• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Staghorn alga

Lehet ennek az algának az oka nálam a szűrő? 100 l hez használok egy Eheim 2426 ot 3 l matrix troppal

Green Aqua ajánlás: max. 150 l. Ezek szerint elég a szűrőd teljesítménye, bár a nagyok szerint túlszűrt akvárium nem létezik.:D

Viszont a fotó alapján nem Staghornra tippelnék, inkább barna alga lehet. Tutira kell valami táp, meg áramláson változtatni, de ezt majd a hozzáértők megírják biztosan.(y)
 
Az elmúlt 3 hétben hogyan változott? Az ecset és staghorn nagyon hasonló tud lenni egy ideig, ahogy a levelek szélein megjelenik.

Maga az alga kinézete nem változott, mert ahol megjelenik levágom a levelet és carboval kezelem. A carbo viszont tönkreteszi Echinodorus Tenellust. Nem valószínű hogy ecset alga lenne, mert mikor próbálom növelni az áramlást (van ahol a gyenge áramlást írják oknak) akkor megjelenik némi ecset és látszik a különbség.
A magas amoniaszintet is írják ennél az algánál oknak ezért gondoltam a szűrőre. Ha a szűrőbe ténylegesen berakható biológiai szűrőanyaggal számolok akkor nincs meg a 4-5% szűrőközeg.
 
Csak egy bizonyos helyen jelenik meg, vagy mindenhol?

Ha nem vagy biztos a vízminőségedben, akkor méresd meg és mindjárt okosabb leszel. Addig is a szűrőtisztítás, a rendszeres vízcsere, valami kémiai szűranyag (Seachem Purigen, jó minőségű aktív szén) és legyen tényleg jó az áramlás.

Az áramlási gondok egyébként nagyon sok bajt tudnak okozni. Egy tengeri akváriumnál szinte létkérdés, és komoly munka beállítani, különben minden kipusztul. Ott ügye külön áramoltatót is használnak. Addig a növényes akiknál sokszor csak legyintünk rá egyet, hogy jó az úgy és csak azon megy a játék, hogy erős vagy gyenge. Persze azért nem véletlen ha néha látni itt külön áramlást segítőt. Szóval lehet, hogy neked is érdemes lenne átgondolni, hogy mi az, ami miatt a víz nem tudj szépen körbejárni a tankot. A ki/befolyó típusa/minősége/kialakítása, elhelyezése mind mind okozhat algásodást. Jó időtöltés tud lenni kitapasztalni, hogy kinél mi válik be.
 
Csak egy bizonyos helyen jelenik meg, vagy mindenhol?

Ha nem vagy biztos a vízminőségedben, akkor méresd meg és mindjárt okosabb leszel. Addig is a szűrőtisztítás, a rendszeres vízcsere, valami kémiai szűranyag (Seachem Purigen, jó minőségű aktív szén) és legyen tényleg jó az áramlás.

Az áramlási gondok egyébként nagyon sok bajt tudnak okozni. Egy tengeri akváriumnál szinte létkérdés, és komoly munka beállítani, különben minden kipusztul. Ott ügye külön áramoltatót is használnak. Addig a növényes akiknál sokszor csak legyintünk rá egyet, hogy jó az úgy és csak azon megy a játék, hogy erős vagy gyenge. Persze azért nem véletlen ha néha látni itt külön áramlást segítőt. Szóval lehet, hogy neked is érdemes lenne átgondolni, hogy mi az, ami miatt a víz nem tudj szépen körbejárni a tankot. A ki/befolyó típusa/minősége/kialakítása, elhelyezése mind mind okozhat algásodást. Jó időtöltés tud lenni kitapasztalni, hogy kinél mi válik be.

Gyakorlatilag mindenhol. Olyan helyen is ahol lathatóan nagy az áramlás.
Esőztetőt használok. Az viszont már minden lehetséges irányban volt állítva. Most éppen felfelé lő a víz alól.
Purigenem van, a víz paramétereket csepp tesztel próbálom követni.
Az a baj hogy most már nem tudom min változtassak (próbáltam a tápozást, a fényt, az áramlást, szűrő tisztítást) ezért kezdtem el az indulásnál jónak gondolt eszközökön gondolkodni.
 
Ahogy látom a hozzászólásaidból, a növènyek hiánytünteivel kezdődött minden és talán a csapvized is szikes (ha jól olvastam). Az RO-t be tudtad állítani (?), mert azzal is gondod támadt nem olyan régen.
 
Ahogy látom a hozzászólásaidból, a növènyek hiánytünteivel kezdődött minden és talán a csapvized is szikes (ha jól olvastam). Az RO-t be tudtad állítani (?), mert azzal is gondod támadt nem olyan régen.

Az alga kérdést először a hiánytünetek felől próbáltam kezelni. Sikerült belőni a tápanyagszinteket az ajánlásoknak megfelelően, de se az alga se a hiány tünetek nem szűntek meg. Ekkor kezdtem gyanakodni a szikes vízre, hogy emiatt esetleg nem tudják felvenni a növények a tápanyagokat. Az RO megvan, fokozatosan állok át lágy vízre. Az alga viszont nem szűnik.
Olvasgatva az agancs algáról írnak okának CO2 szintet (low techben ezzel nem számolhatok), áramlást (sokat állítottam) és ammónia szintet. Ezért gondoltam nem e a szűressél van gond.
 
Tenellust nyirtad mar? Ha nagyobb fertozes van erdemes esetleg megnyirni. De ha rendszeresen porszivoza van kozotte es van eleg algaevod akkor a tenellus is rendben lenne.

Gyakran lenyirjuk a fufeleket ha nagyon algasak. Igy hamar lesz lathato eredmeny. De pl a legdurvabb algas tenellusrol is 1 nap alatt lekapjak az algat az amanok ha nagyon sokan vannak.
 
Tenellust nyirtad mar? Ha nagyobb fertozes van erdemes esetleg megnyirni. De ha rendszeresen porszivoza van kozotte es van eleg algaevod akkor a tenellus is rendben lenne.

Gyakran lenyirjuk a fufeleket ha nagyon algasak. Igy hamar lesz lathato eredmeny. De pl a legdurvabb algas tenellusrol is 1 nap alatt lekapjak az algat az amanok ha nagyon sokan vannak.

23 Amano 5 Otocinclus 3 Géb látszólag hozzá se nyúlnak az algához.
Az algás leveleket szoktam levágni. Teljesen vissza kellene nyírni? Nekem úgy tűnik a nyírás nálam csak kordában tartja, de nem szünteti meg ezt az algát. Ahogy már nem frissek a levelek egyből elkezd a levelek széle feketedni utána pedig szőrösödni.
 
Sziasztok!

Staghorn algám jelentkezett. 96l es 2x18w fény napi 11 óra (1 sera plant 1 daylight kicsit gyenge, fejlesztés alatt) 2 belső szűrő megy egyenként 500-500 l/h . Citromsavas Co2 van az akváriumban, tropica premium tápot használok heti 12.5ml (ez a gyári ajánlás) Az akváriumban 5 serpa, 5 neon ,2 császárlazac , 1 citromlazac (többi kihalt ) van és 1 15 cm körüli pleko . Növények: Parvula, jávai moha és Aponogeton crispus .

Mi lehet a hiba?

Ennyi hal mellett szükség van makro tápozásra a tropica mellett?

H2O2 kezelés ajánlott e, s ha igen, hány százalékos oldattal kell kezelni?

Segítségeteket előre is köszönöm.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy 2015 június-júliusában indított 112 literes akváriumom. Sokáig csak nézegettem, hogy ugyan most melyik algatípus jelent meg, de mára talán megfejtettem. A cyperus helferi szálak végén jelent meg zöld/barna formában. Ma reggel helyi kezeléssel az egyik szál kapott egy kis Carbot, ami idővel vörösre változott, így arra jutottam, hogy staghorn lesz. Kezdek kifogyni az ötletekből, így várom a tanácsokat, hogy tudnék megszabadulni tőle.

Néhány adat:
112 L, Eheim 2073 külső szűrő, nagy nyomású CO2 befecskendezéssel, napi 5-5 ml Micro és Macro táp, 5 ml Easy Carbo, Ph 6,9-7,2 között, Kh 9, PO4-et próbálom 1 körül tartani, NO2 5-10 között. Rakok fel képeket, bár nem a legjobbak lettek.

Köszönöm, ha valaki tud segíteni

Szaszi

https://www.flickr.com/photos/135011344@N03/24523885545/in/album-72157661463962783/lightbox/
https://www.flickr.com/photos/135011344@N03/24415590002/in/album-72157661463962783/lightbox/
https://www.flickr.com/photos/135011344@N03/24228317400/in/album-72157661463962783/lightbox/
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy 2015 június-júliusában indított 112 literes akváriumom. Sokáig csak nézegettem, hogy ugyan most melyik algatípus jelent meg, de mára talán megfejtettem. A cyperus helferi szálak végén jelent meg zöld/barna formában. Ma reggel helyi kezeléssel az egyik szál kapott egy kis Carbot, ami idővel vörösre változott, így arra jutottam, hogy staghorn lesz. Kezdek kifogyni az ötletekből, így várom a tanácsokat, hogy tudnék megszabadulni tőle.

Néhány adat:
112 L, Eheim 2073 külső szűrő, nagy nyomású CO2 befecskendezéssel, napi 5-5 ml Micro és Macro táp, 5 ml Easy Carbo, Ph 6,9-7,2 között, Kh 9, PO4-et próbálom 1 körül tartani, NO2 5-10 között. Rakok fel képeket, bár nem a legjobbak lettek.

Köszönöm, ha valaki tud segíteni

Szaszi

https://www.flickr.com/photos/135011344@N03/24523885545/in/album-72157661463962783/lightbox/
https://www.flickr.com/photos/135011344@N03/24415590002/in/album-72157661463962783/lightbox/
https://www.flickr.com/photos/135011344@N03/24228317400/in/album-72157661463962783/lightbox/
Nekem ecsetnek tűnik... A nagyon fertőzött levelek kezelésével szerintem ne bajlódj, vágd le tőből! Lehet, hogy túl erős ott az áramlás és ingadozó a CO2, ezeket gondold át.
 
Nekem ecsetnek tűnik... A nagyon fertőzött levelek kezelésével szerintem ne bajlódj, vágd le tőből! Lehet, hogy túl erős ott az áramlás és ingadozó a CO2, ezeket gondold át.
Köszi!
A darabolással már próbálkoztam, amin megjelent levágtam, de idővel az öregebb szálakon ismét megjelent..... Lassan lekopasztom az egészet. :)
Egy hete szűrőt is pucoltam, lehet ismét darabolok, hátha alakult a szűrés, és most sikerrel járok.
A CO2 folyamatosan figyelem, a szűrő pucolás után változtattam az áramláson is.
Hátha.....
Tápozással nem lehet gond esetleg?
 
Staghorn általában elágazó . Ez tényleg inkáb ecset. Ahogy írtad foszfát, nitrát rendben, a tápozással nemigen lehet gond. Sajnos a kialakult ecsetet az áramlásváltoztatás már nemigen érdekli. Az már ott marad. Nyírd meg ami nagyon gáz, a többi meg kapjon Carbo-t az arcába!

Szép akva, de a jobb oldala nekem kicsit üres. Keress egy szép követ vagy ágat oda!
 
Köszönöm a válaszokat. A hétvégén csináltam egy nagytakarítást/nyírást, plusz kicsit másképp helyeztem a szűrő ki, illetve befolyó ágait. Most kíváncsian figyelem. :)
 
Sziasztok!

Staghorn algám jelentkezett. 96l es 2x18w fény napi 11 óra (1 sera plant 1 daylight kicsit gyenge, fejlesztés alatt) 2 belső szűrő megy egyenként 500-500 l/h . Citromsavas Co2 van az akváriumban, tropica premium tápot használok heti 12.5ml (ez a gyári ajánlás) Az akváriumban 5 serpa, 5 neon ,2 császárlazac , 1 citromlazac (többi kihalt ) van és 1 15 cm körüli pleko . Növények: Parvula, jávai moha és Aponogeton crispus .

Mi lehet a hiba?

Ennyi hal mellett szükség van makro tápozásra a tropica mellett?

H2O2 kezelés ajánlott e, s ha igen, hány százalékos oldattal kell kezelni?

Segítségeteket előre is köszönöm.
Hogy áll az algaproblémád?
 
Hogy áll az algaproblémád?

Úgy tűnik - nem akarom elkiabálni - de valami hat. :) A parvulát teljesen visszavágtam, a cyperus helferiből viszont hagytam olyanokat, amiknek a vége "fertőzött" volt, hogy lássam mi történik. Szűrőtakarítás - egyúttal Seachem Purigen is került bele - kicsit állítva az áramláson. A helyzet most úgy áll, hogy a Parvula tisztának tűnik, a cyperuson pedig lassan de biztosan elkezdett eltűnni.

Szóval reménykedem. ;);)

Már csak egy dologgal küzdök, az a hártya.....Az nem akar visszavonulót fújni. Vízcsere után egy nappal már megjelenik. Ha nem szedem le, akkor azt vettem észre, hogy a CO2 buborékok "beleragadnak" ezáltal a beoldás mértéke csökken, ami ugye megint nem jó..... Még a világítás feljebb emelésén dolgozom - mert most csupán 5 centire van - és ha az sem jön be, akkor beruházok egy felszínszívóra.....

Itt egy kép a jelen állapotokról. (Gábor L javaslatára kicsit felturbózva a jobb oldal.)

https://www.flickr.com/photos/135011344@N03/24681962129/in/dateposted-public/
 
A hártya valószínűleg nem fog eltűnni, ha nyitott az akvárium. Ha minden rendben is van és nem jelzi semmi haldoklását az akváriumban, a por akkor is ott fog úszni a tetején sajnos. Én is próbálkoztam mindennel, de végül skimmer lett belőle. Az viszont (majdnem) tökéletes megoldás. Csak azért majdnem, mert akárhogy szépítjük, rontja az összképet.
 
Back
Oldal tetejére