• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sügérből növény, avagy elcsábításom "tragédiája"

25. nap

iszonyat, rettenet, horror, fájdalom, gyász, gyötrelem...

a fényerőt csökkentettem, hátha az alga visszaszorul - nem így lett + cuba elkezdett felfelé nőni (nyilván a fényerő miatt)
monte carlo csökevényesedik, reineckii mini átlátszóvá válik, leveleket veszít, rotala nyírás után megállt a fejlődésben, a tövek közepén elolvadnak, kettéválnak
iszonyat diatoma, fonalalga a leveleken
a víz sárgás-zöldes (ilyet még nem láttam), mentes a lebegő részecskéktől amúgy

ph 6,6 körül
tds 180
gH 9-10
holnap mérek: ammónia, nitrit, nitrát

tegnaptól nem kapkodok tovább:

hétfő- micro dupla adag
kedd 160 l RO vízcsere (gH plus)
szerda - macro dupla adag
csüt - micro dupla
péntek - macro dupla
szombat - 160 l RO vízcsere (gH plus)
vasárnap - macro, micro szimpla

+ minden nap seachem stability

a fényerőt valszeg visszaemelem, co2 sárgáig, naponta próbálom az algát ritkítani
amano jön, ha rászánom a pénzt

egyébként a lotus gyönyörű - akkora, hogy zavaró, azt hittem kisebb levele lesz, weeping moss beindult, a levelek hegyén kis zöld hajtás

most nem annyira jó az idegállapotom

46030421594_8e9765d53b_b.jpgDSC_1341 by Bence Tóth, on Flickr

32879872468_a3400c8cde_b.jpgDSC_1342 by Bence Tóth, on Flickr

31813783507_6073b67c5e_b.jpgDSC_1343 by Bence Tóth, on Flickr

46702612542_d18323d869_b.jpgDSC_1344 by Bence Tóth, on Flickr
 
hétfő- micro dupla adag
kedd 160 l RO vízcsere (gH plus)
szerda - macro dupla adag
csüt - micro dupla
péntek - macro dupla
szombat - 160 l RO vízcsere (gH plus)
vasárnap - macro, micro szimpla

Van valami oka, hogy ilyen érdekes elosztásban tápozol, egyik nap egyik, másik nap másik?
Kiegyensúlyozottabb tápozási formának tűnik számomra, amikor minden nap ad az ember micro és macro tápot is, minden nap egyforma mennyiségben. Persze vízcsere után lehet emelt dózist adni.
A tápanyagszintek felméréséhez a nitráton kívül foszfát és vas szintet is érdemes lenne nézni.
 
Van valami oka, hogy ilyen érdekes elosztásban tápozol, egyik nap egyik, másik nap másik?
Kiegyensúlyozottabb tápozási formának tűnik számomra, amikor minden nap ad az ember micro és macro tápot is, minden nap egyforma mennyiségben. Persze vízcsere után lehet emelt dózist adni.
A tápanyagszintek felméréséhez a nitráton kívül foszfát és vas szintet is érdemes lenne nézni.

nálam okosabbak mondják, hogy a foszfát akadályozza a vas felszívódását (ha jól emlékszem)
ezért a macro és micro adagolást külön napon érdemes megtenni - de minimum a 6 órás különbség
 
nálam okosabbak mondják, hogy a foszfát akadályozza a vas felszívódását (ha jól emlékszem)
ezért a macro és micro adagolást külön napon érdemes megtenni - de minimum a 6 órás különbség
Felesleges, itt csak a vas és micro-macro adagolását érdemes külön napon megtenni.
Azt latom hogy sok a problemád, es sok mindent gyorsan akarnál módosítani, (érterlemszerűen). A sok tipptől meg már azt se tudod, hogy merre van az előre.
Én két dolgot tennék a helyedbe. Csomó kérdést összeírnék és bemennék a GA-ba tanácsért. Szerintem sok mindent át tudnatok beszélni és biztos vagyok benne, hogy utána tisztában látnál és könnyebben megugrod az akadályokat.
 
Szia! Kezdéskor (2017 október) szinte ugyan ezekkel a problémákkal találtam magam szemben. Amikor az akváriumra néztem azt hittem elsírom magam. Kétségbeesve hívtam és írtam a leveleket a GA srácokhoz. Mindenemet de mindenemet ellepett az alga. Szilikátom is sok volt, minden új volt a szűrő a töltet stb. Az algák minden típusa sorra jelent meg. De ahogy a srácok is mondják TÜRELEM kell. Én 2 hónapig szenvedtem, mire azt tudtam mondani ez az a látvány amiért ebbe az egészbe belekezdtem. Hogy növény olvadás mitől lehet azt sajna nem tudom, mert azom nem volt talán egyedül. Ha jó a szűrés be kell, hogy álljon és a növények fognak győzedelmeskedni! Én a tápozást, ha javasolhatom nem bonyolítanám és pláne nem dupláznám! Vízcsere hetente lassan elegendő kell, hogy legyen. Az algákat ahogy csak tudod kézzel, lábbal szedjed pucold. Fogkefe, fésű, slag, minden amivel le tudod pucolni ezt a barna förmedvényt. Egy kupac Amano garnéla is sokat segít. Nem a legszebb de a leghatékonyabb!!! Ennek meg kell oldódnia csak idő kell neki és TÜRELEM, mondom úgy, anno én is majdnem falra másztam abban a 2 hónapban. ;)
 
nálam okosabbak mondják, hogy a foszfát akadályozza a vas felszívódását (ha jól emlékszem)
ezért a macro és micro adagolást külön napon érdemes megtenni - de minimum a 6 órás különbség

Kapkodsz @Tóth Bence . Visszaolvastam a naplódat, de sehol nem látom, hogy bárki is azt javasolta volna, amit írtál.
Bocs, de nagyon FB-szagú az az információ-katyvasz, amiket idézel. Ugyanakkor, itt, meg figyelemre sem méltatod a tapasztaltabbak kérdését (pl. sztanotomi ), és átsiklasz Lantos Viktor szavain, tanácsain.

Az akvakertészkedés nem cakkundpakk leves, ahol innen is veszek egy kicsit, meg onnan is, mert abból az a káosz sül ki, ami most az akváriumodban éktelenkedik, közben meg teljesen összezavarodsz.
Döntsd el, hogy mit szeretnél, utána, meg vedd rá magad a következetességre.
 
Beállt szűrő = minden.
Sajnos kevesen olyan türelmesek, és/vagy előrelátók, hogy üresen járassák 1-2 hónapig az akváriumukat, mielőtt beépítenek több10e forintnyi növényt. Érdemes megnézni azokat a naplókat, ahol egy újraindítás történik, nem nulláról, tiszta a szűrővel, milyen szépek az elejétől fogva. (pl. közben járatják egy hordóba leszívott vízben)
 
Nem egészen, mert a tápozás, CO2, vízcsere, vízparaméterek, fény, stb., stb., stb. is számít. A szűrés csak egy kis eleme annak, amit egy akvárium esetében ökoszisztémának nevezünk. Ha bármelyiket elhanyagolod, borul az egész. ;)

Ez egy mondás, nyilván nem kell szó szerint venni :)
Annyiban viszont nem értek egyet, hogy kis eleme, mert ez a legfontosabb. Míg nem működik megfelelően, teljesen felesleges világítással, co-val, tápokkal kísérletezni, mert semmi nem fog működni.
 
Ez egy mondás, nyilván nem kell szó szerint venni :)
Annyiban viszont nem értek egyet, hogy kis eleme, mert ez a legfontosabb. Míg nem működik megfelelően, teljesen felesleges világítással, co-val, tápokkal kísérletezni, mert semmi nem fog működni.
Ráadásul Tóth Bence nem is kis kockázatot vállat ezzel a szivacs szűrővel. Az 1%-hoz állt a 99%-al szemben. Gyanítom, hogy ennek a módszernek még több időre van szüksége az optimális állapothoz. Ha már ezt választottad, főleg járattam volna 1 hónapig előtte, mielőtt betelepítem.
 
Ráadásul Tóth Bence nem is kis kockázatot vállat ezzel a szivacs szűrővel. Az 1%-hoz állt a 99%-al szemben. Gyanítom, hogy ennek a módszernek még több időre van szüksége az optimális állapothoz. Ha már ezt választottad, főleg járattam volna 1 hónapig előtte, mielőtt betelepítem.
Igen én is úgy gondolom, hogy ha előzőleg bejáratott lett volna a szűrő fele ennyi probléma nem halmozódik fel. Azonban nem szabad, hogy feladja mert ez megoldható. Biztosan lesz anyagi vonzata, ki kell dobni a haldokló növényeket, és helyettük újat telepíteni. Lehet a szűrővel szűrőközeggel is kell pluszban kezdeni valamit, de ha ennek a fórumnak a szavára és szakembereire hallgat, akkor lehet ebből még nagyon szép akva is!
 
a lillyk nem jók semmire vegyél üvegeket! azokat 13 as csövezésre max egy nanóba lehet berakni ahol ér is valamit! legyen egy normális áramlás!
 
köszi mindenkinek, hogy foglalkoztok a témával

Fejlemények, adatok a mai napra:

vízparaméterek:
gH - 9
kH - 7

pH - 6,5

PO4 - 0? (nem színeződött el)
NH4 - <0,05
NO2 - 0,025
NO3 - 5

Számotokra mint mondanak a fenti számok? Szűrésről, tápozásról mit árul el? (mintha a szűréssel nem lenne gond... jó, nincs még állat, de a növények igencsak bomlanak, annak kéne nyoma legyen, ha nem menne a szűrő)

Ma beszéltem a GA-ban @Nigro kartárssal személyesen. Vigyázzatok vele, nagyon okos! És segítőkész is. Életveszélyes kombináció. (köszi, még egyszer neki)
Szóval, vázoltam a kartársnak a helyzetet. Azt javasolta, nézzek egy PO4 szintet, mivel az ADA Amazonia és hasonló társai megkötik a foszfátot az első néhány hónapban. Ez hiánytünetekhez vezethet.
Nagyjából ez beigazolódni látszik, ha jól értem.

További javaslataira ez következik:

- 3 x150W, 7 óra / nap (azaz fényerő vissza)
- foszfát növelés (ezt hogyan is kéne? - növeljem az EI szerinti dózist a KH2PO4-ből? és mi is az összefüggés a NO3 és PO4 között?)
- naponta alga tizedelés
- normál vízcsere - 2 hétig 2 x 160 l aztán 1 x 160 l
- van még egy flakon seachem stability-m, azt naponta adagolom
- amano garnéla (ok, de laza 70e lenne a befektetés, rá kell készülnöm)
- blackout, ha a diatom nagyon makacs lenne
- csak RO használata

ne tartsátok vissza a véleményeteket
 
a lillyk nem jók semmire vegyél üvegeket! azokat 13 as csövezésre max egy nanóba lehet berakni ahol ér is valamit! legyen egy normális áramlás!

nem először hallom a "normális" áramlást
mit értesz ez alatt? hogyan mérjem, mit nézzek?

egyébként, minden növény, mindenhol mozog, sehol nem látok holt teret
a GA kiállított akváiban nincs ekkora mozgás, mint nálam...
 
köszi mindenkinek, hogy foglalkoztok a témával

Fejlemények, adatok a mai napra:

vízparaméterek:
gH - 9
kH - 7

pH - 6,5

PO4 - 0? (nem színeződött el)
NH4 - <0,05
NO2 - 0,025
NO3 - 5

Számotokra mint mondanak a fenti számok? Szűrésről, tápozásról mit árul el? (mintha a szűréssel nem lenne gond... jó, nincs még állat, de a növények igencsak bomlanak, annak kéne nyoma legyen, ha nem menne a szűrő)

Ma beszéltem a GA-ban @Nigro kartárssal személyesen. Vigyázzatok vele, nagyon okos! És segítőkész is. Életveszélyes kombináció. (köszi, még egyszer neki)
Szóval, vázoltam a kartársnak a helyzetet. Azt javasolta, nézzek egy PO4 szintet, mivel az ADA Amazonia és hasonló társai megkötik a foszfátot az első néhány hónapban. Ez hiánytünetekhez vezethet.
Nagyjából ez beigazolódni látszik, ha jól értem.

További javaslataira ez következik:

- 3 x150W, 7 óra / nap (azaz fényerő vissza)
- foszfát növelés (ezt hogyan is kéne? - növeljem az EI szerinti dózist a KH2PO4-ből? és mi is az összefüggés a NO3 és PO4 között?)
- naponta alga tizedelés
- normál vízcsere - 2 hétig 2 x 160 l aztán 1 x 160 l
- van még egy flakon seachem stability-m, azt naponta adagolom
- amano garnéla (ok, de laza 70e lenne a befektetés, rá kell készülnöm)
- blackout, ha a diatom nagyon makacs lenne
- csak RO használata

ne tartsátok vissza a véleményeteket

Szia! PO4-re ekkora akiba két kávéskanál foszfát port én simán adagolnék. Három egymást követő napon aztán megint mérés. Próbáld meg először csak a foszfátot rendbe tenni, mert ahogy Nigro is mondja a talaj elszívta. A port old fel kb. egy liter aki vízben és öntsd körbe szét az akváriumba. Ha 3 nap múlva sem kezd kékülni a teszt, akkor próbáld meg még emelni egy picit az adagot. Amanora a 70 ezret én is sokallom. Szánj rá egy összeget ami neked még belefér és annyit vegyél. Bármennyi van segíteni fog, persze jelen helyzetben minél több annál nagyobb lesz a segítség.
 
köszi mindenkinek, hogy foglalkoztok a témával

Fejlemények, adatok a mai napra:

vízparaméterek:
gH - 9
kH - 7

pH - 6,5

PO4 - 0? (nem színeződött el)
NH4 - <0,05
NO2 - 0,025
NO3 - 5

Számotokra mint mondanak a fenti számok? Szűrésről, tápozásról mit árul el? (mintha a szűréssel nem lenne gond... jó, nincs még állat, de a növények igencsak bomlanak, annak kéne nyoma legyen, ha nem menne a szűrő)

Ma beszéltem a GA-ban @Nigro kartárssal személyesen. Vigyázzatok vele, nagyon okos! És segítőkész is. Életveszélyes kombináció. (köszi, még egyszer neki)
Szóval, vázoltam a kartársnak a helyzetet. Azt javasolta, nézzek egy PO4 szintet, mivel az ADA Amazonia és hasonló társai megkötik a foszfátot az első néhány hónapban. Ez hiánytünetekhez vezethet.
Nagyjából ez beigazolódni látszik, ha jól értem.

További javaslataira ez következik:

- 3 x150W, 7 óra / nap (azaz fényerő vissza)
- foszfát növelés (ezt hogyan is kéne? - növeljem az EI szerinti dózist a KH2PO4-ből? és mi is az összefüggés a NO3 és PO4 között?)
- naponta alga tizedelés
- normál vízcsere - 2 hétig 2 x 160 l aztán 1 x 160 l
- van még egy flakon seachem stability-m, azt naponta adagolom
- amano garnéla (ok, de laza 70e lenne a befektetés, rá kell készülnöm)
- blackout, ha a diatom nagyon makacs lenne
- csak RO használata

ne tartsátok vissza a véleményeteket
Keresd @Spexxy kollegát hátha van még eladó amanoja
 
Számotokra mint mondanak a fenti számok?

Szia!
Elég szép kis tápanyaghiányod van, nem csoda hogy olvadnak a növények.
10:1 az ideális nitrát-foszfát arány. Én néznék egy vas tesztet is, ha sok a vas, hiába lesz foszfát a vizedben az eljövendő pótlásnak hála, nem fogják tudni felvenni a növények.
Úgyhogy a macrot adnám tovább az eddigi dózisban, foszfátot adagolnék külön.
Itt a fórumon találtam egy remek foszfát keverési receptet: 7g KH2PO4 500ml vízben feloldva - ebből 1ml 100l víz PO4 tartalmát 0,1 ppm-mel emeli. Neked első körben el kellene érni a 0,5 ppm PO4 szintet, aztán ha ez megvan, a nitrát szinten is lehetne emelni - természetesen a foszfáttal együtt.
Az ammónia nitrit szint alapján én simán tennék bele garnélát. Itt a fórumon be lehet szerezni leszelektált RC-ket ingyen is, biztos nem esznek annyit, mint egy amano, de minél több éhes száj tudja legelni az algát, annál jobb.

@Keinrath Adrian -nak igaza van, ha cunamit csinálsz akvában, az olyan a növényeknek, mint amikor kihajolsz a száguldó vonat ablakán és légszomjad lesz - elszáguld mellettük a tápanyag. Egy kis finom lengedezés elég, illetve az is fontos, hogy körbe áramoljon a víz.
 
Back
Oldal tetejére