• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Stone&Wood

A.S.O.N.

Főkertész
Sziasztok!

Új vagyok itt és az akvakertészetben is :).

Úgy döntöttem, hogy belevágok ebbe a csodálatos hobbiba, ugyanis már régóta tervezem, hogy nekem is lesz egy növényes akváriumom :). Sok olvasás, tanulmányozás, videó megnézés, tervezés után kialakult az összkép és végül úgy döntöttem, hogy D.S.M. (dry start method)-el indítom el az akváriumot. Az elmúlt egy 1 év többnyire a szükséges cuccok beszerzéséről szólt, így végül 2019 december 19-én elkészült az alkotás.

z8bxtcsvZLRwiM8fQK_onnWyo_03kKYiT42A=w1268-h950-no.jpg
És 3 hét után
K9CbnQ8warKIKW_WEw9NLOBCizbCr3c8nzqA=w1268-h950-no.jpg
És egy kép szemből
gm9GTXYeXvXoOb1OJahaGM4tiqNaZJErPhrQ=w1268-h950-no.jpg

Üdv.
A.S.O.N.
 
Sziasztok!

Új vagyok itt és az akvakertészetben is :).

Úgy döntöttem, hogy belevágok ebbe a csodálatos hobbiba, ugyanis már régóta tervezem, hogy nekem is lesz egy növényes akváriumom :). Sok olvasás, tanulmányozás, videó megnézés, tervezés után kialakult az összkép és végül úgy döntöttem, hogy D.S.M. (dry start method)-el indítom el az akváriumot. Az elmúlt egy 1 év többnyire a szükséges cuccok beszerzéséről szólt, így végül 2019 december 19-én elkészült az alkotás.

View attachment 85893
És 3 hét után
View attachment 85894
És egy kép szemből
View attachment 85895

Üdv.
A.S.O.N.
Szia!
Érdekes ez a "dry start method" technika. Még nem hallottam róla, de gondolom a kezdeti algaproblémáknak akarják ezzel az elejét venni. Szemmel láthatóan működik. 👍 Ügyes vagy.
Nyilván, nem véletlenül tenyésztik a növényeket is így "szárazon".
Az általános felhasználás tekintetében, három dolog miatt látom nehézkesnek:
- rengeteg türelem kell hozzá, hogy meglásd, milyen lesz majd a víz alatt? (nálam ez lenne a fő probléma):)
- csak ilyen apró, "öntartó" növénykékkel működik jól, mint amit te is használtál. Hogy nézne ki pl. Vallisneriával? (sehogy)
- ha ültetés után egyből fel van töltve vízzel a tartály, akkor a víz is együtt "érik" a flórával, megtelepszenek azok a baktériumok, amik a jól működő akvárium szükséges velejárói és gyorsabban, könnyebben lehet telepíteni majd bele állatokat (már, ha egyáltalán van ilyen szándék)
 
@A.S.O.N. Gratulálok, nagyon példaértékű kezdés. Egyszerű, letisztult kompozíció, tudatos növényesítés, és optimálisan választott indítási technika (DSM), így kell ezt. 👍
Talajvastagság is tökéletes, nem több mint szükséges. De egyben arra is utal, hogy táptalajt nem tettél. Miért nem? Bár a felkészültséged meg azt sugallja hogy biztosan nem maradt ki az sem. Nos?
 
Szia!
Érdekes ez a "dry start method" technika. Még nem hallottam róla, de gondolom a kezdeti algaproblémáknak akarják ezzel az elejét venni. Szemmel láthatóan működik. 👍 Ügyes vagy.
Nyilván, nem véletlenül tenyésztik a növényeket is így "szárazon".
Az általános felhasználás tekintetében, három dolog miatt látom nehézkesnek:
- rengeteg türelem kell hozzá, hogy meglásd, milyen lesz majd a víz alatt? (nálam ez lenne a fő probléma):)
- csak ilyen apró, "öntartó" növénykékkel működik jól, mint amit te is használtál. Hogy nézne ki pl. Vallisneriával? (sehogy)
- ha ültetés után egyből fel van töltve vízzel a tartály, akkor a víz is együtt "érik" a flórával, megtelepszenek azok a baktériumok, amik a jól működő akvárium szükséges velejárói és gyorsabban, könnyebben lehet telepíteni majd bele állatokat (már, ha egyáltalán van ilyen szándék)
Szia.

Köszönöm. Én is akkor találkoztam ezzel a módszerrel, amikor tanulmányozni kezdtem az akvakertészetet, egyébként Tom Barr is ír róla ;). Igen, az algásodást is hivatott csökkenteni, bár nekem már van alga az üvegen :confused: (gondolom a magas vízszint miatt volt), illetve az még az előnye, hogy nem kell akkora anyagi ráfordítás az akvárium indításához, hiszen kb. 6 hétig lehet így üzemelni, addig meg bőven van idő beszerezni a co2 rendszert, szűrőt, fűtőt, üveg cuccokat, stb. ;).
Igen, kell hozzá türelem, de én nem sietek sehová, illetve nincs még co2 rendszerem. Gyepesítéshez pl. HC-val tökéletesen alkalmazható ez a módszer, igaz korlátozott a használható növények száma, ahogyan írtad is. Vallisneria-val ez nem működik, mivel az nem "termeszthető" emersed formában. Bacikkal nem lesz gond így sem (ez majd kiderül), mivel a 6 hét alatt bőven lesz idejük kifejlődni, feltöltés után, meg mehetnek bele a halak, garnélák, persze csak, amikor már beállt a biológia.

Üdv.
A.S.O.N.
 
@A.S.O.N. Gratulálok, nagyon példaértékű kezdés. Egyszerű, letisztult kompozíció, tudatos növényesítés, és optimálisan választott indítási technika (DSM), így kell ezt. 👍
Talajvastagság is tökéletes, nem több mint szükséges. De egyben arra is utal, hogy táptalajt nem tettél. Miért nem? Bár a felkészültséged meg azt sugallja hogy biztosan nem maradt ki az sem. Nos?
Köszönöm :).
Valójában lávakő van alul és erre jött az Amazonia, amiben ugye bőven van minden féle, ami a növényeknek kell, elvileg így is jó lesz.

EOjHR3_6bVEpa1nmGbjnVeT2F3Ik49JIsATw=w1268-h950-no.jpg

Üdv.
A.S.O.N.
 
Sziasztok!

Egy kis update 4 hét után.
GWn28tYdZUzkzpN7PqGK59URVK9cEBPdES8OSmGfF2qNE1rFh0jk4b_N5fsmAMexhnZxuCRQ0YdNCO4RXreGOJqrkw250gud3dvlJw_pjfXVEo07cGkrTcNxiKHoWTl9wHiiWqqelf5DoelnTE-_O4-yJ7FDOqWitDRAAPU2Bfqr9KHM-a3CtJ4Z-Ktd6yBeKQuSyDYNhDBOAkh3XUjdRnOeGwsFIQnt1qX9SK_kypFaHB-_FWBvhuEqlzo_p59WDFNV0arfrRbpt9RFf0YkXd69GaTuLSjNcECw0N41ehpb3ScNXeOtMqv639thqKpmYWCCyD6KYxRgJihUCjF1WYpFneZlYjvvfERbYz4THVu9ddL-vy4SjJhu3L7bSyI4RQS7koVsqWAq6MmfHrKlKA-E94lI7ByhBs4dPto0hKQXY2w2cma6VQWReHeQ-viTtTq_2Vpkl6UTQqsOrPLoVU0CCgA3kvCGjjodtt8m26aiOAFpkoNpHIlaOCKQ2qW5oa4JJvfwAlzgNXcqcLMwqUF7k2s0_CgiaRKRu2HjdBO9lrv2Dyx0qmf0zc1Vu2wdtXsQdE75WxHLGR5QeOP1dtEmiLIjgH9uGawV6L8RtO05NyFYd2kBRjzDuHwqAL8adk4Ztw99UBDlr6GnbJRw1wa-T422Ut1QomPpvgOTv-FYuiWePK4j4A=w1268-h950-no

