• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Szellemtanya V2

adomok

Főkertész
Sziasztok!

Ez lenne az új napló, a fantáziadús új névvel. Továbbra is low-tech kategóriába indul, leginkább azért, mert továbbra is Szellem határozza meg a kocka üzemeltetését és nem a növények. Elsősorban a víz hőfokát nem akarom alacsonyan tartani, minden más már lehetne növényes irány..

Szóval akkor a setup:

Dennerle nano cube 30 akvárium az alap tartozékokkal
Eheim ecco pro 130 külső szűrő, csurig mátrix és a perlon fölött Seachem Purigen
Sodastream CO2 rendszer, mágnesszelepes reduktorral, inline diffivel
Hydor inline fűtő
Aquario prémium neo flow M szett
Chihiros WRGB II slim 30, gyári árnyékoló szettel, házi állványon függesztve

Dennerle nano garnéla aljzat sulawesi fekete
ADA colorado sand
Dragon kő
Red moore fa

Növények:
A korábbi akvából felhasználva minden anubias, a jávai moha nagy része és a reineckii mini egy része
Egy pici újdonság: Rotala vietnam Hra

Tápozás: Tropica tápkapszula, 2HR APT3 complete táp és Excel

Élőlények: Szellem, 2 Oto, 4 süncsiga, 1 zebracsiga

A HS készítéséről írtam a másik naplóban, nem is mennék bele nagyon a részletekbe, a lényeg, hogy nem kapkodtam el, próbáltam figyelni a részletekre. Az alábbi képekből, van ami már ismétlés:

20210404_120219.jpg

20210410_161108.jpg

20210509_151708.jpg

20210524_112016.jpg

A gondosnak hitt tervezésnél mit rontottam el.... Leginkább azt, hogy a HS 30X30X30 kockára készült, de az akva 35 cm magas :) Éppen ezért jobban meg kellett emelnem a teljes HS-t, mint terveztem, illetve több tér maradt felül is, mint ami az elképzelés volt. Hogy ez mennyire lett problémás vagy sem, látható lesz a folytatásban.

Mára ennyit gondoltam, de persze nem maradhat el a szokásos Szellem fotó sem:

DSC00162.JPG

Folyt. köv.

Köszi, hogy benéztél! :)

@Zsoltiabéka ezennel megidézlek :)
 
Nekem tetszik. 🙂Kicsit ha lehetne a jobb oldalt előrébb húzni, hogy az ösvény erőteljesebben kanyarodjon jobbra, az szerintem jó lenne. Nagyobb perspektívát ad, ha el is tűnik a vége a kő mögött. De így is nagyon szép, ha ez nem megoldható. ☺️Kíváncsian várom, a növényes összképpel milyen lesz. 👍
 
Nekem tetszik. 🙂Kicsit ha lehetne a jobb oldalt előrébb húzni, hogy az ösvény erőteljesebben kanyarodjon jobbra, az szerintem jó lenne. Nagyobb perspektívát ad, ha el is tűnik a vége a kő mögött. De így is nagyon szép, ha ez nem megoldható. ☺️Kíváncsian várom, a növényes összképpel milyen lesz. 👍
Köszönöm! Hát az a helyzet, hogy nem gondoltam volna, hogy a korábbi kockában ennyi növényem van :) Azt hittem, hogy majd várhatok megint, amíg szép dús lesz az akva, ehhez képest rögtön dzsungellel indultam. Az ösvényt is ki kell majd szabadítanom, de még nem akartam variálni, ameddig be nem áll minden. Hamarosan jönnek a képek, most járok a harmadik hétnél.
 
Nagyon tetszik, de mintha jelenleg volna benne egy kis perspektivikus gixer, persze a növényesítéssel ez még változhat.
Köszönöm! Igen, van benne hiba, eredetileg az alapnak emelkednie kellett volna jobban a hátsó részen, a fáknak pedig jobban rövidülni. A növények picit eltakarják ezt, vagy inkább úgy pontos, hogy teljesen más lett az összkép. Még lesz vele dolgom, bár most még élvezem, hogy minden szögből más arcát mutatja az akva. Talán ez az előnye a kocka formának, minden más szempontból hátrány volt :D
 
Hétvégén nem biztos, hogy lesz időm folytatni a naplót, így most hoztam néhány képet és gondolatot. A beüzemeléskor is készítettem fotókat, de azon még sok helyen látszott a ragasztás nyoma, így azokat nem mutogatnám.

Az fontos, hogy nem nulláról indult az akva, hiszen a régi kocka vizét használtam fel, a szűrő is be volt járatva és egy ideje csak RO vizet használok visszasózva. Induláskor azért ment a vízbe egy kis Prime is, mert a HS-t a telepítés előtt a kerti slaggal csapattam le, a dragonon elég sok por volt. Az indítás előtt egy héttel a szűrőbe új perlon került, mert számítottam rá, hogy a HS egy darabig még eregeti magából a "koszt". Így is lett. Az indítás meglehetősen "könnyen" ment, előre elterveztem mindent. Érdekes módon a víz, a feltöltést követően sem volt zavaros, egyedül a dragon vörös, apró pora ült ki a vízszintnél, de azt az első vízcsere alkalmával eltüntettem. Néhány nap múlva, volt egy nap amikor kissé ködös lett a víz, nem durván, de azért látható volt, egy kisebb vízcsere azt is megoldotta.

A technikai újdonságokról:

A WRGB II Slim-ről nem sokat mesélnék, mert itt a fórumon már sokan kivesézték. Nagyon jó kis lámpa, a beállítás egyszerű volt, be lett állítva a napfelkelte/lemente, 85%-on megy buce színsémával. Azt írtam korábban, hogy én függesztve használom a barkács jolly állványon. Szerencsére nem kellett a lámpán semmit barkácsolni, mert a lábak rögzítéséhez van gyárilag rajta, mindkét oldalon egy-egy pár kis furat, azokon szépen át lehet fűzni a drótot. Vettem hozzá gyári árnyékoló szettet, pöpec megoldás, egyetlen mozdulattal fel/le "szerelhető" Bátran ajánlom mindenkinek, szerintem remek lámpa!

Aquario neo flow prémium: nagyon vártam ezt a szettet, bár akkor még csak a normál verzióról volt infó, arra is készültem, hogy a dennerle lillivel fogom használni. Ez az új skimmer és a reliever, hab volt a tortán, rögtön lecsaptam egy szettre, amikor Viktor írta, hogy van :cool: Azt kell mondanom, hogy eddig tökéletes a cucc. A skimmert be kell lőni az adott szűrőhöz és merítési mélységhez, de ha egyszer megvagy vele, csak teszi a dolgát és a víz felszín makulátlan. Ha időnként szív is egy kis levegőt, akkor sincs gond, mert a nyomó ágon van, kicsit bubizik és csobog a víz, de ennyi. Ez nálam akkor fordul elő, amikor valamelyik csiga éppen tornázik rajta :D A reliever kapcsán bizonytalan voltam, hogy milyen lesz a flow, de eddig tökéletes, ráadásul ezzel a megoldással nem kell fojtanom a szűrőt. A kifolyó ág tetszőleges irányba forgatható és a rácsok használatával az áramlás erőssége is szabályozható. Nanoba tökéletes, de gondolom erősebb szűrővel, rács nélkül nagyobb akvában is megfelelő. A karbantartás is álom, mert az üveg szettnél egy frászban voltam mindig. Itt nem kell óvatosnak lenni :) A szettben található rögzítők is sokkal kisebbek, mint az aliról rendelhető példányok, egyszóval ajánlom ezt is mindenkinek. Ha valakinek a reliever nem jön be, mehet rá a dennerle lilly, de arra figyelni kell, hogy ha a skimmert is használni szeretnénk, akkor olyan lilly kell, ami nem 90 fokos, hanem egyenes csatlakozású. Alin ilyet is lehet venni. Ja és még az is fontos, hogy a CO2 beoldásra nincs negatív hatással, én semmit nem változtattam és szépen, egyenletesen bubiznak a növények.

Akkor néhány fotó, ami az elmúlt hetekben készült:

20210612_185325.jpg

Még eléggé kócosak a fák, de még nem szeretném nyírni, majd ha sűrűbb lesz. A látható növények, mind a régi akvából vannak, egy kicsit túl lett ültetve, de nem volt szívem megválni semmitől :)

20210612_170810.jpg

Egy kis újdonság a Hra, gyönyörűen fejlődik, a reineckii mini levelei soha nem voltak még ilyen szépek nálam.

