• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrés a növényes akváriumban

Szia Peti!
Én úgy csinálnám, hogy levágnék annyit belőle, amennyi túl lóg, hogy elférjen.
Remélem segítettem ;)
 
asebestyen said:
Sziasztok!
Mi a véleményetek az intervallum-szűrőkről?
Köszi,
ákos

Senkinek semmi? Pedig engem is érdekelne, mert a működési elve alapján ideális lenne a növényes akváriumokba...
 
Közben nézegettem külföldi oldalakat is. Inkább tengeri és sűrűn telepített halas akváriumhoz ajánlják. Bár gyorsabb az ammónia és nitrit-lebontás, ami jó lenne a növényes akváriumhoz, viszont mivel levegővel is "érintkezik" a víz, oxigénnel dúsítja, gondolom a co2-t meg szépen kihajtja a vízből, ráadásul nem folyamatos, hanem inkább hullámszerű az áramlás. Lehet, hogy rosszul értelmeztem, majd Keymaker kijavít! Addig leülök egy fekete ponttal. :oops:
 
Azon dolgozom,hogy javítsak a flowon és elsősorban ezen.Úgy értem ezt akarom növelni.Szerintetek van -e hatással a szűrő teljesítményére,ha az esőztető másik felére,tehát ahol eredetileg egy dugó van,rákötök egy Powerheadot.Vagy ez marhaság és járassam külön.Tudom ezzel nem lesz jobb a szűrés.
 
tibicuk said:
Azon dolgozom,hogy javítsak a flowon és elsősorban ezen.Úgy értem ezt akarom növelni.Szerintetek van -e hatással a szűrő teljesítményére,ha az esőztető másik felére,tehát ahol eredetileg egy dugó van,rákötök egy Powerheadot.Vagy ez marhaság és járassam külön.Tudom ezzel nem lesz jobb a szűrés.

A szűrés és a flowt nem keverném.
Szűrés minőségén további szűrőkkel, szűrő felülettel tudsz javítani.
Flow vagy áramláson pedig a jelenlegi szűrőd mellé általában a holt térbe beteszel egy keringetés segítő cuccot pl Hydor Korallia (ezt használtam én is korábban) ez megoldja a holt részek forgatását.

Nálam végül egy második szűrőre cseréltem a Hydor-t. Ami jobb minőségű vizet eredményezett és holt tér mentes akit.
 
asebestyen said:
Közben nézegettem külföldi oldalakat is. Inkább tengeri és sűrűn telepített halas akváriumhoz ajánlják. Bár gyorsabb az ammónia és nitrit-lebontás, ami jó lenne a növényes akváriumhoz, viszont mivel levegővel is "érintkezik" a víz, oxigénnel dúsítja, gondolom a co2-t meg szépen kihajtja a vízből, ráadásul nem folyamatos, hanem inkább hullámszerű az áramlás. Lehet, hogy rosszul értelmeztem, majd Keymaker kijavít! Addig leülök egy fekete ponttal. :oops:
:D

Most látom csak, hogy ez a topic elkerülte a figyelmemet. Így van ez, ha az ember követ vadászik a nyári szabadsága alatt a hegyekben. :)

Előrebocsátom, hogy a wet dry (intervallum) szűrőkkel kapcsolatban személyes tapasztalatom nincsen!

Nem látom be azonban, hogy hogyan gyorsítaná az ammónia lebontást a levegővel való érintkeztetés egy jól beállított növényes akváriumban. Azért nem látom, mert egy jól beállított növényes akváriumban a felszín megfelelő mozgatásával (és/vagy éjszakai levegőztetéssel) mindig megfelelő mennyiségű oxigén van a vízben ahhoz, hogy a szűrőbe bekerülve elegendő O2 jusson az aerób baktériumok számára. Ráadásul egy jól beállított növényes akváriumban a szűrő-kapacitás is sokkal nagyobb, mint egy hagyományos akváriumban. A wet dry szűrők célja tehát egyértelmű, megpróbálnak egy kisebb karosszériába nagyobb lóerőket pakolni, de ez az egész koncepció nekem valahol erőltetett és fölösleges.