Van némi gombám (azok a kis "rózsaszín" pöttyök), meg valami fehér izé ott a fán, no meg alga o_O. Elvileg ezek azért vannak, mert magas volt a víz szintje az akváriumban - a magas alatt azt tessék érteni kedves aquatársak, hogy kb. 1 cm volt a talaj fölött az alacsony részeken - ugyanis, az első 3 héten minden nap permeteztem a növényeket (ezáltal ugye a talajt is), köveket, fákat, szóval mindent, nehogy kiszáradjanak, illetve, hogy meglegyen a kellő pára :). Eleinte (2 hétig) csak sima csapvízzel, majd kitaláltam, hogy veszek mentes ásványvizet és azzal permetezek, hiszen ebben nincs klór. Az utóbbi 1 hétben 2-szer permeteztem (pontosabban nem is permetezek, hanem majdnem sugárban nyomatom a vizet, remélem értitek) és azt is csak ott, ahol száraz volt a talaj, ezt egy külföldi fórumon olvastam, hogy így kell. A világítás 3 hétig 12 órába ment, mert valamelyik fórumon azt olvastam, hogy DSM-nél így kell, aztán olvastam egy másikat, ott meg azt javasolták, hogy 8-10 óra kell, na én beállítottam 9-re :). Továbbá, naponta szellőztetem az akváriumot jó fél órát mielőtt bekapcsol a világítás, hogy friss co-hoz jussanak a növények. Szóval, remélem tudtam egy kicsit is segíteni eddigi tapasztalatommal azoknak, akik ezzel a módszerrel szeretnének indítani.

Üdv.
A.S.O.N.
 
Amazonia, amiben ugye bőven van minden féle, ami a növényeknek kell, elvileg így is jó lesz.
Én úgy tudom, hogy az Amazóniában inkább a víz kémiáját, azaz a benne zajló folyamatokat befolyásoló tápanyagok vannak. A növény táptalaj az más, egy plusz a növényeknek, némelyiküknek nélkülözhetetlen a jó kondícióhoz. De a HC menni fog simán nélküle. Azt gondolom, neki max a gyökérzetét erősítené picit illetve sűrűbb lehetne. Az erősebb gyökér ugye azért jó, mert ha vastagra engeded a gyepet (nem nyírod rendszeresen), könnyen felszakad. A táptalajt részben tudod pótolni tápgolyókkal is, persze csak ha majd úgy gondolod, később, bármikor.
Nem látszik az utsó kép.
 
Igazad van a talajjal kapcsolatban, de majd kiderül, hogy melyik növényem hiányolja a táptalajt, ugyanis feltöltéskor még tervezek pár növényt beültetni. Telón nekem se hozza a képet, fogalmam sincs miért, mindent ugyan úgy csináltam mint az elsőnél :unsure:, asztali verziónál látni.
 
Lassan nyírhatod :)
Nagyon jól tud esni a kezdeti sikerélmény, ugye? Kívánom, hogy a folytatás is ilyen sima legyen.
Szerzel be RO-t is, vagy csapvízzel vágsz bele?
 
Nem tudok rájönni, hogy milyen fát alkalmaztál. Ha az alsót nézem, nekem a tűzifa aprítva kandallóba, jut eszembe. Ez nem bántás akar lenni, csak idegen a hajnali szememnek. :)
 
Lassan nyírhatod :)
Nagyon jól tud esni a kezdeti sikerélmény, ugye? Kívánom, hogy a folytatás is ilyen sima legyen.
Szerzel be RO-t is, vagy csapvízzel vágsz bele?
Ja ja, csak nem tudom, hogy ilyenkor (DSM) kell-e? Erről nem igazán találtam infót. Jól ám, köszönöm 🙂. RO már megvan, egy 190 liter/nap-os teljesítményű, így a tiszta víz megoldva, folyékony táp jövő héten érkezik GA-ból, meg még egy pár növény, hogy legyen benne valami kontraszt is 😀.
 
Nem tudok rájönni, hogy milyen fát alkalmaztál. Ha az alsót nézem, nekem a tűzifa aprítva kandallóba, jut eszembe. Ez nem bántás akar lenni, csak idegen a hajnali szememnek. :)
A fákat egy horvátországi nyaralásunk alkalmával szereztem, nagyon megtetszett a textúrája és, hogy hogyan fognak szerepelni az akváriumban fogalmam sincs, ez egyelőre a jövő titka. Persze előkészítettem őket, áztattam, sütőbe kiszárítottam, kifőztem, már amennyire tudtam, mivel nem volt akkora edény, amibe belefértek volna, így kénytelen voltam egyesével főzni, majd ismét sütős szárítás, majd még egy áztatás és legvégül hagytam egy törölközőn megszáradni 🙂. Igen, kicsit annak tűnik, de megpróbáltam a legjobbat kihozni belőlük és nem veszem bántásnak 😉.
 
Nem tudok rájönni, hogy milyen fát alkalmaztál. Ha az alsót nézem, nekem a tűzifa aprítva kandallóba, jut eszembe. Ez nem bántás akar lenni, csak idegen a hajnali szememnek. :)
Lehet az itthon drágán beszerezhető redmoor, vasfa, mopani és társai a hazájában is a kandallóban végzi :unsure:
 
Sziasztok,

Eltelt a 8. hét is és végre feltölthettem az akváriumot :giggle:.
j5lWj-ogwfrTfifVE3QeF4qUq_DpHRRgWLeqhcKgPy8NcnBrjYphDDWekphhEEtF-t7CFMQx2bH04q-mC8bc-r3BnR5ZFs00FJ_I0tsllzwSbl3DK9QOAyGgNXK9jmcVGl-al8iZtmpC4CmP20cPRLfNdWq6XcL_H5CceKGLftKMR9Uri-EfMfaQSaYgSCVJKvf8KZoblX0jMVS4QdttRVhdjnCUlvyYpD47TkQJb1573VnRE-nZ9V0Bil6wXukXsHkyheeczRJh-hVbXnj64ehdSbYpckcjdHOOtaXINFCEbzChx4cmKuIppXaV87GdXsgOv7l5GWvdrPfiZIUz9rT1rpErSlYWOmUBB7oK9k9pB1bTTHQRxTBTQE6YsNzHpkERu_UVHj5OfXUWia8aIpcNObyKyvhfVJWFBaKee6mLuM_uwiJwXWf2ioXW6qWTHpUHtFck_5TIRidfcwOt_-7UDuJOwfjtXkB72ueZzYB_iB6JvIBCk_LjjFOfzbF2UzAp3187pLJ4fe8AWvp1mMitxgfrT-FkW0oEJkWegl_CgVOKy-Q9mSNh5yL9dZCoGuMS0_x1PtXimENMbXjf9MynW_FCaO6ep60YWYKkw9I69hm2vdtxfQP4tbnzzYgyFcCLTHgZ0EZWdc9lpBv2oFGUJDn49oJtxDuigX32GgQU455ytcYrTA=w1268-h950-no

Adatok:
Akvárium - 10 mm vastag optiwhite üveg, 90 x 40 x 45 cm (szemből nézve: szélesség, mélység, magasság)
Szekrény - DIY ADA stílusban, 90 x 40 x 70 cm
Világítás - DIY LED, 90 x 15 x 15 cm, 10.000 lumen, 4500 K és 6500 K LED-ek, tápegység 150W, 2,5A, 12 VDC; TC420 vezérlő
Szűrő - EHEIM 2071 (Eheim Professionel 4+ 250)
Fűtő - Hydor ETH 300 W külső fűtő
CO2 - Nagynyomású rendszer, 8 literes palack, szolenoidos reduktor, bubiszámláló, ista inline diffúzor, Green Aqua drop checker
Talaj - ADA Amazonia 15 liter, alatta, középen lávakő kb. 3 cm vastagon
Növények - HC Cuba, Micranthemum Monte Carlo, Eleocharis Acicularis Mini, Gratiola, Vesicularia Dubyana Christmas, Alternanthera Reineckii Mini, Rotala Vietnam 'H'ra'.
Táp - Green Aqua-ás Micro és Macro
Kövek - Seiryu
Fa - Nem tudom, nyaralásunk alkalmával gyűjtöttem Horvátországban
Víz - RO víz

Képek a folyamatról: https://photos.app.goo.gl/TkK28jW4xc3A2ft9A

Üdv.
A.S.O.N.
 
Sziasztok!

Sajnos nem úgy alakultak a dolgok, ahogyan azt vártam, ugyanis a fáim színezik a vizet :(, meg van valamilyen trutymó is rajtuk, így 3 naponta cserélem a vizet. Ja és túl vagyok az első nyíráson is :).

ez jött ki
49580288317_50e70bea0d_b.jpg

a mai állapot
49580288257_4e4db8cc37_b.jpg

a trutymó
49580061146_f6de0daf02_b.jpg

Javaslatokat, tippeket szívesen fogadok :).

Köszi.
 
Szia. Üdv a klubban.
Az indítást nagyon tetszik.
A fa az elején enged egy kicsit, illetve úgynevezett esetleg fehér penész kezd kialakulni rajta.
Ami 1-2 hét és eltűnik róla. Az algaevők szívesen fogyasszák.
Csak nyugi , tápozz továbbra is.
 
Rendben, köszönöm.
Nem is mertem volna halakat, meg garnélákat tenni az akiba a barnás víz, meg a trutymó miatt, de akkor irány a bolt pár Oto-ért, meg Amano-ért :).
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére