• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrés a növényes akváriumban

Sziasztok, jó volt rátalálni erre az akvakertész fórumra (<-- épp most csatlakoztam...).

Van egy 35L-es Arcadia akváriumom. Bár eddig is igyekeztem növényekkel szépen berendezni az akváriumot, de az még messze nem akvakertészet volt. Most viszont szeretnék ez irányba fejleszteni. Ami ebbe a topikba kapcsolódik az a szűrő kiválasztása. Mindenképpen egy külső szűrőt akarok beszerezni, de a kiválasztásban vannak még nyitott kérdéseim.

Itt ebben a topikban volt egy táblázat (ami itt látható). Ez úgy nagyjából tartalmazza a választékot amelyben én is gondolkodom.

Az Aqua-Pro sorozatról azt olvastam, hogy a leghalkabbak közé tartozik, s ugyanakkor megbízható. A zaj ugye a vízcsobogás, illetve a pumpa hangjából tevődik össze.
A vízcsobogás elvileg a csövek vastagságával elsővan összefüggésben. Ezen nem tudom, ha lehet javítani, vagy nagyon hibázni. Ebben nincs tapasztalatom, mert eddig csak belső szűrőnk volt.
A pumpa hangjára viszont a kiválasztásnál érdemes figyelni.

Az emelési magasság nem tudom hogyan befolyásolja a zajt.
Jelenleg az akvárium egy olyan bútoron van amely három 35 cm magasságú polcrészből áll, s az akvárium alja kb. 120 cm magasságban van. Ez a magasság megnehezíti a gondozást, illetve tudom, hogy sokan alacsonyabbra rakják, de egyelőre esztétikailag itt most ez elég jó. A szekrény (inkább polc) pedig elég masszív és a stabilitásával sincs gond (immár több mint 1 éve így van). Ennek ellenére a szűrő elhelyezése még kikényszerítheti a változtatást, ugyanis ezeken a 35cm magasságú polcokon nem tudom ha megoldható a külső szűrő elhelyezése. Az is erős érv lehet, hogy ezek a polcok nyitottak, vagyis nincs ajtaja, így a zajszigetelés sem létezik. Nem tudom, lehet mégis cserélni kellene a bútort is, bár a hely erősen korlátozza a választási lehetőséget. Illetve akkor is kb ezt a magasságot kellene keresni, de legalacsonyabban az íróasztal szintje fölött valahol, ami mellette helyezkedik el.
Első körben azt vizsgálom, hogy egy ilyen három szintes 35 cm-es polcok között ha mégis elhelyezhető egy szűrő, akkor melyikre célszerű tenni azt. A felsőre, vagyis közvetlenül az akvárium alá vagy lentebb (összesen három polc van).

A szűrő kapacitása mennyi legyen növényes akváriumoknál?
A 35 literes akváriumnak elvileg elegendő egy 600L/H teljesítményű. Egy merész kérdésem volna... az 1000L/H az szerintetek túl nagy áramlatot produkálna? Vagy jelen esetben ha ezt a padló szintjére helyezném (tehát nem a polcokra), s akkor az emelési magasság ugye 150cm-es lenne, akkor az eredmény milyen lenne. Nagy gondom még, hogy sehol nem találtam az emelési magasságát az Aqua-Pro 3-nak. (Úgy gondolom nagyon szűkül a választék ha 150cm-es emelési magasságot kritériumnak veszem.) Néhol felüntetik az "emelési magasságot" és az "elhelyezési magasságot" is, az utóbbi az nagyobb, de mi is a különbség a két érték között?

Eheim szürőkre van itt egy szép kis táblázat is,
eheim-szuro-osszehasonlitas_58.gif

Ha ezt veszem figyelembe akkor az 1000L/H az nekem túl sok.

Szóval nem is olyan könnyű külső szűrőt választani.
Azért írtam ilyen részletesen, hogy ti tapasztalt akvakertészek célravezetőbb tanácsot adjatok.
Előre is köszönöm.
 
Szia Gilgames

Ez a hosszú írás egy hangosan kondolkodásnak tudható be? :)

A 35 literes akváriumodhoz biztos, hogy nem kell egy 600l/h szűrőnél nagyobb. Még lehet, ezzel is trükköznöd kell az áramlás miatt, de majd meglátod. Nekem egy 25 literes akváriumomnál megy egy 300L/h-s és tökéletes. Ha megvan az akvárium literszámának megfelelő 10X-es (gyári adatnak megfelelő) szűrés az már elég lehet, ami a te esetetben majdnem 20x-os, így bőven.
 
Igen nálam is beválni látszik az Eheim Ecco Pro kicsi szűrője ami 300l/h tud a 20 literes nanóhoz.
Mivel az akid a duplája majdnem én mindenképp 500-600l/h körül nézelődnék.

A teljesítmény sokat visszaesik idővel ezért kell az erős szűrő és hogy alaposan meg tudja tekerni a kis akiban a vízmennyiséget.

Ha elég erős a szűrő nem lesznek a vízzel problémáid. Terhelés, felszíni filmréteg és a CO2-t is biztosan el tudja vinni mindenhova az akváriumban.
 
szia Gilgames, üdv a csapatban ;)

jelenleg nekem is 35 literes akváriumom van.A szűrést egy Ehem2224 ( 700l/h)+ Eden 501 (300l/h)végzi . azt kell hogy mondjam, hogy nem forog a világ.
először én is úgy kalkuláltam, hogy az elején leveszem az ehem erősségét, amíg beáll, majd később felveszem max-ra és az Eden-t kiveszem.
hát ez nem így történt. kezdetektől fogva 100% -on működött ,garnélák és a halak is jól érzik magukat.
még így utólag belegondolva az eheim 2071 es is jó lett volna.

mondjuk ez az egyik véglet. teljesen jó lehet a 600l/h -s szűrés.
még annyi hogy nekem jelenleg még a földön van a szűrő, és nincs hangja. nem zavar az alvásban.
lehet , hogy többe kerül az eheim, de nem bántam meg, hogy ezt vettem.
 
Köszönöm mindannyiatok hozzászólását. Így lényegesen könnyebb döntenem.

Jelenlegi ismereteim szerint az Eheim Professional 2222 a célpont. Ez csak 500L/H, remélem elég lesz, ugyankkor ennek a magassága a legkisebb, meglehet épp befér a polcra is.
Az áramfelvétele sem utolsó szempont, ezért szemezem az Eheim-el.

Ugyanakkor artegor hozzászólását figyelembe vége, 500L/H már csak a fele mint amivel ő jól elvan. Nem is tudom.. talán az Eheim 2224 lenne a jó (ami 700L/H de a magassága miatt már nem fér a polcomra).

Na még egyet alszom rá.
 
Gilgames said:
Köszönöm mindannyiatok hozzászólását. Így lényegesen könnyebb döntenem.

Jelenlegi ismereteim szerint az Eheim Professional 2222 a célpont. Ez csak 500L/H, remélem elég lesz, ugyankkor ennek a magassága a legkisebb, meglehet épp befér a polcra is.
Az áramfelvétele sem utolsó szempont, ezért szemezem az Eheim-el.

Ugyanakkor artegor hozzászólását figyelembe vége, 500L/H már csak a fele mint amivel ő jól elvan. Nem is tudom.. talán az Eheim 2224 lenne a jó (ami 700L/H de a magassága miatt már nem fér a polcomra).

Na még egyet alszom rá.

Ecco Pro szűrőket nem nézted?
 
Gilgames said:
az Eheim Professional 2222 a célpont. Ez csak 500L/H, remélem elég lesz
Természetesen elég lesz. A 14x-es megforgatás már elég (bár nano-ról beszélünk).
De ne arra törekedj, hogy elég legyen, hanem arra, hogy a mozgástered hosszú távon minél nagyobb legyen. A 2224-el pedig sokkal nagyobb a mozgástered. Én 20 litert szűrök a 2222-vel, éppen jó.

