• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szerves anyag alapú táptalajok

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Sziasztok, nem tudom jó helyre nyitottam-e, de ilyen témát még nem találtam, holott használhatóak ugyanúgy növények alá, mint a gyári szervetlen alapúak. Ha esetleg máshova jobban illene, nyugodtan átmozgathatjátok.

Egy cikket is bemásolnék: forrás: AkvaBlog



Bevezetés

A cikk a virágföld használatát, mint akváriumi táptalajt mutatja be.
Kezdetben valódi kultusza volt az akváriumokban a szerves anyagú táptalajoknak.
Ez a múlt században nagymértékben kiveszett, mivel a rosszul megválasztott, túl sok friss bomló anyagot tartalmazó talaj sok gondot okozott, például az akkoriban megjelenő méregdrága trópusi díszhalakat képes volt megfertőzni hasvízkórral.
Ezt néhány alapelv betartásával el lehetett volna kerülni, de bizonyos szempontból érthető módon az akvaristák inkább mellőzték ezeket a talajokat akváriumaikban.
Napjainkban is tart ez a túlmisztifikálás, az akvarista köztudatban veszélyes dologként él az, hogy valaki szerves anyagú táptalajjal trágyázza a növényeit.
Azonban óva intenék mindenkit attól, hogy válogatás nélkül felhasználjon mindenféle ismeretlen eredetű és összetételű szerves alapú táptalajt. A cikk elolvasása után viszont, a felvázolt alapelveket betartva azonban gond nélkül élhetünk ezzel a természet adta lehetőséggel akváriumainkban.

Miért is jó a virágföld, mint táptalaj? Ezt a témát ebben a cikkben felvázoltam.

A virágföld használatának alapelvei a következők:

  • Ha van otthon érett növényi komposzt, akkor mindenképpen azt használjuk fel.
  • A virágföld kiválasztásakor az összetételt nézzük meg alaposan: Ezeket az összetevőket keressük: komposztált marhatrágya, (növényi)komposzt, (giliszta,bio)humusz. Ha már az egyik van benne, megfelelő, ha esetleg 2-3, a lehető legjobbat választjuk. Ezeken felül a B típusú, enyhén savas, inkább semleges virágföldet keressük. A legjobb, de kevésbé könnyen beszerezhető a vízinövény virágföld. Nagyobb virágüzletekben, kertészeti, mezőgazdasági áruházakban keressük inkább a megfelelő virágföldet.
  • A bolygatást kerüljük el, ha növényt húzunk ki, inkább vágjuk el tőből, kevés gyökérzettel, a gyökérzet nagyobb részét hagyjuk bent.
  • Talajt porszívózni nem lehet, de nem is szükséges.(ez minden táptalajra igaz)
  • A fedőréteg nagyon fontos, ez zárja el a táptalajt a víztől, mivel fontos, hogy a virágföld csak a gyökerek számára legyen elérhető. Ez a réteg legalább 3-4 cm, de inkább 5 cm-es legyen a biztonság kedvéért. Előnyösek a nehezebb fedőtalajok: sóder, bazalt, az égetett agyagokkal óvatosabban kell bánni, és oda legalább 5 cm fedőréteg szükséges. Fedőréteggel nem befolyásolja a vízminőséget a táptalaj.
  • Ritkás növényzet mellé inkább a tápgolyót ajánlom. A növények gyökerei tartják egészségesen a táptalajt, azok nélkül berohadhat ténylegesen. Ha táptalaj mellett döntünk, sűrű növényzet szükséges.
  • Ez mellett nem szükséges használni mesterséges tápozást. A tápanyagtartalom kifutása a szén-dioxid tekintetében fél-1év, a többi tápanyag több évre elég, ellentétben a mesterséges táptalajokkal, amiknek a teljes kifutása fél-1év.
  • Tipp: A virágföld leterítése után helyezzetek egy sűrű szúnyogháló réteget rá, majd errea kavicsot. Ez megakadályozza a keveredést, bolygatást egy bizonyos mértékig.
Lehetséges felmerülő problémák a táptalaj használata során: (forrás: Diana Walstad - Növényes akvárium ökológiája)


Nehézfém toxicitás savas talajban gyakori, mivel savas közegben az oxidált nehézfémek felszabadulhatnak, és ez mérgezést okoz. Ennek okán inkább semleges kémhatású virágföldet használjunk.

Hidrogén-szulfid(záptojás szagot okozó gáz) toxicitás már nagyon kis koncentrációnál jelentkezik. Gyenge növénynövekedést, és gyökér elhalást okoz. Minden vízinövény természetes környezetében jelen van a hidrogén-szulfid, így kénytelenek voltak alkalmazkodni hozzá, például azzal, hogy oxigént bocsátanak ki, amit felhasználnak a baktérium az oxidáláshoz. A vízben nem okoz gondot, gyorsan oxidálódik szulfátokká.

