• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Szappantartó

Na, a múlt héten végre megnyírtam a növényzetet a Szappantartóban. Nem egyszerű a feladat, a berendezés bonyolult, zegzugos részeihez alig férek hozzá. Magamat szivattam meg ezzel, de a teknőc imádja a bújkálást benne. Idővel beszerzek néhány speciális ollót és csipeszt, az orvosi célra gyártott eszközök jóval olcsóbbak az akvarisztikai boltok kínálatánál, 2500 forintért már hiperszuper rozsdamentes ollót kapok. Addig marad a vacak papírvágó...
Nem vacakoltam, a Higrophila vízfelszínig nőtt óriási lombjait tőből lemetszettem, 1-1 friss hajtást hagytam csak zsenge leveleivel. A bal oldali gyökérzet előtt a Bacopa Caroliniana 3-4 centis leveleket növesztett, a növény fele magasságától lefelé csak gyökér erdőt hozott, a szárai elvékonyodtak. A csokorba ültetett 5-6 tőből így kettőt a derekánál levágtam, a vékony szárát visszavágva belenyomtam előrébb a talajba. Remélem benne marad, a tekkencs még nem túrta ki. Mögé tervezek később valami lilát tenni, ezzel megvárom a GA nyitását az új helyen. Acicularist 3 centisre vágtam, de jó ferde lett végül. Gyorsan növő stemek erdője tarvágással ritkult, a hátsó Anubiasok rágott leveleit is lecsíptem, vagy inkább csak cafatoltam bakk... ezzel az ollóval. :cautious: Olyan masszív növények, hogy fűrész kellene... Viszont a teknőc simán elalszik a levelein ülve. :)
Apropo teknőc.
Nem tudom, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak ilyen páncélosokkal, de emez elképesztő egy szerkezet. Mint egy rossz kölyökkutya. :D Amint meglát minket, jön pacsálni, kiharcolja a figyelmünket. A nyírbálás miatt vödörbe kell tennem, mert jön és megcsíp, nem lehet lerázni. :ROFLMAO: Őrzi a házat. Éjjel, ha elalszik, az egyik növendék guppi szorgalmasan takarítja a páncélját és a bőrét, teljesen rá van gyógyulva. Néha 2-3 vadas garnéla is beszáll a kozmetikázásba, nagyon vicces látvány. Sajnos mobillal esélytelen ezt fotózni. :(
Víz felett megnyírtam a ficust, már teljesen benőtte az emers részt, eltakarta a roméliákat is. A múlt héten feltűnt egy kevés BGA, érdekes módon, csak az Acicularis gyökereinél a talaj és a frontüveg között. Excell-t higítottam fecskendőben kb. ötszörösére vízzel, ezt óvatosan benyomkodtam az üveg és a talaj felső 2 cm-es rétege közé. Mára teljesen kitisztult, az Aci túlélte, szép egészségesen néz ki most a gyökérzet. Egyelőre ennyi és a fórum szokásaihoz híven, néhány fotó:
IMG_20180411_105452.jpg IMG_20180411_105445.jpg IMG_20180409_151903.jpg IMG_20180409_151917.jpg IMG_20180408_190824.jpg
 
Napok óta nézegetem az áramszünettel, túlfeszültség levezetéssel és hasonló nyalánkságokkal foglalkozó topicokat, pusztán azért, mert ezek eddig csak tervként, illetve megoldandó problémákként nem hagytak békén.
Ma beigazolódott, hogy nem elég csak tervezni ilyesmit.

Felújítják nálunk a házat (4 lakásos társas), szigetelés, tető, stb.
Ahogy a napokban elkezdték, csak rettegek egy áramszünettől, pláne, mikor nem vagyok itthon.
Ma megtörtént, még itthon is voltam, de sajnos nem csak ennyi a történet.
Röviden:
Véső vakolat alatt bele a fővezetéki leágazó sín után a betáp vezetékembe. Nulla vezető elnyír, ennek hatására 0 és 400V között bármi a fázis vezetőn. Aki ért hozzá, tudja miért és mi az eredmény. Túlfeszültség, füstcsíkok mindenhol a lakásban. Elszállt az összes tápegységem mindenhol. Akvárium tápok 12V, 24V, PC táp 600W, mobiltöltő, router táp, meg még egy ideiglenes venti tápja.
És egy szilárdtest relé, ami az akvárium szűrőket kapcsolta.
Mentem jegyzőkönyvezni az eseményt.
Jött a céges villanyszerelő, nem tudta értelmezni a történteket, nem is láttam értelmét annak, hogy fizikaórát tartsak neki.
Kár lett volna a gőzért.
Az akvák vezérlése 24V, ezt ideiglenesen tudtam pótolni egy 19V, valami régebbi nyomtató vagy monitoré volt.
A router tápja helyett is találtam egy pont olyat, a számítógép tápját meg gyorsan megbütyköltem kicsit.

