• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Sulafalva

Kicsit vissza térve a napló eredeti témájához, ma sikerült megfigyelnem a csigák vissza fordulását. Azt még mindig nem tudom, hogy fordulnak meg, hogy a házuk nyílása legyen felül. Viszont a vissza fordulás most már tudom, ki kúszik a házból majd lassan elkezd jobbra-balra mozogni. Mivel ezt elég lassan csinálja így beletelik egy kis időbe mire visszabillenti magát a rendes helyzetébe. Egyre érdekesebbeknek tartom a csigákat is.
 
Betta projekt
Part. 1​

Ez a projekt már egy ideje tervben van és még egy jó ideig terv is marad. A betta szerintem egy nagyon szép hal, bármilyen akváriumot fel tud dobni. A nevével ellentétben nem is annyira harcos a fátyolfarkú halakon kívül nem igazán támad meg senkit, többen tartják sikeresen más halakkal és garnélákkal.Ennek ellenére van akinek nem sikerül a párosítás, ennek lehet pár oka erre is kitérek majd. Indonéziában ahonnan a dennerlik is származnak őshonos hal, bár tömegesen nem a Matano tóban élnek, de egy-egy példány ott is előfordul.
Nézzük mi okozhat(na) gondot:
-vízigény:szerencsére itt könnyű a dolog mivel a betták szeretik a melegebb vizet és a lúgossággal sincs bajuk, így ez nem is probléma
-a betta megtámadhatja/megeheti a garnélákat:ez sajnos benne van a pakliban, de nem feltétlenül lesz így. Ahogy az emberek is különböző személyiséggel rendelkeznek ugyan így a halak is, vannak félénkebb betták és vannak olyanok is akik bármit megtámadnak. Illetve fontos, hogy ők legyenek az utolsó beköltözők, mivel terület védő állatok így csak azokat az állatokat nem bántják akik már eleve a területen vannak, az utána érkező, betolakodó állatokat meg támadja általában. Ez okozhat problémát.
A probléma megoldása:
Ez is viszonylag egyszerűen megoldható.
Mivel a garnélákon és a csigákon kívül más élőlény nem lesz, így az meg is oldódott, hogy ő érkezzen utolsónak. Mivel előfordulhat, hogy megtámadja a garnélákat így fontos, hogy csak akkor érkezzen ha már van elegendő garnéla és nem okoz problémát ha az elején egy pár garnéla elhullik. Ez nagyban befolyásolja azt, hogy mikor lehet megvalósítani a projektet, idén még biztosan nem, nagyjából jövő nyárra jósolom. A garnélák védelme érdekében a legjobb az lenne ha még kis korában kerülne oda a betta,így már kis korban megszokná a garnélák jelenlétét és egyáltalán nem bántaná őket. Ami még hasznos lehet, hogy hosszabb ideig tartó beszoktatást kapjon a hal. Erre megoldásnak azt olvastam, hogy egy nagyobb befőttes üvegben kerül az akváriumba a betta és ott tölt el 2-3 napot. Ez idő alatt minden állat megszokja a másik jelenlétét. Itt kettő dolog okozhat gondot szerintem. Egyik az oxigén hiány a másik a kis úszótér. A kis úszóteret egy pár napig eltudják viselni a halak, de 2-3 napnál tovább szerintem már erőteljesen állatkínzás lenne. Az oxigén hiányt kettő módon lehetne orvosolni, első megoldás, hogy kb 2 óránként kinyitni az üveget várni egy keveset majd vissza tenni, ez estére lenne gond mert akkor folyamatosan fel kellene kelni. A másik megoldás egy szellőző rendszer, az üveg tetejére kettő lyukat kellene fúrni amibe bele fér a levegőztető cső, az egyik csövet rá kell csatlakoztatni a levegőpumpára az üvegbe lévő részét pedig a víz alá helyezni, hogy fodrozza a víz tetejét, a másik csövet csak simán kivezetni és azon keresztül távozhat minden egyéb gáz és a felesleges oxigén. Arra pedig, hogy kis korában kerüljön ide a betta az a legjobb megoldás ha én magam tenyésztem. Nővéremnek van egy hím bettája amit kölcsön kapnék így már csak egy nőstényt kellene venni. A hím kék színű ezért a nősténynek pirosat szeretnék, hogy különböző szín változatok is legyenek. Mivel nem egy utód lenne így még válogathatnék is, hogy kit szeretnék az akváriumba rakni és esetleg a későbbiekben tovább szaporítani.
Mivel nagyon hosszúra sikerült, majd egy másik bejegyzésbe folytatom. Ha valaki végig olvasta, neki köszönöm!
 
