• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Süncsiga - Clithon corona

Cipo3

VIP kertész
Sziasztok!

Nincs Topicja pedig akvakertészek talán egyik legfontosabb csigája mivel elképesztő módon zabálja az ecset algát, zöld és barna algákat.

Kezdeném egy kis GA ismertetővel:

A Clithon corona (Süncsiga) az egyik legszebb, akváriumban is jól tartható csigafaj. A nevét a háza hátsó részén található tüskeszerű kinővésekről kapta. Számos mintázata elterjedt. Alapszíne a sárgától az aranybarnán át a feketéig terjed. Ezen fekete csíkok, vagy cikk-cakkok futnak végig. Algaevő, előszeretettel fogyaszt zöld illetve barna algát. A növényeket nem bántja ezért kiválló lakója lehet egy növényes akváriumnak. Petét rak, melyek édesvízben nem kelnek ki. Ezzel megoldott a nem kívánatos túlszaporulat.


  • Tudományos név: Clithon corona
  • Magyar név: Sárgaöves süncsiga
  • Csoport: Gerinctelenek
  • Származás: Délkelet-Ázsia, Indonézia, Fülöp szigetek
  • Testhossz: 1,5-2 cm
  • Természetes élőhely:A folyótorkolatokban, ahol az édesvíz keveredik a tengervízzel
  • Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
  • Táplálkozás: Akváriumban algákat eszik, de adhatunk neki haleledelt, vagy más növényi eredetű táplálékot.
  • Szaporítás: Akváriumban nem szaporodik
  • Medence: Minimum 30 literes
  • A növényeket nem bántják.
  • Hőmérséklet: 18-27 °C
  • pH: 7-8
  • Keménység: 8-15NK
  • Várható életkor: 5-10 év
corona.jpg
 
Kérdésem is lenne. 3 hónapja nincs algám (fanfárok harsognak, taps, tömeg éljenez).
Kezdőként csoda számba megy és rendkívül boldog vagyok tőle. Viszont Twinstart egy időben tettem bele az akváriumba mint a csigát és ugyanabban az időben kezdtem el mulmozni az akváriumban 9 hónap alatt először.

Ecset alga tuti a csigák miatt tűnt el, mert az elképesztően látványos jelenség volt ahogy a fekete kövön húzták a csíkot. Ahol jártak ott leradírozták.

Kérdésem annyi, hogy a süncsiga eszik-e fonalalgát? Mert az mindig visszatért 2 havonta és nem tudom eldönteni, hogy a twinstar miatt nincs a mulmozás miatt nincs vagy a süncsiga miatt nincs. Pusztán tapasztalat szerzés miatt szeretném tudni.

Tudni kell, hogy parvulám van. S a fonalalga mindig ott keletkezett először.

Valakitől hallottam, hogy a Helena (csigaevő csiga) nem eszi meg az XY csigát. Nem tudom igaz-e. Ebből kiindulva tart valaki Sünt Helenával? Bántja?
 
Kérdésem is lenne. 3 hónapja nincs algám (fanfárok harsognak, taps, tömeg éljenez).
Kezdőként csoda számba megy és rendkívül boldog vagyok tőle. Viszont Twinstart egy időben tettem bele az akváriumba mint a csigát és ugyanabban az időben kezdtem el mulmozni az akváriumban 9 hónap alatt először.

Ecset alga tuti a csigák miatt tűnt el, mert az elképesztően látványos jelenség volt ahogy a fekete kövön húzták a csíkot. Ahol jártak ott leradírozták.

Kérdésem annyi, hogy a süncsiga eszik-e fonalalgát? Mert az mindig visszatért 2 havonta és nem tudom eldönteni, hogy a twinstar miatt nincs a mulmozás miatt nincs vagy a süncsiga miatt nincs. Pusztán tapasztalat szerzés miatt szeretném tudni.

Tudni kell, hogy parvulám van. S a fonalalga mindig ott keletkezett először.

Valakitől hallottam, hogy a Helena (csigaevő csiga) nem eszi meg az XY csigát. Nem tudom igaz-e. Ebből kiindulva tart valaki Sünt Helenával? Bántja?

Ez engem is érdekelne!
 
Helenák hogy viszonyulnak a sünikhez? Szabad őket együtt tartani?
Szaporodnak édes vízben?
Inkább ide válaszolunk a kérdésre, hogy a sünös topicban legyen az infó:
Nekünk helena és süncsiga csak az irodai akvában van/volt együtt, nem bántotta őket, mondjuk direkt kisebb méretű helena került be. Mostanra már kb. 4 centisre zabálta magát (az elején rengeteg hólyagcsigát tudott enni, azóta egy sincs, most már csak a halkaját eszi ő is) de a kisebb süncsigát még mindig nem bántja. Van mellette még egy zebra és egy sisakcsiga is.
Ha van kisebb méretű csiga amire vadászhat, akkor inkább azt választja.
A süncsiga hasonlóan szaporodik mint az amano, brakkvíz kell neki, de petézni petézi édesvízben is, próbálkozik szegény. :whistle:
 
Utoljára módosított:
Egy kérdésem lenne ezzel a csigabigával kapcsolatban, olvastam le lett írva, hogy a növényeket , nem eszegeti, aki tart ilyet, meg tudja ezt erősíteni, köszike !
 
Egy kérdésem lenne ezzel a csigabigával kapcsolatban, olvastam le lett írva, hogy a növényeket , nem eszegeti, aki tart ilyet, meg tudja ezt erősíteni, köszike !
Nem bántja a növényzetet. Nekem van 24DB. Sőt mivel a levelek végéről is lerágja az ecsetalgát még egyfajta növénydoktornak is felfoghatjuk.


Inkább ide válaszolunk a kérdésre, hogy a sünös topicban legyen az infó:
Nekünk helena és süncsiga csak az irodai akvában van/volt együtt, nem bántotta őket, mondjuk direkt kisebb méretű helena került be. Mostanra már kb. 4 centisre zabálta magát (az elején rengeteg hólyagcsigát tudott enni, azóta egy sincs, most már csak a halkaját eszi ő is) de a kisebb süncsigát még mindig nem bántja. Van mellette még egy zebra és egy sisakcsiga is.
Ha van kisebb méretű csiga amire vadászhat, akkor inkább azt választja.
A süncsiga hasonlóan szaporodik mint az amano, brakkvíz kell neki, de petézni petézi édesvízben is, próbálkozik szegény. :whistle:

Hát nem annyira győztél meg. Olvasatomba ez olyan mint az bébi aligátor a gyerekmedencébe.

Tehát amíg kicsi addig max csak próbálkozik, de a nagy csiga meg tud lógni. Amikor viszont már azonos méretű lesz néhányat megeszik. Csak a kisebbeket...de azt is 1000Ft-ért vetted darabját.
 
Hát nem annyira győztél meg. Olvasatomba ez olyan mint az bébi aligátor a gyerekmedencébe.
Tehát amíg kicsi addig max csak próbálkozik, de a nagy csiga meg tud lógni. Amikor viszont már azonos méretű lesz néhányat megeszik.
Nem is a meggyőzés volt a cél ;) csak a saját tapasztalatot írtuk le abból a kevésből amit eddigi pályafutásunk alatt szereztünk kb. 1 év alatt, ez annyi amit fent is írtunk. 2 sün, 1 hagyma és 1 sisakcsigával indultunk, később került be egy helena. Az egyik sün még előtte elpusztult. Egyébként ma reggel direkt megnéztem a munkahelyi akvát, a sün is hatalmasra nőtt és még a tüskéi is megvannak :)

szerk.: ez a bébialigátoros hasonlat tetszik (y)
Ja, és a "ha van kisebb, azt választja" részt arra értettük, hogy ott voltak a hólyagcsigák, amik sokkal kisebbek a sünnél. És a sünöket sem ezresért vettük darabját ;)
 
Utoljára módosított:
Na most a csigát sajnálod vagy a pénzt? :D A többi állatod is eteted, mit spórolsz szegény helena-n? :p
Pénzt sajnálom. :) Rengeteg élő eleséget adtam már állatnak. Agámának pl lárva szöcske, sáska, tücsök. Szóval nem tudok kötődni egy csigához. 4 helena felzabált 200 csigát 3 hónap alatt nálam. Sünnel nem merem párba rakni. Másik akvába költöztek a helenák mielőtt jöttek a süncsigák.
 
Mai info:
A 30-as kockában Helénke ma reggel megtámadta a nagyobbik Sünit.
Aki alig volt kisebb nála, de bepróbálkozott.
Nagyon érdekes volt, ahogy körbemászta, majd megpróbálta befalni.
Fotóztam (majd az utolsó percben kivettem az agresszort) - lefekvés után naplózom is, hacsak nem Kata győz a fennmaradási versenyben!
:)
 
Mai info:
A 30-as kockában Helénke ma reggel megtámadta a nagyobbik Sünit.
Aki alig volt kisebb nála, de bepróbálkozott.
Nagyon érdekes volt, ahogy körbemászta, majd megpróbálta befalni.
Fotóztam (majd az utolsó percben kivettem az agresszort) - lefekvés után naplózom is, hacsak nem Kata győz a fennmaradási versenyben!
:)
Na erre a fotóra kíváncsi leszek.

Én azt is észrevettem, hogy mintha egymást is támadnák. Volt, hogy napokig birkózott 2 helena és utána az egyik elpusztult. Máskor meg 2 nap múlva lemásztak egymásról. Nem ismerem a párosodási szokásukat, de a többi csigafaj nem gabalyodik össze napokra.
 
Nagyon szép kis csigák. Nekem az lenne a kérdésem, hogy 45 literes (csak garnélás) akváriumban maximum hány ilyen csigát lehet tartani? Előre is köszi!

Jönnek a képek, ne várjatok Mátrai-s minőséget, nem azzal a precizitással készültek!
Ígyekszem sorban - jól látható ahogy körbemássza:
Érdekes képsorozat!
 
Jó kis képregény volt, de ebből nem derült ki semmi, lehet 2 perc múlva továbbmászik, mert nem talál rajta fogást.
 
Jó kis képregény volt, de ebből nem derült ki semmi, lehet 2 perc múlva továbbmászik, mert nem talál rajta fogást.

Nem volt kedvem megvárni, hogy végül sikerül-e megennie.
Ketten voltak egy fajtársával már csak az akváriumban, szerintem őt megette miután nem talált más eledelt.
Szóval részemről ennyi volt a kísérlet ...
 
Nagyon szimpatikus ez a csiga, hogy elvileg az ecset és pontalgát is pusztítja.
Azokat kérdezem, akik tartanak ilyen növényesben: Mennyire zavarja a látványt? Ahogy látom, elég nagyra nő... Ez az egyetlen, ami visszatart a vételétől.
 
Nagyon szimpatikus ez a csiga, hogy elvileg az ecset és pontalgát is pusztítja.
Azokat kérdezem, akik tartanak ilyen növényesben: Mennyire zavarja a látványt? Ahogy látom, elég nagyra nő... Ez az egyetlen, ami visszatart a vételétől.
Bár ízlések és pofonok, de számunkra egyáltalán nem zavaró. Sőt, igazából még fel is dobja az akva élővilágát, mert igen sokszínűek (barnás, sárgás, csíkos, szürkés) változatos a formája, van tüske rajta vagy nincs stb. Nappal is eléggé aktív, viselkedése is vicces, és az idióta kinézete, meg a bénázásai (pl megpróbál végigmászni egy szál parvulán és 2/3 úton hirtelen lehajlik és leesik) tényleg jópofák. :bucktooth: A méretük nem vészes, a többi hasznos csigához képest (hagyma, zebra, sisak) kimondottan kicsi.
 
Back
Oldal tetejére