Friss szerves anyagok is okozhatnak problémát anaerob körülmények között való lebomlással, és a szerves savak termelődése miatt. A virágföld már jól komposztált anyagokat tartalmaz, így emiatt nem kell aggódnunk.

Alacsony redox potenciál esetén, tehát “jobbfajta” elektronbefogadó(elektronakceptor) nélkül a növény gyökerei fermentációval szerzik energiájukat. Ez kis energianyereséggel jár, és lassú folyamat, ezért nem előnyös.

Szulfátos talajok, aerob körülmények között kénsavat eredményezhetnek, amik a pH-t levihetik a veszélyes, 2-es 3-as értékekre.

Zavarosság
A talajokban jelenlévő kisebb részecskék, főleg agyagok, okozhatják a víz zavarodását, opálosságát. Ez miatt nem kell aggódnunk, mivel ezt a baktériumok a biofilmjük miatt megoldják helyettünk. A biofilm egy általuk kiválasztott anyag, amiben helyet foglalnak a baktériumok, egy nyálkaként képzelhetjük el. Ez a nyálka összeragasztja az agyagszemcséket is, amik ezután nem képesek a vízben zavarosságot okozni.
Egy konkrét példa virágföld használatára.
40 literes, 0,6 w/l a fény kompakt csövekkel, mesterséges co2,tápozás,biológiai szűrés nincs.

IMG_7433.JPG

IMG_7925.JPG

IMG_8241.JPG


Források:
Diana Walstad - Ecology of the Planted Aquarium,
A Practical Manual and Scientific Treatise for the Home Aquarist, 2013, Echinodorus Publishing
Godi Vizinovenykerteszet




Köszönöm, hogy elolvastad!
 
Beszállok én is a témába, hogy Pendulum ne folyton egyedül képviselje az El Natural-osokat: Lassan 2 hónapja használok virágföldet (Florimo Vízinövényföld) az aljzat alatt. Mellette Liqui Carbo-val és Profitoval tápozok. A cryptok határozottan gyorsabban nőnek, rotalák színesebbek, és semmilyen negatív hatását nem észleltem még. Nem ködös a víz, nem pusztulnak se a halak, se a garnélák. Ph-t még nem mértem, de amint lesz lehetőségem, megteszem. Ja és egy zsák föld (20l) 1000Ft volt, ami bőven elég lett a 260 literes akváriumba.
 
Beszállok én is a témába, hogy Pendulum ne folyton egyedül képviselje az El Natural-osokat: Lassan 2 hónapja használok virágföldet (Florimo Vízinövényföld) az aljzat alatt. Mellette Liqui Carbo-val és Profitoval tápozok. A cryptok határozottan gyorsabban nőnek, rotalák színesebbek, és semmilyen negatív hatását nem észleltem még. Nem ködös a víz, nem pusztulnak se a halak, se a garnélák. Ph-t még nem mértem, de amint lesz lehetőségem, megteszem. Ja és egy zsák föld (20l) 1000Ft volt, ami bőven elég lett a 260 literes akváriumba.


Folykékony tápozás nélkül próbáltad? Nálam teljesen jól nőnek a növények anélkül is. Milyen vastag lett a táptalajréteg, és a fedőréteg?
 
Folykékony tápozás nélkül próbáltad? Nálam teljesen jól nőnek a növények anélkül is. Milyen vastag lett a táptalajréteg, és a fedőréteg?

Nem próbáltam, mert van itthon 500ml profito, és akkor már miért ne használjam?:D Ha elfogy, megpróbálom nélküle futtatni az akvát, viszont a folyékony CO2 adagolásával nem állnék le, hiszen Diana könyvében is szó esik arról, hogy szén hiánya okozhat problémát egy El Natural akváriumban. Na meg ahol megjelenik majd alga, ott biztosan carbot fogok ráfecskendezni.
Elől kb 3-4cm a föld, rajta 5cm bazaltzúzalék, hátul 5-6cm föld és 8cm bazalt.
 
viszont a folyékony CO2 adagolásával nem állnék le, hiszen Diana könyvében is szó esik arról, hogy szén hiánya okozhat problémát egy El Natural akváriumban

Én olyasmire emlékszem, hogy ugye mesterségesen nem adagol, a táptalaj meg idővel kifogy a szerves anyagok bomlása után. Ő ezen nem izgul, az akvárium evolúciójának nevezett folyamatban kihalnak azok a fajok, amik nem tudják jól hasznosítani a bikarbonátot, átalakul az akvárium.
 
az akvárium evolúciójának nevezett folyamatban kihalnak azok a fajok, amik nem tudják jól hasznosítani a bikarbonátot, átalakul az akvárium.

Ez az, amit el szeretnék kerülni. Nem az a célom, hogy egy Diana féle akváriumot alkossak, amely kevés karbantartással is tökéletesen üzemel. Inkább egy Nature és El Natural közötti állapotra törekszem elsősorban az anyagiak miatt. Az én esetemben pl az akváriumot prémium táptalajjal 20.000Ft lett volna feltölteni, így pedig csak 1.000Ft lett. Ezért is írtam ide, hogy azok akik az efféle drága talajok miatt esetleg ódzkodnak akváriumot indítani, próbálják ki ezt a megoldást.
 
Ez az, amit el szeretnék kerülni. Nem az a célom, hogy egy Diana féle akváriumot alkossak, amely kevés karbantartással is tökéletesen üzemel. Inkább egy Nature és El Natural közötti állapotra törekszem elsősorban az anyagiak miatt. Az én esetemben pl az akváriumot prémium táptalajjal 20.000Ft lett volna feltölteni, így pedig csak 1.000Ft lett. Ezért is írtam ide, hogy azok akik az efféle drága talajok miatt esetleg ódzkodnak akváriumot indítani, próbálják ki ezt a megoldást.

Ugyanaz a célunk :) Alaposan tanulmányoztam az El Naturalt, de én sem szeretnék kifejezetten olyan akváriumot, inkább egy arany középutat megcélozni a fórumon emlegetett "low-tech"-el. És igen, fontos tapasztalatokat gyűjtünk így másoknak, akiknek sok infóval tudunk majd szolgálni.
 
Ja a tápozásról még elfelejtettem, hogy anno adagoltam vasat a rotalák miatt, hogy szebb színük legyen. Kíváncsi voltam, hogy a földben lévő vas mennyisége elég lesz-e a növényeknek önmagában, és azt kell mondjam igen. Egy csepp vasat nem öntöttem a vízbe, és a rotalák teteje szép pirosas-narancssárgás.
 
Ja a tápozásról még elfelejtettem, hogy anno adagoltam vasat a rotalák miatt, hogy szebb színük legyen. Kíváncsi voltam, hogy a földben lévő vas mennyisége elég lesz-e a növényeknek önmagában, és azt kell mondjam igen. Egy csepp vasat nem öntöttem a vízbe, és a rotalák teteje szép pirosas-narancssárgás.

A könyvben lévő infók alapján úgy 500 évre biztos elég a benne lévő vas :D

Ugyanez a tapasztalatom, csak a széleslevelű tóalmával, az is szép narancsos-pirosas felül, ahol sok fény éri.
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy van valami teendőm a virágföldel mielőtt a akváriumba teszem? (florimo vízinövény virágföld)
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy van valami teendőm a virágföldel mielőtt a akváriumba teszem? (florimo vízinövény virágföld)

Ha lehelyezted, tegyél rá szúnyoghálót ;)
 
Ha lehelyezted, tegyél rá szúnyoghálót ;)
Köszi a tippet, nagy dilemma volt de végül nem raktam rá, gondoltam szabadabban tudnak mozogni a növények gyökerei.
Ha esetleg valamelyik növény átültetése közben minimálisan feljön milyen problémákkal találkozhatok?
 
Mértéktől függően algásodás, vagy a szerves anyagon elszaporodó káros baktérumok halakat is fertőzhetnek. De az utóbbi elég ritka eset.
 
Akkor marad a megfontolt ültetés és legvégső esetben a tőből levágás!(y)
Nagyobb kotorászás után Én azonnal vizet szoktam cserélni, persze a megfontolt, lassú mozgás alap mindenféle nyírásnál, átrendezésnél! Vízcsere közben óvatosan "legyezgetem" a növényeket és a talajt, a felkavarodó port, apró levéldarabkákat pedig a slaggal leszívom. Sosem volt problémám ezzel a módszerrel, pedig volt, hogy 40 cm magas, minden irányba 40-60 cm gyökérrel rendelkező cryptót kellett átültetnem (úgy volt, hogy csak 10-15 cm-re nő meg)...
 
Nagyobb kotorászás után Én azonnal vizet szoktam cserélni, persze a megfontolt, lassú mozgás alap mindenféle nyírásnál, átrendezésnél! Vízcsere közben óvatosan "legyezgetem" a növényeket és a talajt, a felkavarodó port, apró levéldarabkákat pedig a slaggal leszívom. Sosem volt problémám ezzel a módszerrel, pedig volt, hogy 40 cm magas, minden irányba 40-60 cm gyökérrel rendelkező cryptót kellett átültetnem (úgy volt, hogy csak 10-15 cm-re nő meg)...

Te is szerves táptalajt használsz?
 
Nagyobb kotorászás után Én azonnal vizet szoktam cserélni, persze a megfontolt, lassú mozgás alap mindenféle nyírásnál, átrendezésnél! Vízcsere közben óvatosan "legyezgetem" a növényeket és a talajt, a felkavarodó port, apró levéldarabkákat pedig a slaggal leszívom. Sosem volt problémám ezzel a módszerrel, pedig volt, hogy 40 cm magas, minden irányba 40-60 cm gyökérrel rendelkező cryptót kellett átültetnem (úgy volt, hogy csak 10-15 cm-re nő meg)...
Ez megnyugtatóan hangzik, köszönöm infót.
 
Back
Oldal tetejére