• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Szigeti Garnizon

Jalos

Főkertész
Sziasztok!

A TERV:

A korábbi 30l-s Nano kicsi lett nekem, szeretnék bele több mindent a CRS-k mellé (több boraras-t, oto, géb, és más növényeket is, de nekem nincs képességem a Nano méretű akvában küzdeni az algával, növényekkel és garnikkal egyszerre) és egyébként is 45*45-s a bútor alatta, így adott volt az újnak egy GA 45*45*40- opti üveg.
Az üvegre hátlapra akarok még statikus opál fóliát, mert a háttér narancsszínű falak szerintem elviszik a színeket. Ha valaki tud beszerzési forrást, szóljon (főleg fizikai bolt érdekel Pesten, és van kis tételben is :) ).

- Szűrés:
OASE Biomaster 350 + 100W fűtés.
Szűranyag egyenlőre: 2l Matrix + 1 * Oase kék szivacs + 1 * Oase Helix bioball. Ez utóbbi kettő upgredelhető.
+ADA GreenBacter segíti a bacikat.

- Ki/befolyók:
12/16 méretben van otthon ki/befolyó tartalék, de már megrendeltem egy 16/22-s szettet (Poppy és Lily is, majd meglátjuk).
A csövezés még csak fejben tervezés alatt áll, a szűrő ugye 16/22-s. Ez vastagabb mint a mostani + lesz Reaktor bypass-szal, ezért még nem állt teljesen össze hogy mit milyen vastag csövezéssel csináljak. Biztos ami biztos 2 Duplacsap van, mert azok kellenek a kibefolyók leválasztásához tisztitáskor.
A reaktor ágba tervezek hőmérő szondát is, és opcionálisan egy TDS szondát (meg amit még kitalálok): 2 mellék ág lesz: 1-k a CO2, a másik meg hőmérséklet, TDS, esetleg PH).

- Víz: RO mint a kicsiben, SaltyShrimo GH és KG -val kezelve. Táp marad a GA + Excel + házi PO4 szükség szerint.
Mivel a vizcseréhez kevés lett volna a meglévő 10l-s kanna, ezért beszereztem két 20l-set (egyikbe RO, másikban tárolva a leszivott vizet a következő vízcseréig: ha kellene szűrő tisztitásra akkor legyen).
A feltöltést már nem akarom kézzel végezni a 20l kannából, be kell lőni egy pumpát.

- Világítás:
Chihiros RGB 45 van, emellé szinte biztos kell még valami, ami elsőkörben valószínűleg a meglévő Chihiros E 30cm lesz, később meg vagy még egy RGB vagy egy A vagy E oszályú Chihiros. Vezérlés: TC420-szal.

- CO2 a mostani kicsiből kerül át (GA beszerzés, 2 kg+ Oxyturbo), de diffuzor helyett kiegészítve saját Reaktorral (már megvannak az anyagok 95%-Ban), de az eredeti Reduktorral egybeépitett tűszelep mellé kerül egy önálló Camozzi.

-Talaj
Mivel a kis aquában nagyon küzdöttem az alacsony PH-val, ezért itt inkább Dennerle Shrimp King Active lesz, de alatta megy az AD powersand.

Dekor: jelenleg ez még hiányzik (na jó, van itthon lávakő, bazalt, 1 kis méretű Red Moor), de még kell hozzá. A Nano alapján megtapasztaltam a garnélák mellett (és különös tekintettel ha lesznek Oto-k és Géb is) talaj emeléshez a talajon kívül fizikai elválasztás is kell: rejtetten kövek, műanyag, Geotextil, láthatóaknál meg kövek/fa. Enélkül a kis talajmérnökök gondosan elegyengetik a talajt. Tudom, gyepesíthetnék is előtte, de jelenleg ehhez nincs türelmem.


Alga ellen ( jelenleg ez a legfájóbb problémám, konkrétan Zöld szőr) megy még bele megelőzésképpen: Chihiros Doctor új verzió.
Az aqua Terv szerint csak December végén kerül feltöltésre. A meglévő kis Nano -ba meg majd Garnélás Kardinális-t tervezek ha mindenki átköltözött, így oda nem kell CO2, és a hűtés is megoldódott.

A többit majd új postban.
 
Nem sok időm volt az ünnepek alatt, de a régi akva ideiglenesen munkapadra kerülése miatt Női nyomásra muszáj befejeznem az áttelepítést. Megkaptam a végső határidőt is - Február 20 - vagyis max. 2 hetem van az akva indítására, hogy 1 hónap múlva a fauna is átkerülhessen.

Jelenleg a dekor elhelyezése a kérdéses. Ha valakinek van ötlete, javaslata azt szivesem veszem.

A képeken kivüli terveim:
A jobboldali kövek vegyes szinű többszinű 10-20mm kavics kerül, alacsonyabban mint a határoló kövek. A többi helyre Dennerle Shrimp King Active + kis powersand alá.

Növények: a nagy fára, tövébe Buce-k, Anubiasok, microsorum, esetleg moha.
Hátra Baloldalra Rotala, hátra középre Ludwigia Palustris (a tövek a fa takarásába, és talán csak a vörös levelű magasabb részek látszanak majd ki.), jobbra hátra Mayata Fluviatilis.
Előlre Staurogyne repens, legelőlre Elatine hydropiper.

Aztán majd még valami vörösebb növény sem ártana. A fa kilogó részére valamilyen emers növényt akarok még találni.


27740086399_a78e02785e_b.jpgP1050376 by Lajos Szabo, on Flickr

27740088449_e5d7feb640_b.jpgP1050379 by Lajos Szabo, on Flickr
24648553927_3a89e1808f_b.jpgP1050378 by Lajos Szabo, on Flickr
 
Pótlás: az akva víz alatt van már 10 napja, a részletek alább:

A hardscape mellett a technikát is kellett finomítani, a CO2 reaktort én a szokásos szűrőház mellett műanyag elemekből raktam össze.
Az extra csatlakozások a reaktort követő UV-C hez tartoznak (zöld 12mm csövezés). Gondolkodom még egy duplacsapon, akkor tetszőlegesen lehetne kiiktatni a reaktort és UVC-t, hosszabb karbantartáshoz, de egyenlőre elég így is, egyetlen 17mm csővet kell átcsatlakoztatni. A szűrő kimentén van egy 3/4-s zárókupak, ami terv szerint egy hőmérő szonda lesz (másik kupakot használva, a kupakba beragasztva egy NTK szondát).

39131166634_7923c4e35e_b.jpgP1070043 by Lajos Szabo, on Flickr

A szekrénybe beszerelve kicsit zsufi lett, de még éppen szerelhető. Ki tudom húzni a szűrőt, le tudom csatlakoztatni a szűrőt, és ha kell ki tudom venni a fentebbi képen látható Reaktor és csatlakozó rengeteget egyben. Hátul van hely még egy légpumpának. A CO2 palackot kell még megemelnem 10 cm-rel, hogy könnyebben ellenőrizhető legyen az óra állás, erre bármi jó ami 10*10*10-s méretű, pl. egy féltégla (de ennyire nem vagyok igénytelen).
28061893949_d1631e1e0d_b.jpgP1070047 by Lajos Szabo, on Flickr

Volt egy nem akvárium-s teszt, a rendszer ellenőrzésére, első alkalommal két helyen folyt: egyik helyen kimaradt a teflon, másik helyen nem volt eléggé meghúzva, illetve a harmadik helyen a CO2 csövezés a gyorscsatlakozásnál nagyon enyhén engedte a vízet, de aztán megszűnt.

Amúgy szerintem szuper lett a reaktor: se hang, se bubi, de CO2 az szépen oldódik (a fenti képen MÉG nincsen bekötve a CO2 a reaktorba). A 4/6mm kis csap kettős célt szolgál: jelenleg nem folyik ki a víz a reaktorból, illetve légteleníteni is lehet szükség esetén. A bypass-n egy kicsit kellett csak zárni hogy légtelenítődjön a teljes reaktor - ekkor elég sok levegő jött ki.

28061887239_8e28bd5c80_b.jpgP1070049 by Lajos Szabo, on Flickr
 
Elatine HydroPiper előkésztive:
28061806639_f34e8d337f_b.jpgP1140075 by Lajos Szabo, on Flickr

Feltöltés alatt:
38941982425_fe8ff8cf71_b.jpgP1140084 by Lajos Szabo, on Flickr

Azóta megy a heti két 30% vizcsere.
A PO4-t a denerle talaj is nyeli.
A vasfából is jön a szokásos fehér zselés anyag, de csak az árnyékos részen. Még nem merek lakót áthelyezni, pedig a kis nanóban nár elég túl zsúfoltság van.
39840866721_b6890a0c62_b.jpgP1200101 by Lajos Szabo, on Flickr

A kis akvából kivett növények helyét ellepték a leendő lakók:
28061800369_80873f3d26_b.jpgP1140077 by Lajos Szabo, on Flickr


CO2 helyzet:
38941954815_28584affd0_b.jpgP1190095 by Lajos Szabo, on Flickr
 
Ilyen volt közvetlenül feltöltés után:
28061768279_c7b7d0e5ae_b.jpgP1140088 by Lajos Szabo, on Flickr

Azóta bekerült a Cihiros Doctor v3, a DC, a víz letisztult, de a felszin kicsit olajos, és a fa körül habos. A vasfa tetején még kövek laknak, na nem a scape részeként, hanem csak lesúlyozásilag.
A kinai Poppy elég magas elhelyezésú, nem tudom mélyre a vízbe ereszteni, és egyébként is mintha kicsit alacsony lenne az áramlás. Ezt még ki kell vizsgálnom, és esetleg Poppy-ra cserélni. Talán a hétvégi vízcserénél mérek egy szűrő teljesítmény hozamot.
 
Csak egy megjegyzés!

GA oldaláról vélemény a szűrőről:
  • " szűrőnek vettem egy 450 literes akváriumba, nagyon meg vagyok vele elégedve!"
Kocka akváriumban, csak "45" cm szélességgel, ezzel a szűrővel, full krafton az ecsetalga dobozolható!:facepalm: Nagyon kell tudni játszani a flow-val, hogy az alga elkerüljön és mindenhol egyenletes legyen a co2 eloszlás. Nem lesz könnyű menet.
 
Ne vedd sértésnek, de a valakinek a véleménye egy dolog, a másik dolog viszont a GA oldaláról:
gyári max méret: 350l, GA ajánlás: 90l.

Folytani bármikor lehet, ráadásul a reaktor már eleve elvesz egy kicsit a teljesítményéből. De ismétlem: jelenleg nemhogy túl nagy flow-t látok, hanem inkább kicsit a jelenlegi kifolyóval.
CO2 elosztás egyenletesség: Reaktor használata mellett ez a probléma nem játszik.

Sokat vacciláltam amúgy a 250 és 350-s között, de a OASE Biomaster 250-shez képest nem is flow-ban tudd igazán többet a 350 hanem a vödör méretben.
 
2 hete ketyeg, heti 2 vízcserével: a víz opálos lett, bekapcsoltam az UV-t.
Némi diatom barna alga is megjelent minimálisan, a szilikonra rá kellene mérnem. Minden más paraméter Ok.

Terveim szerint az első teszt lakókat 1 hét múlva költöztetem, ha addig javul az opálosság.
 
Víz homály megszűnt, egy kicsit kezdett algásodni, leginkább barna alga.

Mérések alapján SIO2 igen magas, 6 feletti. Nem tudom honnan jöhet:

akvárium: GA optiwhite
szűrő (OASE Biomaster + matrix): nincs benne üveg,
kinai ki/befolyó
CO2 reaktor: Nincs benne üveg
Vasfa + megkövesedett fa: nincs üveg.
Dennerle Dekorkavics, Rio Xingu? erre gyanakszom leginkább.

De mindegy is, a majdani lakók elvileg megbirkoznak majd a diatommal. Ez legyen a legnagyobb gondom :).
 
Utoljára módosított:
Tök jó lett, mostanában a vasfa nagy gyengém, imádom! :)

Mindkét akvában CRS-ek lesznek ezek szerint.
 
Ilyen volt közvetlenül feltöltés után:
View attachment 47647P1140088 by Lajos Szabo, on Flickr

Azóta bekerült a Cihiros Doctor v3, a DC, a víz letisztult, de a felszin kicsit olajos, és a fa körül habos. A vasfa tetején még kövek laknak, na nem a scape részeként, hanem csak lesúlyozásilag.
A kinai Poppy elég magas elhelyezésú, nem tudom mélyre a vízbe ereszteni, és egyébként is mintha kicsit alacsony lenne az áramlás. Ezt még ki kell vizsgálnom, és esetleg Poppy-ra cserélni. Talán a hétvégi vízcserénél mérek egy szűrő teljesítmény hozamot.

szerintem betyár jó lett ...
 
S
Tök jó lett, mostanában a vasfa nagy gyengém, imádom! :)

Mindkét akvában CRS-ek lesznek ezek szerint.

Nem, a kicsit ebben a formában elbontom (pedig annyira stabil lett most 1 éves korára, a CRS-k nagyon jól értik magukat benne).
Még nem 100%-k, de Sulawesi Kardinálokra gondoltam a kicsiben.
 
Aham.

Elvileg azokból már van annyira beakvarizált is ami szaporodik csapvízben. :) Nekem is tetszenek, de a brutál melegigényük visszatart.
 
A múlt héten átkerültek az első honfoglalók: 5+1 CRS (+1 egy Anubiassal, minden szoktatás nélkül kommandozótt át, de megmaradt).
Aztán ment a többi is, de nem olyan egyszerű egy 30l-s akvából a szétbombázás nélkül lehalászni kb 80 garnélát.
Luigi-től jött 6 féle Buce is.

Egy kép az áttelepítésről (nem ennyi ment át, ez egyetlen - de nem az első - csapdázás eredménye). A legjobban amúgy fedővel lezárható nagy akril kocka vált be, amibe spenótot tettem. Második helyezett az űditős palckból készitett varsa szerű csapda, szintén spenóttal. A kicsiket meg le lehetett szívni vastagabb szilikon csővel.

39630630604_4f1f67f110_b.jpgP2170087 by Lajos Szabo, on Flickr
 
Most hétvégén pedig bekerült az összes CRS a régi akvából, és jöttek új lakók is:
+6 Boraras Brigittae, +12 kubotai
4 amano, 4 pinokkio és 4 oto.

A borarasok teljesen másképpen viselkednek ekkora létszámban (összesen 23 db), gyakorlatilag magukénak érzik az akváriumot. Persze a több mint 80 db CRS sem zavartatja magát.
Az akva oldalán pedig a magasító Folpack nyomai láthatóak, amelyek a sikeres kiugrás esélyét hivatottak csökkenteni (otó,pinokkió és amanok ellen).

39630621244_7e85ffbae6_b.jpgP2170136 by Lajos Szabo, on Flickr

Itt az egyik pinokkio a kép közepén, (Blur effect by Boraras brigittae)
39630624754_6d6f188003_b.jpgP2170131 by Lajos Szabo, on Flickr

Két otó.
Az első nap nem ment Co2, ma csak félidőben indítottam, remélem az Otóknak ennyi beszoktatás elég, de sajnos 2 otó a mai nap már nem nagyon aktív. A másik kettő továbbra is szorgalmasan dologik.
39630627454_447af1e554_b.jpgP2170126 by Lajos Szabo, on Flickr

Persze még nem végleges a berendezés, a ronda etető cső meg fog szűnni + egyes növények sem a végleges helyükön vannak.
 
Rossz hírek: a 4 OTO-ból kettő már az örök algamezőkön vándorol. Már a második napon valószínűleg ez a kettő nem volt aktív, nem ettek, csak elbújtak valahova.
3. nap este már nem láttam őket, tegnap (4. nap) este pedig csak a tetemeket találtam meg.

Érdekes hogy a CRS-k nem ugrottak rá a tetemekre.

Szerencsére a másik kettőből legalább az egyik biztosan eszi a cukkinit (nem nagyon tudom őket megkülönböztetni). A Dennerle PlecoMenu kajára nem nagyon szagolnak rá - annál inkább az amano zabagépek. Nem néztem oda 5 percre és a nagy darabot simán odább vitték vagy 15cm-rel, egy "hegyláncon" is átemelve.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére