• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

szódás-szifon CO2

pusy19 said:
siki said:
A co2-t nem egyből az erjedő cucc palackjáéból szívnám hanem egy hordót megtöltenék vízzel fejre fordítanám és a száját egy másik nagyobb hordóba tenném, így amikor belemegy a fejreállított hordóba a keletkező co2 felmegy a tetejére és kilök egy a saját maga térfogatával azonos térfogatú vizet a másik hordóba. Ez így szépen megtelik és utána bekapcsolom a kompit akkor a hordóba újra visszamegy a víz.

A nyomást ugy számoltam hogy a co2 moláris tömege az 44g/mol. Standard állapotban (25C fok 1bar nyomás) minden gáznak moláris térfogata 24.5dm3/mol, Szobahőmérsékleten (20C fok 1 bar ) 24dm3/mol, Normál (0C fok 1bar) 22.41dm3/mol.
Egy mol azaz 44g co2 Standard állapotban 24.5liter térfogatú, akkor 8g 4.45liter. A kapott értéket (4.45liter) elosztjuk a szifon térfogatával (2liter) az megkapjuk a nyomást 2.27bar

Nagyon ügyes!:) Grat!
Egy pici hiba viszont lehet van benne.Még pedig a standard állapot megadásból eredően. Az 1bar valójában nem biztos hogy egy bar. :wtf:
Most kb olyan lehet az ábrázatod mint nekem volt az első egyetemi matek órámon mikor közölték, hogy a nulla nem nulla :)
Elmagyarázom:
Valójában egy bar nyomás az megfelel a mi légköri nyomásunknak.Viszont a manométerek 99%-án 0-val kezdődik a skála. Itt jön a képbe az ipar,ugyan is a ipar miatt ezt az légköri nyomásunkat kinevezték 0 bar-nak. De ez nem igaz. Ezért mondom, hogy "lehet", hogy hiba van benne, mert tudni kell, hogy a forrás ahonnan vetted az adatokat, az ipari meghatározásra gondolt vagy a valós fizikaira.


oké ezt én is tudtam csak nem akartam még az atm-et (atmoszféra=légköri nyomás)) bevezetni így egyszerűbb, a kémia könyvből vannak az adatok még iskolába járok.
 
weak said:
Nem tudom, valami rosszat kérdeztem-e az elobb de elszállt a postom.

Nekem csak az lenne a lényeg hogy ha reggelente betekerek1 patront akkor az kitartson estig, tehát mondjuk 10-12 órán át jöjjön a gaz és lehetőleg egyenletesen.
Ha csak egy sima tuszelepet teszek be akkor folyamatosan csökkenne a nyomás amíg ki nem fogy.

Összegezve: napi rutinhoz szeretnek egy szifonos rendszert, ami egyenletesen tartja a nyomast 10'oran át.

Milyen nyomasszabalyzot kellene ehhez venni?

Nekem ugyan ezt csinálta pénteken.Idegesítő :mad:
Nem reklámozni akarok,de én csak a Festo-t tudom ajánlani. Tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a legjobb. Bár CO2-ra még nem használtam.Viszont jártam már úgy, hogy hirtelen nem volt vízhez való nyomás mérőnk és betettünk egy Festo-sat,és kb 6 hónapja csodálkozva nézzük, hogy még mindig bírja. Másik: van egy nagy víztisztítónk, és abban levegő vezérlésű víz szelepek vannak.Elpukkant egy szelep és vegyesen volt víz és levegő a vezérlésben,és nem döglött meg semmi. Éppen a lepufogókon ömlött a víz :):)
Szóval nálam, csak Festo. Ami levegőre van kitalálva és így bírja a vizet az nálam 5 csillag.
Ára az arannyal vetekszik,de mint fentebb írtam méhtelepen találsz kidobott ipari gépeken, vagy vaterán is láttam.Esetleg, ha gyárban dolgozol és jóba vagy a karbantartókkal tőlük is lehet. :)
 
Ez klassz. Köszönöm. 10literes az akvi, ugyhogy nem kell sok talán. Szívesen leszek tesztalany. Jövő hétvégén lesz meg a habszifon ami1 literes. Azert habszifon mert itt írta valaki hogy egyszerűbb csatlakoztatni.
Szívesen keresnék egy szelepet csak fogalmam sincs hogy miket kell itt szem elott tartani. Ha nem nagy keres mutathatnal 1et én szívesen megveszem és letesztelem hogy jó-e. :)

Amugy régebben reggelente 1 napos elesztoztem:) vagyis 20g cukorral és elesztovel csináltam minden reggel egy fozetet. Nagy előnye volt hogy eldughattam bárhova. Egy kis aquatanos tubusbol csináltam:) szóval ebből is látszik hogy a napi rutin nem gond:)

Koszi!
 
