• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Stem növények

Zoli83

Főkertész
Sziasztok,

Sok helyen lehet olvasni, hogy stem növények. Ez a fogalom nem biztos hogy mindenki számára tiszta.

Tudnátok segíteni, hogy mely növények tartoznak ide pontosan? Vélhetőleg mások számára is hasznos lehet, a sokak számára evidens fogalom.

köszi
 
Az én olvasatomban azok a növények, amik gyorsan nőnek, (általában háttérnövények), gyorsan felveszik az akvárium vizéből a káros anyagokat. Ezáltal segítve a gyorsabb biológia egyensúly elérését. Tipikusan ilyenek a rotala félék, a limnophila- , hygrophila-félék, stb. Vannak igazán gyorsan növő fajták, toppolni lehet őket, ezáltal szaporítva. Jól bírják az ollócsattogást is :)
 
Ha már Stemekről van itt szó.Van-e annak értelme mikor mondjuk tőben elvágom,hogy azt reggel még világítás előtt megtegyem és elültessem,hogy még aznap "erőt" tudjon gyűjteni?A másik véglet meg ugye az este lenne mikor még van fény de percek múlva lekapcsol így az után nem tud a talajból táplálkozni.Vagy ezen már semmi nem múlik?De ha a reggeli a válasz akkor gondolom minden növényre érvényesül,még nyírásnál is.
Köszi!
 
Ha már Stemekről van itt szó.Van-e annak értelme mikor mondjuk tőben elvágom,hogy azt reggel még világítás előtt megtegyem és elültessem,hogy még aznap "erőt" tudjon gyűjteni?A másik véglet meg ugye az este lenne mikor még van fény de percek múlva lekapcsol így az után nem tud a talajból táplálkozni.Vagy ezen már semmi nem múlik?De ha a reggeli a válasz akkor gondolom minden növényre érvényesül,még nyírásnál is.
Köszi!

Ezen a néhány órán nem múlik, csak ne vedd ki a vízből. Ha csak lebegne akkor is gyökeret eresztene.
 
Visszatérve a némileg elavult alapkérdére:

A stem csak annyit tesz, hogy szálas növény. Szó szerint törzset vagy szárat jelent. A stem növények azok, amiknél minden köztes akármi nélkül csak úgy kinő egy magányos szár a földből. Tehát ez egy megjelenési forma, mint a rizómás, tőlevélrózsás ésatöbbi.
 
Sziasztok!

Mi a titka annak, hogy szép stem bokrot lehessen nevelni az akvárium oldalsó fala mellett?
Jelen pillanatban én rotala rotundifolia és didiplis diandra növényekkel próbálkozok. A háttérben nincs gond a fejlődésükkel, de az oldalsó részeken nem igazán festenek jól. :confused:
Az akvárium bruttó 96 liter és 3 x 24 w T5 fénycső világít 10 cm magasan a vízfelszín felett.( szükség esetén még 1 db csövet be tudok üzemelni, de az algák miatt egyenlőre nem szándékozom).
Az akvárium hossza 60 cm, a fénycsöveké 55 cm. Szóval szinte a világítás teljesen végig ér az akvárium teljes hosszán.
Milyen praktikával tudnék több fényt biztosítani az oldalsó részeken?
 
Sziasztok!

Mi a titka annak, hogy szép stem bokrot lehessen nevelni az akvárium oldalsó fala mellett?
Jelen pillanatban én rotala rotundifolia és didiplis diandra növényekkel próbálkozok. A háttérben nincs gond a fejlődésükkel, de az oldalsó részeken nem igazán festenek jól. :confused:
Az akvárium bruttó 96 liter és 3 x 24 w T5 fénycső világít 10 cm magasan a vízfelszín felett.( szükség esetén még 1 db csövet be tudok üzemelni, de az algák miatt egyenlőre nem szándékozom).
Az akvárium hossza 60 cm, a fénycsöveké 55 cm. Szóval szinte a világítás teljesen végig ér az akvárium teljes hosszán.
Milyen praktikával tudnék több fényt biztosítani az oldalsó részeken?
Milyen lámpa? Foncsor van egyáltalán benne?
 
Osram T5 HO 24 watt/865 csöveket használok. Házi készítésű fa armatúrában vannak elhelyezve. A csövek kb. 1 évesek lehetnek és ezidő alatt napi 8 órát ütemeltek.

