• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sügérből növény, avagy elcsábításom "tragédiája"

További kérdezősködés után a következőt tervezem.

1. A 3 lámpából az egyiket kikapcsolom, a lámpákat felemelem 45 cm magasra a vízfelszíntől. A sok fény és az Amazoniából kiázó ammónia algásodást okoz és valószínűleg a gyengébb növények olvadása is ennek köszönhető. (Azt olvastam, hogy sokan az Amazoniát 3 hétig csak áztatják ültetés előtt.) A lényeg, hogy az elején inkább lassan nőjenek a növények, de az egyensúly rendben legyen. Világított órák 15:00 - 20:30

2. A világított órákon kívül levegőztetni fogok. Korábban olvastam róla, hogy a növények O2-t használnak, ha nem fotoszintetizálnak, ezért becsöveztem a hardscape előtt.

3. Vízcsere. 2 naponta 300 liter. Fele RO, fele csapvíz. Amíg a diatóma eltűnik, addig menni fog. Utána heti 1x50%
Az RO használatáról próbálnak lebeszélni. Kíváncsi vagyok a véleményetekre ez ügyben! Azt írják, nincs akkora előnye, mint macera vele. Ráadásul inkább a halaknak jó, semmint a növényeknek.

4. CO2 ami kifér a csövön. Két órával a világítás előtt bekapcsolva.

5. Az áramlás és disztribúció, talán, rendben van. A második pumpát is felemelem 2000 l/h-ra. Így 4000 l/h lesz.

6. Ma este nyírok egyet és eltávolítom a lehető legtöbb diatómát. Majd vízcsere

7. Tápozás megy tovább EI szerint.

8. Halak egyelőre nem jönnek.

9. Ha kezdenek helyreállni a dolgok, újraültetem az elolvadt növényeket - guyana, indica, anubias petite.


Tehát itt állok a 20. napon (majd teszek fel képet a nyírás után is.)

46645820712_d82ec3b0cc_b.jpgDSC_1328 by Bence Tóth, on Flickr

46645820732_134c0b57bc_b.jpgDSC_1331 by Bence Tóth, on Flickr
 
További kérdezősködés után a következőt tervezem.


Az RO használatáról próbálnak lebeszélni. Kíváncsi vagyok a véleményetekre ez ügyben! Azt írják, nincs akkora előnye, mint macera vele. Ráadásul inkább a halaknak jó, semmint a növényeknek.
Ha már megcsináltad ezt a profi automatán cserélő RO rendszert, miért lenne vele macera?
Csak egy érv:

1547198445300.png
Magas KH mellett sokkal nehezebb levinni a PH-t. Magasabb PH-nál a növények tápanyagfelvétele sokkal rosszabb...
 
(Azt olvastam, hogy sokan az Amazoniát 3 hétig csak áztatják ültetés előtt.)

Arra figyelj, hogy a sok blődség mellett próbáld leszűrni a hasznos tartalmat. Miért ilyen emberek véleményét veszed figyelembe, miért nem pl a gyártóét aki nagyjából 30 éve űzi az ipart a lehető legmagasabb szinten?
A talajt azonnal ültetjük és így használjuk.

Az akváriumod diatom algával van tele. Erre nagyjából az első 7 nap után kellő számú algaevőt szoktunk betenni. Leginkább amano garnéla 1db/5L, de volt már, hogy 40-50 neritina, és süni kombinációval is egész jó eredményt értünk el.

Más...
Végigolvastam a naplót és nagyon izgi ez a rengeteg automatizálás stb amit megoldottál. Igazán egyedi és különleges. Talán csak attól kapok frászt, hogy mindenhol valami vizes cucc van a kábelek, hálózati elosztók közelében.
Csodálkozom, hogy @elektrorudi és a többi villamos szaki még nem jelezte aggodalmait emiatt :)

Az RO használatáról próbálnak lebeszélni. Kíváncsi vagyok a véleményetekre ez ügyben! Azt írják, nincs akkora előnye, mint macera vele. Ráadásul inkább a halaknak jó, semmint a növényeknek.

Tényleg próbálj olyan helyről informálódni, ahol hasznos tanácsokkal látnak el. Ez pl nem az. ;)


A kioldódás miatt valószínűleg több CO2 kell. És ezt le kell tudnod juttatni a talajra. Most valamiért ez nem elég jól működik.

A lámpásaid szerintem nagyon melegítik a vizet, erre is érdemes lenne ránézni. Ne legyen 25 C felett a víz hőmérséklet. Ha viszont felemeled, kevés lesz a fény. A gyeped fogja bánni.

Egyébként 20 napos állapothoz képest alakul. De ha nem akarsz agybajt kapni és káromkodni a posztjaidban az algaevő ajánlást érdemes betartanod.
 
Ha már megcsináltad ezt a profi automatán cserélő RO rendszert, miért lenne vele macera?
Csak egy érv:

View attachment 70796
Magas KH mellett sokkal nehezebb levinni a PH-t. Magasabb PH-nál a növények tápanyagfelvétele sokkal rosszabb...
További kérdezősködés után a következőt tervezem.

1. A 3 lámpából az egyiket kikapcsolom, a lámpákat felemelem 45 cm magasra a vízfelszíntől. A sok fény és az Amazoniából kiázó ammónia algásodást okoz és valószínűleg a gyengébb növények olvadása is ennek köszönhető. (Azt olvastam, hogy sokan az Amazoniát 3 hétig csak áztatják ültetés előtt.) A lényeg, hogy az elején inkább lassan nőjenek a növények, de az egyensúly rendben legyen. Világított órák 15:00 - 20:30

2. A világított órákon kívül levegőztetni fogok. Korábban olvastam róla, hogy a növények O2-t használnak, ha nem fotoszintetizálnak, ezért becsöveztem a hardscape előtt.

3. Vízcsere. 2 naponta 300 liter. Fele RO, fele csapvíz. Amíg a diatóma eltűnik, addig menni fog. Utána heti 1x50%
Az RO használatáról próbálnak lebeszélni. Kíváncsi vagyok a véleményetekre ez ügyben! Azt írják, nincs akkora előnye, mint macera vele. Ráadásul inkább a halaknak jó, semmint a növényeknek.

4. CO2 ami kifér a csövön. Két órával a világítás előtt bekapcsolva.

5. Az áramlás és disztribúció, talán, rendben van. A második pumpát is felemelem 2000 l/h-ra. Így 4000 l/h lesz.

6. Ma este nyírok egyet és eltávolítom a lehető legtöbb diatómát. Majd vízcsere

7. Tápozás megy tovább EI szerint.

8. Halak egyelőre nem jönnek.

9. Ha kezdenek helyreállni a dolgok, újraültetem az elolvadt növényeket - guyana, indica, anubias petite.


Tehát itt állok a 20. napon (majd teszek fel képet a nyírás után is.)

View attachment 70794DSC_1328 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 70795DSC_1331 by Bence Tóth, on Flickr
A válaszom inkább a "vak vezet világtalant" kategóriába esik, de azért hátha nem teljesen butaság:
- A fonal, ecset és talán más alga is kedveli a CO2 változást. Ez a harmadik fontos oka az algásodásnak a sok fény és az ammónia mellett. Ha nappal nyomod a CO2-t és éjjel meg erős szellőztetéssel kihajtod a vízből, akkor alapból megteremted az algásodás egyik feltételét.
- A szőr alga és a barna alga a Oto-k kedvenc kajája. Nem tudom, hány darab kellene, hogy elpusztítsa záros határidőn belül ezt az alga mennyiséget, de a legbiztosabb módszer. Jó nézni a dagadt Oto-kat. :) Amit viszont biztosan nem szeretnek, azaz ecset, a fonal és a pont alga.
 
Ha már ro vizet használsz , ne keverd csapvízzel!
Rontasz csak a helyzeten!!!
Csak Ro vizet használj!
Ezt kifejtenéd pls kicsit részletesebben? :) Rengetegen keverik, mert pl. nem tudnak ennyi vizet tárolni. Nekem 120 litert kell cserélnem hetente és ebből csak 90 liter RO. Nincs vele semmi problémám.
 
Arra figyelj, hogy a sok blődség mellett próbáld leszűrni a hasznos tartalmat. Miért ilyen emberek véleményét veszed figyelembe, miért nem pl a gyártóét aki nagyjából 30 éve űzi az ipart a lehető legmagasabb szinten?
A talajt azonnal ültetjük és így használjuk.

Az akváriumod diatom algával van tele. Erre nagyjából az első 7 nap után kellő számú algaevőt szoktunk betenni. Leginkább amano garnéla 1db/5L, de volt már, hogy 40-50 neritina, és süni kombinációval is egész jó eredményt értünk el.