-->siki
Rendben, de nem vagyok biztos benne, hogy mindenki tudja :)
Akkor a végeredményed a 2,27 bar azt jelenti, hogy a manométeren 1,27et fogunk látni, igaz?
 
Ez pl?
Nekem tetszene, de használható lehet? Van mindenféle itt és tok jól néznek ki:)
 
Sziasztok!

Elnézést mindenkitől nem bántásnak szánom de: :!: Ez a szódásszifonba 5-6 patron, meg hűtőkompresszor meg gázpalack stb. félelmetes baromság. NYOMÁSTARTÓ EDÉNYEK-nem játékszerek!!! Az ,hogy egy ipari gázokat előállító cég a biztonsági adatlapon mit ír, és a technológiát felvázolja az nem azért teszi, hogy házilag nakiállj kisérletezni!! Ezeket szakipari felhasználásra szánták ,szakemberek részére akik tudják mit csinálnak, és tisztában vannak a veszélyeivel! Ez szerintem még ötlet szinten is felelőtlenség, hát még hogy le is van írva :crazy: Elképzelhető, hogy gyenge műszaki érzékkel/tudással rendelkező olvassa, aztán nekilát otthon és elpukkan a kezében a szódásszifon?? Talán ezt is figyelembe kéne venni mielőtt valamit meggondolatlanul papírra vetünk. /tudom 10T hídon is át lehet kelni 20T teherautóval-egy darabig vagy egyszer sem/ Tehát vagy marad az élesztős cumó, vagy spórolás egy gyári C02 szett-re és van egy jól működő biztonságos C02 rendszered!!! Ezt kéne szem előtt tartani!!!
Semmi bajom a DIY megoldásokkal sőt kifejezetten profi megoldásokat lehet látni és nagy tiszteletem annak aki profi cumót készít saját kezüleg/pld:proci mesterművei :thumbup: / de ezeken látszik a hozzáértés, átgondolás és a kivitelezés minősége is tökéletes!

Ui:ne vegye sértésnek senki nem személyeskedés vezérelt és nem is kötekedésnek szántam, csak a biztonságra is oda kéne figyelni, hogy egy szép aki mellé ne egy "időzitett bomba" társuljon! Arról nem is beszélve, hogy költségesebb, bonyolultabb /az esztétikai értéke is erősen megkifogásolható/ mintha egy gyári co2 rendszert vennétek ami évekig kifogástalanul fog működni!

Üdv:w-rig!
 
Szia w-rig,

teljesen mértékben egyetértek. Nem véletlenül írtam mindig azt hogy "1 patron", tisztában vagyok a veszélyeivel. Nem akarom nagyobb igénybevételnek kitenni a szifont, mint amekkora a rendeltetés szerinti használata ezért 1, max 2 patront tekernék bele egyszerre. (Csak mert mamám rendszeresen 2 patront tekert bele pl. :)) Kinéztem webshop link moderálva-en egy "nano" szettet (nem linkelem be ;) ) 60euro az ára+postaköltség - még így is 25 körül kijön és jól is néz ki... apropó kinézet...

Az élesztős palackoknál nem sok rondább dolog van szerintem (bár én egy fekete petpalackot használok), szóval úgy gondolom - ha működik egyáltalán úgy ahogy elképzeltem - akkor jól fog kinézni, jobban mint bármi amit eddig láttál :mrgreen:
Amennyiben működik a rendszer tisztítása sem lesz akkora macera mint eddig és a halaid sem lesznek alkeszok :) szóval 1 patront megér... naponta :shifty: (hangsúlyozom - ha működik)
 
weak said:
Szia w-rig,

teljesen mértékben egyetértek. Nem véletlenül írtam mindig azt hogy "1 patron", tisztában vagyok a veszélyeivel. Nem akarom nagyobb igénybevételnek kitenni a szifont, mint amekkora a rendeltetés szerinti használata ezért 1, max 2 patront tekernék bele egyszerre. (Csak mert mamám rendszeresen 2 patront tekert bele pl. :)) Kinéztem webshop link moderálva-en egy "nano" szettet (nem linkelem be ;) ) 60euro az ára+postaköltség - még így is 25 körül kijön és jól is néz ki... apropó kinézet...

Az élesztős palackoknál nem sok rondább dolog van szerintem (bár én egy fekete petpalackot használok), szóval úgy gondolom - ha működik egyáltalán úgy ahogy elképzeltem - akkor jól fog kinézni, jobban mint bármi amit eddig láttál :mrgreen:
Amennyiben működik a rendszer tisztítása sem lesz akkora macera mint eddig és a halaid sem lesznek alkeszok :) szóval 1 patront megér... naponta :shifty: (hangsúlyozom - ha működik)

Szia!
Sztem 25e+ posta meg a napi 1patron árából hegesztéstechnikai cuccból/ 5Kg palack,reduktor,tűszelep) is ki tudod hozni ;) ! Ráadásul nincs kókány, nincs napi patrontekergetés, meg a megbízhatatlansággal járó kellemetlenségek.
Érdemes lenne megfontolni!
Üdv:w-rig!
 
w-rig said:
Sztem 25e+ posta meg a napi 1patron árából hegesztéstechnikai cuccból/ 5Kg palack,reduktor,tűszelep) is ki tudod hozni ;) ! Ráadásul nincs kókány, nincs napi patrontekergetés, meg a megbízhatatlansággal járó kellemetlenségek.
Érdemes lenne megfontolni!
Üdv:w-rig!
A 25+posta a rendszer teljes árát jelenti sőt:
- 95g palack (újratölthető?)
- hozzá való reduktor
- tűszelep
- visszacsapószelep
- levegőcsövek
- buborékszámláló (üveg)
- diffúzor (üveg)
- CO2 tesztcsomag (2 kis tubus oldat+mérőedény)

Úgyhogy klassz, viszont 2-3000-ből kijön a szifonos megoldás. Ki akarom próbálni, annak ellenére, hogy úgyis venni fogok egy palackos rendszert. :)
 
Az ilyen nano CO2 szetteket nem ajánlom. Hosszabb távon elég drága a kis patronok cseréje, illetve itt a fórumon is írták néhányan, hogy a nano szettek alkatrészei nem bizonyultak túlzottan megbízhatónak.
 
w-rig-nek igaza van. A biztonság az ELSŐ!!! Jó, hogy DIY meg mindent a legolcsóbban,de mindennek van határa. Veszélyes ez a dolog (pláne ha mohók vagyunk) akárhonnan is nézzük.A normál palackokat is !!!150 bar-ral !!! nyomás próbázzák ellenőrzött körülmények között,még is csak harmadával (kb 60bar) töltik meg,és nem hülyeségből!
Magam is nagyon sokat gondolkodom rajta, hogy hogyan is kellene, meg hogy lenne a legbiztonságosabb, de napról napra egyre jobban hajlok én is a nagynyomású rendszerek felé.
Aki otthon van minden nap, annak jó lehet napi 1-2 patron beteker (ha szükséges!) abból elvileg nem lesz semmi zűr.Van akinek évek óta megy gond nélkül. Sajnos nekem úgy tűnik,hogy nem lesz járható út a munkám miatt. Nem nagyon van kire hagynom ezt dolgot.Illetve aki volna arra egy vasgolyót se lehet rábízni mert elrontja.
Ettől függetlenül továbbra is segítek,ha kell. Sőt mindenkitől kérném, hogy aki mégis bátorkodik megépíteni,előbb mutassa be itt fórumon mielőtt beüzemeli ,és kérdezzen. Szerintem a kicsit jobban hozzáértők szívesen fognak segíteni.Meg ti magatok is nyugodtabban alszotok majd, no meg mi is, hogy nem lett senkinek semmi baja.
Bevallom magamra ismertem w-rig írásában, és tényleg nem kellett volna bizonyos dolgokat leírnom.Mert vannak kontárok a világon. Mentségemre legyen szólva, mindig felhívtam a figyelmet az esetleges balesetekre.
 
Ha normális keretek közé szorítja az ember a próbálkozást nem lehet baj. Így szerintem nem veszélyesebb a dolog annál, mintha magadnak csinálnád otthon a szódát.

oRphEus: Én mindenképp olyat szeretnék, ami kis helyen elfér, mert kevés helyem van... az akvárium is kicsi. Akkor jobban megéri ezért az árért hegesztéstechnikai cuccokból összerakni egyet és kis palackkal?
Biztos kiszámoltátok már úgyhogy megkérdezem: elvileg a 30ppm eléréséhez és megtartásához mondjuk 6-8 órára hány g CO2 kell egy liter vízhez? :roll: (tudom hogy sokmindentől függ de ideális esetben) Mérte már valaki a palackját, hogy mennyi megy el egynap? :) csak azért kérdezem, hogy fizikailag lehetséges-e az hogy 8g/nap elég 10 literhez.
 
weak said:
Biztos kiszámoltátok már úgyhogy megkérdezem: elvileg a 30ppm eléréséhez és megtartásához mondjuk 6-8 órára hány g CO2 kell egy liter vízhez? :roll: (tudom hogy sokmindentől függ de ideális esetben) Mérte már valaki a palackját, hogy mennyi megy el egynap? :) csak azért kérdezem, hogy fizikailag lehetséges-e az hogy 8g/nap elég 10 literhez.
Nálam 5kg-os bő 1 év 3 hónapig ment, legyen mondjuk kerek 500 nap, 5000 gr./500 nap= 10gr.
Ez kb napi 10 órányi co2 adagolást jelent 112 literes 96W világítással ellátott akvába.
Tehát napi ~10gr CO2 oldottam be.
Nagyon durva becslés, de irányadó.
 
Proci said:
weak said:
Biztos kiszámoltátok már úgyhogy megkérdezem: elvileg a 30ppm eléréséhez és megtartásához mondjuk 6-8 órára hány g CO2 kell egy liter vízhez? :roll: (tudom hogy sokmindentől függ de ideális esetben) Mérte már valaki a palackját, hogy mennyi megy el egynap? :) csak azért kérdezem, hogy fizikailag lehetséges-e az hogy 8g/nap elég 10 literhez.
Nálam 5kg-os bő 1 év 3 hónapig ment, legyen mondjuk kerek 500 nap, 5000 gr./500 nap= 10gr.
Ez kb napi 10 órányi co2 adagolást jelent 112 literes 96W világítással ellátott akvába.
Tehát napi ~10gr CO2 oldottam be.
Nagyon durva becslés, de irányadó.
Akkor gyanítom 10l-re egy diffúzorral is, elég lehet az a 8g, 8 órára, sőt elvileg lehet hogy több napig is működhetne akár 1 patronnal ha ügyes vagyok.
 
oRphEus said:
Az ilyen nano CO2 szetteket nem ajánlom. Hosszabb távon elég drága a kis patronok cseréje, illetve itt a fórumon is írták néhányan, hogy a nano szettek alkatrészei nem bizonyultak túlzottan megbízhatónak.

Van ebben is fejlődés, mármint reduktoros részen, de tény, hogy 20 literes akváriumot nézve 1 év alatt elköltöd a nagynyomású rendszer árát patronokra.
Igazán akkor érdemes használni, ha időszakosan megy, kis hely van, vagy kevés a pénz nagyobb rendszert venni az adott pillanatban.
 
Hali!

Már én is írtam, de nekem is elszállt a postom.

W-rig

5-6 patront lazán elbír a szifon, hidd el, pedig én f@sós vagyok.Mikor vízhez betekersz 2-3 patront akkor se történik semmi.
Arról már nem is beszélve, hogy írtam, hogy 3 patront se tudsz beletekerni mert az utolsónál a fele kimegy.
De az nagyon igaz, hogy jobb félni mint a Balesetiben piknikezni.

Az 50 liter nettó vízhez reaktorral 1 patron sem volt elég, nálam 8 órás működésnél, kisegítőnek ment egy élesztős.
Ezt a szifonos megoldás nálam nem egészen így történt de ezt itt bővebben: viewtopic.php?f=10&t=487#p6222

De egy 20 literes aksinál elég lehet reaktorral, diffinél már nem mernék rá megesküdni.
 
A belinkelt topicod is megerősít abban, hogy 10literhez elégnek kell lennie 1 patronnak naponta. És úgy már egész költséghatékony is lenne, bár amint áttérek a nagyobb akvira (kb. 2011 feb.) be fogok ruházni egy "normális" rendszerre, ez szinte biztos. Addig elmajomkodok itt ezzel, ha meg nem megy, akkor marad az élesztőzés. Egész jó kis téma kerekedett ebből :)
 
Elismerem én is hogy a "házi palackutántöltést" talán nem kellett volna ide írnom nem ide való, nem ajánlom senkinek mert komoly szaktudás szükséges hozzá és megfelelő eszközök. A szifonpatronos megoldás viszont teljesen biztonságos a szifon üres állapotban kibír 10bar-t is, ha csak 1-2 patront csavarunk be akkor sem lépi túl.
A nyomásszabályozót is ennek megfelelően kell választani, és nem lesz semmi katasztrófa.
 
Back
Oldal tetejére