Holnap jönnek meg az új csövek a GA-ból. Ilyenek lesznek:
http://www.greenaqua.hu/hu/osram-t5-ho-fenycso-24w.html

Lehetséges, hogy a csövek öregsége miatt csökkent a széleken a fényerősség?
 
Osram T5 HO 24 watt/865 csöveket használok. Házi készítésű fa armatúrában vannak elhelyezve. A csövek kb. 1 évesek lehetnek és ezidő alatt napi 8 órát ütemeltek.

Holnap jönnek meg az új csövek a GA-ból. Ilyenek lesznek:
http://www.greenaqua.hu/hu/osram-t5-ho-fenycso-24w.html

Lehetséges, hogy a csövek öregsége miatt csökkent a széleken a fényerősség?
Ok, de van benne valami ami visszaveri a fényt? Foncsor, tükör, alufólia vagy akármi?
Mert ha nincs, akkor a fény 3/4 része elvész. Az egy éves csövek nem csak a széleken vesztenek az erősségükből, hanem a teljes felületükön.
 
Ok, de van benne valami ami visszaveri a fényt? Foncsor, tükör, alufólia vagy akármi?
Mert ha nincs, akkor a fény 3/4 része elvész. Az egy éves csövek nem csak a széleken vesztenek az erősségükből, hanem a teljes felületükön.

Ilyen Aqua medic fényterelőket használok:
576_0_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Ilyen Aqua medic fényterelőket használok:
View attachment 3074
Amennyiben végig van fényterelő a csövek mögött, akkor messzebbről kellene világítanod. 10 cm nagyon közel van. Valószínűleg nem szóródik eléggé a fény oldalra ilyen távolságban. Persze ehhez nem ártana még egy negyedik cső.
Én 25 centiről világítok az ATI lámpámmal.
 
Amennyiben végig van fényterelő a csövek mögött, akkor messzebbről kellene világítanod. 10 cm nagyon közel van. Valószínűleg nem szóródik eléggé a fény oldalra ilyen távolságban. Persze ehhez nem ártana még egy negyedik cső.
Én 25 centiről világítok az ATI lámpámmal.
Igen a fényterelő a végéig ér. Jelenleg ennél a világításnál nem tudok a magassággal játszani, de egy ideje már szemezgetek egy függeszthető világítással. Valószínű, hogy a DIY megoldást fogom választani. Legalább nem kell gondolkoznom, hogy mit csináljak a megmaradt T5 alkatrészekkel. Itt a fórumon láttam is pár hasznos kivitelt. (y)

Közbe megérkeztek a csöveim. Egyenlőre kicserélem azokat és nézem a változást. Esetleg benyomom a 4. csövet is. :) Bár az 96 liter felett lehet, hogy pirítani fog 10 cm magasból. :D
 
Egy kerdesem lenne.Ti hogyan surititek a stemeket? En azt csinalom most pl walichii nel hogy levagom a to kozeleben es a levagottat is vissza ultetem, viszont azt vettem eszre hogy a visszaultetett no mint a bolond viszont a vagott szaron semmi nem no. Igy mindig ugyanaz a darab szamu stemem marad es nem no belole nekem szep bokor. Valaiknek valami otelete?
 
Egy kerdesem lenne.Ti hogyan surititek a stemeket? En azt csinalom most pl walichii nel hogy levagom a to kozeleben es a levagottat is vissza ultetem, viszont azt vettem eszre hogy a visszaultetett no mint a bolond viszont a vagott szaron semmi nem no. Igy mindig ugyanaz a darab szamu stemem marad es nem no belole nekem szep bokor. Valaiknek valami otelete?
elméletileg ahol levágod el kéne ágazzon a régi szál.
Na de ha nem akarja az igazat, akkor még mindig ott a lehetőség hogy vízszintesen helyezed el a szálat. Ezt legegyszerűbben úgy tudod megoldani ha mindkét végét leültetet a talajba...
Nálam a lustaság elég mert nem nyírok csak több havonta így maguktól is tekeregnek a szálak.
A vízszintes szálak levéltöveinél elkezd majd függőleges szálakat hozni, így tuti hogy egy szálból lesz sok amit ha lemetszel és elültetsz már lesz egy bokrod ;)
P1450938.jpg
 
Back
Oldal tetejére