Van egy adott ammónia terhelést adó akvárium és van hozzá egy megfelelően kiválasztott vödörméretű, megfelelő megforgatást adó, megfelelően oxigénezett vizellátású jó minőségű szűrőanyaggal töltött jó minőségű külső szűrő. Check. Kipipálva. Minek erőlködni? :)

Nem is beszélve arról - amit valóban jól gondolsz - hogy a csobogás miatti gázcsere kicsapja a CO2-t a vízből, ezzel tehát eleve fölöslegessé válik egy high-tech akváriumban a wet dry koncepció. Ha jól tudom, akkor viszont elzárható a levegő-utánpótlás ezekben a szűrőkben, vagy akár CO2 is bevezethető és ekkor akár reaktorként is működhetnek, és nincs veszteség. Tom Barr ezt írja róla (nézzétek el kérlek, hogy most nem fordítom le):

If you add O2 inside the the dry section(sealed) and CO2, that can work well as a reactor chamber.

In a plant specific wet dry, the chamber is sealed, the over flow level is 4" or less to the top of the tank's water level.

This minimizes CO2 degasing and O2 exchange and is a bit like a canister filter.

But the added surface area of the sump area increases exchange with O2 in the air from high to low(tank water). That is different than the canister filter.
It's economical for larger tanks and well suited to put other junk out of the tank and into the sump. Also maintains nice surface clarity, no evaporation lines etc.
 
Köszönöm a választ. Igazából sejtettem, hogy nem preferáljátok a wet-dry szűrőket, hiszen nem áruljátok. De azért kíváncsi voltam Key-mester szavaira, mert neki mindig igaza van. ;) Akkoriban, mikor feltettem a kérdést, lett volna jó vétel a nagyobbik Eheimre, 2229 azt hiszem. Nem vettem meg. Ez a co2 beoldási lehetőség meg sem fordult a fejemben. Dehát én csak egy snassz user (v. lúzer?) vagyok... :lol:
 
Egy ideje küszködök egy kis szűrős problémával... Hátha ti tudtok valami jó tippet adni:
A gond az, hogy a szűrő beszívó része normál esetben beszívja az újszülött garnélákat. Ezt szeretném megakadályozni. Eddigi próbálkozásaim:

- A beszívó cső végén van egy levehető rácsos izé... Abba tömtem egy kis szúnyoghálót, hogy na majd azon nem tudnak majd keresztüljutni. A gond, hogy csak keresztülszuszakolták rajta valahogy magukat és pár nap múlva vagy 30 kicsi garnélát pecázhattam a szűrőből... Illetve nagyon hamar eldugult az említett rácsos izé a beszívó cső végén (1-2nap). Gondolom egyrészt a szívóerő jól összetömörítette a szúnyoghálót, aztán a maradék lukakat az akiból beszívott szenny zárta el végleg.
- Ez után próbáltam a rácsos izé külsejére szúnyoghálót szabni, de nem igazán tudom úgy megoldani, hogy ne maradjon rés a garnélák számára...
- Végül szivacsból szabtam rá egy burkot. A gond, hogy ez is elég hamar eldugul... Bár majd egy hétig bírja, mire teljesen visszafogja a víz áramlását.

A rácsos izé:
szuro-be_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Szóval van esetleg valakinek valami használható megoldása/tapasztalata? Előnyben az olyan megoldás, ami kevésbé rontja az aki megjelenését... :D
 
A szivacsot hagyhatod szerintem, mert nem egy rossz megoldás. Hetente át lehet öblíteni egy ekkora kis szivacsot, nem egy nagy munka szerintem.
De használhatsz nejlon harisnyát is ;) akár kívülről, akár belülről. Előtte azért kérdezd meg a női családtagot, hogy van-e otthon használaton kívüli, szakadt darab. :D A kis garnélák tuti nem mennek át rajta, de a nagyobb szennyeződések sem sajnos.
 
Edorn said:
Egy ideje küszködök egy kis szűrős problémával... Hátha ti tudtok valami jó tippet adni:
A gond az, hogy a szűrő beszívó része normál esetben beszívja az újszülött garnélákat. Ezt szeretném megakadályozni. Eddigi próbálkozásaim:

- A beszívó cső végén van egy levehető rácsos izé... Abba tömtem egy kis szúnyoghálót, hogy na majd azon nem tudnak majd keresztüljutni. A gond, hogy csak keresztülszuszakolták rajta valahogy magukat és pár nap múlva vagy 30 kicsi garnélát pecázhattam a szűrőből... Illetve nagyon hamar eldugult az említett rácsos izé a beszívó cső végén (1-2nap). Gondolom egyrészt a szívóerő jól összetömörítette a szúnyoghálót, aztán a maradék lukakat az akiból beszívott szenny zárta el végleg.
- Ez után próbáltam a rácsos izé külsejére szúnyoghálót szabni, de nem igazán tudom úgy megoldani, hogy ne maradjon rés a garnélák számára...
- Végül szivacsból szabtam rá egy burkot. A gond, hogy ez is elég hamar eldugul... Bár majd egy hétig bírja, mire teljesen visszafogja a víz áramlását.

A rácsos izé:
szuro-be_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Szóval van esetleg valakinek valami használható megoldása/tapasztalata? Előnyben az olyan megoldás, ami kevésbé rontja az aki megjelenését... :D

Hát erre talán a legjobb és nagyjából az egyetlen megoldás a szivacs rátétele, ahogy te is próbálkoztál. Csak így lehet megoldani, hogy viszonylag sokáig, tömődés mentesen lehessen szűrni is és védekezni is. Még azzal lehet próbálkozni, hogy a lehető legnagyobb lyukú szivacsot használod, amin még nem megy át a kis garnéla. Az az alapvető probléma, hogy a szívó ág vége elég kis keresztmetszetű, így szinte bármilyen megoldásnál relatíve hamar eltömődik. A legjobb megoldás lenne, hogy talán egy másik csövet keresni (gyári ne legyen szétvágva) és ezen hosszanti réseket készíteni növelve a szívásra alkalmas nyílások felületét és erre egy szivacsot. Egy kicsit törekedni a belsőszűrő elvére. Bár ezzel meg a hatásfoka csökken. Egy ilyen kicsi szűrőt, nehéz erre a célra (is) használni.
 
Igen, ebben igaza van Levinek. Vagy a flow, vagy a kis garnélák. Esetleg megpróbálkozhatsz azzal is, hogy külön teszed a kis garnikat, petés nőstényeket. De erről Szentgyo tudna bővebben nyilatkozni, hogy ennek mennyire van értelme.
 
Háát... Mivel szinte folyamatosan petések + van belőlük jópár, kicsit macerás lenne.... Pláne, hogy nagyon hatásosan tudnak menekülni a befogás elől...

Viszont lassan lehet felszabadul egy plusz szűrőm és akkor lehet nem lesz akkora gond, ha hét vége felé elkezdenek teljesen eltömődni, mert a kettő együtt még igy is elég lesz remélhetőleg a minimális feltételekhez...
 
Gondolom red cherrykről van szó. Nálam ugyanez a helyzet, az Evo ülepítője alul mindig tele volt garnélákkal. Eleinte hetente kiszedegettem őket, de aztán megfigyeltem, hogy a garnélák miatt az ülepítőben szinte alig van mulm. Mindent eltüntetnek (és ezzel tkp a szűrő hatékonyságát növelik, mert kevesebb bomló növényi rész marad benne). Azóta csak kb. kéthavonta szedem ki őket, amikor a szűrőt amúgy is tisztítom.
 
Majdnem... Neocaridina heteropoda - vad változat
Ez aztán a bio szűrő... :D

Bár ők gondolom nem annyira élvezik ezt a tisztító "munkát"... De hát így jár, aki tiltott helyen kapirgál... :twisted:
 
Én is hagyom őket a szűrőben,mert minden résen átmennek.Legutóbbi tisztításkor a legutolsó,ötödik :!: szűrőkosárból is vettem ki RC-t melyben a perlon van...
Átment a kerámiagyűrűn,szivacson,két kosárnyi lávakövön,kerámiagolyón,megint szivacson..... :shock:
 
Nigro said:
Ahol ő átmegy, ott a kosz is. ;)
Hát ez az! :!:Átfúrja magát?A kosz megakad még alul,nagy szennyeződés soha sincs már a lávaköveknél sem.Persze ezek olyan 1mm körüli cherryk voltak,talán rafináltabbak mint a mulm...
 
:idea: Zsotyi, csak annyit, hogy egy gyári bio töltetes Eheim szűrőn nem megy át a RC! :D
 
Back
Oldal tetejére