• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sügérből növény, avagy elcsábításom "tragédiája"

ok, átállok a 6500-ra, találtam GE gyártmányt 5000 Ft körül

Egyébként használható az ilyen magas színhőmérséklet is, én egyszer próbáltam, de nekem nagyon zavarta a szemem, szerintem egyáltalán nem természetes hatású.
 
Javaslataitokat megfogadva elindult a full restart.... Kiürítettem a medencét, sőt, a teljes technikát szétszedtem, mindent elölről kezdek és a növényezésnek vetek alá.

1. Szűrésnek egy (úgy látom) megosztó megoldást választottam. Az oldalpolcos 4 kamrás szűrőből eltávolítottam az elválasztó üveg lapokat, így helyet biztosítottam egy szivacs patronos szűrésnek.
8 patron lesz benne, a pumpák teljesítményéhez igazítva. 13.000 cm2 szűrőfelület, csitrilliárdnyi baci otthona!
Egy 1000 és egy 2000 literes pumpa fogja meghajtani. A két pumpa ellentétes oldalon nyomja majd a szűrt vizet lily pipe-on, remélhetőleg, megfelelő áramlást biztosítva.
Ezeken kívül meghagyom az eheim 2073-as külső szűrőt is. Az oldalpolcosból fog szívni, a beömlőtől legtávolabbról, hogy ne alakulhasson ki pangó rész a szivacsok közt, bár amúgy sem hinném.

2. A világítás hamarosan kész. 3 x 150W fémhalogén 6500K, ahogy mondtátok.

3. RO víz. Kipakoltam a szekrényt. Úgy mérem egy 200l-es hordó be fog férni. Ide termelem be az RO vizet és egy egyszerű pumpával felnyomom cserekor. Itt télen sem lesz gond, felfűtöm betöltés előtt. Ugye nem felesleges felfűteni?
Itt egy túlfolyót is tudok alkalmazni (van egy lefolyóm a szekrényben), hogy a véletlen túltöltés ne áztassa el a nappalit. Ismertek olyan megoldást, ami elektronikusan tudná a hordó szintjét mérni, majd jelet küldeni, ezzel elzárná a szolenoid szelepet?
A Green Aqua-s RO készülék megfelelő választás?

4. CO2 reaktor, ebbe még nem merültem bele. Az eheim nyomó ágára tenném. Ez 1000l/óra körüli, az megfelel erre a célra, vagy túl gyors?

5. Hangvezérlés/Távvezérlés/Időzítés. Erről majd külön posztot írok, hátha érdekel valakit. Eddig is, ezután is mindent Amazon Alexa és Sonoff okos kapcsolókkal vezéreltem. Lustaság fél egészség alapon.

6. Scaping. Itt jön a szépséges része a dolgoknak, nagyon várnám az ötleteiteket! A hátterem az alábbi képeken látható. Sügeres volt az aki... Barnás-vöröses, sok helyen már szürkére kopott.
A háttér teljes eltávolításától nagyon félek, nem tudom milyen kockázatokkal járna az üvegre nézve. Az biztos, hogy a rengeteg sziló nem jönne le nyomtalanul, szóval, ha kivenném a hátteret, valamivel takarni kellene a sziló noymokat hátul és bal oldalt. Ebbe csak akkor fognék, ha azt mondjátok, ezzel a háttérrel szép növényest nem lehet építeni.

Ha lenne ötletetek a scape-re a háttér megtartásával, örülnék. A képen látható fehér kavics a korábbi aljzat. Kitakarítottam, tiszta. Emelésnek, domb építésnek hagytam benne, ha kell, kidobom. Nincs kőbe vésett elképzelésem a scape-ről. Bármi tetszik, ami szép. Csak köves, szőnyeggel, dombokkal. Fás-köves-mohás (van csomó szép szavanna fám is, jó lenne felhasználni). Mindegy, csak szép legyen.

Köszi előre is!

44590019761_0b35dc1553_b.jpgDSC_1107 by Bence Tóth, on Flickr

44590021361_bbbc443513_b.jpgDSC_1105 by Bence Tóth, on Flickr

43871416344_ea3b9d6fea_b.jpgDSC_1104 by Bence Tóth, on Flickr

43871417084_8f90691c52_b.jpgDSC_1103 by Bence Tóth, on Flickr
 
Javaslataitokat megfogadva elindult a full restart.... Kiürítettem a medencét, sőt, a teljes technikát szétszedtem, mindent elölről kezdek és a növényezésnek vetek alá.

1. Szűrésnek egy (úgy látom) megosztó megoldást választottam. Az oldalpolcos 4 kamrás szűrőből eltávolítottam az elválasztó üveg lapokat, így helyet biztosítottam egy szivacs patronos szűrésnek.
8 patron lesz benne, a pumpák teljesítményéhez igazítva. 13.000 cm2 szűrőfelület, csitrilliárdnyi baci otthona!
Egy 1000 és egy 2000 literes pumpa fogja meghajtani. A két pumpa ellentétes oldalon nyomja majd a szűrt vizet lily pipe-on, remélhetőleg, megfelelő áramlást biztosítva.
Ezeken kívül meghagyom az eheim 2073-as külső szűrőt is. Az oldalpolcosból fog szívni, a beömlőtől legtávolabbról, hogy ne alakulhasson ki pangó rész a szivacsok közt, bár amúgy sem hinném.

