• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sügérből növény, avagy elcsábításom "tragédiája"

@Pecás , köszi a gondolataidat!
Nincs harag, vágom, hogy a tizenéves szűrőm nem a legmodernebb, valójában már akkor sem volt az. Ez a patronos szűrés nekem új és nincs túl sok találat a gugliban. Tudnál valami linket küldeni?
Világítást emelem 300-ról 450W-ra. Gondolom, az elég lesz. Az már lumenben is 35k körül van.
RO - ebbe még nem ástam bele magam, de jól gondolom, hogy valahol tárolnom kéne 250 liter szűrt vizet, hogy hétvégén azzal cseréljek? Vagy szokták folyamatosan beküldeni az akiba, valahol meg túlfolyatni? Vagy olyan nagy kéne, ami ezt a 250 litert mondjuk 1-2 óra alatt megszűri?
A carbo-s kezelést kipróbálom, köszi.

@mmccannon , köszi a tippeket!
Lágyítást igyekszem megoldani. Lenne konkrét tipped a heti 250 literre?
értékeim jelenleg:
ph - 7.1
NO3 - 15 ppm körül
kH - 12
gH - 19
27C fok
Aljzatot cserélni fogom. Szerinted fel tudom használni a jelenlegi aljzatot alsó rétegnek? Erre menne majd a rendes növényes aljazat. Egy hátulról előre lejtős dizájn lesz. Hátul egész magasan, szóval kell a helykitöltő.
Szűrőanyag nagy részét cserélem.
Ha más is megerősítené a véleményed, kiiktatom a pvc csövet. Jobb szűrőanyagokkal a háttér mögötti is elégségesnek tűnik. 50 liternél is több.
Köszönöm a jókívánságokat is!

@sztanotomi , köszönöm, a szűrés teljes felújításon fog átesni. Szerinted elegendő lehet a fenti rajzon is látható több, mint 50 liternyi szűrés? Kiiktathatom a pvc csövet?

@meleagris , totál megvettem az ötleted.
Cserélem a talajt és a javaslatod szerinti dizájn lesz. Két nagy domb: balról egy nagyobb, jobbról egy kisebb. Jobb oldali 1/3-nál találkoznak majd. Sügerektől megmaradt rengeteg lávakő szikla, azok lesznek szépen elrendezve, mint egy sziklás domboldal.
Abban tudnál segíteni, hogy a nagy domboknál mivel lehet a helykitöltést megoldani? Gondolom nem ada talajból kell álljon az egész! Ajánlottad a lávakőzúzalékot, szerintem az is húzós lenne ilyen mennyiségben.
Világítást emelem 3*150W-ra. Ezt a "belőni a CO2-őt meg tápozást" gondolatot még biztos jó lenne átbeszélni. Most is azt hittem, hogy jól csinálom... Az in line beoldás mit jelent, hogy a szűrő szivattyúja tolja be?

@Cipo3 , köszi a véleményezést! A szűrő lecserélésével nagyon elgondolkodtattál... Valóban az értékek stimmelnek. Kíváncsi lennék más véleményére is. Habár a szűrőanyagok avultsága miatt mindenképp cserélnék.
Vízkezelőt nem használok. Szentségtörés? Ha lesz RO készülék, azt is szokták még kezelni utána?
Lily pipe lesz. Teszteket beszerzem, jó részük már meg is van.
Azt most megmondom neked, hogy az egyik végén sárgás a másikon kék a reagens a drop checkerben... Ötlet a co2 beoldásra?

@Keinrath Adrian , megvettem a megoldásod, köszi!

Folytatás:
Többen felvetettétek az újrakezdést, benne vagyok. (Beképzeltség vagy sem, anyagilag nincs gondom, szóval pénz nem lesz akadály.) Azt mondjuk nem tudom, miért nem előbb jöttem ide társalogni....

Következő hozzászólásban megírom, hogy az összegyúrt tanácsaitokat hogyan képzelem felhasználni. Ami tuti: új szűrő, több fény, növényes talaj, co2 újragondolás, tápozás újragondolás, áramlás belövése, vízlágyítás.
Addig a fenti kérdésekre még szívesen veszem a válaszaitokat!

Köszönöm
Örülök, ha tetszik az ötletem, bar nalam sokkal nagyobb aquascaper guruk vannak jelen itt a forumon, hatha meltoztatnak itt megjelenni....:):notworthy:
Szerintem ha valam tüzepen kerdezed meg, biztosan nem draga a lavakö zuzalek, nem boltira gondoltam, hanem tüzepesre.....(mondjuk az is bolt..., ugy ertem nem akvarisztikai szaküzletben a JBL altal szallitott kiszerelesre)
Egyebkent kisebb nagyobb lavaköveket is tehetsz meg ala, hogy töltsed ki a teret. Ahogy irtam is nem kell, hogya talaj legyen az egesz emeles...nincs annyi penz a földön, hogy annyit meg tudjunk venni...:eek:
A CO2-vel kapcsolatban igen arra gondoltam, hogy a szürö visszanyomoagaba kötni egy inline diffusort. Ugy sokkal egyenletesebb lesz az elosztasod, ekkora meretben.
A tapozast pedig ugy gondoltam, hogy ha hatekonyabb a CO2 beoldasod, növelted a szüres hatekonysagat, emelted a fenyt, ennek utana kell menni a tapozassal. Tehat majd ha mindezek megvannak, kiszamlni mondjuk a GA Mikro-makro tapok napi adagjat, es elkezdeni adagolni.
 
nem kell ekkora méretnél heti 50% vizet cserélni szerintem, persze az elején igen, de ha beáll a max 30%is elég! egy 500gpd s ro masina kb 1 Óra alatt lenyom 70-100 liter vizet! valamint nézd meg a jbl Pro scape Plant Soil, valamint a jbl Pro scape vulcano növénytáptalajt"lávakövet" én használtam egyben a kettöt teljessen jó ,kezdésnek meg pláne!
 
Egy jo ro geppel konnyen jarhato a heti 250 liter viz. 1-2 nap alatt megvan. Egy co2 reaktor rendkivul konnyen es hamar osszedobbato, ha meskeppen nem megy a szuresed miatt egy legkisebb kulsoszurobol hamar reaktor valhat, meg toltet sem kell bele szinte. Ekkora akvariumba ugyesen szinte lathatatlanul belemehet.
Jo a lenduleted es a hozzaallasod, maradjon is igy.
 
Vízelőkészítő nélkül csapból vizet tölteni az akvába szentségtörés. :)
Pontosabban betöltheted de muszáj valamivel lekezelned a szűrő beindítása előtt, mivel a klór azonnal kinyírja a baktériumtenyészeted és a szűrőd hatásfoka lenullázódik. Szerencsére már nem klóroznak olyan gyakran mint 20 éve, így lehet, hogy egy évéig sem futsz össze vele. De ha igen az hatalmas törés lesz.
 
A javaslataitok alapján az újratervezés fázisába jutottam.

Elképzelésem a következő, kérlek, javítsátok, ahol hibás lenne (pirossal a kérdéseimet kiemelem):

1. Szűrés
A háttér mögötti szűrő térfogata elégségesnek tűnik az akva méretéhez. Bruttó 70 liter. Így nézne ki:

29425284927_b82740cf6e_b.jpgúj szűrő by Bence Tóth, on Flickr

1. kamra - szivacs töltet. Milyen sűrűséget válasszak?
2. kamra - jelenleg rendelkezem egy jó adag kerámiagyűrűvel, lávakővel és biolabdával. Ezekkel tölteném meg.
3. kamra - Ide vennék horror árú minőségi biológiai szűrést. 5 literre gondoltam. Tetejére perlonvattát. Elég az 5 liter a profi minőségből? Mennyi vatta menjen, ha a kamra 20*22 cm alapterületű?
4. kamra - 1 x 2000l Eheim compact+ és 1 x 3000l Eheim compact+ nyomná ki a vizet (így megvan a 10x-es szűrés)

A jelenleg használatban lévő biológiai szűrőként használt pvc csövet kiiktatom.

