• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Sulafalva

H. Balu

Főkertész
Ahogy a cím is sejteti a lakók sulawesiek. Még pontosabban dennerli garnélák és Tylomelania sp mini-k. A garnélákból 9 darab érkezett, nem volt elhullás viszont még szaporulat se.A csigákból 5 darab érkezett elhullás még itt sem volt, ellenben szaporulat az már van így most 6 darabot számlálunk belőlük.
Na de hol is laknak?
Egy szabvány 54 literes (60x30x30cm) akvárium, az aljzat fekete szubsztrátum és manado keverve. 1 közepes red moor gyökér és nagyjából 2 kg vörös lávakő alakítja ki a "tájat"illetve egy kerámia 6 lyukú garnéla bújó. A kövekből egy barlangos bújós rész van kialakítva a garnélák főként itt töltik a napjukat.
A szűrést egy két szivacsos szivacs szűrő végzi melyet egy atman AP-35R legpumpa hajt.
A fűtő egy 50W-s Vita tech fűtő, tudom nem a legjobb márka de ez itthon volt és egyenlőre megbízhatóan végzi a dolgát így nem lett lecserélve.
A növények:jávai moha, kocsány nélküli ambúlia, vízi petrezselyem, hemianthus micranthemoides és valiznéria és 2db gömb moha.
A tápozás úgy néz ki hogy easy life carbo napi 1ml,easy life profito egyik nap 0,5ml másik nap 1ml és így felváltva bár ezt heti adagolásban írja a gyártó azért döntöttem mégis hogy felbontom kisebb adagokra és akkor minden nap adagolom hogy ne egyszerre valtoztassa meg nagyon a vizet és ezzel elkerülve a garnélák felesleges stresszelését.
És végül de talán a legfontosabb dolog a víz:Gh és kh nagyjából azonos 8-10 nk, a Ph 7,5-8,a hőmérséklet 29 °C.
Mivel nem most indult az akvárium így úgy gondoltam hogy majd beszámolok visszamenőleg is a történésekről és hogy miket változtattam, mit hogyan csináltam.
Addig is minden építő jellegű kritikát elfogadok és megköszönök, ha esetleg kérdése van bárkinek azt is szívesen megválaszolom.
 
És pár kép :
[ATTACH = teljes] 153990 [/ATTACH]
[ATTACH = teljes] 153993 [/ATTACH]
[ATTACH = teljes] 153991 [/ATTACH]
[ATTACH = teljes] 153992 [/ATTACH]
 

Attachments

  • 26945279_5b4896aeb628031ae478f60fccf96724_m.jpg
    26945279_5b4896aeb628031ae478f60fccf96724_m.jpg
    44.8 KB · Megtekintések: 62
  • 26945277_2dc372bec45a781fceac75e51b812768_m.jpg
    26945277_2dc372bec45a781fceac75e51b812768_m.jpg
    72 KB · Megtekintések: 61
  • 26945273_055e158bacba02fb089ee87286141b61_m.jpg
    26945273_055e158bacba02fb089ee87286141b61_m.jpg
    71.4 KB · Megtekintések: 54
  • 26945275_48db9c5092e7799e6a3ff372fa0d4169_m.jpg
    26945275_48db9c5092e7799e6a3ff372fa0d4169_m.jpg
    82.5 KB · Megtekintések: 61
Ahogy ígértem beszámolok visszamenőleg kezdjük is a legelején június-július ekkor találtam ki hogy újra belevágok az akvarisztikába, még pedig a garnélázásba, fogalmam sincs hogy hogy találtam rá hogy vannak egyáltalán édesvízi garnélák, de nagyon magával ragadtak. Nagyjából 1 hónapig csak róluk olvastam, mit és hogyan kell csinálni, mit szabad és mit nem.
Majd így elérkezünk:
2021.07.15 :ezen a napon indult az akvárium. Ekkor került be a talaj, a növények, egy kevés kő, a red moor gyökér, a víz és természetesen a szűrő.
Növények tekintetében ekkor még nem volt meg a jávai moha, de volt Eleocharis parvulus minima ez sajnos kipusztult azóta se tudom mi okozhatta ezt.
Első héten minden rendbe ment napi 20-30% víz cserével.
A második hét végén harmadik hét elején meg jelentek apró kis fehér valamik, a valószínűleg sokak által ismert kagylósrák, mivel akkor még nem ismertem őket természetesen nagy ijedtség volt. Megtudtam hogy igazából nem okoznak semmi gondot max a látványt rontják, de egyébként a jó vizet jelzik, ennek ellenére hogy kordában tartsam őket a látvány érdekében takarításnál mindig szívok le belőlük.
Itt igazából még nem tudtam hogy milyen garnéla legyen csak azt hogy valamilyen garnélát mindenféleképpen szeretnék. Természetesen neocaridinákba gondolkoztam eleinte de ahogy méregettem a vizet és láttam hogy magasabb a ph így jobban utána olvastam a sulawesi garnéláknak mert annyit már tudtam róluk hogy ők a többi garnélával ellentétben a lúgos vizet szeretik, kinézetre amúgy is nagyon szépek azt már láttam korában is.
2021.07.14:ekkor láttam Facebookon hogy itt helyben van valakinek feleslegbe belőlük.
2021.07.16 meglett beszélve hogy hol és mikor tudom átvenni őket, eredetileg 8db lett megbeszélve de kaptam ajándékba plusz 1 darabot, nagyon rendes és segítőkész volt akitől vettem, kaptam pár tanácsot is majd mindenki indult a saját dolgára, én siettem haza beszoktatni a garnélákat. Egy kis félliteres palackból csináltam csepegtetőt ez lassan keverte az én vizemet azzal a vízzel amivel érkeztek és 10 - 15 percenként fecskendővel én is adtam hozzá a legelején 0.5 ml vizet egyre növelve az adagot ahogy egyre kisebb lett a különbség. 3 óra alatt így azonos lett az akvárium vize és az a víz amibe jöttek.
Itt is rendbe zajlott minden első napokba nagyon bujkáltak még félénkek voltak. Meg történtek az első vedlések. Próbálkoztam leveleket adni nekik de nem érdekelte őket nagyon, de erre számítottam mert mondta nekem akitől vettem őket hogy nem igazán eszik a leveleket max a spenótot, azt még nem kaptak mivel még most termesztem, boltit meg nem merek nekik adni.
2021.07.25 fent jártunk Budapesten és természetesen benéztünk a Green Aqua-ba, gyönyörű akváriumok vannak, az egész bolt nagyszerű, rengeteg választékkal, szüleimtől kaptam itt cattapa levelet, égertobozt, bacter ae-t és a már említett tylomelania sp mini csigákat, illetve a jávai mohát.
Másnap azaz 2021.07.26 elmentem egy helyi állatkereskedésbe vettem 2kg láva követ 2 nagyobbb darabot amit itthon kisebbre törtem. Átmostam mindet és úgy került az akváriumba. Elég lett végülis a fele kő szóval maradt tartalékba is. Ekkor ragasztottama jávai mohát is.
El is értünk a jelenbe, a táplálékuk azóta úgy van hogy 2 naponta 1/4 vagy 1/2 adagoló kanál bacter ae épp ahogy sikerül, a csigák egyszer kaptak alga tablettát de a felét ott hagyták van az akváriumba egy kevés barna alga szerintem az jobban ízlik nekik folyton eszegetnek, növényeket nem bántják és ahogy mondtam már van is egy kis csiga Igazából mindenkinek tudom ajánlani ezt a csigát aki tudja biztosítani nekik a megfelelő vizet, nagyon szépek, feldobják az akvárium hangulatát.
 
Most pedig pár képet és az eddigi tapasztalatokat osztom meg a garnélákról.
Első képen még az látható ahogy érkeztek, kis befőttes üvegben, ebben történt a szokatás is. A többi kép már az akváriumba készült.
Ha valaki bele kezdeni ennek a fajnak a tartásába azt mindenképp tudnia kell hogy nagyon szeretnek elbújni a kövek között. Nappal nem igazán jönnek elő de egy párat folyton lehet látni. Este már a világítás lekapcsolása után jobban elő jönnek, akkor többet is lehet látni. Nálam nappal szinte csak a lávaköves barlangba vannak, este már kimerészkednek a red moor gyökérhez is olyankor tartják a felfedező utakat.
Szóval a lávakövek beszerzését mindenkinek javaslom, olcsó és szép kövek, könnyű belőle építeni, a rajta kialakuló baktériumokat, algákat egész nap eszegetik a garnélák. Minden szempontból jó választás.
Más garnélákhoz képest jóval kevesebbet úsznak, eddig 2 alkalommal láttam őket úszni, inkább csak sétálnak de azt is keveset. Etetésük most csak bacter ae de még kisérletezni fogok levelekel is. Eddig gyermekláncfű, cseresznye, eperfa és málna levelet adtam nekik nagy érdeklődést nem mutatnak. A bacter ae a vízbe szórva nagyjából 10 perc alatt teljesen feloldódik addig koszosabbnak latszódik a víz. Aki nem ismeri ezt a terméket annak mondom hogy ilyen fehér por állagú, nagyjából mint a liszt úgy kell elképzelni. Nem a legolcsóbb étel viszont ahogy elnézem rengeteg időre elég lesz. Más hasonló terméket nem tudok mondani, ha valaki ismer ilyet akkor ne tartsa magában. Emellett kiegészítésnek, bár az nem táplálék, kapnak szépia csontot hogy rendbe legyen a vedlésük.
Társítani a csigákkal nyugodtan lehet egyik se zavarja a másikat, halakról nem tudok még semmit mondani később lehet próbálkozok majd de az leghamarabb 1 év múlva ha már több garnéla lesz.
26945887_10567a0d1ec64fbc585d776e82fe12fc_m.jpg
26945875_12bf6c7b51724985455ba37fd5b78a90_m.jpg26945885_24b9e319619aed1aa15b7bd57f7822a0_m.jpg26945889_d3a79c2d86ebd820098e0d6081a55b2f_m.jpg
 
Ahogy ígértem beszámolok visszamenőleg kezdjük is a legelején június-július ekkor találtam ki hogy újra belevágok az akvarisztikába, még pedig a garnélázásba, fogalmam sincs hogy hogy találtam rá hogy vannak egyáltalán édesvízi garnélák, de nagyon magával ragadtak. Nagyjából 1 hónapig csak róluk olvastam, mit és hogyan kell csinálni, mit szabad és mit nem.
Majd így elérkezünk:
2021.07.15 :ezen a napon indult az akvárium. Ekkor került be a talaj, a növények, egy kevés kő, a red moor gyökér, a víz és természetesen a szűrő.
Növények tekintetében ekkor még nem volt meg a jávai moha, de volt Eleocharis parvulus minima ez sajnos kipusztult azóta se tudom mi okozhatta ezt.
Első héten minden rendbe ment napi 20-30% víz cserével.
A második hét végén harmadik hét elején meg jelentek apró kis fehér valamik, a valószínűleg sokak által ismert kagylósrák, mivel akkor még nem ismertem őket természetesen nagy ijedtség volt. Megtudtam hogy igazából nem okoznak semmi gondot max a látványt rontják, de egyébként a jó vizet jelzik, ennek ellenére hogy kordában tartsam őket a látvány érdekében takarításnál mindig szívok le belőlük.
Itt igazából még nem tudtam hogy milyen garnéla legyen csak azt hogy valamilyen garnélát mindenféleképpen szeretnék. Természetesen neocaridinákba gondolkoztam eleinte de ahogy méregettem a vizet és láttam hogy magasabb a ph így jobban utána olvastam a sulawesi garnéláknak mert annyit már tudtam róluk hogy ők a többi garnélával ellentétben a lúgos vizet szeretik, kinézetre amúgy is nagyon szépek azt már láttam korában is.
2021.07.14:ekkor láttam Facebookon hogy itt helyben van valakinek feleslegbe belőlük.
2021.07.16 meglett beszélve hogy hol és mikor tudom átvenni őket, eredetileg 8db lett megbeszélve de kaptam ajándékba plusz 1 darabot, nagyon rendes és segítőkész volt akitől vettem, kaptam pár tanácsot is majd mindenki indult a saját dolgára, én siettem haza beszoktatni a garnélákat. Egy kis félliteres palackból csináltam csepegtetőt ez lassan keverte az én vizemet azzal a vízzel amivel érkeztek és 10 - 15 percenként fecskendővel én is adtam hozzá a legelején 0.5 ml vizet egyre növelve az adagot ahogy egyre kisebb lett a különbség. 3 óra alatt így azonos lett az akvárium vize és az a víz amibe jöttek.
Itt is rendbe zajlott minden első napokba nagyon bujkáltak még félénkek voltak. Meg történtek az első vedlések. Próbálkoztam leveleket adni nekik de nem érdekelte őket nagyon, de erre számítottam mert mondta nekem akitől vettem őket hogy nem igazán eszik a leveleket max a spenótot, azt még nem kaptak mivel még most termesztem, boltit meg nem merek nekik adni.
2021.07.25 fent jártunk Budapesten és természetesen benéztünk a Green Aqua-ba, gyönyörű akváriumok vannak, az egész bolt nagyszerű, rengeteg választékkal, szüleimtől kaptam itt cattapa levelet, égertobozt, bacter ae-t és a már említett tylomelania sp mini csigákat, illetve a jávai mohát.
Másnap azaz 2021.07.26 elmentem egy helyi állatkereskedésbe vettem 2kg láva követ 2 nagyobbb darabot amit itthon kisebbre törtem. Átmostam mindet és úgy került az akváriumba. Elég lett végülis a fele kő szóval maradt tartalékba is. Ekkor ragasztottama jávai mohát is.
El is értünk a jelenbe, a táplálékuk azóta úgy van hogy 2 naponta 1/4 vagy 1/2 adagoló kanál bacter ae épp ahogy sikerül, a csigák egyszer kaptak alga tablettát de a felét ott hagyták van az akváriumba egy kevés barna alga szerintem az jobban ízlik nekik folyton eszegetnek, növényeket nem bántják és ahogy mondtam már van is egy kis csiga Igazából mindenkinek tudom ajánlani ezt a csigát aki tudja biztosítani nekik a megfelelő vizet, nagyon szépek, feldobják az akvárium hangulatát.
Most látom hogy a dátumokat rosszul írtam az akvárium indítást helyesen írtam az 07.15 a többi már augusztus azaz 08.
08.14: Facebookos hirdetés
08.16: garnélák érkezése
08.25: Green Aqua látogatás
08.26: plusz kő vétele, jávai moha ragasztása
 
Pár részletben bemutatnám növényeimet, mi és hogyan változott a telepítés óta, mik az eddigi tapasztalatok.
Tápozás már ismert, de le írom újra napi 1ml easy carbo, heti kb.5,4 ml profito kisebb napi adagokra bontva. A talaj is ismert: szubsztrátum és manado keveréke. A világításról még nem esett szó, de majd most : gyári tetős T8 15W-s lámpa, pár hónapon belül szeretném lecserélni egy erősebbre.
Kezdjük is a az egyetlen rossz tapasztalattal:
Eleocharis parvulus minima
Az egyetlen steril dobozos, zselés növény ami volt az akváriumba. Dobozból ki, zselét lemosni, kisebb adagokra szedni és ültetni. Ilyen egyszerűen indult, első nap szép zöld volt amilyennek kell lennie, de második-harmadik nap elkezdet sárgulni, barnulni. Kitartóan vártam hogy hátha rendbe jön, olvastam hogy másoknál is sárgás, barnás volt ültetés/vágás után, gondoltam itt is csak ennyi a gond. Nagyjából 2 hét után már nagyon látszott hogy már elkezdet rohadni így hát kiszedtem mindet.
A pusztulás oka vagy a gyenge fény vagy a tápozás lehetett.

Kocsány nélküli ambúlia más néven Limnophila sessiliflora
A kezdeti tőszám több mint duplája van ma az akváriumba hála a gyors növekedésének és könnyű szaporíthatóságának. Egyik kedvenc növényem, szerintem jól mutat. Szaporítása igen egyszerű és két módja is van, első az oldal hajtások levágása és odébb ültetése, természetesen az ilyen oldal hajtások által magától is terjeszkedik, második módja hogy ha elég magasra nő egy szár akkor felülről egy legalább 4-5 centis részt levágunk és elültetjük.
 
Kezdjük is a az egyetlen rossz tapasztalattal:
Eleocharis parvulus minima
Az egyetlen steril dobozos, zselés növény ami volt az akváriumba. Dobozból ki, zselét lemosni, kisebb adagokra szedni és ültetni. Ilyen egyszerűen indult, első nap szép zöld volt amilyennek kell lennie, de második-harmadik nap elkezdet sárgulni, barnulni. Kitartóan vártam hogy hátha rendbe jön, olvastam hogy másoknál is sárgás, barnás volt ültetés/vágás után, gondoltam itt is csak ennyi a gond. Nagyjából 2 hét után már nagyon látszott hogy már elkezdet rohadni így hát kiszedtem mindet.
A pusztulás oka vagy a gyenge fény vagy a tápozás lehetett.

Vagy nem szereti a magas ph-t és a meleg vizet :) A 7,5-8 ph és a 29 fokos víz nem igazán növénybarát környezet. Nem azt jelenti, hogy nem él meg benne semmi, csak ez a környezet eléggé leszűkítheti a választható növényeket. Rákérdezhetsz a Green Aqua-nál, hogy ne költs feleslegesen növényekre. A garnélák az elsők és ilyen körülmények között a növények teljesen másodlagosak. Amúgy nagyon szép fajt választottál, csak nem klasszikus növényes akváriumban élnek.
 
Vagy nem szereti a magas ph-t és a meleg vizet :) A 7,5-8 ph és a 29 fokos víz nem igazán növénybarát környezet. Nem azt jelenti, hogy nem él meg benne semmi, csak ez a környezet eléggé leszűkítheti a választható növényeket. Rákérdezhetsz a Green Aqua-nál, hogy ne költs feleslegesen növényekre. A garnélák az elsők és ilyen körülmények között a növények teljesen másodlagosak. Amúgy nagyon szép fajt választottál, csak nem klasszikus növényes akváriumban élnek.
Igen, sajnos növényezés szempontjából nem a legjobb a víz. Egyelőre a többi növény jól bírja, fejlődnek is rendesen. A holnapi napon megpróbálok még a többi növényről is beszámolni két részletben. Hosszú távon meg kiderül majd hogy mi marad meg, ha ezek nem maradnak meg akkor mindenképp megfogadom a tanácsod és rákérdezek a GA-nál és megrendelem amit javasolnak.
Valóban szép faj, pár kompromisszumot kell kötni, de abszolút megéri.
 
Az ilyen garniknak nagyon szép hard scapet (például szép homokos és köves) lehet berendezni, gyakorlatilag növények nélkül :)
Ha nagyon nem maradna meg semmilyen növény a jövőben akkor ez lesz. De ez most csak B terv, amíg sikerül a növényeket életben tartani addig marad így.
 
Folytatom is további két növénnyel:
Vízi petrezselyem más néven Hygrophila difformis
Bokros növény, bozót kialakításához szerintem tökéletes. Eleinte nehézkesen tudtam a víz alján tartani. Most óvatosan le vannak súlyozva, egy pedig próbaként ragasztva. Elején elkövettem azt a hibát hogy lenyomtam a vastag szárát a talajba, így elkezdet berohadni, azokat a részeket levágtam, nem nyomtam utána úgy a talajba. Igazából elég 1-2 hétig a talajhoz közel tartani bármilyen módszerrel, ez idő alatt ereszt annyi kapaszkodó gyökeret hogy stabilan lent maradjon. Most már elkezdet nőni is, folyamatosan látom az új hajtásokat.

Valiznéria
Pontosabban nem tudom melyik fajta valiznéria.
Folyamatosan nő, a levelek véget a víz felszín alatt kb 1-2 centivel vissza szoktam vágni. Erről megoszló véleményeket hallottam hogy szabad vagy sem. Személyes tapasztalatom eddig az hogy semmi gondot nem okoz pedig már többször is vissza lett vágva. A gyökér résznél tud új részeket hozni amit le lehet választani, eddig nekem 1 ilyet hozott.

Ma délután megpróbálom a maradék pár növényt is bemutatni.
 
Következzen is a maradék pár növény

Hemianthus micranthemoides
Gyep kialakítására lett hozva. Az érkezett mennyiség kétszerese/háromszorosa van. Gyorsan növő, szaporítása is végtelen egyszerű, ami túl magasra nőtt azt le kell vágni és vissza szúrni a talajba.Aki nem szeret metszeni az ne válasza gyepnek, 1-2 hetente muszáj megnyírni ehhez. Természetesen lehet hosszabbra hagyni is, ha jól tudom az akváriumból ki is tud nőni, ezt még nem próbáltam. Egyébként egész szép növény, de sűrűbben ültetve jobb lesz.

Jávai moha
Még sok ideje nincs itt így nagy észrevételeket nem tudok mondani.
Hagyományos pillanat ragasztóval lett a kőhöz ragasztva. Amire itt ügyelni kell hogy rá legyen írva hogy gél, legalábbis én így olvastam. Se a növénybe, se az elővilágban nem tett kárt. Jól mutat, gyepnek is eltudom képzelni.

Gömb moha
Mint sokan tudjuk igazából nem is moha hanem alga. Semmit nem kell csinálni vele, nem észre vehető a növekedése.

+1 ??Kígyószakáll??
Ezt el is felejtettem, volt az akváriumba egy növény valószínűleg kígyószakáll, ha valóban az akkor nem is igazi vízi növény csak sokáig bírja a víz alatt. Eddig nem volt baj vele az egyetlen ok ami miatt át került egy másik akváriumba az hogy nem tudtam elképzelni hogy hol mutatna jól ebben az akváriumba.
 
A tervekről és célokról is beszélnék, az akvárium és a napló kapcsán.
Napló:bemutatni ezeket az érdekes előlényeket, és az itteni környezetüket mivel a többi garnélákhoz képest kevesen tartják. Esetleg meghozni a kedvet hogy mások is tartsák ezt a fajt. Illetve hogy ha valaki belekezd tudja hogy mire számítson, akár kis segédlet legyen számára. A terv az hogy beszámolok minden fontosabb változásról legyen az akár pozitív akár negatív mivel csak akkor van értelme szerintem ha a negatív dolgokat is elmondom.