Most nincs világításom egyik akvában sem, így low-tech állapotban, hibernálva várják az új tápot 12V 320W.
Nuku tápozás, nuku CO2, az Excell-t adom tovább.
 
A képek lemaradtak:
A Szappantartó jó kis hangulatos valami így, ez marad.
IMG_20180418_180515[1].jpg

A kicsi fölé akasztok valami pici pilácsot, de akár sötét is maradhat egy két napig. ?

Így javított méretlen fővezetéket az emberünk:
IMG_20180418_174429[1].jpg

Gondolom, holnap hozza a megfelelő eszközöket, anyagot és rendesen megcsinálja (csere).
Vagy nem.
 
A képek lemaradtak:
A Szappantartó jó kis hangulatos valami így, ez marad.
View attachment 53798

A kicsi fölé akasztok valami pici pilácsot, de akár sötét is maradhat egy két napig. ?

Így javított méretlen fővezetéket az emberünk:
View attachment 53799

Gondolom, holnap hozza a megfelelő eszközöket, anyagot és rendesen megcsinálja (csere).
Vagy nem.
De ilyenkor csak van vmi kártérítés nem??
 
Holnap kinyomozom, ha beszéltem az illetékesekkel.
Ma természetesen nem jelentek meg...
Jellemző....
Azért durva, hogy a technika így sérült.
Képzeld el, ha mondjuk vki nagy értékű garnikat vagy halakat tenyészt, ott beüt vmi hasonló és oda az állomány.
 
Jellemző....
Azért durva, hogy a technika így sérült.
Képzeld el, ha mondjuk vki nagy értékű garnikat vagy halakat tenyészt, ott beüt vmi hasonló és oda az állomány.
Elképzelni sem akarom, még valahol megtörténik...

Valahogy mindenkinek fel kell(ene) készülnie ehhez hasonló eseményekre. Érdekelne, hogy ki gondolt már erre, hogyan oldottátok meg, ha történt hasonló és mivel próbáljátok megelőzni vagy áthidalni ilyenkor?

Az akvárium(ok) építése során felötlött a gondolat, hogy a fontosabb összetevőket eleve kettesével vásároljam, az azonnali csere lehetőségét biztosítsam. Ez olyan dolgokra vonatkozik, melyek nélkül nem működhet sokáig tisztességesen egy akvárium pl.: Szűrőhöz rotor, tengely, tömítések, csere diffúzor, hogy legyen idő nyugodtan tisztogatni az egyiket, míg a másik pöfög, tápegységek a világításokhoz, CO2 mágnesszelep, cserepalack, kényelmesen legyen idő töltetni az üreset, időkapcsolók vagy egyéb vezérlésben könnyen meghaló alkatrészek, izzók, fénycsövek, üveg cuccok vagy bármi, amit jobb azonnal cserélni.

Nem volt csere tápegységem (ráadásul kettő is) mert csak gondolatban készültem fel a helyzetre, így továbbra is sötétkednek a lényeim.
Azon agyalok, hogy akasszak e, valamilyen lámpást az akik fölé? De ahhoz hogyan tápozzak, érdemes e, 2-3 napra megváltoztatni ezt az állapotot, vagy kibírja minden növény? Fogjam fel úgy,mint egy "kvázi" blackoutot? Szórt fény van a lakásban, teknőcnek napozó, éjjelre pici led holdfény.
IMG_20180419_222615[1].jpg
 
Épp az imént, megérkezett a csere led tápegységem. Most bütykölöm össze, és azon agyalok, vajon hogyan is indítsam az egészet. Arra gondoltam, írok egy rövid, 30-50% közötti teljesítményre progit és co2 nélkül belövöm mára. Holnap már mehetne rendesen a co2, a tápozás és a normál megvilágítás.
Vagy szerintetek sok lenne kb. 1 hét sötétkedés után? (n)
 
mármint kinek ártana a sok fény? max a halak és teki kicsit pislognának.
A növények nem hiszem hogy megijednek a fénytől :)
Igazad van, max. annyi a bibi, hogy a CO2 sem megy (leállítva), az pedig, hogy a kellő szintet elérje, úgy 3-3,5 órával a lámpa teljes intenziása előtt kapcsol be. Kb 11-től délig tart a napkelte, utána este 8-ig fullon megy. A CO2 8-kor kapcsol be, 19-kor ki.
 
Épp az imént, megérkezett a csere led tápegységem. Most bütykölöm össze, és azon agyalok, vajon hogyan is indítsam az egészet. Arra gondoltam, írok egy rövid, 30-50% közötti teljesítményre progit és co2 nélkül belövöm mára. Holnap már mehetne rendesen a co2, a tápozás és a normál megvilágítás.
Vagy szerintetek sok lenne kb. 1 hét sötétkedés után? (n)
Én 50%-ra lőném be a fényt CO2-vel, majd hetente emelném 20%-al (fény és CO2). Tápot adnék, had kezdjenek el fejlődni.
 
Én 50%-ra lőném be a fényt CO2-vel, majd hetente emelném 20%-al (fény és CO2). Tápot adnék, had kezdjenek el fejlődni.
50%-ra lőttem be most a fényt, de nem gondoltam, hogy el kéne húznom az emelését, nálam úgy is 85% a "normál" fény.
A CO2 adagolást elindítanám holnap, k. nehéz volt beállítani a tűszelepeket, pláne a kicsiben. Szerinted, ha holnaptól már menne minden normálisan, bealgásodhat? A tápozást is fokozatosan adjam vissza?
 
50%-ra lőttem be most a fényt, de nem gondoltam, hogy el kéne húznom az emelését, nálam úgy is 85% a "normál" fény.
A CO2 adagolást elindítanám holnap, k. nehéz volt beállítani a tűszelepeket, pláne a kicsiben. Szerinted, ha holnaptól már menne minden normálisan, bealgásodhat? A tápozást is fokozatosan adjam vissza?
Szerintem, legyél türelmes. A tápot adjad fullba, amit a vized térfogata megkíván, de egy hetet legalább várj a 85%-al minimum. A CO2-t add addíg míg a növények felveszik, (lime zöld szín). Mivel kevesebb fény jut nekik, kevesebb CO"-t is hasznosítanak majd.
 
Szerintem, legyél türelmes. A tápot adjad fullba, amit a vized térfogata megkíván, de egy hetet legalább várj a 85%-al minimum. A CO2-t add addíg míg a növények felveszik, (lime zöld szín). Mivel kevesebb fény jut nekik, kevesebb CO"-t is hasznosítanak majd.
Ez így, ahogy mondod, egyszerűbbnek tűnik, ezt fogom tenni.
Köszönöm a tippet!
 
Beállítottam végül 50% fényt, a többi megy tovább, mint eddig. CO2, 7-7 ml. Mic-mac (mint eddig) és Excell 3,5 ml.
A jövő héten visszaadom a teljes fénymennyiséget, amiben egyébként érzésre alig van különbség.

Sok változást nem látok a növényzeten, az Acicularis kissé bebarnult, a szálak kb. negyede, a Hygrophila Corimbosa és az Alternanthera Reineckii kissé megnyúlt. Érdekes, hogy ez utóbbi, mintha többet nőtt volna az elmúlt napokban, mint bármikor. o_O


A következő 1-2 hét még tartogathat meglepetéseket, hiszen a növényzet reakciója a változásokra késhet ennyit is.
És, a képek. :)
IMG_20180424_194115[1].jpg
IMG_20180424_194129[1].jpg
És a kicsiről is egy, hogy dokumentáljam a változásokat.
IMG_20180424_194230[1].jpg
 
Back
Oldal tetejére