Természetesen mindig az anyagi határok és a polc fizikai méretei mondják ki a végső szót. Ha nem akarod módosítani és nem fér be a nagyobb szűrő, akkor el van döntve a kérdés. Csak tudnod kell, hogy milyen kompromisszumokat kötsz! Nagyobb az ammónia-spyke-ok esélye, nagyobb az algásodás esélye, nagyobb a CO2 elszlás egyenetlenségének esélye, nagyobb a vízfelszíni gázcsere-elégtelenség és ezáltal oxigénellátás esélye. Ez nem tragédia, mivel ha ügyes vagy, akkor úgyis boldogulni fogsz. De tudni kell, mit vállalsz. Egyébként ha tudod, és sikerül, akkor még nagyobb elégtétel lesz. De sokkal nagyobb odafigyelést kíván majd a dolog, az biztos. A 2224-es szűrő 20x-os megforgatást biztosít, pont 1 literrel több szűrőanyag fér bele mint a 2222-be, tehát óriási baktériumkultúra-különbséget eredményez.

Az Ecco szűrőkkel van egy természetes ellenérzésem. Eleve nem szeretem az "economy" kifejezést. Valami olyan kompromisszumra utal, amit szakmailag kell megkötnöd az ár miatt. És még a gyártó is elismeri. Képzeld el mi van, ha a kompromisszumvállalás már a gyártósoron elindul. Fúj. :D Az economy egy esetben jó, ha autót bérelsz, amikor nem érdekel semmi külföldön, csak az, hogy minél olcsóbban A-tól B-ig eljuss. Mert az autó egy eszköz ahhoz, hogy eljussak álmaim tájaira.

Az akvarisztika azonban a hozzám hasonlóknak nem eszköz egy cél elérésére, hanem maga a cél. :idea:
 
Kövezzetek meg: 2222-es befér a szekrénybe. Mi lenne ha vennél abból kettőt? El is fog férni, és nem kötsz túl nagy kompromisszumot a szűréseddel kapcsolatban.
Szerintem. :D
 
Luna said:
Kövezzetek meg: 2222-es befér a szekrénybe. Mi lenne ha vennél abból kettőt? El is fog férni, és nem kötsz túl nagy kompromisszumot a szűréseddel kapcsolatban.
Szerintem. :D
Akkor inkább szekrénycssere. :) Csak nem gondolod, hogy egy akki miatt két szűrőt fogok takarítani! :)
 
keymaker said:
Gilgames said:
az Eheim Professional 2222 a célpont. Ez csak 500L/H, remélem elég lesz
Természetesen elég lesz. A 14x-es megforgatás már elég (bár nano-ról beszélünk).
De ne arra törekedj, hogy elég legyen, hanem arra, hogy a mozgástered hosszú távon minél nagyobb legyen. A 2224-el pedig sokkal nagyobb a mozgástered. Én 20 litert szűrök a 2222-vel, éppen jó.

Természetesen mindig az anyagi határok és a polc fizikai méretei mondják ki a végső szót. Ha nem akarod módosítani és nem fér be a nagyobb szűrő, akkor el van döntve a kérdés. Csak tudnod kell, hogy milyen kompromisszumokat kötsz! Nagyobb az ammónia-spyke-ok esélye, nagyobb az algásodás esélye, nagyobb a CO2 elszlás egyenetlenségének esélye, nagyobb a vízfelszíni gázcsere-elégtelenség és ezáltal oxigénellátás esélye. Ez nem tragédia, mivel ha ügyes vagy, akkor úgyis boldogulni fogsz. De tudni kell, mit vállalsz. Egyébként ha tudod, és sikerül, akkor még nagyobb elégtétel lesz. De sokkal nagyobb odafigyelést kíván majd a dolog, az biztos. A 2224-es szűrő 20x-os megforgatást biztosít, pont 1 literrel több szűrőanyag fér bele mint a 2222-be, tehát óriási baktériumkultúra-különbséget eredményez.

Az Ecco szűrőkkel van egy természetes ellenérzésem. Eleve nem szeretem az "economy" kifejezést. Valami olyan kompromisszumra utal, amit szakmailag kell megkötnöd az ár miatt. És még a gyártó is elismeri. Képzeld el mi van, ha a kompromisszumvállalás már a gyártósoron elindul. Fúj. :D Az economy egy esetben jó, ha autót bérelsz, amikor nem érdekel semmi külföldön, csak az, hogy minél olcsóbban A-tól B-ig eljuss. Mert az autó egy eszköz ahhoz, hogy eljussak álmaim tájaira.

Az akvarisztika azonban a hozzám hasonlóknak nem eszköz egy cél elérésére, hanem maga a cél. :idea:
Megmondom őszintén nem tudtam pontosan hogy ez az 500L/H-ban már van tartalék is, vagy ez csak egy még jó érték. Épp ezért vetettem fel a problémát, amire szerencsére egyértelmű választ kaptam. 2224 a jó választás. A 2222 és 2224 közötti árkülönbség már akkora, hogy emiatt kellene a kisebbiket választani.

Az Ecco Pro-t is nézegettem (abból is a 700L/H nagyobbik változatot), de nekem nem volt megnyerő a rögzítése a fedélnek (igaz csak képen láttam). (Egyébként nem az ecco ~ környezetbarát ~ reklámfogás fogott meg. Vajon tudja kompenzálni a CO2 adagolásból elpárolgó gázt az energia megtakarítása? :) Erre nem tudom a választ. Ellenben hosszú távon a pénztárcát kíméli az áramszámlán. Bár a 700L/H modellben szintén 8W-os pumpa van mint a 2222/2224-ben.)
 
Üdv!

40l-es növényesemben szeretném lecserélni a szűrőt, ehhez kérném a véleményetek, külső szűrőknél maradva. Sokszor látom, hogy 50-60l-es akikban is működik viszonylag kis teljesítményű (pl. Eden 501) szűrő, néha meg kisebb, 20-30-egynéhány l-es akváriumban 6-700 l/h-s külsőket is látni. Nyilván jobb kicsit felülméretezni a szűrést, de a megerősödött áramlás árthat a növények fejlődésének? Ti mit ajánlanátok? 9 db. kis hal van.
 
25l - 500l/h-val és azon gondolkozom hogy lenne-e értelme a 2222-t 2224-re cserélni. :twisted:
 
Nyugodtan tervezz felül, ha problémamentes növényest szeretnél. Persze a jó szűrés önmagában nem elég, de erősen ajánlott. :)

A nagykönyv 10x szorzóról beszél, esetbedben ez 400l/h-s szűrőt jelent. (Röviden tömören. De sokat számít a szűrőtérfogat is, illetve, hogy milyen (főleg) biológiai szűrőtöltetet használsz.)

A megerősödött áramlástól ne félj, max a még meg nem kapaszkodott növényeidet "tépi" ki. De inkább kelljen pár növényt újraültetned, mint később az alulméretezett szűrés miatt szedegetni az algás leveleket.

tuvi said:
Üdv!

40l-es növényesemben szeretném lecserélni a szűrőt, ehhez kérném a véleményetek, külső szűrőknél maradva. Sokszor látom, hogy 50-60l-es akikban is működik viszonylag kis teljesítményű (pl. Eden 501) szűrő, néha meg kisebb, 20-30-egynéhány l-es akváriumban 6-700 l/h-s külsőket is látni. Nyilván jobb kicsit felülméretezni a szűrést, de a megerősödött áramlás árthat a növények fejlődésének? Ti mit ajánlanátok? 9 db. kis hal van.
 
Nemrég itt töprengtem a szűrőválasztással.
Azóta meglett... egy Eheim 2224-es vettem. Továbbá az akváriumbútor is cserélve lett. Épp hétvégére lett kész a bútor is, illetve érkeztek meg az Amazonia talaj, Power Sand S táptalaj és a második Arcadia lámpám. Vasárnap de. börzén pedig növényeket vásároltam. Délután pedig összeraktam az egészet.
Néhány kép készült, amint lesz időm majd még írok.