Akvárium:A legnyilvánvalóbb cél természetesen a garnélák számára egy tökéletes környezetet létre hozni, növényekkel fűszerezve. Ha pedig a növények nem bírják hosszú távon (lekopogom egyenlőre úgy látszik minden megmarad ami most az akvában van) akkor pedig egy biotóp akváriummá alakítom, azaz köves,sziklás lesz az egész. Barlangos kialakítással természetesen hogy benne is elbújhassanak, de mégis valami olyan elrendezéssel ami az embernek is kellemes látványt nyújt.
A Limnophila sessiliflorát szeretném addig terjeszteni hogy teljesen körbe vegye a jelenlegi köves részt.
A Jávai mohát is szeretném még terjeszteni a kövek egy részét szeretném befuttatni vele de hagyni akarok sima kő felületet is.
Esetleg a középső részre gyepnek is jó lehet, csak akkor a hemianthus micranthemoides-t száműzni kell onnan. Vagyis nem teljesen mivel valamelyik hátsóbb részbe szeretném kipróbálni azt hogy kinőjjön az akváriumból.
Technika részen ami biztos változni fog pár hónapon belül az a világítás. Egy Aqua week raptor d600 wrgb-re gondoltam. Ez után pedig talán egy külső szűrő is üzembe kerül, itt még pontosan nem tudom melyik, de jó eséllyel egy Tetra ex plus 600. Ha lesz akkor a töltet valószínűleg úgy lesz hogy alul tm30 szivacs, a többi részén matrix troop, de ez még nem biztos hogy így lesz.
 
Ma a lehető legjobban indult a reggel, 1-2 hete sejtem hogy van egy petés nőstény, de eddig nem voltam benne biztos. Azonban ma már 100%-ig biztossá vált. Már elég nagyok a peték és a hasa is elég duci, szerintem 1-1,5 hét és ki kelnek. Ha az akvárium lámpája még nem kapcsolt fel, de a hátuk mögül kapnak fényt, akkor átlátszóbbakká válnak, így látszódik gyönyörűen a pete, de ilyen módon felül látható a gyomruk és egyébként a nyereg is, de az a legnehezebben észre vehető nekem.
Ezzel szemben viszont van egy rosszabb hír is az egyik csiga nem mozdult napok óta egy minimálisat se, eddig békén hagytam mert azt gondoltam hogy csak alszik, mivel ha jól tudom a csigáknál van ilyen. Tegnap este már elhatároztam hogy ha reggelig se mozdul akkor kiveszem és megnézem hogy él még. Él csak szegény ahogy vissza húzódott a házába magával húzott egy kis darab kavicsot is ami meg gátolta hogy újra előbújjon. Óvatosan egy tű hegyével kipiszkáltam a kavicsot, ahogy hozzá értem kicsit bentebb is húzódott szóval él. Délután kiderül hogy túl élte vagy sem, remélem a legjobbakat.IMG_20210907_063515.jpgIMG_20210907_064526.jpg
 
Egy szomorú hír és a tanulsága.

A csiga amelyik beszívta a kavicsot meghalt sajnos, azonban nem vagyok biztos, hogy emiatt. Mikor kiszedtem az akváriumból fejjel lefelé volt, van egy másik csiga is aki fejel lefelé volt 1-1,5 napot és azóta ő se bújt elő, elképzelhető, hogy ő is meg fog vagy már meg is halt, attól tartok, hogy lehet ez okozta a pusztulását a másiknak is. Egy harmadik csiga szintén fejjel lefelé volt őt sikerült megmenteni és időben visszafordítani, így ő most él és virul. Egyébként előfordult eddig is, hogy fejjel lefelé voltak pár percet, azt gondoltam ez náluk valami játék lehet. Tanulsága az, hogy még a szokásosnál is jobban oda figyelek rájuk nehogy ez okozza a vesztüket. És végül egy kis öröm hír is, legalább 3 kis csiga van, nagyon nehéz őket észre venni szóval lehet több is van.
 
Egy szomorú hír és a tanulsága.

A csiga amelyik beszívta a kavicsot meghalt sajnos, azonban nem vagyok biztos, hogy emiatt. Mikor kiszedtem az akváriumból fejjel lefelé volt, van egy másik csiga is aki fejel lefelé volt 1-1,5 napot és azóta ő se bújt elő, elképzelhető, hogy ő is meg fog vagy már meg is halt, attól tartok, hogy lehet ez okozta a pusztulását a másiknak is. Egy harmadik csiga szintén fejjel lefelé volt őt sikerült megmenteni és időben visszafordítani, így ő most él és virul. Egyébként előfordult eddig is, hogy fejjel lefelé voltak pár percet, azt gondoltam ez náluk valami játék lehet. Tanulsága az, hogy még a szokásosnál is jobban oda figyelek rájuk nehogy ez okozza a vesztüket. És végül egy kis öröm hír is, legalább 3 kis csiga van, nagyon nehéz őket észre venni szóval lehet több is van.
Ez tényleg szomorú :( az viszont szinte kizárt, hogy egy egészséges csiga ne tudjon megfordulni. ahhoz nagyon be kéne szorulnia valahova. A felfordulás lehet normális is, de ha tartós az valóban aggasztó.
Lehet, hogy érdemes lenne a tylo-s topicban is érdeklődnöd, hátha valaki jobban ért hozzá. Nekem tylom még nem volt.
 
Ez tényleg szomorú :( az viszont szinte kizárt, hogy egy egészséges csiga ne tudjon megfordulni. ahhoz nagyon be kéne szorulnia valahova. A felfordulás lehet normális is, de ha tartós az valóban aggasztó.
Lehet, hogy érdemes lenne a tylo-s topicban is érdeklődnöd, hátha valaki jobban ért hozzá. Nekem tylom még nem volt.
Szomorú is és egyben csalódás is egy picit. Én is eddig nem is aggódtam amiatt, hogy néha-néha egy pár percre felborultak, eleve elég esetlen csigáknak tűnnek meg lassúnak. Azt gondoltam olyasmi ez náluk mint az embereknek a bukfenc. A körülmények is megfelelőek nekik szerintem, bár lehet valamit nagyon félre néztem, utána olvasok még egyszer az egész fajnak, nehogy az legyen, hogy valamit tényleg nagyon félre néztem.
 
Felfordulás alatt ilyesmire gondolsz?

IMG_20210702_103133.jpg
Ha igen, akkor ez teljesen normális. Mind minik, mind a nagyok csinálják ezt rendszeresen.

A pár hétnyi tapasztalatom alapján akkor lassulnak le, ha éheznek.
Algát nem nagyon esznek, legszivesebben a jó vastag mulmban turkálnának eleség utan. Mivel az akváriumban nem szoktuk hagyni hogy a mocsok felgyüljön, érdemes a tylokat külön etetni.
Fött cukkini tuti elfogadják, de próbálkozhatsz forrázott levelekkel, uborkával, tökkel, brokkolival, spenóttal.


Érdemes tylos akváriumban aljzatnak homokot, vagy nagyon apró szemü, lekerekitett kavicsot választani (az én képemen szereplö aljzat pl NEM megfelelö).
 
Felfordulás alatt ilyesmire gondolsz?

View attachment 154404
Ha igen, akkor ez teljesen normális. Mind minik, mind a nagyok csinálják ezt rendszeresen.

A pár hétnyi tapasztalatom alapján akkor lassulnak le, ha éheznek.
Algát nem nagyon esznek, legszivesebben a jó vastag mulmban turkálnának eleség utan. Mivel az akváriumban nem szoktuk hagyni hogy a mocsok felgyüljön, érdemes a tylokat külön etetni.
Fött cukkini tuti elfogadják, de próbálkozhatsz forrázott levelekkel, uborkával, tökkel, brokkolival, spenóttal.


Érdemes tylos akváriumban aljzatnak homokot, vagy nagyon apró szemü, lekerekitett kavicsot választani (az én képemen szereplö aljzat pl NEM megfelelö).
Igen, erre gondoltam.
Az is normális, hogy ha hosszabb időre maradnak így?Találnak mulmot is mivel a bal hátsó részén gyakorlatilag képtelenség az aljzatot takarítani a növénytől. Leveleket is kapnak, de azt nem igazán ették eddig. Illetve ha épp elindulnak akkor nagyon gyorsak, de a nap nagyrészében lassan csak pár milit, fél centit haladnak, gondolom azért mert eszegetnek és semmit nem akarnak ott hagyni.
 
Back
Oldal tetejére