cukor egyébként jó irány, mert az alkoholon kívül az a másik módszer, de azt nem próbáltam, nem ismerem még ennyire sem, ezért nem mennék bele)
Másik: a nitrifikáló baktériumokat a szűrőfelületen fel tudod szaporítani pár hét alatt, a denitrifikáló baktériumoknak viszont 5-6 hónap szükséges a rendkívül lassú áramlás és az anaerob környezet mellett.
Majd még utána bányászok, de én a nitrifikáló törzsek mellett tenném le a voksomat:)
 
Az alkoholos módszer tulajdonképpen egy a mezőgazdaságban előforduló negatív jelenség hasznosítása. Ez az úgynevezett káros szénhidráthatás (pentozán hatás). Vagyis ha túlterheljük a rendszert valamilyen szénforrással, akkor a mikrobák a bomlás során felszabaduló nitrogént megtartják maguknak, így nem terhelik vele a vizet. Gyakorlatilag itt Liebig minimum törvénye érvényesül (C és N aránya).
http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/5_3112_006_101030.pdf (4. oldal)
Eszerint a nitrifikálók kizárólag szén-dioxiddal dolgoznak, de közvetve ők is profitálnak a szerves szénből (alkohol, cukor, glutaraldehid) miután az felszabadul.
 
Az alkoholos módszer tulajdonképpen egy a mezőgazdaságban előforduló negatív jelenség hasznosítása. Ez az úgynevezett káros szénhidráthatás (pentozán hatás). Vagyis ha túlterheljük a rendszert valamilyen szénforrással, akkor a mikrobák a bomlás során felszabaduló nitrogént megtartják maguknak, így nem terhelik vele a vizet. Gyakorlatilag itt Liebig minimum törvénye érvényesül (C és N aránya).
http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/5_3112_006_101030.pdf (4. oldal)
Eszerint a nitrifikálók kizárólag szén-dioxiddal dolgoznak, de közvetve ők is profitálnak a szerves szénből (alkohol, cukor, glutaraldehid) miután az felszabadul.

Köszi! :) A linket is, zseniális.
 
Közben belefutottam egy ilyen témába is. Az oldal alján a táblázat az érdekes:

http://www.redseafish.com/blog/nitrate-phosphate-reduction-via-carbon-dosing/

Leginkább tengeri vonatkozásban, de összeszedve a módszereket ritkán látni ilyen listát.

Lassan át is lehetne tenni a beszélgetés egy részét a szűrés alá.... :)

Figyelem egy ideje és éppen akartam már mondani.

Egyébként a tengeris akik szűrésénel sok érdekes téma van. Engem pár hónapja fogott meg a "Zeovit módszer" a német Korallen Zucht cég rendszere, amiről a Redsea oldalán lehet pepitában olvasni. Az alacsony tápanyagszint fenntartása a rendszer célja, amit egy baktérium tápozási módszernek kell felfogni. Igen, nem csak adagolja a bacit, de eteti is őket. Kémiai és (aktív szén és zeovit) biológiai (zeovit felületén megtelepedő bacik) szűrést alkalmazva, nagyon alacsony átfolyó áramlás mellett (külső reaktorban) Közben pedig ugyan úgy tápozza a korallokat, mint mi a növényeket.

Macerásnak tűnik első hallásra, de maga az elvi logikája nagyon izgalmas főleg a bacik napi szintű tápozásá. Naná, hogy tesztelem édesvízben :)
 
Közben belefutottam egy ilyen témába is. Az oldal alján a táblázat az érdekes:

http://www.redseafish.com/blog/nitrate-phosphate-reduction-via-carbon-dosing/

Leginkább tengeri vonatkozásban, de összeszedve a módszereket ritkán látni ilyen listát.

Lassan át is lehetne tenni a beszélgetés egy részét a szűrés alá.... :)

Hello,

Vodka-Ecet-Cukor adagolásnál heterotroph baktériumok végzik az Ammónia (NH4+) eltávolítását. Ezek gyakorlatilag minden akváriumban megtalálhatóak, Nitrifikáló baktériumokhoz képest extrém gyorsan szaporodnak. (duplázódás << 1 óra vs 10-20 óra)

A heterotorph baktériumok a nitrogén eltávolítása során CO2-t termelnek, viszont Oxigént használnak fel. Ez a halakra problémás lehet, viszont növényeknek jó.

Új akvárium indításánal gyakran nagy mennyiségben jelen vannak, ezért homályos a víz.

Üdv
 
Hello,

Vodka-Ecet-Cukor adagolásnál heterotroph baktériumok végzik az Ammónia (NH4+) eltávolítását. Ezek gyakorlatilag minden akváriumban megtalálhatóak, Nitrifikáló baktériumokhoz képest extrém gyorsan szaporodnak. (duplázódás << 1 óra vs 10-20 óra)

A heterotorph baktériumok a nitrogén eltávolítása során CO2-t termelnek, viszont Oxigént használnak fel. Ez a halakra problémás lehet, viszont növényeknek jó.

Új akvárium indításánal gyakran nagy mennyiségben jelen vannak, ezért homályos a víz.

Üdv

Ez így nem igaz.
 
Hello,

Vodka-Ecet-Cukor adagolásnál heterotroph baktériumok végzik az Ammónia (NH4+) eltávolítását. Ezek gyakorlatilag minden akváriumban megtalálhatóak, Nitrifikáló baktériumokhoz képest extrém gyorsan szaporodnak. (duplázódás << 1 óra vs 10-20 óra)

A heterotorph baktériumok a nitrogén eltávolítása során CO2-t termelnek, viszont Oxigént használnak fel. Ez a halakra problémás lehet, viszont növényeknek jó.

Új akvárium indításánal gyakran nagy mennyiségben jelen vannak, ezért homályos a víz.

Üdv

Ez így nem igaz.

Egy kicsit lehetnél pontosabb, hogy miért, ez elég nagy témakör és nehéz pár mondatban kifejteni a véleményt...

Ammónia (NH3 illetve NH4+) extrém kis koncentrációban (<<< 1 ppm) is mérgező a halakra. LC50 függ pH-tól és hőmérséklettől. (Minnél nagyobb a pH, annál jobban mérgező, mivel NH3 aránya NH4+-hez képest nő. (NH3 mérgezőbb mint NH4+))

Egy akváriumban tipikusan 3 módszer alapján történik az ammónia eltávolitása:

- Photoautrotroph -> növények és algák
- Autrotroph baktériumok -> denitrifikáló baktériumok
- Heterotroph baktériumok
- ....

Tipikusan mind a három útvonal jelen van és párhuzamosan, egymással versenyezve működnek. Melyik dominál, a körülményektől függ.

Ha az akvárium túl "tiszta" és nincs benne DOC (Disolved Organic Carbon, például tőzeg, fehérjék (halkaja), cukor stb), akkor a Heterotroph baktériumok nem "működnek", hanem "éhező" állapotban várják a jobb időket.

Ha viszont C bevitel aránya magas N-hez képest (halak étrendje, vagy vodka, cukor kerül be) és DOC rendelkezésre áll, akkor a heterotroph baktériumok dominálnak extrém gyors szaporodásuk miatt és a NH4+-t nagyon gyorsan eltávolitjak, amig DOC el nem fogy.

Egyébként akvárium inditásánál, denitrifikáló baktériumok esetén megfigyelhető az ammónia szint növekedése, lassú szaporodásuk miatt.

Ha Heterotroph útvonal dominál, akkor elkerülhető a kezdeti ammónia csúcs. (vagy növények - különösen vizfelszinen uszó -segitsegevel)
 
Utoljára módosított:
Egy kicsit lehetnél pontosabb, hogy miért, ez elég nagy témakör és nehéz pár mondatban kifejteni a véleményt...

Ammónia (NH3 illetve NH4+) extrém kis koncentrációban (<<< 1 ppm) is mérgező a halakra. LC50 függ pH-tól és hőmérséklettől. (Minnél nagyobb a pH, annál jobban mérgező, mivel NH3 aránya NH4+-hez képest nő. (NH3 mérgezőbb mint NH4+))

Egy akváriumban tipikusan 3 módszer alapján történik az ammónia eltávolitása:

- Photoautrotroph -> növények és algák
- Autrotroph baktériumok -> denitrifikáló baktériumok
- Heterotroph baktériumok
- ....

Tipikusan mind a három útvonal jelen van és párhuzamosan, egymással versenyezve működnek. Melyik dominál, a körülményektől függ.

Ha az akvárium túl "tiszta" és nincs benne DOC (Disolved Organic Carbon, például tőzeg, fehérjék (halkaja), cukor stb), akkor a Heterotroph baktériumok nem "működnek", hanem "éhező" állapotban várják a jobb időket.

Ha viszont C bevitel aránya magas N-hez képest (halak étrendje, vagy vodka, cukor kerül be) és DOC rendelkezésre áll, akkor a heterotroph baktériumok dominálnak extrém gyors szaporodásuk miatt és a NH4+-t nagyon gyorsan eltávolitjak, amig DOC el nem fogy.

Egyébként akvárium inditásánál, denitrifikáló baktériumok esetén megfigyelhető az ammónia szint növekedése, lassú szaporodásuk miatt.

Ha Heterotroph útvonal dominál, akkor elkerülhető a kezdeti ammónia csúcs. (vagy növények - különösen vizfelszinen uszó -segitsegevel)
Szerintem a "duplázódás <<<1 òra vs 10-20 óra a gond. Ez pontosappan 50 perc vs 8,5-9,5 óra max!!!
 
Back
Oldal tetejére