Egy váratlan nem örömteli hír.
A petés garnéla a megszokottól elterően nem a barlang belső részében volt hanem át úszott a fa mellet lévő mohás részre, a HM végéhez. Mivel a kis garnélák ilyen helyeken szoktak elbújni azt gondoltam szülni készül. 10 percre magára hagytam, de mikor vissza tértem azt láttam, hogy nem mozog és nem természetes pozícióban van így hát megpiszkáltam, semmi reakció. Meghalt, ez itt világossá vált, nem is kell mondanom a gyomrom össze rándult. Össze szedtem magam, csináltam egy víz tesztet, minden érték azonos az utolsó mérés eredményével, kihalásztam és ahogy megvizsgáltam közelebbről úgy látom, hogy a peték nincsenek rajta, és szét van nyilván annál a résznél ahol a peték voltak. Most abba bízom, hogy megszülte a kicsinyeit és abba pusztult el. Bár nem tudom, hogy ilyen létezik a garnéláknál, nagyon bízom ebbe, de ha így is történt akkor is nagyon sajnálom szegényt.
 
így már kis korban megszokná a garnélák jelenlétét és egyáltalán nem bántaná őket
Ez sajnos nem olyan biztos.
legjobb megoldás ha én magam tenyésztem
Magam is gondoltam, de ezzel két probléma van:
Ha megfelelö betta párra teszel szert, akkor az is elofirdulhat hogy tobb tucat picinyed lesz, melyeket nagyon idoitenyes felnevelni (hiszen csak nagyon apro elo eleséget hajlandoak enni, melyet neked kell eloallitanod). Ha sikeresen megallod a helyed, akkor egy ket honap mulva a kicsiket el kell egymastol kulonitened. Ezeknek pedig szereto es befogado csaladot talalni nem egyszerru.

A masik problema, hogy a teoria, miszerint a kisbaba betta ha egyutt nö fel garnélakkal, akkor nem bantja oket, az nem igaz. Kiskorukban is alkatfuggo, hogy rakapnak e a garnélákra, vagy nem. Tobb bettaval probalkoztam, és eltéröen viszonyuktak a garnélákhoz.
 
Ez sajnos nem olyan biztos.
A masik problema, hogy a teoria, miszerint a kisbaba betta ha egyutt nö fel garnélakkal, akkor nem bantja oket, az nem igaz. Kiskorukban is alkatfuggo, hogy rakapnak e a garnélákra, vagy nem. Tobb bettaval probalkoztam, és eltéröen viszonyuktak a garnélákhoz.
Igaz, nem pontosan fogalmaztam. Természetesen kiskorukban is vannak különböző személyiségüek és így értelem szerűen a kicsik között is van aki megtámadná a garnélákat, de ha már kiskorától fogva ott van akkor jobb esélyel viseli el őket.
hiszen csak nagyon apro elo eleséget hajlandoak enni, melyet neked kell eloallitanod
Erre ki is akartam térni később. Valóban az a legjobb ha frissen kelt sórákkal vagy egyéb frissen kelt élő eledelt kapnak. Valahol olvastam olyat, hogy kapható ilyen folyadék formában is kifejezetten frissen szülött halak számára fejlesztett táp. Eledel terén még olvasnom kell bőven, itt még nincs is elég tudásom hozzá.
 
kapható ilyen folyadék formában is kifejezetten frissen szülött halak számára
Az elso 2-3, szerencsésebb esetben 5-6 napban hajlandoak ilyesmiek enni (pépesitett fött tojássárgájat is elfogadják), késobb viszont csak arra kapnak rá, ami él és mozog.
Az is problémás, hogy elég gyakran kell enniük, tehát ha mondjuk valamiért a sórákok nem kellnek ki, és ujabb adagot kell keltetni, akkor az a 18-20 ora, mire az elso rákok kikelnek, kritikus lehet a kisbetták számára.

Persze, lehet próbálkozni, de ha csak az a cél, hogy végül nagyobb esély legyen arra, hogy egy kezeslábas bettára tegyünk szert, akkor öszinten mondom, hogy az erofeszites nem éri meg.
Illetve nekem is volt ilyen elképzelésem, össze is ivattam két halamat, hogy legyenek kisbettáim, de attól függetlenül, hogy pár napos korultól fogva garnélákkal nöttek fel, orosz rulett volt, hogy nagyobb korukban garnéla zabálok lesznek-e vagy sem.
Ugyanez igaz a csiga-terrorizáló hajlamukra.

Sokkal egyszerübb vagy olyan akvaeisztikat keresni, ahol tartanak együtt bettát garnélákkal, es 30-40 percet eltolteni az akvarium elott, hogy arrol megbizonyosodj, hogy az adott betta valoban garnéla-barát-e
VAGY
ami még jobb, elengedni a garnéla-betta párost, és két akváriumot beszerezni.
 
Persze, lehet próbálkozni, de ha csak az a cél, hogy végül nagyobb esély legyen arra, hogy egy kezeslábas bettára tegyünk szert, akkor öszinten mondom, hogy az erofeszites nem éri meg.
Illetve nekem is volt ilyen elképzelésem, össze is ivattam két halamat, hogy legyenek kisbettáim, de attól függetlenül, hogy pár napos korultól fogva garnélákkal nöttek fel, orosz rulett volt, hogy nagyobb korukban garnéla zabálok lesznek-e vagy sem.
Ugyanez igaz a csiga-terrorizáló hajlamukra.
Most úgy állok hozzá, hogy egy próbát meg ér. A projekt még ahogy említettem terv fázisba van, még vannak dolgok amiknek utána kell olvasni. Így még akár meg az is lehet, hogy elvetem az egészet.
ami még jobb, elengedni a garnéla-betta párost, és két akváriumot beszerezni.
Az is lehet hogy a garnéla-betta párost elengedem, de nem ragaszkodom a bettához így külön akvárium semmi esetre nem lesz.

Igazából itt az egészhez nem ragaszkodom, hogy bármilyen hal is legyen. Csak ha lehet akkor szerintem jó lenne, változatosabbá tenné. Más halak is szóba jöhetnének, de a legtöbbnek nem lenne megfelelő a víz. Ha sehogy nem lesz megoldható akkor pedig maradnak a garnélák és a halakat pedig elfelejtem.
 
Betta projekt
Part. 1​

Ez a projekt már egy ideje tervben van és még egy jó ideig terv is marad. A betta szerintem egy nagyon szép hal, bármilyen akváriumot fel tud dobni. A nevével ellentétben nem is annyira harcos a fátyolfarkú halakon kívül nem igazán támad meg senkit, többen tartják sikeresen más halakkal és garnélákkal.Ennek ellenére van akinek nem sikerül a párosítás, ennek lehet pár oka erre is kitérek majd. Indonéziában ahonnan a dennerlik is származnak őshonos hal, bár tömegesen nem a Matano tóban élnek, de egy-egy példány ott is előfordul.
Nézzük mi okozhat(na) gondot:
-vízigény:szerencsére itt könnyű a dolog mivel a betták szeretik a melegebb vizet és a lúgossággal sincs bajuk, így ez nem is probléma
-a betta megtámadhatja/megeheti a garnélákat:ez sajnos benne van a pakliban, de nem feltétlenül lesz így. Ahogy az emberek is különböző személyiséggel rendelkeznek ugyan így a halak is, vannak félénkebb betták és vannak olyanok is akik bármit megtámadnak. Illetve fontos, hogy ők legyenek az utolsó beköltözők, mivel terület védő állatok így csak azokat az állatokat nem bántják akik már eleve a területen vannak, az utána érkező, betolakodó állatokat meg támadja általában. Ez okozhat problémát.
A probléma megoldása:
Ez is viszonylag egyszerűen megoldható.
Mivel a garnélákon és a csigákon kívül más élőlény nem lesz, így az meg is oldódott, hogy ő érkezzen utolsónak. Mivel előfordulhat, hogy megtámadja a garnélákat így fontos, hogy csak akkor érkezzen ha már van elegendő garnéla és nem okoz problémát ha az elején egy pár garnéla elhullik. Ez nagyban befolyásolja azt, hogy mikor lehet megvalósítani a projektet, idén még biztosan nem, nagyjából jövő nyárra jósolom. A garnélák védelme érdekében a legjobb az lenne ha még kis korában kerülne oda a betta,így már kis korban megszokná a garnélák jelenlétét és egyáltalán nem bántaná őket. Ami még hasznos lehet, hogy hosszabb ideig tartó beszoktatást kapjon a hal. Erre megoldásnak azt olvastam, hogy egy nagyobb befőttes üvegben kerül az akváriumba a betta és ott tölt el 2-3 napot. Ez idő alatt minden állat megszokja a másik jelenlétét. Itt kettő dolog okozhat gondot szerintem. Egyik az oxigén hiány a másik a kis úszótér. A kis úszóteret egy pár napig eltudják viselni a halak, de 2-3 napnál tovább szerintem már erőteljesen állatkínzás lenne. Az oxigén hiányt kettő módon lehetne orvosolni, első megoldás, hogy kb 2 óránként kinyitni az üveget várni egy keveset majd vissza tenni, ez estére lenne gond mert akkor folyamatosan fel kellene kelni. A másik megoldás egy szellőző rendszer, az üveg tetejére kettő lyukat kellene fúrni amibe bele fér a levegőztető cső, az egyik csövet rá kell csatlakoztatni a levegőpumpára az üvegbe lévő részét pedig a víz alá helyezni, hogy fodrozza a víz tetejét, a másik csövet csak simán kivezetni és azon keresztül távozhat minden egyéb gáz és a felesleges oxigén. Arra pedig, hogy kis korában kerüljön ide a betta az a legjobb megoldás ha én magam tenyésztem. Nővéremnek van egy hím bettája amit kölcsön kapnék így már csak egy nőstényt kellene venni. A hím kék színű ezért a nősténynek pirosat szeretnék, hogy különböző szín változatok is legyenek. Mivel nem egy utód lenne így még válogathatnék is, hogy kit szeretnék az akváriumba rakni és esetleg a későbbiekben tovább szaporítani.
Mivel nagyon hosszúra sikerült, majd egy másik bejegyzésbe folytatom. Ha valaki végig olvasta, neki köszönöm!
Szerintem ott hibádzik az elméleted, hogy halról beszélünk, ami ráadásul ragadozó is. A beszoktatás szerintem ilyen esetben nem működik. A hal nem olyan okos, mint mondjuk egy kutya. Cselekedeteit az ösztönei határozzák meg. Ha sikerül is olyan bettát kifognod, ami nem érdeklődik a garnélák iránt, ez bármikor megváltozhat. Elég, ha kíváncsiságból belecsíp valamelyikbe. Vagy esetleg az egyik garnéla megriad, és a szokásosnál gyorsabban úszik, menekül. A hal ilyenkor a prédát látja benne. Ha egyszer rákap a garnélákra, nagyon rövid idő alatt levadászhatja az összeset. Akár szórakozásból is, nem kell, hogy megegye őket. A növendék garnélákat pedig szinte az összes akváriumi hal tápláléknak tartja. Neked kell eldönteni, hogy megér-e ez a kísérlet annyit, hogy kockára tedd a különleges garnéláidat, illetve lemondj a szaporulatról is.
Nem tartom jó ötletnek, hogy egyetlen remélt utód miatt szaporítani akarsz bettát. Valószínűleg egynél jóval több ivadék maradna meg. Ideális esetben pedig akár százas nagyságrend is. A felelős állattartás része, hogy gondoskodni kell a szaporulatról. Nem hiszem, hogy az összeset el tudnád ajándékozni. Azt pedig kizártnak tartom, hogy bármelyik bolt átvegyen élő halat. Arra is gondolni kell, hogy mit csinálsz az esetleges megszülető torz kishalakkal. Persze ezektől is meg lehet szabadulni, de ahhoz gyomor kell.
Egyébként a betta jól elviseli az oxigénhiányos vizet. Légköri levegőt is lélegzik (labirintkopoltyús). 2-3 napig egy befőttes üvegben tartani viszont elég meredek dolog lenne.

Nem szeretném elvenni a lelkesedésed, csak leírtam a saját véleményemet/tapasztalataimat. Nagyon tetszik a naplód, jól összefoglaltad a dolgokat. A növényes megfigyelések különösen tetszettek :)
 
Utoljára módosított:
Ha sikerül is olyan bettát kifognod, ami nem érdeklődik a garnélák iránt, ez bármikor megváltozhat. Elég, ha kíváncsiságból belecsíp valamelyikbe. Vagy esetleg az egyik garnéla megriad, és a szokásosnál gyorsabban úszik, menekül. A hal ilyenkor a prédát látja benne. Ha egyszer rákap a garnélákra, nagyon rövid idő alatt levadászhatja az összeset. Akár szórakozásból is, nem kell, hogy megegye őket.
Erre valóban nem gondoltam.
Nem szeretném elvenni a lelkesedésed, csak leírtam a saját véleményemet/tapasztalataimat.
Direkt azért is írtam ki ilyen hamar még a terv fázisba, hogy még időbe letudjanak beszélni a tapasztaltabbak. Figyelembe veszem mind a kettőtők hozzászólását és újra gondolom az egészet. Át nézem teljesen előről a dolgokat, hogy helyesen tudjak dönteni.
Nagyon tetszik a naplód, jól összefoglaltad a dolgokat. A növényes megfigyelések különösen tetszettek :)
Ennek pedig külön örülök. Remélem a későbbiekben is tetszeni fog.
 
Összegzés

Most nem történt sok változás az elmúlt egy hétben. A garnéla etető csövet kivettem, mivel teljesen kihasználatlan, a kis üveg tálat még bent hagytam próbálom arra tenni a leveleket, de szerintem azt is kiveszem majd. Növények terén most nem lett változás mivel nem nyírtam egyiket se, most hagyom egy kicsit nőni őket. Talaj porszívózást csináltam, a Sera hengeres porszívója van. A HM miatt egy szúnyoghálót tettem a végére. Így a koszt feltudja szívni, de a növényeket nem rántja ki. Ahogy vártuk is az, hogy nem adagolom a carbot nem okozott semmi változást. 11 nap alatt semmit nem okozott a hiánya.

Szerk. :a képet elfelejtettem csatolni
IMG_20210920_131754.jpg
 
Utoljára módosított:
Betta projekt
Part. 2​

Mérlegeltem a projektet. Át gondoltam, hogy megérné a befektetett időt és vállalni a kockázatot, hogy megtámadhatja a garnélákat. Most arra a döntésre jutottam, hogy elvetem a tervet.
Azt még nem vetettem el, hogy a későbbiekben esetleg egy kisebb testű, garnéla barátabb halat beszerezzek akinek megfelelőek is lennének a körülmények. Egyenlőre nincs ilyen jelölt, ha lesz majd akkor beszámolok róla és kikérem a véleményeteket róla.
Illetve később, ha már több tapasztalatot és tudást szerzek még lehet a bettához is vissza térek.
@bamboocha46 -nak és @Rudi50 -nek külön köszönöm, hogy megosztották a véleményüket és a tapasztalatukat!
 
Jávai moha
Taxiphyllum
barbieri

Lassan másfél hónapja van az akváriumba, így hát gondoltam róla is írok pár sort. Egy szerintem nagyon szép moha fajta, bármelyik akváriumba megállja a helyét szerintem. Az első adagot ragasztottam, pár nagyon apró folt ragasztóval jól odatapad, nem kezdet el tőle barnulni vagy elpusztulni a növény. A szaporítását két módon próbáltam, a hosszabbra nőt részeket elsőnek csak letéptem, második alkalommal ollóval vágtam. Mindkét módszer működik, de esztétikai szempontból jobbnak bizonyult a tépés, mivel a vágás során az egyenesség miatt nagyon mesterségesnek néz ki. A későbbiekben én maradok a tépésnél. Egyébként egy közepesen gyors növekedésű növénynek mondanám. Eddig nem láttam elhalt szálakat, mikor vettük volt benne pár barnás-sárgás szál, de amint az akváriumba került pár nap alatt teljesen rendbe jött. A doboz amiben árulják pedig nagyon csalokás, nekem nagyon kis adagnak tűnt első ránézésre, viszont mikor már kibontottam és szét szedtem úgy már elég jó mennyiségnek látszott és az is.IMG_20211009_151259.jpgIMG_20211009_150809.jpg
 
Összegzés

A tápozást elkezdtem csökkenteni, mivel soknak bizonyult. Így napi 0.8ml helyett csak 0.6ml profitot adok a növényeknek.Ezt egy inzulinos fecskendővel mérem ki a pontosság kedvéért.
A Limnophila sessiliflora egy kis idő stagnálás után újra növekedésnek indult. A Hemianthus micranthemoides pedig már dzsungelt alkotott, kapott ma egy nyírást, illetve a hátrafelé terjeszkedő szálakat előrébb ültettem.
A garnélák jól vannak, 1 még mindig petés, egyre nagyobb a hasa. Remélhetőleg ő már sikeresen megszüli a kicsiket.
A csigák viszont egy híján eltűntek, feltételezem, hogy beásták a talajba magukat, mivel egyet így találtam meg. IMG_20211009_154556.jpgIMG_20211009_154310.jpgIMG_20211009_152322.jpg
 
Ma kicsit aggódtam a garnélákért, mivel muszáj voltam használni poratka irtó spray-t. Féltem, hogy ha az akváriumba jut a levegőből akkor lemérgezi a garnélákat így hát a megoldás az lett, hogy fóliával lefedtem az akva tetejét, a légpumpának pedig a szívó részéhez egy vastagabb réteg vattát rögzítettem. Úgy látszik bevált a módszer, nem volt elhullás. IMG_20211015_184032.jpg
Érdekességkép a nap végére még az is jól látszik milyen sokat párolog a víz egyetlen nap alatt. IMG_20211015_184215.jpg
 
Back
Oldal tetejére