Más...
Végigolvastam a naplót és nagyon izgi ez a rengeteg automatizálás stb amit megoldottál. Igazán egyedi és különleges. Talán csak attól kapok frászt, hogy mindenhol valami vizes cucc van a kábelek, hálózati elosztók közelében.
Csodálkozom, hogy @elektrorudi és a többi villamos szaki még nem jelezte aggodalmait emiatt :)



Tényleg próbálj olyan helyről informálódni, ahol hasznos tanácsokkal látnak el. Ez pl nem az. ;)


A kioldódás miatt valószínűleg több CO2 kell. És ezt le kell tudnod juttatni a talajra. Most valamiért ez nem elég jól működik.

A lámpásaid szerintem nagyon melegítik a vizet, erre is érdemes lenne ránézni. Ne legyen 25 C felett a víz hőmérséklet. Ha viszont felemeled, kevés lesz a fény. A gyeped fogja bánni.

Egyébként 20 napos állapothoz képest alakul. De ha nem akarsz agybajt kapni és káromkodni a posztjaidban az algaevő ajánlást érdemes betartanod.
Köszönöm, hogy megemlítettél. Valóban meredek, ami a képeken látható, de a korábbi hozzászólásában a kolléga asztalán forrasztópákát fedeztem fel. Tehát ő szakmabeli. Feltételezem, tudja mit csinál, nem kell neki mondani. Talán még a csatlakozó aljzatok védelme is 10mA-es.(?) Egyébként az általa használt készülékek védelme elvileg legalább IP4X, szóval annyira nem vészes a helyzet.
Akkor szoktam aggodalmamat kifejezni, "kritizálni", ha azt gondolom, hogy az illető nem tudja, nem veszi észre, hogy veszélyes dolgot művel.
 
Arra figyelj, hogy a sok blődség mellett próbáld leszűrni a hasznos tartalmat. Miért ilyen emberek véleményét veszed figyelembe, miért nem pl a gyártóét aki nagyjából 30 éve űzi az ipart a lehető legmagasabb szinten?

Köszi, hogy benéztél, Nagyágyú! :)

Az akvakertészetet 1 hónapja kezdtem. Jelenleg akkora a káosz az agyamban, hogy nem biztos, hogy fel tudom ismerni, mi blődség és mi nem. Ráadásul vágom, hogy Te mondjuk, nem ma kezdted, de átmegyek a külföldi fórumra, ott se ma kezdte az egyik nagy öreg, oszt mégis az ellenkezőjét mondja mint Te. Plusz - mindkettőtök akvája tökéletes. Na, mindegy... ha már bejöttél a csőbe, kérdeznék egy párat.

Az akváriumod diatom algával van tele. Erre nagyjából az első 7 nap után kellő számú algaevőt szoktunk betenni. Leginkább amano garnéla 1db/5L, de volt már, hogy 40-50 neritina, és süni kombinációval is egész jó eredményt értünk el.

Értem a takarító személyzet fontosságát. Most azonban a kiváltó okot szeretném első sorban megszüntetni. Gondolom, szűrő még nem állt be, vízcserék kellenek, világítás-co2 arány, flow, szóval mindennel törődni kell. De megkeresnélek az amano garnélával kapcsolatban. Remélem, tudtok valami kedvezményt adni, mivel vagy 100 db kellene. (pfff... mondjuk tudtam, hogy nem olcsó hobbiba kezdek)

Talán csak attól kapok frászt, hogy mindenhol valami vizes cucc van a kábelek, hálózati elosztók közelében.
Csodálkozom, hogy @elektrorudi és a többi villamos szaki még nem jelezte aggodalmait emiatt :)

Muhaha! Nagy kontár vagyok! Majd értekezek a kartárssal, látom már Ő is benézett.

Tényleg próbálj olyan helyről informálódni, ahol hasznos tanácsokkal látnak el. Ez pl nem az. ;)

Ok. Nem dobtam még ki az RO-t. Véleményed a keverési arányról? 160 literes RO tartályom van, de az 50% cseréhez még a fele csapvizet kellene tennem.

A lámpásaid szerintem nagyon melegítik a vizet, erre is érdemes lenne ránézni. Ne legyen 25 C felett a víz hőmérséklet. Ha viszont felemeled, kevés lesz a fény. A gyeped fogja bánni.

Egyelőre nincs gond a hővel. Csak kicsivel megy 24 fölé, alsó szinten annyi se. Nyáron majd biztos lesznek még nehézségek.
A fényerő csökkentést csak átmenetileg tenném meg. Amíg az érés kicsit előbbre halad. Gondolom, majd felfelé kezd nőni a mc meg a cuba, ugye?
Szerinted maradhatna a full fényerő és máshol keresnéd a hibát? (emlékeztetőül így kezdtem: 3x150W, 25 cm-re a víztől, 8 óra.)

Egyébként 20 napos állapothoz képest alakul. De ha nem akarsz agybajt kapni és káromkodni a posztjaidban az algaevő ajánlást érdemes betartanod.
oksa, akkor kérek ajánlatot tőletek amano-ra

Még egy fontos lenne, ami még mindig homályos:

Van-e magyarázatod az olvadásra, ami így történt.
MC néhány nap után foltokban - ez mondjuk megszűnt, emers-submers átalakulásnak betudhatjuk
Stau - ugyan az, mint az MC-nél, tehát nem gond
Guyana - gyönyörűen nőtt kb 10 napig, a kis gyufaszálból vagy az 5szörösére, aztán 3-4 nap alatt alulról sárgult, feketedett és eltűnt nyomtalanul
Anubias petite - rizóma szétolvadt 10 napon belül
Rotala indica - szinte ugyan az mint a guyana

Ehhez még annyit, hogy több foltban ültettem őket az aki minden részén, tehát nem hiszem, hogy flow, vagy disztribúciós gond.

Még egy egyszerű kérdés. Már trimmelhetem a rotalákat, szerinted?

Na, még egy uccsó. Most a 20. napnál tartok. Mehet kétnaponta 50%, amíg a diatoma le nem köszön?

Előre is köszönöm és további sok sikert a GA-nak!
 
Ezt kifejtenéd pls kicsit részletesebben? :) Rengetegen keverik, mert pl. nem tudnak ennyi vizet tárolni. Nekem 120 litert kell cserélnem hetente és ebből csak 90 liter RO. Nincs vele semmi problémám.

és igen! akkor keverjem, ne keverjem? sörre bor mindenkor!
 
Köszönöm, hogy megemlítettél. Valóban meredek, ami a képeken látható, de a korábbi hozzászólásában a kolléga asztalán forrasztópákát fedeztem fel. Tehát ő szakmabeli. Feltételezem, tudja mit csinál, nem kell neki mondani. Talán még a csatlakozó aljzatok védelme is 10mA-es.(?) Egyébként az általa használt készülékek védelme elvileg legalább IP4X, szóval annyira nem vészes a helyzet.
Akkor szoktam aggodalmamat kifejezni, "kritizálni", ha azt gondolom, hogy az illető nem tudja, nem veszi észre, hogy veszélyes dolgot művel.

Üdv a kartársnak!

Sajnálom, ha megijesztlek, de csak egy műkedvelő vagyok és valószínűleg sok minden nem okés...
FI relém van. A 220-as kapcsolók véleményem szerint biztonságos helyen vannak a szekrény alján, ahová víz nem juthat. Fent az aljzatok biztos neccesek az aki peremén. Úgy voltam vele, hogy a víz oda csak fröcskölni tud, befolyni nem. Ha van kedved/erőd tanácsokat adni a biztonságával kapcsolatban, szívesen veszem.
Alul, ahová a víz folyhat, csak 12V-os cuccokat szereltem. Ilyenek a solenoidok és a dózispumpa vezérlése.
 
és igen! akkor keverjem, ne keverjem? sörre bor mindenkor!
A tiszta RO visszasózása olyan szempontból könnyíti meg az ember dolgát, hogy pontosan tudod mi van a vizedben. Egyszerű és nagyszerű. High-tech akva esetén ez elég fontos.
Ezzel szemben a csapvíz RO-val történő lágyítása egy kényelmes plusz, de csak low-techben. Nem tudod mi van a vizedben, lehet, hogy valamelyik tápanyagból sokkal többet tartalmaz, mint amennyire a növényeknek szüksége van, ez pedig az egyensúly felborulásához vezethet, ami meg ugye algásodáshoz, vagy épp tápanyaghiányhoz. Ha jó valahol a csapvíz, és nem kell tudni, hogy milyen arányban vannak a tápanyagok a vízben, akkor szerintem nyugodtan lehet keverni, egyéb esetekben inkább a visszasózást javasolnám.
Saját példám: 6. kerületben laktunk, nem volt vészesen kemény a csapvíz, de a drága manado talajom miatt az akváriumban duplájára kúszott fel egy hét alatt, ezért átálltam a feles RO-val történő vízcserére. Magamhoz képest szépen nőttek a növények, nem igazán voltak hiánytünetek. Augusztusban elköltöztünk a 18. kerületbe. Nos, ott a csapvíz olyan szinten kemény, hogy a gekkóim itatójában 2 nap alatt kicsapódik a fehéres réteg, arról nem is beszélve, hogy még zuhanyzásra is szűrt vizet vagyunk kénytelenek használni. 6. kerültben 250 körüli volt a tds-e a víznek, itt 500. Feleslegesnek éreztem megpróbálni felesben cserélni, ha még az én bőröm se viseli el azt a vizet, az állataimat se akartam kitenni neki, így átálltam a full RO cserére.
A hosszú szövegem lényege: az RO visszasózással pontosan tudod, hogy mi van a vízben, amit beöntesz az akváriumba, míg a csapvíz okozhat kellemetlen meglepetéseket.
 
Ha nem tudod megoldani annyi víz tárolását, szerintem jobb, ha heti 2-szer cserélsz RO-val, mintha kevernéd. Lehet, hogy eretnek vagyok, de sosem csináltam heti 50%-os vízcserét. A tápozást a vízcseréim mértékéhez igazítottam, illetve víztesztekkel lőttem be a kívánt tápanyagszinteket.

Az új indítású akvámban a guyana ugyanezt a hisztit alacsony nitrát és magasabb foszfát értékeknél produkálta. Az eltűnésig szerencsére nem sikerült eljutnunk.
 
Ha nem tudod megoldani annyi víz tárolását, szerintem jobb, ha heti 2-szer cserélsz RO-val, mintha kevernéd. Lehet, hogy eretnek vagyok, de sosem csináltam heti 50%-os vízcserét. A tápozást a vízcseréim mértékéhez igazítottam, illetve víztesztekkel lőttem be a kívánt tápanyagszinteket.

Az új indítású akvámban a guyana ugyanezt a hisztit alacsony nitrát és magasabb foszfát értékeknél produkálta. Az eltűnésig szerencsére nem sikerült eljutnunk.

ez volt az első tervem nekem is. szerda, vasárnap 160-160 liter
de ez csak akkor lehetséges, ha beállt a rendszer

addig is gyakrabban és többet kellene cserélnem
 
ez volt az első tervem nekem is. szerda, vasárnap 160-160 liter
de ez csak akkor lehetséges, ha beállt a rendszer

addig is gyakrabban és többet kellene cserélnem

Jól értelmezem, hogy 20 napos az akva, és még mindig 2 naponta cserélsz vizet?
Ez persze a talajból kioldódó ammóniát eltávolítja, de a szűrőbacik érését szerintem nem segíti, ha ez is az oka a diatomnak, akkor a sok vízcserével nem hogy megoldod, hanem prolongálod a dolgot. Szóval én inkább a bacikra gyúrnék rá inkább, mint ragaszkodnék a 2 napontai vízcseréhez. Kultúra rendszeres adagolása, valamint pici halkajával is lehet "etetni" őket.
 
Jól értelmezem, hogy 20 napos az akva, és még mindig 2 naponta cserélsz vizet?
Ez persze a talajból kioldódó ammóniát eltávolítja, de a szűrőbacik érését szerintem nem segíti, ha ez is az oka a diatomnak, akkor a sok vízcserével nem hogy megoldod, hanem prolongálod a dolgot. Szóval én inkább a bacikra gyúrnék rá inkább, mint ragaszkodnék a 2 napontai vízcseréhez. Kultúra rendszeres adagolása, valamint pici halkajával is lehet "etetni" őket.

logikus
mennyit és mikor cserélnél így 20 nap után
már kapott fél liter seachem stability-t az elmúlt időben - mit, mennyit adnál még?
köszi
 
logikus
mennyit és mikor cserélnél így 20 nap után
már kapott fél liter seachem stability-t az elmúlt időben - mit, mennyit adnál még?
köszi

Én csinálnék egy hetet 2-szeri vízcserével, aztán ahogy Adrián is írta heti 1-szer 160-ra be lehetne állni. Stabilityt még nem használtam soha, de gondolom ugyanolyan jó, mint a többi terméke a seachemnek. Minimum egy hétig vízcserétől függetlenül adnám akár a stabilityt. Ha van rá lehetőség azért érdemes lenne tápanyagszinteket is mérni, hogy lásd, honnan indulsz.
Miután a barna algának kedvez a kevesebb fény, én nem csökkenteném tovább a fényt, inkább ha kezd beállni a szűrő, megpakolnám alga munkásokkal.
 
Back
Oldal tetejére