Áramlás lily pipe-okkal:

29425431447_057a7a5aaf_c.jpgScreenshot_1 by Bence Tóth, on Flickr

2. Világítás


A 2x150W fémhalogént 3x150W-ra emelem. Egyébként ilyen izzót használok (megfelelő szerintetek?):
Omnilux hqi ts 150w r7s 8000K

3. Vízkezelés / RO


Itt egy kicsit megakadok... Értettem, hogy kell. Lesz is, csak a mennyiséggel bajban vagyok. Viszonylag sok kell, heti 150-250 liter. Hogyan oldjátok meg ennek a tárolását? Vagy van akkora teljesítményű, ami ezt kitolja 1-3 óra alatt és nem 1 csitrilliárd forint?
Kell még ezután kezelni a szűrt vizet? Pl: Seachem Prime?


Most, hogy így gondolkodom... A garázsban elfér az RO készülék (van ott vízcsap) és egy vagy több hordó is. Mivel fafödémem van, ezért könnyen átfúrom a garázsban felfelé, majd az aki fölött lefelé is. Kiépítek 20-as nyomócsőből, vagy 5 rétegűből egy hálózatot a padláson és kész...
Na mindegy, ha van jobb ötlet, jöhet.

4. CO2

Többen ajánlottátok, hogy a szivattyúk nyomó ágára kössem a beoldott CO2-őt. Ha jól gondolom, így diffúzorra sem lesz szükség az akiban.
Hogyan nézne ez ki konkrétan, ha van két pumpám a 4. kamrában, alul meg a palack? És ha a 4. kamrába tolnám diffúzorral a gázt, csak úgy a vízbe?

5. Layout

Akkor egyelőre maradna az alábbi elképzelés mintaként:

30495159828_c941a9ea40_b.jpgscape by Bence Tóth, on Flickr

Balról egy nagyobb, jobbról egy kisebb domb lejtene előre. Valahol a jobb oldal 1/3-nél találkoznának. A sziklák nagyobb lávakövek lesznek, és szavanna fa ágak is helyet kapnak, de csak a dombok részeként. Ilyesmi:

42554339310_c8c5221a37_b.jpgScreenshot_2 by Bence Tóth, on Flickr

Az aljzatot megértettem, hogy kell, és elengedhetetlen a jó minőség. Erre majd visszatérünk, ha ott tartok.

Később:
6. Növények
7. Tápozás

Köszi a tanácsokat!

ui: a jelenlegi növényeim erősen algásak (napló elején fotó), ezekkel már nem szeretnék foglalkozni. ha valaki szeretné, elviheti ingyen, Veresegyházról. Biztos lehet velük még kezdeni valamit!
 
Utoljára módosított:
Szuroanyag: TM 35 legyen a legnagyobb luku (mehetsz lefele ha akarsz a felette levo retegekben) szivacs szerintem es en nem lapjaval, hanem slegan tennem a nagyobb felulet miatt.
Biolabda kuka es az 5 liter substrat pro helyett meg vegyel inkabb 10 liter matrix tropot.
Izzo: minel kozelebb 6500Khez
Ozmo: 200 GPDs membran, nyomasfokozoval (hogy max teljesitmenyen menjen) kb 30 liter/ora. Egy nagy hordoba gyujtheted, az egyik pumpad szivo agara meg tehetnel csapot, amit vizcserenel atkapcsolsz, hogy a hordobol szivjon. Szurt vizet nem kezelunk, csak visszasozunk GH/KH+ porral, vagy kezelt csapvizzel keverve.
Co2: co2 inline reactor erre google es latod
 
Eheim Substrat Pro-t felejtsd el. Ma már van négyszer jobb. Seachem Matrix árban jelenleg azonos és négyszer több baktérium tud megtelepedni rajta. Tehát kb mintha 20L Substratot vennél annyit ér. GA-ban is azt ajánlják.

Brutál lesz ez a szűrő....

Prime vízkezelőt akkor kell feltétlen beletolnod ha csapról dolgozol. A Klór különböző vegyületeit beleöntöd az akvába a csapból és szétcsesz neked mindent. :D Prime ezt kikezeli és csak pár csepp kell Na jó a 250L-re már több. RO után ilyenre nem lesz szükséged, de van aki akkor is tesz.

RO-t bizony előzetesen tartályba tolod Nem mondom, hogy ne tudnál 2 DB 180e-es RO készülékkel egyből csapról tölteni, de ez keveseknek adatik meg.
https://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-ro-keszulek-vizlagyito-2280-l-nap-600-gpd.html

Én magam is ezért húzom az RO-t mert a 150L-es tartályt nem tudom hova tenni. De lassan megoldódik. Attól függ milyen RO készüléket veszel, előző éjjel megnyitod, hogy délre legyen elég...tényleg ár függő.
 
Utoljára módosított:
Co2 reaktor a legjobb megoldás ma a Co2 beoldásra, minden egyéb tökéletlen. Ami azt jelenti valamennyi bubit átenged. Sőt egy vacakul összehozott reaktor is átengedheti.

Reaktor működése annyira fapados, hogy azt bármivel lehet reprodukálni. Lényege, hogy a CO2-t és a vizet beleengeded a tartályba s lent kijön belőle. A co2 fel fog szállni és kialakul egy gáztér amibe belecsobog a víz, ami folyton veri a co2-t és oldja lent meg már a co2-ben gazdag víz távozik. Porlasztó nem kell a co2 cső végére mert az kis buborékokat ereget és a nagynyomású víz magával ránthatja a kimeneti nyílásba és buborék jut az akvába. Mivel nem láttam jó fotót ezért gyorsan rajzoltam egyet. Remélem érthető. Van itt is a DIY topicban egy csomó...de lehet venni is. A szűrőtartályba nem tudom hogy lehetne megoldani, de biztos csak rá kell keresni. A szűrő elé nem lehet tenni mert a beoldott CO2 utána kiülhet a biológiai szűrőkre és újra buborék lesz belőle.
reaktor.pngVan olyan reaktor is ahol a ki és a bemeneti nyílás is fent van. Az szerintem egy nehezebb verzió mert arra támaszkodik, hogy folyton annyi Co2-t engedsz be ami azonnal beoldódik.
 
Ez csak egy ötlet és ne vedd komolyan, de működhet. Ha fogsz egy 2 literes kólás palackot aminek az alját levágod, hogy minél több megmaradjon és beleteszed a 4. kamrába amibe belevezeted a vizet és a co2-t pont úgy fog működni mint egy reaktor. Le kell nyomni a víz alá. Ehhez persze kell egy vízpumpa. Ami árban közel van ahhoz mintha vennél egy külső rektort.



reaktor a tartályba.png
 
kerámiagyűrűvel, lávakővel
ez a kettö még jó lehet, a többi mint ahogy a kollégák is mondták kuka! a Mátrix ból vegyél nagyobb kiszerelést olcsóbbra jösz ki. meghirdetheted hogy valaki beszáll e egy 20liter megvásárlásába! szokott igy kelleni és elég barátságos árban jön akkor ki! a növényeid mivel algássak vegyél egy sötét fürdöt! mit csinálsz az állataiddal mig az akvát újra indítod? szüröd van pluszba ha jol emlékszem! végy egy sötét ca 60 liter tartalmú müanyag élelmiszerbiztos ládát tetövel pár ezres, ez még jól fog jönni késöbb! majd halak akvavíz s a növények bele tetö félig vagy totál lefedve kis szellözésel! nálam bevált! van pár amanód meg ottód!? megoldják az algaproblámád 2 hét alatt, meg persze a sötétség! ajánlani tudom csak! én bevetem magamnál szabi után a módszert ismételten! na persze nem alga véget, hanem új akvát idítok! GH/KH pluszt ne vegyél sokat egyben mivel nemfog végig kelleni!! tartóssan csak GH+kell adagolnod Ro víz esetén!! az elején kell a Kh+ is a Ph-d beállítására! de azt szódabikarbóna is megteszi!
 
Szia,
a 2 szivattyút meggondolnám, gyorsabban fogja kitolni az utolsó kamrából a vizet, mint a pótlás érkezne és folyamatosan szörcsögni fog.
A vége az lesz, hogy vissza kell venned a teljesítményüket.
A szivacsból az első kamrába a legkisebb sűrűségűt ajánlom én is, illetve szerintem jó megoldás még a krumplis zsák, ez a mechanikai trutyi javát felfogja és könnyű tisztítani.
Nálam mindkét (szűrő)akvában az van.
Hajrá!
 
Szia,
a 2 szivattyút meggondolnám, gyorsabban fogja kitolni az utolsó kamrából a vizet, mint a pótlás érkezne és folyamatosan szörcsögni fog.
A vége az lesz, hogy vissza kell venned a teljesítményüket.
A szivacsból az első kamrába a legkisebb sűrűségűt ajánlom én is, illetve szerintem jó megoldás még a krumplis zsák, ez a mechanikai trutyi javát felfogja és könnyű tisztítani.
Nálam mindkét (szűrő)akvában az van.
Hajrá!

Egy nagyon fontos dolgot tennék még hozzá: a biológiai szűrés jósága sokkal inkább függ az áramlási sebességtől, mint a szűrőmédiától. Ha kellően lassú(!), akkor a krumpliszsákon/rascher-hálón is hatalmas mennyiségű baci tud megtelepedni, de ha gyors, akkor a legértékesebb(nek gondolt) szűrőanyag sem ér semmit. Az összes ilyen alul-felül buktatott szűrőháznak a gyermekbetegsége: nagyon kicsi áramlásra merőleges felület, és nagyon nagy áramlási sebesség. Mivel az akva hatalmas, szerintem egy laza 2,5-3x megforgatásnál nem kell nagyobb pumpa, de még ez is őrült sok az áramlásra merőleges szűrőfelülethez képest.. Személy szerint kétlem, hogy valaha is lehet ebből a szűrőelrendezésből sikeres - algamentes - high-light növényes akváriumot üzemeltetni. Viszont érdemes lenne körülnézni az Walsadt method területen, mert ott viszont egy "jelképes" 2000 l/h-s pumpával még akár működhet is. De ahhoz nagyon sok növény kell, mert az ammóniát nem a szűrő fogja eltakarítani, hanem a növények.

Kiegészítés: nem kell 10x megforgatás ekkora méretben, de az áramlás viszont igen. Javaslom az áramoltató pumpa használatát, mert még az Eheim3000 sem tudja átlőni ezt az akvahosszt rendesen.

(Nem tudom, hogy a fényről írtak-e már... ha én lennék az akva üzemeltetője, akkor a HQI-t is hanyagolnám, mert túl erős és fókuszált fényt ad, ami megint csak kontraproduktív ezzel a szűrővel.)
 
Utoljára módosított:
Egy nagyon fontos dolgot tennék még hozzá: a biológiai szűrés jósága sokkal inkább függ az áramlási sebességtől, mint a szűrőmédiától. Ha kellően lassú(!), akkor a krumpliszsákon/rascher-hálón is hatalmas mennyiségű baci tud megtelepedni, de ha gyors, akkor a legértékesebb(nek gondolt) szűrőanyag sem ér semmit. Az összes ilyen alul-felül buktatott szűrőháznak a gyermekbetegsége: nagyon kicsi áramlásra merőleges felület, és nagyon nagy áramlási sebesség. Mivel az akva hatalmas, szerintem egy laza 2,5-3x megforgatásnál nem kell nagyobb pumpa, de még ez is őrült sok az áramlásra merőleges szűrőfelülethez képest.. Személy szerint kétlem, hogy valaha is lehet ebből a szűrőelrendezésből sikeres - algamentes - high-light növényes akváriumot üzemeltetni. Viszont érdemes lenne körülnézni az Walsadt method területen, mert ott viszont egy "jelképes" 2000 l/h-s pumpával még akár működhet is. De ahhoz nagyon sok növény kell, mert az ammóniát nem a szűrő fogja eltakarítani, hanem a növények.

Kiegészítés: nem kell 10x megforgatás ekkora méretben, de az áramlás viszont igen. Javaslom az áramoltató pumpa használatát, mert még az Eheim3000 sem tudja átlőni ezt az akvahosszt rendesen.

(Nem tudom, hogy a fényről írtak-e már... ha én lennék az akva üzemeltetője, akkor a HQI-t is hanyagolnám, mert túl erős és fókuszált fényt ad, ami megint csak kontraproduktív ezzel a szűrővel.)
Szerintem 3 x 150 W HQI még ha fókuszàlt fényt is produkàl, alkalmas high tech-hez. Az akvàja 2 méter hosszú, 80 cm mély...oda neoncsövekkel sem ér sokat...
Amano is hasznàlt HQI-t ekkora akvàhoz, persze nem feltétlen ilyen szűréssel, ez igaz.
 
Szerintem 3 x 150 W HQI még ha fókuszàlt fényt is produkàl, alkalmas high tech-hez. Az akvàja 2 méter hosszú, 80 cm mély...oda neoncsövekkel sem ér sokat...
Amano is hasznàlt HQI-t ekkora akvàhoz, persze nem feltétlen ilyen szűréssel, ez igaz.

Visszaóvasom', hogy mit írtam...:) Nem a HQI ellen szóltam, hanem a HQI + szűrő kombináció ellen. A lámpák alatt nagyon erős lesz a fény, és attól tartok, hogy a keletkező ammónia egyszerűen átrobog a szűrőn, vissza az akvába. Tapasztalatból mondom, hogy (nekem) a méret miatt az áramlással gondjaim lennének. Ezért használnék inkább T5 megoldást, egyenletesebb, szórt fényt ad.
 
1. Szűrés
Ez nagyjából a legrosszabb elrendezés!
Szűrőnél alapszabály, hogy a legritkább anyag érintkezik a bejövő vízzel és a legsűrűbb az utolsó (a szivattyú előtti)
@dexkill kollega a többit leírta. Ha visszaolvasol, néhány ponton ugyanezt írtam korábban.
2. Világítás
160 x 80 cm-re jó lehetne a 3x150W HQI, de itt is megfontolásra ajánlom @dexkill által szóbahozott összefüggést
Nem a HQI ellen szóltam, hanem a HQI + szűrő kombináció ellen. A lámpák alatt nagyon erős lesz a fény, és attól tartok, hogy a keletkező ammónia egyszerűen átrobog a szűrőn, vissza az akvába. Tapasztalatból mondom, hogy (nekem) a méret miatt az áramlással gondjaim lennének. Ezért használnék inkább T5 megoldást, egyenletesebb, szórt fényt ad.
3. Vízkezelés / RO
Nem kell Neked annyi lágyvizet gyártani, mint a GA-ban. Szerintem kényelmesen elég egy 190 l/nap környéki RO készülék (amit már 15000-20000 Ft körüli áron is be lehet szerezni manapság) és egy 200 literes cefrés hordó (természetesen újra gondolok!) Este elindítod, másnap délután elzárod, mindezt heti egyszer, ennyi szerintem tolerálható macera.
Google a barátod. Írd be, hogy inline diffuzor és alaposan olvasgasd el a találatokat. Jó eséllyel találsz megfelelőt.
5. Layout
Az elképzelés jónak tűnik. Ha már az építésnél jársz, akkor szerintem a szokásos layout savazás keretében jövünk majd az ötletekkel.

Egy nagyon fontos dolgot tennék még hozzá: a biológiai szűrés jósága sokkal inkább függ az áramlási sebességtől, mint a szűrőmédiától. Ha kellően lassú(!), akkor a krumpliszsákon/rascher-hálón is hatalmas mennyiségű baci tud megtelepedni, de ha gyors, akkor a legértékesebb(nek gondolt) szűrőanyag sem ér semmit. Az összes ilyen alul-felül buktatott szűrőháznak a gyermekbetegsége: nagyon kicsi áramlásra merőleges felület, és nagyon nagy áramlási sebesség. Mivel az akva hatalmas, szerintem egy laza 2,5-3x megforgatásnál nem kell nagyobb pumpa, de még ez is őrült sok az áramlásra merőleges szűrőfelülethez képest.
Szívemből szólsz kollega! Végre valaki, aki érti a biológiai szűrés lényegét.:)

Ha kiszámolod, hogy a biológiai szűrők méretezésénél általánosan elfogadott 5-6 cm/perces áramláshoz (a szűrendő víz áramlása a szűrőközegen keresztül) mekkora szivattyú kellene a 20 x 22 = 440 cm2-es felülettel (mert hát ez az áramlásra merőleges felület), akkor érdekes szám fog kijönni: 150 l/óra...
Ezért javasoltam a patronos szűrést korábban. Ha azzal számolunk, hogy a rendszeredben kb 600 liter víz van (a szűrőben lévő víz mennyiségét is számolni kell, ezt is forgatja a szivattyú) és megfogadod @dexkill tanácsát, amihez csak csatlakozni tudok, akkor a 2000 l/h-ás vízforgatáshoz ~6670 cm2 szivacsra van szükséged (általánosan a TM30-ast szoktuk használni: az sem nem túl sűrű, sem nem túl ritka).
Számoljunk 50 cm magas és 18x10 cm keresztmetszetű tömbökkel, így egy tömb felülete: (18+10+18+10) x 50 = 2800 cm2 hoppá!:jawdrop: Ebből beteszel hármat és már sok is a szűrőfelületed.
Számoljunk 2 cm-es távolsággal a szivacsok/üveg között: 2 + 10 + 2 + 10 + 2 + 10 + 2 (a szivattyúig) = 38 cm + a szivattyú, ami kényelmesen elfér a ~77-78 cm-edben, ami az akva belmérete.
Ha akarod, még áramoltatót is csinálhatsz a másik szivattyúddal: teszel rá egy olyan átmérőjű csövet, ami a szivattyú szívó oldalára csatlakoztatható, húzol rá egy szivacshasábot/hengert, aminek a palást vastagsága 3-4 cm és ezt lazán (nem húzod/szorítod rá erősen) körbetekered 2-3 réteg vatelinnel (méterárú boltban kabátbélés anyagot kérsz, filléres cucc), amivel így a legapróbb lebegő szmötyiket is hatékonyan ki tudod szűrni addig a kb 2-3 hónapig, amíg a patronosod beáll rendesen.
Most majd jön a megkövezés felém, mert nem költöttél rá csilliárdokat és van egy működőképes szűrőd. Az viszont tény és való, hogy egy hétvégén rá kell szánnod egy napot a barkácsolásra...;):)
 
Szűrőnél alapszabály, hogy a legritkább anyag érintkezik a bejövő vízzel és a legsűrűbb az utolsó

Mondjuk, ez így van a rajzon... a nagy lyukú szivacs az első (mechanikus szűrésnek), aztán jönnek a sűrűbb biológiai anyagok és a végén a perlonvatta.

Amit írsz a biológiai szűrésről, azt osztom én is, hiszen korábban ezt vettem figyelembe.

Még egyszer, nagyon röviden a jelenlegi cucc, azaz a sügeres elgondolásom 12 évvel ezelőttről:
háttér mögötti szűrő/mechanikai szűrés: krumpliszsák, szivacsok (3 féle sűrűség) egy kevés kerámiagyűrű - ezt tolja ki 4000l/órával két szivattyú
pvc cső/biológiai szűrés: krumpliszsák, lávakő, biolabda, kerámiagyűrű - ebből mindössze 600l/órával (vagy kevesebb is talán) jön ki a víz; ezt ráadásul a mechanikai szűrő által selőszűrt vízzel táplálom (nem mellékes: ez is van vagy 40 liter térfogatú)

Ezek után ismét @Cipo3 kartárs szavai sejlenek fel, lehet, hogy nem olyan rossz a jelenlegi szűrésem, mivel pl. az NO3 értékem jó 15ppm. Ha megmondjátok mit mérjek még, hogy ebben biztosabb legyek megmérem.

De jöjjön akkor egy újabb verzió:
háttér mögötti szűrő / mechanikai: 1. kamra - marad a krumpliszsák, 2. és 3. kamra - nagyobb, aztán kisebb lyukú szivacsok, 3. kamra teteje - perlonvatta - szivattyú: 2 x 1500 liter - lily pipe a korábbiak szerint
pvc szűrő (200-as átmérő, kb. 120 cm hossz) / biológiai: szűrt vizet szívok a mechanikaiból; kicserélem a töltetet 10 liter mátrixra, a lávakövet és a kerámiagyűrűket továbbra is felhasználom - meghajtom egy 1000l-es szivattyúval, amiből jó ha a fele lesz a végén 500l/h
Ezen kívül meghagyom az eheim professional3-at is, hogy az inline co2 reaktort meghajtsam vele.

Így az áramlás valóban kevés lesz, de megtámogatom belső áramoltató pumpával. (Csak azok meg csúnya nagyok...)


a 2 szivattyút meggondolnám, gyorsabban fogja kitolni az utolsó kamrából a vizet, mint a pótlás érkezne és folyamatosan szörcsögni fog.
Köszi a figyelmeztetést, ez manapság is előfordul... a fenti megoldással, talán nem lesz gond.


Nem kell Neked annyi lágyvizet gyártani, mint a GA-ban. Szerintem kényelmesen elég egy 190 l/nap környéki RO készülék (amit már 15000-20000 Ft körüli áron is be lehet szerezni manapság)
Ha használt RO-t veszek 20 körül, akkor, gondolom, ajánlott a membrán, meg a szűrők cseréje... akkor meg árban ott vagyok, mintha újat vennék. Nem látom jól? Ha tudtok eladót, ami tuti, vevő vagyok rá.


Ezért javasoltam a patronos szűrést korábban
Ez ügyben majd kereslek, csak emiatt nem kívánom az elveimet feladni és a facebookra regizni. De majd megoldom valahogy.

Ha akarod, még áramoltatót is csinálhatsz a másik szivattyúddal
ezt úgy érted, hogy a szivattyú az akván kívül van, ugye?
 
Visszaóvasom', hogy mit írtam...:) Nem a HQI ellen szóltam, hanem a HQI + szűrő kombináció ellen. A lámpák alatt nagyon erős lesz a fény, és attól tartok, hogy a keletkező ammónia egyszerűen átrobog a szűrőn, vissza az akvába. Tapasztalatból mondom, hogy (nekem) a méret miatt az áramlással gondjaim lennének. Ezért használnék inkább T5 megoldást, egyenletesebb, szórt fényt ad.
Bocs, en ugy ertettem, hogy a 3 x 150 HQI-val kapcsolatban van ellenvetesed.
De egyebkent buta kerdes reszemröl, mi köze van a szüres minösegenek, vagy aramlasi viszonyoknak a vilagitashoz? Azt leszamitva, hogy a vilagitassal befolyasolja a növenyek fejlödeset, ezaltal az (esetleges geyngebb növenyfejlödest), bomlast es az egeszseges növenymassza altali tapanyag felvetelt...
De feltetelezem, ha jol felepitett a szürese, akkor mar mindegy, hogy T5 vagy HQI...nem?
Inkabb, ahogy te is irtad a szüresen lesz a hangsuly nala...illetve az aramlason.
 
Back
Oldal tetejére