• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szerves anyag alapú táptalajok

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
@Pendulum (akit már sajnos töröltek a fórumról...) bolti földes low-tech akváriuma:
View attachment 85111
View attachment 85112
Bocsánat, és maximális tisztelettel feléd, de én úgy emlékszem, hogy egy éles szóváltás után a staff-al, ő távozott és törölte magát, nem "törölték".
Az oldal üzemeltetői, éppen azért, hogy értékes hozzászólásai mégis megmaradjanak a közösség javára, @Deleted member 4326 néven mentették a hozzászólásait, és ezek most is elérhetőek. Jómagam is gyakran visszaolvasom, ahogy a Te hozzászólásaidat is. ☮
 
Bocsánat, és maximális tisztelettel feléd, de én úgy emlékszem, hogy egy éles szóváltás után a staff-al, ő távozott és törölte magát, nem "törölték".
Az oldal üzemeltetői, éppen azért, hogy értékes hozzászólásai mégis megmaradjanak a közösség javára, @Deleted member 4326 néven mentették a hozzászólásait, és ezek most is elérhetőek. Jómagam is gyakran visszaolvasom, ahogy a Te hozzászólásaidat is. ☮

Képeket hogyan tudnék feltölteni? Üdv!
 
Képeket hogyan tudnék feltölteni? Üdv!
Szia!
Kell lennie legalább 20 (vagy 25?) hozzászólásodnak és 2 hétnek (azt hiszem) el kell telnie a regisztráció után. A hozzászólásoknak értelmeseknek kell lenniük. Tehát nem olyan, hogy "ja", "igen", "nem".
Utána kapsz egy csomó jogot.
Kérlek az alábbi linkeket (is) olvasd el.
Link1
Link
2
Link 3
Link 4
Bocs, lehet, hogy a képfeltöltésre nem vonatkozik a 25 hozzászólás... Akkor a képfeltöltésről szóló segédletet olvasd el kérlek.
 
Utoljára módosított:
Elég sokszor előjön, hogy milyen földet lehet használni a növényes akváriumban táptalajként. Ilyenkor sokakban felnagyítódnak a képzeletbeli problémák és már a próbálkozás előtt katasztrófára számítunk. Pedig a valóság akár teljesen más is lehet. Egy pár hetes teszt egy kicsi, pár tíz literes üveg segítségével eldöntheti, hogy jó-e a talajunk. Ennek a tesztnek a költsége minimális. Pár liter bolti aktív talaj árából megvan a teszt és ha találunk egy bevált talajt, akkor ez a megszerzett tudás igen komoly kiadásoktól kímélhet meg minket a jövőben. Legyen akár high tech vagy low tech az akvárium.

Ha valaki veszi a fáradtságot és elolvassa a következő tutorial-t, akkor a következő idézetet fogja találni benne:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

"While any unfertilized potting soil will work, I have gotten good results using Miracle Gro’s Organic Choice ‘Potting Mix’. It contains well-composted organic matter and has a desirably low NPK ratio of 0.10, 0.05, 0.05. It has no chemical fertilizers (e.g., ammonium sulfate, ammonium nitrate, etc.) that will generate toxins like nitrite and hydrogen sulfide once submerged. It does not generate much turbidity, nor contain nuisance perlite pieces that float to the surface. "

Miracle Gorw Organic Choice Potting Mix-et nálunk nem lehet kapni, de például USA-ban elég elterjedt és ezért esett rá a választás a példában. Én eddig nem találtam olyan földet, ami nálam ne működött volna. (Egyedül a tőzeg nem volt számomra ideális választás, föld sokkal jobban működött nálam.)

Amiket eddig próbáltam: Sandis Palántaföld, blüh-fix virágföld (ezek elég elterjedten kaphatóak)
Legtöbbször nem vacakolok, hanem a földet kiásom a kertből. Mondjuk így:
View attachment 85113

View attachment 85109
Ehhez a talaj A0 környéki rétegét használom. Ebben még van szerves anyag, de már elég jól lebomlott. Tehát nem a talaj legfelső részét, ahol még láthatóak a levelek, fűdarabkák stb, hanem közvetlenül alatta, de nem is túl mélyről. Ezeknek a rétegeknek a vastagsága függ a helyszíntől is. Például erdőben az avarszint sokkal nagyobb lehet. Nagyobb szerves anyagokat, például gyökérdarabkákat kiszedem.

Ha a bolti föld műtrágyázott, az sem feltétlenül megoldhatatlan gond, halat, garnélát semmiképpen sem szabad beletenni, míg nem rendeződnek az állapotok.

Low-tech akváriumom, "kerti föld":

View attachment 85110

@Pendulum (akit már sajnos töröltek a fórumról...) bolti földes low-tech akváriuma:
View attachment 85111
View attachment 85112

Ezek carbo-zás nélküli példák, erre nincs szükség föld talaj esetén. Így egy napi rutinnal és folyamatos kiadással kevesebb a karbantartás. Algamentesítéshez nincs szükség vegyszeres praktikákra. Ha valaki low-tech akváriummal küzd és nincs megelégedve a növényei állapotával, esetleg algásodik, ekkor ez a módszer egy próbát megérhet. Mivel a földben található szervesanyag a mineralizálódása során CO2 ad le, így a növények számára az egyik legfontosabb macro elem, a szén kerülhet a vízoszlopba. Low tech akváriumokban a növények gyatra növekedését, kikopását gyakran a növények számára kevés felvehető szén okozza és nem az egyéb macro- illetve microelemek hiánya.
 
Kérdésem az lenne, hogy a virágföldet ti hőkezelitek használat előtt vagy van aki csak úgy lerakja a sóder alá! Én 160 fokon sütöttem, persze ha nem muszáj én sem sütném!
Köszi a válaszokat!
 
Kérdésem az lenne, hogy a virágföldet ti hőkezelitek használat előtt vagy van aki csak úgy lerakja a sóder alá! Én 160 fokon sütöttem, persze ha nem muszáj én sem sütném!
Köszi a válaszokat!

Én régen hőkezeltem, valószínűleg teljesen feleslegesen. Most már simán berakom, minden nagyobb variálás nélkül. A Walstad könyv sem említ hőkezelést.
 
Én régen hőkezeltem, valószínűleg teljesen feleslegesen. Most már simán berakom, minden nagyobb variálás nélkül. A Walstad könyv sem említ hőkezelést.
Ha már be van állva a virágföldes akvárium , ti milyen időközönként cserélitek a vizet?
 
Ha már be van állva a virágföldes akvárium , ti milyen időközönként cserélitek a vizet?

Ide nem merem leírni. Viszont a Walstad könyv említ példa akváriumokat is, a 77. oldalon. 175 literes akváriumnál 40% vízcsere 3 hónap alatt. Tehát kb 25 liter havonta plusz ami elpárolgott ami kb 15 liter havonta.
 
Utoljára módosított:
Ide nem merem leírni. Viszont a Walstad könyv említ példa akváriumokat is, a 77. oldalon. 175 literes akváriumnál 40% vízcsere 3 hónap alatt. Tehát kb 25 liter havonta plusz ami elpárolgott ami kb 15 liter havonta.
Köszi az infót!




A
Walstadt könyvet gondolom magyarul nem lehet megszerezni?
 
Ha már be van állva a virágföldes akvárium , ti milyen időközönként cserélitek a vizet?
Én a tíz literesnél (River Bank Pico) csak visszatöltök általában és olyan másfél-két havonta cserélek rajta 50%-ot. Azt is csak a mulmozás miatt, mert a garnélák azért termelnek rendesen. Korábban sűrűbben cseréltem kevesebbet, de egy éves az üveg már.
 
Sziasztok. Olvasgattam sokat, de egy kérdés maradt bennem. Általános talaj akkor mehet bele? Az van ráírva, hogy savanyú kivételével minden növényhez jó.
N tartalom 0,3m/m %
P2O5 tartalom 0,1 m/m %
K2O tartalom 0,1m/m %
legalább
Meg van itthon még muskátli és orchidea föld
Még annyi, hogy homokkal tudom lefedni
 
Utoljára módosított:
Sziasztok. Olvasgattam sokat, de egy kérdés maradt bennem. Általános talaj akkor mehet bele? Az van ráírva, hogy savanyú kivételével minden növényhez jó.
N tartalom 0,3m/m %
P2O5 tartalom 0,1 m/m %
K2O tartalom 0,1m/m %
legalább
Meg van itthon még muskátli és orchidea föld
Még annyi, hogy homokkal tudom lefedni


Szia! Nekem ez vált be! https://www.florasca.hu/termekek/bio-viragfoldek/item/3-florasca-b-virágföld A b típusút ajánlják a ph miatt!
 
Sziasztok. Itt írtátok egy páran a Floraska ,,B" virágföldet. Most készülök venni. Ha esetleg az obi-ban nincs ez a tipus, milyen összetevőkre kell figyelnem?
 
Sziasztok. Itt írtátok egy páran a Floraska ,,B" virágföldet. Most készülök venni. Ha esetleg az obi-ban nincs ez a tipus, milyen összetevőkre kell figyelnem?
Szia! Bio b típusú virágföld! A semleges ph körüli legyen 5.0-6.5
 
Utoljára módosított:
Sziasztok. Itt írtátok egy páran a Floraska ,,B" virágföldet. Most készülök venni. Ha esetleg az obi-ban nincs ez a tipus, milyen összetevőkre kell figyelnem?
Ha virágföld, inkább a drágábbik márkákat keresd, még összességében úgy is olcsó, de nagyobb az esély, hogy mondjuk inkább komposzt van benne sok műtrágya helyett.
 
Sziasztok!

Úgy döntöttem a 96 literes akvámat is ma át állítom virágföldesre. Ebbe sajnos már vannak lakók, tehát nem egy új indítás mint a másik volt. Vettem egy 60 literes hordót és ebbe szeretném leengedni a vizet, és a halakat, amanókat is tenni.

Minden segítséget elfogadok, hogy hogyan vészeltessem át őket míg az akva elkészül. Szerintetek mikor rakhatom vissza őket a már virágföldes otthonukba? Minden segítséget köszönök! Üdv!
 
Back
Oldal tetejére