• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Svédasztal

dhorvath

Főkertész
Mivel nem terveztem Bettát mostanában, de nem tudtam ellenállni a kísértésnek mikor megakadt a szemem az egyiken (ilyen ez a hobbi :D), ez az akvárium lesz az ideiglenes otthona. Ebben fogom megfigyelni, hogy mennyire tartható együtt garnélákkal. Ha megkapja a véglegest, ez az akvárium továbbra is üzemelni fog annak a megfigyelésére, hogy az új jövevények mennyire garnéla kompatibilisek. Erre a célra belövök egy kamerát is, ami 24/7 venni fogja mi történik, így mindenképpen tudni fogom, ha sunyiban garnélával akarná kiegészíteni az amúgy sem egyhangú étrendjét akármelyik hal.

Ha elférnek egymás mellett, akkor a Betta csatlakozik az 54 literes akváriumban a többi garnélához. Ha nem, akkor egyedül fog maradni egy kb. 20 literes akváriumban. Mindenképpen szeretném garnélákkal tartani, mert teljesen ugyanabban a környezetben érzik magukat jól, mind a vízparamétereket, mind a berendezést tekintve.


svedasztal01.jpg


Technika

Akvárium - Ferplast GeoFauna Box
Sajnos a legnagyobb ilyen műanyag dobozom tetővel együtt nem fér a kiszemelt helyre - a monitorom alá az asztalra, hogy állandóan szem előtt lehessen -, így az eggyel kisebbet kellett használnom, ami 12 liter.


Világítás - DIY 2m 3528 USB LED csík, hideg fehér (még nem üzemel, ezért fotóztam ablakban, de még rásegítéssel sem sikerült túl jól :p)
Mindenképpen enyhe fényt akartam, hogy a fényerő ne halványítsa a Betta színét (mármint a látványt :)), és szórt fényt, hogy egyformán világítsa az egész testét, ne legyenek árnyékok. Így a különböző betegségek korai előjelei is könnyebben észrevehetők.


Szűrő - Aquael Pat Mini
Sok magyarázatra nem szorul, az áramlat leszabályozható, ami a Bettához szükséges, a garnélák meg szeretik legelni a szivacsot. :)


Aljzat - szürke kvarchomok


Dekoráció - red moor fa
Direkt nem túloztam el, minél több helyet akartam a Bettának hagyni. A reed moor fa is csak arra szolgál, hogy természetes válaszfalat alkosson sűrű növényzettel a garnélák területe és a hal között, meg hogy picit rejtse a technikát is.


Növények*

Microsorum pteropus 'Narrow'
Microsorum pteropus 'Trident'
Anubias Barteri Nana
(még úsznak, később lekötözöm)
Anubias Nana Petite
Jávai(?) moha
Gömbmoha
Lomariopsis lineata vagy Monosolenium tenerum, nem tudjuk, de a garnéláknak mindegy, imádják :)
*nyomokban vágott Monte Carlo-t tartalmaz


Állatok

jelenlegi lakók: 2 Amano garnéla
később kerülnek bele: Betta, Red Cherry garnéla


Köszönet

@tsokee - Helyettem is bementek a boltba, és a otthont adnak a kiszemelt Bettának, amíg érte tudok menni! :)
@Meskó - Az akvárium/projekt hivatalos névadója!
 
Sok sikert, és sok örömet a halacskához. ;)
Köszi, addig is míg meg nem érkezik a Betta, megpróbálom rendesen kipofozni. Például fel kellene futtatnom az ágakra a mohát, lehetőleg pillanatragasztó nélkül. Akárhányat próbáltam, elengednek 3 hónap alatt.
 
Köszi, addig is míg meg nem érkezik a Betta, megpróbálom rendesen kipofozni. Például fel kellene futtatnom az ágakra a mohát, lehetőleg pillanatragasztó nélkül. Akárhányat próbáltam, elengednek 3 hónap alatt.
Fissidens fontanus, es ha tudod a vizet 25c alatt tartani, riccardia camedryfolia. Ezek ha fejlodnek, bizony ratapadnak mindenre. Forrasmoha is ratapad de azt nem ajanlom mert rendkivul elnyomo.
 