20210614_183012.jpg

Szellem időnként lemegy alfába, ez látható a fenti képen :D


DSC00167.JPG

Csigacsendélet....

DSC00173.JPG

Egy másik nézőpont.

És végül Szellem:

DSC00170.JPG

Lesz még bőven finomhangolás a növényzeten, mert az ösvényt ki kell szabadítani, illetve a front részen a köveknek és a gyökérzetnek is látszódnia kellene.

Folyt. köv.

Köszi, hogy benéztél! :)
 
Csak egy gyors jelentés. Az akva nagyon jó állapotban van, algának nyoma sincs, a növények szépen fejlődnek. Kicsit küzdök a meleggel, "barkácsoltam" egy ventit ami egy Jbl coolcontrolon lóg, próbálom 25 fok közelében tartani a hőfokot. Fura, hogy az ADA üveg hőmérő majdnem 1 fokkal kevesebbet mutat, mint a digitális hőmérő. A világítási időt is rövidebbre vettem, amíg tart ez a nagy meleg. Egy pár apró módosítás volt a növényzeten, de nem annyi amennyit terveztem, nincs szívem csökkenteni az állományt :) Az anubias ismét virágzik :) Szellem eléggé le van lassulva, nem értem, hogy miért. Pont neki nem számít a magasabb hőmérséklet, arra tudok gondolni, hogy nem tetszik neki a víz felszín fodrozása. Remélem nem fázott meg :oops:

Mai képek:

20210627_161616.jpg

20210627_161609.jpg

Mára ennyi, köszi, hogy benéztél! :)

Folyt. köv.
 
Csak egy gyors jelentés. Az akva nagyon jó állapotban van, algának nyoma sincs, a növények szépen fejlődnek. Kicsit küzdök a meleggel, "barkácsoltam" egy ventit ami egy Jbl coolcontrolon lóg, próbálom 25 fok közelében tartani a hőfokot. Fura, hogy az ADA üveg hőmérő majdnem 1 fokkal kevesebbet mutat, mint a digitális hőmérő. A világítási időt is rövidebbre vettem, amíg tart ez a nagy meleg. Egy pár apró módosítás volt a növényzeten, de nem annyi amennyit terveztem, nincs szívem csökkenteni az állományt :) Az anubias ismét virágzik :) Szellem eléggé le van lassulva, nem értem, hogy miért. Pont neki nem számít a magasabb hőmérséklet, arra tudok gondolni, hogy nem tetszik neki a víz felszín fodrozása. Remélem nem fázott meg :oops:

Mai képek:

View attachment 151118

View attachment 151119

Mára ennyi, köszi, hogy benéztél! :)

Folyt. köv.
Nagyon szép az akva!
Bettához annyit, hogy nem túl szerencsés neki a venti, a megfázás bármikor utolérheti.
Igazából fedett akva kell neki, hogy a szippantott levegő ne legyen hűvösebb a vízhőfoknál, és szoktam javasolni az üveg alatti
kiszellőzés miatt levegőztetést. Sajnos megfázásból nem gyógyul fel, nekem volt már lebegésre képtelen "merülő" Bettám,
szerencsémre nem én követtem el, már úgy kaptam. Elég siralmas állapot.
Még annyit, hogy melegvizi hal, 28 fok neki ideális, de 30 fölött sem panaszkodik. :)
 
Nagyon szép az akva!
Bettához annyit, hogy nem túl szerencsés neki a venti, a megfázás bármikor utolérheti.
Igazából fedett akva kell neki, hogy a szippantott levegő ne legyen hűvösebb a vízhőfoknál, és szoktam javasolni az üveg alatti
kiszellőzés miatt levegőztetést. Sajnos megfázásból nem gyógyul fel, nekem volt már lebegésre képtelen "merülő" Bettám,
szerencsémre nem én követtem el, már úgy kaptam. Elég siralmas állapot.
Még annyit, hogy melegvizi hal, 28 fok neki ideális, de 30 fölött sem panaszkodik. :)
Köszönöm az infókat! Normál esetben fedett az akva, most csak a hűtés miatt vettem le a tetőt. A venti szakaszosan megy, de lehet, hogy inkább szellemnek kedvezek és nem hűtöm a vizet. Elég meleg van a lakásban, hűtés nélkül simán 28 fok fölé kúszik az akva. Megnézem pár napig, hogy mi történik. Ilyen merülő tüneteket nem látok, inkább csak az a szokatlan, hogy korábban egész nap, jött-ment, most sokkal többet van egyhelyben, hol a felszín közelében, hol a növények között.
 
Köszönöm az infókat! Normál esetben fedett az akva, most csak a hűtés miatt vettem le a tetőt. A venti szakaszosan megy, de lehet, hogy inkább szellemnek kedvezek és nem hűtöm a vizet. Elég meleg van a lakásban, hűtés nélkül simán 28 fok fölé kúszik az akva. Megnézem pár napig, hogy mi történik. Ilyen merülő tüneteket nem látok, inkább csak az a szokatlan, hogy korábban egész nap, jött-ment, most sokkal többet van egyhelyben, hol a felszín közelében, hol a növények között.
Jó, de ha a történetek kedvezőtlen fordulatot vesznek, akkor már késő. :( Vagy, vagy.
Igazából bármennyire is szép az akva, de nem kimondottan Bettának való élőhely, főleg ha egyiknek az igénye ütközik a másikéval.
 
Jó, de ha a történetek kedvezőtlen fordulatot vesznek, akkor már késő. :( Vagy, vagy.
Igazából bármennyire is szép az akva, de nem kimondottan Bettának való élőhely, főleg ha egyiknek az igénye ütközik a másikéval.
Igazad lehet, bár a hőfokot télen nyáron 25 körül tartom max fél fok eltéréssel és eddig hiperaktív volt. Ha visszagondolok, nem is akkor kezdett el lassulni amikor a ventit beüzemeltem. Nem tudom mi változott. Külsőleg nem látok elváltozást rajta. Meglátjuk, remélem magához tér....
 
Hogy ne legyen unalmas az élet, egy algamentes akvárium mellett, ma volt az Elmű karbantartás, amit a másik naplóban már említettem. Akkor elmaradt, mert rájöttek, hogy HO időszakban nem célszerű hosszabb áramszünetet tartani 👍 Ma volt az "esőnap". Anno vettem egy szünetmentes tápot, ennek az éles tesztje zajlott :) Eléggé féltem, mert hivatalosan 8-12-ig tartott volna az áramszünet, ráadásul napok óta baromi meleg is van. Tegnap beüzemeltem a szünetmentest és ma reggel csak a szűrőt rákötöttem. Nagyjából 8:20-kor ment el az áram. A szünetmentes 9:40-ig bírta. Bevallom egy kicsit hosszabb üzemre számítottam, de ne legyünk telhetetlenek, hiszen ezek szerint, egy kisebb áramszünetet, minden gond nélkül áthidal. Amikor elfogyott a szufla, a szűrő fejet leszedtem, hogy némi oxigén azért legyen a szűrőanyagnak. Szerencsére kb. 10 perc után az áramszünet véget ért, így gyorsan visszakötöttem a szűrőt, minden üzemel tovább. Ha tudtam volna, hogy csak 10-15 percet áll majd a szűrő, akkor nem vacakoltam volna a szétszedéssel, de így is örülök, hogy ilyen "könnyen" átvészeltem. Remélem egy darabig nem lesz szükség ismét a szünetmentesre.

Azért legyen ma is egy kép:

20210624_174847.jpg

Köszi, hogy benéztél! :)
 
Hogy ne legyen unalmas az élet, egy algamentes akvárium mellett, ma volt az Elmű karbantartás, amit a másik naplóban már említettem. Akkor elmaradt, mert rájöttek, hogy HO időszakban nem célszerű hosszabb áramszünetet tartani 👍 Ma volt az "esőnap". Anno vettem egy szünetmentes tápot, ennek az éles tesztje zajlott :) Eléggé féltem, mert hivatalosan 8-12-ig tartott volna az áramszünet, ráadásul napok óta baromi meleg is van. Tegnap beüzemeltem a szünetmentest és ma reggel csak a szűrőt rákötöttem. Nagyjából 8:20-kor ment el az áram. A szünetmentes 9:40-ig bírta. Bevallom egy kicsit hosszabb üzemre számítottam, de ne legyünk telhetetlenek, hiszen ezek szerint, egy kisebb áramszünetet, minden gond nélkül áthidal. Amikor elfogyott a szufla, a szűrő fejet leszedtem, hogy némi oxigén azért legyen a szűrőanyagnak. Szerencsére kb. 10 perc után az áramszünet véget ért, így gyorsan visszakötöttem a szűrőt, minden üzemel tovább. Ha tudtam volna, hogy csak 10-15 percet áll majd a szűrő, akkor nem vacakoltam volna a szétszedéssel, de így is örülök, hogy ilyen "könnyen" átvészeltem. Remélem egy darabig nem lesz szükség ismét a szünetmentesre.

Azért legyen ma is egy kép:

View attachment 151202

Köszi, hogy benéztél! :)
Mekkora kapacitású szünetmentest vettél?
 
Jó régen nem jelentkeztem. Ennek több oka is volt, egyrészt nem sok időm volt, másrészt Szellem már tényleg szellem. :( Nem sokkal az utolsó bejegyzésem után távozott. Az okokat ma sem tudom, lehet, hogy megfázás, lehet, hogy túletetés... Nem tudom, látható elváltozás nem volt. Nem is lett utód, mert valóban nem ideális egy bettának ez az akva. Persze nem akartam üresen hagyni a tanyát, így néhány endler guppi foglalta el a terepet.

Bevallom volt egy pont amikor bontani is akartam ezt a setupot, de aztán meggondoltam magam. Az akva nagyon szép állapotban van, de egy karbantartási rémálom. Az jó, hogy sok részlet van benne, de a moha karbantartása brutális az aljzat szinten. Mivel algának nyoma sincs, a heti víz cserén kívül nem kellene semmit csinálni, ha nem kellene folyamatosan nyirbálnom a mohát. A hra is nő mint a gomba, de azt legalább egyszerű nyírni, ugyanakkor el is nyomja a reineckii minit. Sajna ebben az elrendezésben nem tudom átültetni. Az anubias folyamatosan virágzik.

Egy kis újdonság is van. Mivel korábban az üvegen volt némi poralga és a mohalomb tetején is láttam kis szakállat, gondoltam kipróbálok egy chihiros doctort. Már régóta nézegettem, de a reaktor hatalmas egy ekkora kockába. De aztán rátaláltam a chihiros doctor mate verzióra, ami kifejezetten kis akvához való. Ez is bt vezérlésű, maga a vezérlő itt kör alakú, a reaktor szögletes és sokkal kisebb mint a nagy testvér. Simán el is lehetett rejteni hátul. Az app-ban néhány kattintással beállítható a cucc, gondolom ez ugyanaz, mint a többi bt vezérlős, TDS értéket és akvárium méretet kell megadni, majd mentés. Ezt követően 30 perces ciklusokban beindul az áldás :) Miután elég sok véleményt olvastam a twinstar és doctor tapasztalatokról, nem vártam csodát, de elképesztő, hogy nálam 1 hét alatt milyen változás lett. Mind az üvegről, mind a moháról minden alga eltűnt. Eddig is kristálytiszta volt a víz, de a doctor mellett még durvább, vélhetően mert az üvegen nem képződik minimális alga sem.

Egyszóval nem igazán van okom panaszra, de mégis úgy vagyok vele, hogy ez a setup már nem lesz meg sokáig. Egy sokkal "egyszerűbb" hs-t tervezek. Kicsit úgy érzem, hogy kár volt ennyi energiát beleölni az alapba, ha nem látszik belőle semmi, illetve a karbantartás is ennyire nehézkes. Persze idő hiányában még nem most lesz a rescape, addig nevelgetem a növényeket, de a következőben már moha nem lesz, vagy csak nagyon minimális egy jól elérhető területen. :D

Néhány kép (a guppikat nem egyszerű fotózni, cikáznak, mint a villám :))

20210822_173934.jpg

20210822_173715.jpg

DSC00434.JPG

Mára ennyi voltam, köszi, hogy benéztél! :)

Folyt. köv.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére