• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szinte minden féle alga egy nano akváriumban. :(

hulk77

Tapasztalt kertész
Sziasztok !

Új vagyok ezen a fórumon ,rengeteget olvasgatok a témában ,de nem sikerül harcot nyernem az algák ellen.
Régen évekig volt egy ~ 90L-es akváriumom ,ami nagyon jól működött. Mostanában olvasgattam,és megtetszett a nano akvárium. Gondoltam megpróbálom. Tudtam ,hogy nehezebb lesz,mivel kicsi ,de nem gondoltam,hogy ennyire ellepnek az algák.
Már hetek óta olvasgatok alga témában,és próbáltam ezt azt,de nem látok eredményt. Valami nem jó,de nem jövök rá mi az.
Ebben szeretnék segítséget kérni.
Az akvárium paraméterei:
- szeptember végén indítottam.
- 18,5 L 25*25*30 (bruttó)
- Egy 7w-os noném leges világítás ,ami tartalmaz 4db kék ledet is , és mellette jelenleg egy 2700 K-es led szalag kb 2w (ez próba képp,hogy a fénnyel van e gond.)Ez jelenleg 8 órában megy
- egy 50w-os autómata fűtő ~ 23c-ra állítva
- szűrő egy AquaNova NF450 (ez új,elötte kisebb volt) +szivaccsal ,a kazettákból a szén kicserélve Sera mini siporaxra,+ mégy nagy siporax
- Easy Life Easy carbo, Profito,és vas tápokat napra lebontva használom,hogy egyenletesebb legyen,+ sera gyökértabletta.
8 tő növény van benn: Amazonasz kardfű,Cryptocorine,valisneria,Anubias,moha.

Rengeteg féle alga van jelenleg. De a legbosszantóbb az agancsalga,és a szőralga ami már szinte mindenen van. 😢 Már nagyon rondák a növények,mert amelyek levél már nagyon csúnya,azt levágtam.
A kavicsokon is vannak kis zöld pontok,de az annyira nem zavar.

Próbáltam emelni a fény mennyiségét ledszalaggal ,de nem történt javulás,ellenben az üveg is bealgásodik.

Tudnátok egy kis tanácsot adni ,merre induljak?

Képeket is próbálok felrakni az algákról.

26817163_ad75128159f66fdd112e47b6ea766476_l.jpg26817167_535e72fe123330bcced7da6348333d34_l.jpg26817169_4ad8fa4c4f83f9214098bd2a27308f49_l.jpg26817165_1dc9128be7f1eb00af29b24b3e39583d_l.jpg
 
Utoljára módosított:
Küldj egy képet a lámpáról.

Ha jól vettem ki, nem aktív talajod van, hanem kavics és gyökértabi.
Amit nagyon benéztél az a tápozás. Profitoban nincs macro. Mi a fenéért adsz még plusz vasat bele?

JAVASLATOM:

Szedd szét az egészet, mert ezt nem nagyon lehet így visszafordítani. Vegyél táptalajt és aktív talajt is. Abba ültess új egészséges növényeket. Aztán olvass utána a tápozásnak (makró, mikró). Vegyél egy zselés aquario neo co2 rendszert és indításnál az is tedd bele.
 
Küldj egy képet a lámpáról.

Ha jól vettem ki, nem aktív talajod van, hanem kavics és gyökértabi.
Amit nagyon benéztél az a tápozás. Profitoban nincs macro. Mi a fenéért adsz még plusz vasat bele?

JAVASLATOM:

Szedd szét az egészet, mert ezt nem nagyon lehet így visszafordítani. Vegyél táptalajt és aktív talajt is. Abba ültess új egészséges növényeket. Aztán olvass utána a tápozásnak (makró, mikró). Vegyél egy zselés aquario neo co2 rendszert és indításnál az is tedd bele.
26817311_5cf074393033ba9155030d8261e3910c_xl.jpg

Vasra azért gondoltam,mert kicsit sárgák voltak a levelek.