2. A világítás hamarosan kész. 3 x 150W fémhalogén 6500K, ahogy mondtátok.

3. RO víz. Kipakoltam a szekrényt. Úgy mérem egy 200l-es hordó be fog férni. Ide termelem be az RO vizet és egy egyszerű pumpával felnyomom cserekor. Itt télen sem lesz gond, felfűtöm betöltés előtt. Ugye nem felesleges felfűteni?
Itt egy túlfolyót is tudok alkalmazni (van egy lefolyóm a szekrényben), hogy a véletlen túltöltés ne áztassa el a nappalit. Ismertek olyan megoldást, ami elektronikusan tudná a hordó szintjét mérni, majd jelet küldeni, ezzel elzárná a szolenoid szelepet?
A Green Aqua-s RO készülék megfelelő választás?

4. CO2 reaktor, ebbe még nem merültem bele. Az eheim nyomó ágára tenném. Ez 1000l/óra körüli, az megfelel erre a célra, vagy túl gyors?

5. Hangvezérlés/Távvezérlés/Időzítés. Erről majd külön posztot írok, hátha érdekel valakit. Eddig is, ezután is mindent Amazon Alexa és Sonoff okos kapcsolókkal vezéreltem. Lustaság fél egészség alapon.

6. Scaping. Itt jön a szépséges része a dolgoknak, nagyon várnám az ötleteiteket! A hátterem az alábbi képeken látható. Sügeres volt az aki... Barnás-vöröses, sok helyen már szürkére kopott.
A háttér teljes eltávolításától nagyon félek, nem tudom milyen kockázatokkal járna az üvegre nézve. Az biztos, hogy a rengeteg sziló nem jönne le nyomtalanul, szóval, ha kivenném a hátteret, valamivel takarni kellene a sziló noymokat hátul és bal oldalt. Ebbe csak akkor fognék, ha azt mondjátok, ezzel a háttérrel szép növényest nem lehet építeni.

Ha lenne ötletetek a scape-re a háttér megtartásával, örülnék. A képen látható fehér kavics a korábbi aljzat. Kitakarítottam, tiszta. Emelésnek, domb építésnek hagytam benne, ha kell, kidobom. Nincs kőbe vésett elképzelésem a scape-ről. Bármi tetszik, ami szép. Csak köves, szőnyeggel, dombokkal. Fás-köves-mohás (van csomó szép szavanna fám is, jó lenne felhasználni). Mindegy, csak szép legyen.

Köszi előre is!

View attachment 62977DSC_1107 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 62978DSC_1105 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 62979DSC_1104 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 62980DSC_1103 by Bence Tóth, on Flickr
A profi építések, és az inspiráció topikban lehet nézelődni, ihletet gyűjteni. (y)
 
Javaslataitokat megfogadva elindult a full restart.... Kiürítettem a medencét, sőt, a teljes technikát szétszedtem, mindent elölről kezdek és a növényezésnek vetek alá.

1. Szűrésnek egy (úgy látom) megosztó megoldást választottam. Az oldalpolcos 4 kamrás szűrőből eltávolítottam az elválasztó üveg lapokat, így helyet biztosítottam egy szivacs patronos szűrésnek.
8 patron lesz benne, a pumpák teljesítményéhez igazítva. 13.000 cm2 szűrőfelület, csitrilliárdnyi baci otthona!
Egy 1000 és egy 2000 literes pumpa fogja meghajtani. A két pumpa ellentétes oldalon nyomja majd a szűrt vizet lily pipe-on, remélhetőleg, megfelelő áramlást biztosítva.
Ezeken kívül meghagyom az eheim 2073-as külső szűrőt is. Az oldalpolcosból fog szívni, a beömlőtől legtávolabbról, hogy ne alakulhasson ki pangó rész a szivacsok közt, bár amúgy sem hinném.

2. A világítás hamarosan kész. 3 x 150W fémhalogén 6500K, ahogy mondtátok.

3. RO víz. Kipakoltam a szekrényt. Úgy mérem egy 200l-es hordó be fog férni. Ide termelem be az RO vizet és egy egyszerű pumpával felnyomom cserekor. Itt télen sem lesz gond, felfűtöm betöltés előtt. Ugye nem felesleges felfűteni?
Itt egy túlfolyót is tudok alkalmazni (van egy lefolyóm a szekrényben), hogy a véletlen túltöltés ne áztassa el a nappalit. Ismertek olyan megoldást, ami elektronikusan tudná a hordó szintjét mérni, majd jelet küldeni, ezzel elzárná a szolenoid szelepet?
A Green Aqua-s RO készülék megfelelő választás?

4. CO2 reaktor, ebbe még nem merültem bele. Az eheim nyomó ágára tenném. Ez 1000l/óra körüli, az megfelel erre a célra, vagy túl gyors?

5. Hangvezérlés/Távvezérlés/Időzítés. Erről majd külön posztot írok, hátha érdekel valakit. Eddig is, ezután is mindent Amazon Alexa és Sonoff okos kapcsolókkal vezéreltem. Lustaság fél egészség alapon.

6. Scaping. Itt jön a szépséges része a dolgoknak, nagyon várnám az ötleteiteket! A hátterem az alábbi képeken látható. Sügeres volt az aki... Barnás-vöröses, sok helyen már szürkére kopott.
A háttér teljes eltávolításától nagyon félek, nem tudom milyen kockázatokkal járna az üvegre nézve. Az biztos, hogy a rengeteg sziló nem jönne le nyomtalanul, szóval, ha kivenném a hátteret, valamivel takarni kellene a sziló noymokat hátul és bal oldalt. Ebbe csak akkor fognék, ha azt mondjátok, ezzel a háttérrel szép növényest nem lehet építeni.

Ha lenne ötletetek a scape-re a háttér megtartásával, örülnék. A képen látható fehér kavics a korábbi aljzat. Kitakarítottam, tiszta. Emelésnek, domb építésnek hagytam benne, ha kell, kidobom. Nincs kőbe vésett elképzelésem a scape-ről. Bármi tetszik, ami szép. Csak köves, szőnyeggel, dombokkal. Fás-köves-mohás (van csomó szép szavanna fám is, jó lenne felhasználni). Mindegy, csak szép legyen.

Köszi előre is!

View attachment 62977DSC_1107 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 62978DSC_1105 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 62979DSC_1104 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 62980DSC_1103 by Bence Tóth, on Flickr

Szia
A ro vizet télen felfűtheted nyáron persze nem kell..
A homok- dekorkavics részéről annyit ,dekornak jó lesz de alapnak nem! Emelésnek sokmindent használhatsz!
Amit írtam előzőleg is ,az tökéletes ! Jbl proscape vulkano!
Talaj -baktérium -vízáramlás a legfontossabb, a homok dekor kavics összetömörödik nincs megfelelő vízáramlás s csak a gondok jönnek!
 
Szűrésed jó lesz, nem egészen 4 cm/perc áramlással (ami idővel még csökkenni is fog a szivacs eltömődésével) lesz szépen biológiád.

Azokra a fehér kavicsokra én spriccelnék némi savas anyagot: ha pezseg, akkor ne használd még emelésnek se.

Emelésre nekem eddig a legstabilabb a lávakő őrlemény volt. Ugorj ki Érdre (Marczika kertészetbe) ha helyben nem jutsz hozzá, ott találsz olyan 15 mm-t meg nem haladó méretűt. Az nem fog sokat mocorogni;)
A scape-et illetően amiket korábban belinkeltél, szerintem nem mutatnának rosszul. A háttérre ráépíted, kihasználod a háttér alakzatait, esetleg ahol adja, mohásítod...

Szerintem építs meg egyet szárazon, ha nem tetszik, szedd szét, rakd össze másképp, játssz vele bátran, aztán ha megvan az, ami tetszik, az mehet élesben.
Jó eséllyel fél éven belül lesz millió ötleted a meglévő finomítgatására, illetve a következő megépítésére.

A hátteret ha le akarod szedni, a szilót maradéktalanul nem nagyon lehet lekaparni, ezt jól látod, de ha mégis rászánnád egyszer magad akár a részleges eltávolításra, akkor azt javasolom, hogy vadiúj tapétavágó pengével kapard le a végén (közel 100%-osan le lehet szedni, bár kissé munkás) és az üvegre kívülről ragassz egy fátyol fóliát. Akkor gyakorlatilag észrevétlen lesz.

Bátorság, hajrá!;)
 
Köszi, akkor kukázom a fehér kavicsot.

A legnagyobb gondom, hogy a háttér barnás-vöröses, mint a lávakő. Ez nagyon kötötté teszi a hardscape sziklaválasztását. Nagyjából a lávakő marad... azt meg nem annyira szeretem. De most jut eszembe, hogy át tudom festeni a hátteret, majdnem bármilyen színre. Akkor jöhetne bármi.
 
Innentől kezdve valódi naplóvá alakul a topic. Remélem, továbbra is segítségemre lesztek, és remélem, én is hozzá tudok járulni a posztjaimmal, hogy a közös tudás és tapasztalattár gyarapodjon!

Vágjunk bele!
Rengeteg olvasás, kérdezősködés és munka után elindultam 2018.12.22-én.

Felső kép: így indultam nyáron. Csak úgy belevágtam. Ha sügerezni tudtam, akkor ez sem lehet nehezebb - - kudarc esélye: 100%. Be is jött...
Alsó kép: itt tartok most. Hónapok tanulása és munkája után. Kudarc esélye már nem 100%, de a siker még messze.

31688593487_40fca7ba53_b.jpgbefaft by Bence Tóth, on Flickr



Olvastam mások naplóiban is, hogy az elméletben megszerzett tudást gyakorlatba átültetni nem könnyű. Nagyjából én is itt tartok most.
Igyekeztem mindenre gondolni, de bőven maradt még tanulni való... és a kezdők szerencséje sem áll mellettem egyelőre.

Magamnak egy kis emlékeztető, hogy miről szeretnék írni a következőkben:
Villanyszerelés, automatizálás, Sonoff
RO víz előállítás, automata öblítés, tárolás
CO2, reaktor, elosztás
Szűrés
Világítás
UV
Dózispumpa vezérlés, nyák készítés
Hardscape
Talaj
Növények
Ültetés
DIY Macro, DIY Micro
DIY GH Booster
Arduino PH mérő

A következő órákban, napokban jönnek a postok, képek. Bármelyik területtel kapcsolatban részletesebb infót kértek, kérlek, jelezzétek!

Felhívom a figyelmeteket, hogy (amint, kiderül, ha visszaolvasol), egyáltalán nem vagyok profi. A megvalósított dolgok kísérleti fázisban vannak. Nincs még hosszú távú tapasztalatom semmiről.
Az állításaim, elképzeléseim mások javaslataira, tapasztalataira épülnek. Ehhez képest vegyétek készpénznek, amit írok.

Továbbá, kérlek, udvariaskodás nélkül nyomassátok a kritikát! A befektetett idő és pénz messze több, mint az önérzetem. Bármilyen tanácsot szívesen veszek, mivel korántsem tökéletes a helyzet...
Hamarosan leírom, mik a gondok.

Jöjjenek a postok!
 
Innentől kezdve valódi naplóvá alakul a topic. Remélem, továbbra is segítségemre lesztek, és remélem, én is hozzá tudok járulni a posztjaimmal, hogy a közös tudás és tapasztalattár gyarapodjon!

Vágjunk bele!
Rengeteg olvasás, kérdezősködés és munka után elindultam 2018.12.22-én.

Felső kép: így indultam nyáron. Csak úgy belevágtam. Ha sügerezni tudtam, akkor ez sem lehet nehezebb - - kudarc esélye: 100%. Be is jött...
Alsó kép: itt tartok most. Hónapok tanulása és munkája után. Kudarc esélye már nem 100%, de a siker még messze.

View attachment 70455befaft by Bence Tóth, on Flickr



Olvastam mások naplóiban is, hogy az elméletben megszerzett tudást gyakorlatba átültetni nem könnyű. Nagyjából én is itt tartok most.
Igyekeztem mindenre gondolni, de bőven maradt még tanulni való... és a kezdők szerencséje sem áll mellettem egyelőre.

Magamnak egy kis emlékeztető, hogy miről szeretnék írni a következőkben:
Villanyszerelés, automatizálás, Sonoff
RO víz előállítás, automata öblítés, tárolás
CO2, reaktor, elosztás
Szűrés
Világítás
UV
Dózispumpa vezérlés, nyák készítés
Hardscape
Talaj
Növények
Ültetés
DIY Macro, DIY Micro
DIY GH Booster
Arduino PH mérő

A következő órákban, napokban jönnek a postok, képek. Bármelyik területtel kapcsolatban részletesebb infót kértek, kérlek, jelezzétek!

Felhívom a figyelmeteket, hogy (amint, kiderül, ha visszaolvasol), egyáltalán nem vagyok profi. A megvalósított dolgok kísérleti fázisban vannak. Nincs még hosszú távú tapasztalatom semmiről.
Az állításaim, elképzeléseim mások javaslataira, tapasztalataira épülnek. Ehhez képest vegyétek készpénznek, amit írok.

Továbbá, kérlek, udvariaskodás nélkül nyomassátok a kritikát! A befektetett idő és pénz messze több, mint az önérzetem. Bármilyen tanácsot szívesen veszek, mivel korántsem tökéletes a helyzet...
Hamarosan leírom, mik a gondok.

Jöjjenek a postok!
Jó lett. Van valami feelingje, azzal a háttérrel.
 
Innentől kezdve valódi naplóvá alakul a topic. Remélem, továbbra is segítségemre lesztek, és remélem, én is hozzá tudok járulni a posztjaimmal, hogy a közös tudás és tapasztalattár gyarapodjon!

Vágjunk bele!
Rengeteg olvasás, kérdezősködés és munka után elindultam 2018.12.22-én.

Felső kép: így indultam nyáron. Csak úgy belevágtam. Ha sügerezni tudtam, akkor ez sem lehet nehezebb - - kudarc esélye: 100%. Be is jött...
Alsó kép: itt tartok most. Hónapok tanulása és munkája után. Kudarc esélye már nem 100%, de a siker még messze.

Olvastam mások naplóiban is, hogy az elméletben megszerzett tudást gyakorlatba átültetni nem könnyű. Nagyjából én is itt tartok most.
Igyekeztem mindenre gondolni, de bőven maradt még tanulni való... és a kezdők szerencséje sem áll mellettem egyelőre.

Magamnak egy kis emlékeztető, hogy miről szeretnék írni a következőkben:
Villanyszerelés, automatizálás, Sonoff
RO víz előállítás, automata öblítés, tárolás
CO2, reaktor, elosztás
Szűrés
Világítás
UV
Dózispumpa vezérlés, nyák készítés
Hardscape
Talaj
Növények
Ültetés
DIY Macro, DIY Micro
DIY GH Booster
Arduino PH mérő

A következő órákban, napokban jönnek a postok, képek. Bármelyik területtel kapcsolatban részletesebb infót kértek, kérlek, jelezzétek!

Felhívom a figyelmeteket, hogy (amint, kiderül, ha visszaolvasol), egyáltalán nem vagyok profi. A megvalósított dolgok kísérleti fázisban vannak. Nincs még hosszú távú tapasztalatom semmiről.
Az állításaim, elképzeléseim mások javaslataira, tapasztalataira épülnek. Ehhez képest vegyétek készpénznek, amit írok.

Továbbá, kérlek, udvariaskodás nélkül nyomassátok a kritikát! A befektetett idő és pénz messze több, mint az önérzetem. Bármilyen tanácsot szívesen veszek, mivel korántsem tökéletes a helyzet...
Hamarosan leírom, mik a gondok.

Jöjjenek a postok!

Relax, egyikünk sem úgy jött a világra, hogy kente-vágta az akvakertészkedést. Sőt, magamat még mindig "algafülűnek" tartom. :)
Tetszik, amit összeraktál, és ahogy a hátteret mohásítottad.
A vízcsere azért nem lehet egy leányálom, most, hogy a kezdeti "sűrű" időszakot éled. Tápozásod milyen?
 
Rövid áttekintés, paraméterek:

Medence: 160cm sz x 80cm mély x 60cm magas
Térfogat: kb. 600 liter (leszámolom az irdatlan hátteret és a magasság is csökken a merevítők miatt 50-re, ez egy régi aki, oldschool felépítés)

Világítás: 3 x 150W Kanlux reflektor, fémhalogén izzó: Osram Powerstar HQI-TS 150W/CD RX7s-24 EXCELLENCE, 6500K, 11500 lumen

Szűrés: 2000 + 1000 liter / óra szivattyúk, DIY szivacspatronos megoldás, háttér mögött, "oldalpolcosan", 8 darab 7x10x45cm téglatest, összesen 13.360 cm2 szűrőfelület

RO víz: 150 GPD, sorba kötött 75-ös membránok, túlfolyás védelem

CO2: magasnyomású, DIY reaktor (Cerges reactor) 2db

UV: Eheim reeflexUV 800 - UV sterilizátor 11W

Tápadagolás: DIY wifis vezérlőegység, Jebao 4 pumpás adagoló
Táp: DIY macro, Green Aqua Micro (Estimative Index)

Egyéb technika: hangvezérelés (Amazon Alexa), Arduino PH mérés, automata vízcsere, automata RO vezérlés, öblítés, WIFI okos kapcsolók, telefonos app a programozáshoz

Háttér: sügeres koromban készült, saját készítésű (polisztirol+csemperagasztó+betonfesték)

Aljzat: Dennerle DeponitMix Professional 9in1 növény táptalaj 20kg, ADA Aqua Soil Amazonia - általános növénytalaj 27liter
ADA Aqua Soil Powder Amazonia - finom szemcsés növénytalaj 3liter, ADA La Plata Sand dekorhomok - 8kg


Kövek: érdi kőkereskedés, sötét kő fehér (elvileg márvány) csíkokkal - kb. 25 kg
Emelés: (dombok): lávakő zúzalék kb. 50 kg


Növények: minden a GA-ból, a kolléganő (talán Viki) nagyon kedves volt, ezúton is köszi, hogy türelmesen segített válogatni, leginkább Tropica
Hemianthus Callitrichoides Cuba - 10 db
Micranthemum Sp. Monte Carlo - 13 db
Rotala spec. green - 5 db
Rotala rotundifolia - 5 db
Rotala Vietnam Hra - 5 db
Rotala wallichii - 3 db
Rotala indica - 4 db
Staurogyne Repens - 5 db
Myriophyllum Guyana - 5 db
Vesicularia Ferriei Weeping moha - 13 db
Nymphaea Lotus (zenkeri) - 2 db
Alternanthera reineckii 'Mini' - 3 db
Anubias Barteri v. Nana Petite - 5 db
Eleocharis parvula mini 'pusilla' - 1 db


ne kérdezzétek az árát...

Stílus: Brazil?

Cím: még nincs

Ültetés időpontja: 2018.12.22. délután 13 órától
 
Villanyszerelés, automatizálás, okos kapcsolók

Az aki sügeres volt, annak megfelelő technikával. A tudatom tágulásával rájöttem, hogy a meglévő villamos infrastruktúra kevés lesz.
A szekrényben alul voltak az aljzatok, ezeket felülre vittem és megnöveltem a számukat is. Egyszerűen bedugtam egy villásdugót alul, majd szépen, kábelcsatornában felmentem és falon kívüli aljzatokat fúrtam fel. Az érintésvédelem így, talán csorbát szenvedett, de szeretek veszélyesen élni.
ilyesmi:


46629471411_a8c438e94b_b.jpgDSC_1285 by Bence Tóth, on Flickr


Automatizálás területén wifis okos kapcsolókat használok már évek óta a háztartás minden területén (nem tudom, hogy lehet-e márkát írni: Sonoff). Itt sem maradhatott el. Felkerült egy pár darab.

A szekrény aljára felszerelve, alulról fényképezve:

46629476271_a7c9df6589_b.jpgDSC_1281 by Bence Tóth, on Flickr

Ezeket a kapcsolókat telefonról programozhatom, wifis. kb. 2000-2500 Ft darabja (íbéjen) és ezerszer többet tud egy egyszerű digitális, vagy analóg tárcsás időkapcsolónál. Pedig ebből sok kell, ha növényezni akarsz.

A képen is látszik, hogy angolul neveztem el a kapcsolókat. Nem nagyzolásból, hanem van még egy titkom. Ahogy Néder kartárs mondta egy videóban, az akvakertész lusta állatfaj... Nos, a teremtésben hiszek, szóval, az állatfaj nem, de a lusta rám illik.
Szóval az angol név ALEXA miatt van. Alexa pedig csak angolul beszél. Egy Amazon Alexa Echo Dot-om van, ami együttműködik a Sonoff kapcsolókkal. Tehát, az összes kapcsolót ki-be tudom kapcsolgatni ülve, fekve, ahogy akarom. Jöjjön egy példa.

Fentebb már felmerült, hogy a vízcsere biztos nehézkes egy ekkoránál... akkor figyi!
"Alexa, turn on Suction!" "Alexa, turn on Filler!" --- és kész, leírni tovább tartott.

Részletesen:

45911586344_47f1e7b430_b.jpgDSC_1288 by Bence Tóth, on Flickr

A képen látsz a szűrőházban, a háttér mögött egy Eheim 1000l/h-s szivattyút, ezt egy okosított aljzatba dugtam. A csövet bekötöttem direktbe a lefolyóba.
Amikor azt mondom, "Alexa, turn on Suction!", a kapcsoló egy előre beállított (Inching duration) másodpercig működteti a szivattyút és nyomja a lefolyóba a vizet. Vagy addig, amíg azt nem mondom: "Alexa, turn off Suction!"

31694911027_3bbeabac29_b.jpgDSC_1284 by Bence Tóth, on Flickr


Mivel meghatározott mennyiségű RO vizem van egy tárolóban a szekrény alatt (160 liter), így pontosan kimértem, hogy a vízcseréhez 640 másodperc szivattyúzás szükséges. Ezt előre beállítottam a kapcsolón (mobil applikációval: "ewelink" a neve), ezért nem is kell törődnöm a bekapcsolás után azzal, hogy hol tart az ügy. Lekapcsol magától.

A feltöltés dettó pepita. Az RO tárolóban egy másik szivattyú van, amit szépen felcsöveztem az akiba. Bekapcsolás után ("Alexa, turn on Filler!") felnyomja a vizet és kész. Nem tud túltölteni, mivel pont annyi víz jött le, amennyi felmegy. Ezt még részletezem az RO részben.

Szóval az összes aljzatom okos kapcsolós és hangvezérelt.

Kérdés van, felteszed, megválaszolom.
 
Utoljára módosított:
Ozmózis víz

A rendszer így néz ki:

31688288127_bfd080bbe7_b.jpgDSC_1277 by Bence Tóth, on Flickr

Bocs, pont keresztbe vágja a lefolyó a képet...

A rendszer 2 db sorba kötött 75 GPD-s membránból áll. Előszűrők, és gyantás szűrő a kimeneten. 550-es fojtószelep. Nagyjából ki is jön belőle a névleges mennyiség, bár most, hogy hidegebb a víz kevesebbnek látom. Ősszel, amikor először teszteltem még a 23 l/h meg volt. Arány: 1 jó 1,5 rossz kb.

A booster pumpa felesleges volt. A hálózati nyomás simán 5 bár nálunk. Sajna, nem mértem le a nyomást mielőtt megrendeltem a pumpát... Don't go full retard! alapszabály...
Tettem egy pár manométert, lássam csak mi a helyzet. Még a jó víz kimenő ágára is. Szerinted mit mér? :))) Don't go full retard!

A csapon bal oldalt egy solenoid szelepet látsz. Okos kapcsolóval kapcsolgatok egy 12V-os adaptert, ami ezt a szelepet vezérli. Tehát, nem nyitogatom a csapot, amikor RO víz kell, hanem hangvezérlem, vagy előre beállított program szerint megy a gyártás.
És ha nem figyelek oda és megtelik a tartály? neviccelj...

A jobb oldalon egy zöld 160 literes tartályt látsz. A lefolyó, ami átszeli a képet a túlfolyó, szóval aggodalomra semmi ok. A tartályhoz (ez egy esővíztároló egyébként) adtak egy műanyag csapot, amit az aljába kell fúrni. Na, én ezt a tetejébe fúrtam és bevezettem a lefolyóba. Ilyen egyszerű. Hogy a bűz ne jöjjön fel, a rossz vizet ide kötöttem, ami állandóan víz alatt tartja a saját építésű bűzelzárót 90 fokos könyökökből.

A tartályban található egy 3000 literes Eheim szivattyú, ez van felcsövezve az akiba, ezzel tolom fel az elkészült vizet vízcserekor. Filler nevű okos kapcsoló.
Továbbá egy fűtő és egy pici szivattyú (keringtetésnek a fűtéshez) is van benne, hogy ne a jéghideg vizet küldjem az akiba. Persze okosan kapcsolva... Túlzások ezek, de jólesik! Meg úgyis a sügerezésből maradt cuccok ezek, valamire el kellett használni.

46629463981_652e3ae120_b.jpgDSC_1290 by Bence Tóth, on Flickr


Öblítés. Hadd adjak egy tippet, ha nem akarod kézzel nyitogatni az öblítőszelepet! Befektetés: kb. 5000 Ft.

A képen látsz egy másik solenoidot. Az van ráírva: FLUSH

46577277772_985bdca504_b.jpgDSC_1276 by Bence Tóth, on Flickr

A fojószelep elé van párhuzamosan bekötve, mint szokás. Nincs különbség a kézihez képest.
Ez is okos kapcsolóval van vezérelve. Egy 12V 500mA táp kell hozzá, ami nyitogatja. Az RO gyártás, természetesen programozottan megy. Kitapasztaltam mennyi idő alatt telik meg a tartály. Mondjuk reggel 7-re.
A csapon lévő solenoidot 7:02 perces lekapcsolásra állítom. Az öblítő (flush) solenoidot meg 7:00 bekapcsolásra. Tehát az utolsó két perc öblítés lesz és az ujjad sem mozdítottad! De betyár!

Ha akarom, természetesen "Alexa, turn on Flush!", és megy az öblítés előre beállított másodpercig (inching duration), vagy amíg akarom.

Érzed, ugye, hogy a fullautomata a mániám?

Amúgy ez szépen megy, TDS 3-as víz jön ki belőle.
 
Utoljára módosított:
Világítás

3 db 150W Kanlux reflektor, fémhalogén izzó: Osram Powerstar HQI-TS 150W/CD RX7s-24 EXCELLENCE, 6500K, 11500 lumen

46629468691_e8f93abd5c_b.jpgDSC_1287 by Bence Tóth, on Flickr

Így helyezkednek el. A fényszórás nagyjából így egyenletes. A középső lámpát most szereltem be, a sügereknek elég volt kettő is.

34500 lumen, 450 W. Remélem, elég!
Most 5 és fél órát megy. Majd emelem szép lassan, ha kicsit jobb lesz a helyzet.

Természetesen okos kapcsolással megoldva.

A lámpák gyújtása hagyományos. Először elektronikusat akartam, de bármivel próbálkoztam, egyszerűen sípoltak. Nem csak az előtét, az izzó is. Halk, iszonyat magas hangon, mint az agymosás!
Szóval maradt két 150W-os elektronikus előtétem, ha valakit érdekel.

A hagyományos meghajtást, egyébként, fogtam és kitettem a garázsba. Így bent nem búg és felesleges hőt sem termel.
Egyszerűen átfúrtam a plafont az aki felett és a padláson elmentem a garázsig. Ott megint fúrtam és egy polcra tettem a működtető egységeket. Kb. 8 méter kábel.
Itt arra kell figyelni, hogy a lehető legvastagabb kábellel kell menni a működtető egységtől a lámpatestig, hogy a feszültségesés minél kisebb legyen. Különben nem tud begyújtani a működtető.
Ezek nagyon magas feszültségen gyulladnak!

39672262983_ffe74b2b8f_b.jpgDSC_1302 by Bence Tóth, on Flickr

A bal oldali egy gyári Kanlux működtető, a másik kettőt én csináltam.

Ha még fémhalogénnel fogsz valaha dolgozni, csináld meg Te is a működtetőt, nem nagy cucc. Egy működtető, egy gyújtó és egy kondenzátor kell hozzá. Egyszerű bekötni is.

39672261423_9ca7687023_b.jpgDSC_1303 by Bence Tóth, on Flickr

Nem tudom, maradnak-e hosszú távon a lámpák, most nem volt kedvem nagyon sok pénzt ledre áldozni. Majd mondd el a véleményed erről!
 
Utoljára módosított:
Szűrés

Na, ezért biztos kapok hideget-meleget... Majd Pecás megvéd, mert az ötlet tőle jött...

Szóval szűrőpatron.

8 db 7x10x45cm TM30-as szivacs hasáb. 13.360 cm2 felület.
4 db hasáb egy 1000 l/h-s Eheim-mel megy, 4 db pedig egy 2000 l/h-sal.
Valójában az 1000-es is 2000-es, csak az UV miatt lefojtom.

Képek a gyártásról:

Egy 20-as nyomócsőre ráhúzunk szivacs hasábokat.

44469748420_490a3bc1a0_z.jpgDSC_1116 by Bence Tóth, on Flickr

A csövet előtte szétfurcsikáljuk. Ezen szív majd a szivattyú.

46236347942_5e884837e5_z.jpgDSC_1118 by Bence Tóth, on Flickr

Egy gerinchálózatot alakítunk ki. A csövek végét lezárjuk.

44469755250_5165332019_z.jpgDSC_1120 by Bence Tóth, on Flickr

A szivattyút csatlakoztatjuk, hasábokat ráhúzzuk.

31347668427_032620d73c_z.jpgDSC_1127 by Bence Tóth, on Flickr

Ebből van kettő. A háttér mögött oldalpolcosan megoldva. Az egész az aki része. Alul van egy 7 cm átmérőjű lyuk, azon ömlik be a víz.

46629466941_fa833a887a_b.jpgDSC_1288 by Bence Tóth, on Flickr

Jobb alul látsz egy fehér, szellőzőnyíláshoz használatos műanyagot. Ezt tettem a beömlőre, hogy a kis halak és rákok ne tudjanak a szűrőkamrába jutni. Nagyjából látszik, hogy ezen van egy kupak, amire dryvit hálót ragasztottam. Ez a kupak levehető és ha nagyon megtelik szennyeződéssel, tisztítható. Azért ilyen bonyi, mert a háttér felől nem fér be a kezem, hogy tisztítani tudjam a lukat, ézért kellett a levehetős kupak.

Középen látsz még egy vékonyabb csövet. A cső végén egy pici szivattyú van a beömlőnél, hogy onnan elszívjam a vizet és a túloldalra nyomjam a szűrőkamrába. Így sehol sem tud pangó víz kialakulni.

Természetesen, itt a lényeg, hogy egy mattenfilter szerű komoly biológiai szűrés alakuljon ki. Megfelelően nagy liter/óra, de hatalmas szűrőfelület. És nem egymás után rakott szivacsok, mint korábban csináltam, hanem a szűrendő víz direktben hatalmas felülettel találkozik. Azt mondják, a szivacsok csak 1-3 cm mélységig szűrnek/telepednek meg a bacik, így nincs értelme egymás után rakni szivacsokat, vagy vastag szivacsot alkalmazni. Nos, remélem, beválik az elmélet.

Ehhez írjatok minél több okosságot, kérlek!

Seachem Stability-t adtam neki, egyébként. Fél liter ment bele egy hét alatt.

Kiömlők:

Mindkét szivattyú egy CO2 reaktort hajt meg, ami feljebb, a falra van szerelve. Utána föntről lefelé mennek a csövek és belógattam őket az akiba. Lily pipe a végükön. Egy tiplit fúrtam, menetes szár bele és csőtartó bilincset tettem a végére, ami tartja a kiömlőt. Maszek.

46629471411_a8c438e94b_b.jpgDSC_1285 by Bence Tóth, on Flickr

46582448892_3d26c85d20_b.jpgDSC_1301 by Bence Tóth, on Flickr

A 2000 l/h-s a frontüveg mentén jobbra nyom, az 1000 l/h-s a háttér mentén balra. Reményeim szerint, így kering a víz. Egyébként egy kicsit mintha viharos lenne. Segítsetek, mit vizsgáljak a flow tekintetében!?!

A CO2 reaktor, egyébként tele van perlonnal, ez szépen polírozza a vizet. Ettől függetlenül még nem teljesen tiszta, bár javuló tendencia látszik.
Ha minden igaz, ez egy kicsit később fog beállni, mint egy gyári vödrös.

Kicsit stresszelek emiatt egyébként...
 
Mondjuk az egész miatt stresszelek... Pedig azt mondták, ez a hobbi megnyugtat, csak megnyesegeted hétvégenként a növényeket és pillangókat fogsz közben, meg rózsaszirmot reggelizel és forrásvizet iszol.

Ehhez képest még most is fent vagyok, pedig holnap dolgozni is kéne. Az elmúlt hónapokban annyit szereltem és görnyedtem a szekrény alatt, a létrán és a medencében, hogy még.
Derekam beállt, amikor alulról felfelé, guggolva szereltem villanyt. Kétszer megrázott az áram.
Vízszereléskor elöntöttem a garázst. Csövek repedtek, kötések engedtek. Nejem... őt hagyjuk.
Egy csomó mindent 2x, 3x kellett elölről kezdeni. Jöttem, mentem, boltokba jártam. Olvastam, aztán megint szereltem.
Nem sikerül, aztán úgy tűnt megy, de mégsem.
Kémiát kellett újra tanulni. Meg biológiát, fizikát, villanyszerelést, csőszerelést, metafizikát és csillagászatot.
Mindezért vastagon fizettem!

Aztán végre ültettem, szép volt, kész megnyugodhatok. Túrót!
Felszakad a montecarlo, olvad a stau, diatoma, opálos, ereszt, az meg nem megy, vagy nem akkor megy amikor kell, túl hideg, túl meleg, rövid a fény, kevés a co2, sok a táp kevés az ész!

Mikor lesz már vége?

Tudod, mit? Ne legyen vége! Egy percét sem bánom, ha újra kellene kezdenem, belevágnék!

A teremtésmű lett rám bízva ezzel a hobbival. Minden pillanata, minden részlete szépséges és értékes! ...legyen úgy...
 
Back
Oldal tetejére