Apropo.. Tényleg jó ez a szűrő. Első nap kicsit ködös lett a víz miután elindult a szűrő. Másnap feles csere után már megszűnt a ködösödés. Egyelőre a szűrő nincs maximumra engedve.
 
Gilgames said:
Nemrég itt töprengtem a szűrőválasztással.
Azóta meglett... egy Eheim 2224-es vettem. Továbbá az akváriumbútor is cserélve lett. Épp hétvégére lett kész a bútor is, illetve érkeztek meg az Amazonia talaj, Power Sand S táptalaj és a második Arcadia lámpám. Vasárnap de. börzén pedig növényeket vásároltam. Délután pedig összeraktam az egészet.
Néhány kép készült, amint lesz időm majd még írok.

Apropo.. Tényleg jó ez a szűrő. Első nap kicsit ködös lett a víz miután elindult a szűrő. Másnap feles csere után már megszűnt a ködösödés. Egyelőre a szűrő nincs maximumra engedve.

Én nem fognám le a szűrőt a helyedben. Eleinte lehet kicsit nagyobb áramlat lesz, de amíg nem borítja fel az akit addig nem érdemes lefogni.
 
viktorlantos said:
Gilgames said:
Nemrég itt töprengtem a szűrőválasztással.
Azóta meglett... egy Eheim 2224-es vettem. Továbbá az akváriumbútor is cserélve lett. Épp hétvégére lett kész a bútor is, illetve érkeztek meg az Amazonia talaj, Power Sand S táptalaj és a második Arcadia lámpám. Vasárnap de. börzén pedig növényeket vásároltam. Délután pedig összeraktam az egészet.
Néhány kép készült, amint lesz időm majd még írok.

Apropo.. Tényleg jó ez a szűrő. Első nap kicsit ködös lett a víz miután elindult a szűrő. Másnap feles csere után már megszűnt a ködösödés. Egyelőre a szűrő nincs maximumra engedve.

Én nem fognám le a szűrőt a helyedben. Eleinte lehet kicsit nagyobb áramlat lesz, de amíg nem borítja fel az akit addig nem érdemes lefogni.
Nem borítja, csak a CO2-t pazarolja.
Fokozatosan felviszem ma este.
 
Halihó!

Olvastam, hogy egy szűrőnek óránként kb 8-10 szer kell megforgatnia a vizet, ez baj ha több? Amit venni szeretnék az kb 16-szor forgatná meg a vizet/h, igaz nem csúcskategóriás, hanem egy 9000 Forintos Hydor külső szűrő lenne. A kisebb méret 11x melyiket vegyem, a nagyot vagy a kicsit?:)

Köszi: Jumi
 
Snecis said:
Halihó!

Olvastam, hogy egy szűrőnek óránként kb 8-10 szer kell megforgatnia a vizet, ez baj ha több? Amit venni szeretnék az kb 16-szor forgatná meg a vizet/h, igaz nem csúcskategóriás, hanem egy 9000 Forintos Hydor külső szűrő lenne. A kisebb méret 11x melyiket vegyem, a nagyot vagy a kicsit?:)

Köszi: Jumi

Szia!
Túlszűrt akvárium nincs. Gondolom egy nano akváriumról van szó. Én nanoba inkább a nagyot venném, de mindjárt jön key és megmondja a tutit... ;)
Egy ilyen erős szűrő nagy mozgásteret ad, ez a kis méretű akváriumoknál fontos. Már nem egyszer láttam olyan nano-t amiben 20xos a forgatás és az se darálja be a halakat.
 
peti jól szólt ;)
szóval általánosságban 10x szorzó jó nagy akváriumoknál, de ott is előfordulnak időnként extrém esetek.
kicsinél viszont sokkal nagyobb szűrés is elfogadható. elviekben én is 25* szűrést használok a nanómra az 500lph-val 20literre.

nincs jelentősége. inkább legyen több mint kevesebb. időnként még így is gyengének érzem. ;)
 
Back
Oldal tetejére