Co2-m van, spray -os változat.
 
Utoljára módosított:
Mivel fertőtlenítsek? Köveket fákat kifőzve jó ?
A szűrőt is ki kell fertőtleníteni?
Igen, jó. Mindent fertőtleníts. Szűrőt, üveget hipós vízzel mosd át. A régi szűrőanyagot se tedd vissza. Ne kockáztass.
ami fontos, hogy a talaj rétegrendje megfelelő legyen és annyira sűrűn ültess amennyire csak tudsz. Megbízható kertészetből származó növényeket használj (Tropica, dennerle, aquaflora), mert csökkented az alga és fertőzések esélyét.
Használj megfelelő co2-t! Vagy magasnyomású, vagy citromsav, vagy amit említettem zselés. Kukkants be a River Bank Pico Naplómba, a végén vagy egy helyes kis patronos megoldás, most tesztelem.
 
Sziasztok !

Új vagyok ezen a fórumon ,rengeteget olvasgatok a témában ,de nem sikerül harcot nyernem az algák ellen.
Régen évekig volt egy ~ 90L-es akváriumom ,ami nagyon jól működött. Mostanában olvasgattam,és megtetszett a nano akvárium. Gondoltam megpróbálom. Tudtam ,hogy nehezebb lesz,mivel kicsi ,de nem gondoltam,hogy ennyire ellepnek az algák.
Már hetek óta olvasgatok alga témában,és próbáltam ezt azt,de nem látok eredményt. Valami nem jó,de nem jövök rá mi az.
Ebben szeretnék segítséget kérni.
Az akvárium paraméterei:
- szeptember végén indítottam.
- 18,5 L 25*25*30 (bruttó)
- Egy 7w-os noném leges világítás ,ami tartalmaz 4db kék ledet is , és mellette jelenleg egy 2700 K-es led szalag kb 2w (ez próba képp,hogy a fénnyel van e gond.)Ez jelenleg 8 órában megy
- egy 50w-os autómata fűtő ~ 23c-ra állítva
- szűrő egy AquaNova NF450 (ez új,elötte kisebb volt) +szivaccsal ,a kazettákból a szén kicserélve Sera mini siporaxra,+ mégy nagy siporax
- Easy Life Easy carbo, Profito,és vas tápokat napra lebontva használom,hogy egyenletesebb legyen,+ sera gyökértabletta.
8 tő növény van benn: Amazonasz kardfű,Cryptocorine,valisneria,Anubias,moha.

Rengeteg féle alga van jelenleg. De a legbosszantóbb az agancsalga,és a szőralga ami már szinte mindenen van. 😢 Már nagyon rondák a növények,mert amelyek levél már nagyon csúnya,azt levágtam.
A kavicsokon is vannak kis zöld pontok,de az annyira nem zavar.

Próbáltam emelni a fény mennyiségét ledszalaggal ,de nem történt javulás,ellenben az üveg is bealgásodik.

Tudnátok egy kis tanácsot adni ,merre induljak?

Képeket is próbálok felrakni az algákról.

View attachment 98788View attachment 98789View attachment 98790View attachment 98791
Hi!
Az is egy lehetőség, amit a többiek mondanak: újrakezdeni a nulláról mindent. De...
... abból nem sokat fogsz tanulni. A kérdés az, hogy elég elszántság van-e benned, hogy megküzdj a lehetetlennel? Mi az akvarizálásod célja? Ha csak egy szép szobadíszt szeretnél, akkor kell venni egy kész G.A. berendezést, és követni a "Használati utasítást". Akkor 1-1,5 évig gond nélkül elketyeg a rendszer (amíg bizonyos tápok ki nem fogynak a talajból is). Aztán lehet elölről kezdeni.
Mivel régi motoros vagy, a régi akváriumod alapján elvileg tudod, hogy mitől működik sokáig egy akvárium. Elő kellene venni a régi emlékeket!