Fissidens fontanus, es ha tudod a vizet 25c alatt tartani, riccardia camedryfolia. Ezek ha fejlodnek, bizony ratapadnak mindenre. Forrasmoha is ratapad de azt nem ajanlom mert rendkivul elnyomo.
A jávai is tapad elég szépen, de addig is rögzíteni kell. Erre a damil megfelel. A Fissidenst másik akváriumban növesztem, még nincs elég. :)
 
A betta miatt kell az a 25 fok. Az enyém most ridegtartásra került, lement az éjjel 22 fokra a víz hőmérséklete (bezzeg a másik 26 fokon maradt...). Visszaraktam a fűtőt, most pár napig nyomatom neki a 28 fokot, hátha megfázott. Bár nem látom, hogy gondja lenne.
A moha érdekes kérdés. A bettánál a riccardia oldalra nő saját magából, nem a fán kúszik, a másikban viszont félig vizes, félig emers részen gyönyönyűren terjed a fán mindenfelé. Lehet a fény kevés, vagy a víz nem tetszik neki. :(
Viszont ha te még nem gyűlölöd a ricciát, aranyos kis ágy növeszthető belőle.:ROFLMAO:
 
A betta miatt kell az a 25 fok. Az enyém most ridegtartásra került, lement az éjjel 22 fokra a víz hőmérséklete (bezzeg a másik 26 fokon maradt...). Visszaraktam a fűtőt, most pár napig nyomatom neki a 28 fokot, hátha megfázott. Bár nem látom, hogy gondja lenne.
A moha érdekes kérdés. A bettánál a riccardia oldalra nő saját magából, nem a fán kúszik, a másikban viszont félig vizes, félig emers részen gyönyönyűren terjed a fán mindenfelé. Lehet a fény kevés, vagy a víz nem tetszik neki. :(
Viszont ha te még nem gyűlölöd a ricciát, aranyos kis ágy növeszthető belőle.:ROFLMAO:
Nem látszik, de van egy fűtő az akváriumban, 24 fokra van állítva. :)
Riccardia necces lenne, már a Fissidens sem biztos hogy megmaradna, ezért akarom még növeszteni, hogy ne a teljes állományom vesszen oda ha nem megfelelőek neki a körülmények. Igazából jelen pillanatban nincs is ültetésre szoruló növény az akváriumban, és szándékosan mindegyik alacsony igényű. Nem túl izmos a LED világítás, CO2-t meg ide nem adagolok, folyékonyat se. Tápozni se fogok amíg nem látok konkrétan hiánytünetet, csapvíz van 230 TDS környékére felhígítva desztillált vízzel, ez eddig bőségesen elég volt az Anubiasoknak meg a mohának, Microsorum került bele új növényként, az még nem tudom mennyire fogja hiányolni a tápot.

Nem tudom láttad-e egy korábbi videómat, ott a paradicsomhalak feküdtek ki az Anubias levelekre! :D
 
Eléggé eseménytelen volt a hét. Öcsém adott 0,22-es damilt, így már egyik növény sem úszik, és tettem az akvárium fölé egy akkus LED reflektort a tervezett LED csík helyett. Be van dugva a konnektorba, és ha az időzítővel 3 órakor szüntetem meg az áramellátást, akkor ahogy merül folyamatosan halványodik, majd este kialszik. Ezzel a fokozatmentes naplemente fázis meg van oldva. A napfelkeltére is majd kitalálok valamit, elég sok hely maradt a reflektor házon belül elektronika babráláshoz.
 
Végszóra megérkezett a 30 literes kocka üvegem, szóval lesz mibe rakni a halakat amik spontán megtetszenek a GA-s megnyitós látogatásomkor. :)

20180712_151855.jpg

A ragasztás minőségétől nem vagyok elragadtatva, de majdnem ingyen volt.

Az új napló meg ez is a GA megnyitó után pörög fel rendesen, akkor jön a naplózni való dolgok nagy része. :)
 
Majd lesz benne sok-sok szépség, ami elveszi a figyelmet a ragasztástól. ;)
A halakra nem tudok felkészülni, de már egy mappába gyűjtöttem a hardscape inspiráció képeket, hogy a hardscape turkálás közben legyen miről puskázni! :ROFLMAO:
 
Back
Oldal tetejére