Nekem holnap lesz 4 éves az akváriumom. Szinte minden baj előjött benne, ami csak lehetséges. Most éppen az ecsetalga az uralkodó, de mostanában mintha nem keletkezne új, és mintha csökkenne a meglévő, bár minden szaktekintély azt mondja, hogy kiirthatatlan, csak a levelek eltávolításával vagy kefével lehet eltávolítani (meg persze hidrgénperoxiddal vagy Carbo-val, átmenetileg). Viszont legalább sejtem mitől jött elő ez a nyavaja. Tudom, mit változtattam pár hónappal ezelőtt.
Gyerekkoromban három akváriumom is volt (több, mint 40 éve), és a természetes mennyiségű zöld algán kívül, semmi hiba nem volt velük. Szépen működtek. Egyéb algákat csak könyvből ismertem, lerajzolva. A berendezést egységesen dunakavics, izzó lámpa (nem LED és nem fénycső), levegőztető, közel nulla hatásfokú szűrő szerűség és csapvíz alkotta.
A bajok ezzel az akváriumommal vannak, amiben tápozás, LED világítás, nagy szűrő (5 liter Matrix-al), CO2, meg ki tudja mi minden van. Lehet, vissza kellene térni a kályhához(?).
 
Hi!
Az is egy lehetőség, amit a többiek mondanak: újrakezdeni a nulláról mindent. De...


Nekem holnap lesz 4 éves az akváriumom............
Köszönöm a válaszod !
Teljesen egyet értek veled. Mikor én is akváriumoztam,nem volt ennyi féle technika,vegyszer,táp ,talaj.....
Ez számomra kicsit megbonyolítja a dolgokat.

Szeretnék egy szépen működő beállt akváriumot, de nem szeretném túlkomplikálni. Legyen benn növény,gyökerek,kövek 1-2 élőlény ....Nem szeretnék drága technikás akváriumot.
Tudom,hogy valamit elrontottam,csak nem tudom mit.
Régen is ugyan így csináltam,ugyan ez a kvarchomok volt benn,táptablettákkal ,és burjánzott a növényzet. Szűrésem is ilyesmi volt. Én a világításra gyanakszom,hogy nem jó a fény összetétele.
Most még lehet várok egy kicsit ,mert a szűrőm felülete,és teljesítménye megduplázódott.....
Vagy nem csepegtetek tápoldatot....
Attól tarok,hogy mivel nem tudom mi a baj,ha kitakarítok mindent,és újratelepítem,megint ide jutok.
Igazad,van meg kellene tudnom mit rontottam el.
 
Nekem egy idoben azert sargultak a levelek Mert tul alacsony Volt a no2 es no3 szint.

Erdemes pár tesztet beszerezni, de legalább no3 tesztet.

Milyen gyakran cserelsz es mennyi vizet?

Nekem nezett Mär sokkal rosszabul is ki az akváriumom, és sikerült ujrainditas nélkül algatlanitani. ;)
Erdemesebb lehet az akvariumodnak akvarium-naplot inditani.
 
Na....visszavagdaltam a fertőzött leveleket, kettő növényt kidobtam,ami már nagyon ronda volt,és nem láttam rajt,hogy hozná az új hajtásokat.
Csökkentettem a fényt,abbahagytam a tápoldatok csepegtetését,csak a gyökértápok vannak . Most kisebb mennyiségben elkezdtem az easycarbo-t.
Vettem a növények helyett 3 (+1) másik növényt. (Microsorum,Lineata,Bacopa + lett békalencse is )

A zöld szöralga szinte teljesen eltűnt ,barna már nincs egyáltalán,az üvegen is alig van alga.
Az agancsalgát úgy nézem nem nő új,vagy csak nagyon kevés ,és ki vannak fehéredve. (nem sötét színű.)
A szűrő kapacítása és ereje is a duplája,de ezt mondjuk már kicsivel előtte vettem.
Úgy látom a növények hozzák a hajtásokat.

Most ismét várok egy kicsit,meglátom hogyan alakul. Bizakodok. ;) Bocs,telefonos kép!

26821995_7c0e0366a71125cda9d02f051db6b676_xl.jpg
 
szia,
a fénnyel volt a gond, túl sok volt, mert napi 7-8 óra elég szerintem.
ha meg szeretnéd érteni a nano low tech akvák algamentes üzemeltetéséhez szükséges együtthatókat, ajánlom figyelmedbe @NagyViktor naplóit... ebben ő profi! 😊
 
Szia,

már említették a tápozás gondjait, így rövidre fogom: a profito eleve sok vasat tartalmaz, ehhez tényleg már kár volt még vasat adni. A sárguló levél lehet bőven más hiány, a vas szinte kizárt. Az agancsalga a tapasztalataim szerint egy "egyszerű" és jól kontrollálható alga, akkor szeret nagyon jönni, amikor a vas szintje eléri a kb. 1:2-es arányt a foszfáthoz képest. Pl. 0,2 ppm vas, 0,4 ppm foszfát. Ha még több lesz a vas, az agancs egyre jobban durvul. Tud olyankor is jönni, ha a magas vas mellé valami más miatt a foszfát felvétele akadozik, ekkor lehet magas a foszfát szintje akár. Szóval ez egy összetett téma, ahol legtöbbünk belezavarodik, nagyon sokszor én is. :)

Volt már nekem is párszor agancsom, mindig vas-foszfát gond okozta nálam. Nálad a profito + vas adagolás, és a makroelemek hiánya elég indok, a többi algára is.

Én sem indítanám újra, amit csinálnék ilyenkor: profito fél adag, 50% vízcsere, és kb 1-2 db aquaplant tabletta 1-2 havonta a gyökeres növények alá, vagy ha szimpatikusabb, kevés folyékony makró a vízbe(márkától függ, nem írok konkrét mennyiséget). De csinálhatsz virágföld + agyagból golyókat is, és azt is le lehet dugni.
 
Ez egy kis váza, szűrő sincs, van egy virágföld táptalaj, meg felette egy 9w-os asztali lámpa kompakt izzóval. Vízcsere 1-2 hetente fele kb, de biztosan elbírná ritkábban is. A tápozás egy kevés mikró-makró heti párszor.

Csak azért szúrtam be, hogy lásd nem kell bonyolult dolgokra gondolni a megoldásnál :)



20201220_142946.jpg
 
Szia,

már említették a tápozás gondjait, így rövidre fogom...........
Nagyon köszönöm a válaszodat,nagyon hasznos infók vannak benn ! Még kicsit várok,aztán akkor lehet megpróbálom a feles tápozást visszavezetni.
Olvasgattam a témáidat,nagyon szépek a nanoid ! 😍
 
Sziasztok !
Úgy néz ki győzelmet arattam az algák felett ! (kop-kop)😊 Már csak elvétve látni agancsalgát , a zöld szőr teljesen eltünt.
Közben sikerült tönkrevágni a lámpát,ezért csináltam egyet ledszalagból. Szerintem jó lett.
A Növények szépen nőnek,békalencsét már egy marékkal ki kellett dobnom.
Közben folyamatosan emelem a folyékony tápot ,és nemrég kaptak megint Sera gyökértablettát. (Profito jelenleg het/20csepp, Easycarbo nap/5csepp)

Két növényen viszont barna pöttyök jelentek meg pár napja. Microsorum, valisneria . A Microsorum folyamatosan hozza az új leveleit , a Valisneria nem igazán érzi jól magát.

Olvasgattam utána : van ahol a Microsorum-ra azt írják hogy normális,van ahol Kálium hiányt írnak. Szerintetek ?

26836307_a377a6952f18c27c1c4ea22ef6e68cd9_xxl.jpg
26836305_7cadbb1f029838f2493a69117381e5b2_xl.jpg
 
Back
Oldal tetejére