• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Spikes of the Dragon

Sziasztok,

Egy kis idő eltelt mióta felraktam egy updatet.
Hol is kezdjem? (n)

Szóval, meséltem, hogy felütötte a fejét a penész. Egy-két napra eltűnt miután kapott egy hidrogén peroxidos kezelést, de újra felütötte a fejét máshol is. Kapott még egy kezelés, teljesen sikertelenül és látszani kezdett, hogy ez egy elvesztett harc. Szóval két opcióm volt, hagyom hogy a növényem nagy része lepusztuljon, vagy, hogy folytatom az egész történetet vízalatt.

Azt el kell mondanom, hogy arra jutottam, hogy sajnos itt Dániában alapból elég magas a páratartalom a kinti levegőé az elmult hetekben mindig 85 ás 93% közt mozgott. Emellett azért nem árt lesprézni a növényeket, tehát a páratartalom nagyon magas lehetett. Innen eredhet, hogy a penész elindult a saját útjára. Tanúlság, hogy itt dániában DSM az inkább egy nyári opció.

Minden esetre ahol jól ment, ott jól ment. 11 napot ment az akvárium dry starttal és a növények nagyrésze egészen hosszú gyökereket eresztett.

Image from iOS (20).jpg Image from iOS (21).jpg

Az akvárium pedig így nézett ki a Dry start 0. (fent) és 11. (alul) az-az utolsó napján.
Image from iOS (16).jpg

Szerintem látható a változás, ha a penész dolgot megúsztam volna, határozottan jó eredményt értem volna el 5 hét alatt.

De sajnos nem így alakultak a dolgok és tegnap végül feltöltöttem az akvát.
Összekellett dobnom a szűrést (Sajnos még az eredeti Oase csövezéssel miután nem érkeztek meg az átalakítók.), amibe került körülbelül 3-3,5 Liter Seachem Matrix és egy adag Carbon a tetejére amit később purigenre tervezek cserélni.
Image from iOS (19).jpg Image from iOS (18).jpg Image from iOS (17).jpg

Miután a feltöltés megtörtént, lehalásztam a leveleket és az úszó maradványokat a víz tetejéről, és szerencsére egészen tiszta lett a víz pillanatokon belül.
Ma este vízcsere lesz és szerdán pedig a penész általm kiölt hiányzó Monte Carlot újra telepitem.

Feltöltés után.
Image from iOS (23).jpg

Következő updateben igérem, hogy egy szebb állapotban fog ragyogni. ;)

Pár dolog amit használtam feltöltés után:
CO2 magasabb bubiszámon pörög mint normál esetben kéne mert a Drystart alatt a növények ugye bármennyit felvehetnek. Kb egy hét alatt tervezem visszaállítani a bubiszámot a megfelelőre. Az ADA Brighty K és Mineral-ból megy bele 3-3 pumpa. Emellett kapott első feltöltésnél 10 csep ADA Green Bactert és ADA Clear Water + Vitamixből 6 pumpát.

Egyelőre ennyi. Remélem azért tetszik amit láttok, hamarosan jelentkezem.

Üdv,
Norbi
 
Sziasztok,

Most hogy megint jó hosszú időre eltűntem jó szokásomhoz híven, itt az ideje, hogy egy kicsit beszámoljak hogyan halad az akvárium.

Image from iOS (27).jpg

Hol is kezdhetném...(n)
Na jó mondjuk ott, hogy szerintem szarul. De a siránkozást megpróbálom ennyiben letudni. Nem minden pontosan úgy sült el ahogyan én azt elképzeltem de ez mondjuk várható volt. Azt mondom, hogy lassan haladunk előre a célfelé de sok mindent ki kellett próbálnom, hogy rájöjjek mivel mi a probléma. Továbbra sem jöttem rá mindenre de szép lassan haladok.

Problémák:
  • Növények nem növekednek "elvárható" tempóban
  • Megküzdöttem egy kicsi BGA-val és hajalgával
  • A növényeken egyértelmű magnézium és kálcium hiánytünetek láthatók
  • Instabil és alacsony PH az akváriumban
  • Éjszakánként rémálmokkal küzdöttem, hogy így meg úgy összetörtem az akváriumot (The struggle is real o_O )
A problémákat egyenként fogom végigvenni, hogy jól áttekinthető legyen.

Instabil és alacsony PH az akváriumban és Növények nem növekednek "elvárható" tempóban
Ez már az elejétől kezdve problémát okozott. A PH szint az aváriumban általában 5.4 körül volt amikor futott a co2 és 6.3-6.4 reggel még a gáz indulása előtt. Miután 100% visszasózott (Salty Shrimp GH+) RO-val cseréltem a KH- az elején 0dKH volt.
Mikor először felfigyeltem arra,hogy a növényeim nem igazán nőnek a problémát ennek tudtam be. Elsősorban a Monte Carlon lehetett megfigyelni, hogy tulajdonképpen meg sem mozdul. Szóval próbáltam kitalálni, hogyan lehetne megoldani ezt a PH problémát. Első változtaás amit eszközöltem az volt, hogy ADA Brighty Neutral K helyett a tápozást ADA Brighty K-ra cseréltem. Az ok erre a következő volt, hogy korábbi tapasztalataim szerint a Brighty K megnyomja a PH-t egy kicsit felfele és a KH-t is boostolja egy kicsit (Ezt az ötletet az ADA supporttal is gyorsan átfuttattam és azt mondták, hogy működhet). Szóval így tettem.
Mondanom sem kell, hogy csoda nem történt. A KH-m továbbra is 0 maradt és a PH-mon se láttam túl sok változást.

Ekkor jött a sok olvasgatás és hogy őszinte legyek talán most először értettem meg a különböző értékek összefüggést a Co2 körül. Szóval arra jöttem rá, hogy muszáj lesz azt a frány KH 0-t feltolni legalább egy kettesre stabilan. Szóval megoldásként, hogy biztosra menjek két dolgot is beszereztem. Szódabikarbónát és a korábbi Salty Shrimp GH+ helyett egy Salty Shrimp GH/KH+ -ra tettem szert. Szóval a következő vízcserénél már egy kicsit erősebben sóztam és egy pici szódabikarbónát is kevertem a vízbe, hogy emeljem a KH-t. Sikeresen meg is történt és két vízcserével elértem a 2-es KH-t amire vágytam. Emellett meg kell említenem, hogy korábban őrült módon ragaszkodtam már az elejétől fogva, hogy a TDS-em pontosan 130ppm legyen. (Mintha valami "ki állítja be pontosabban a tds-t" versenyre készültem volna) Szóval ezt elengedve nem aggódtam tovább és nyugodt szívvel a tds-t is felemeltem 250 körülre.
Szóval a most ehez tartom magamat és a csod megtörtént. Úgy látom a PH-m végre beált egy ideális szintre ami a következőt jelenti. 6.3 PH és 2dKh ezzel ha jól számolom a co2 beoldásom is stabilabb lett és 30ppm körül kell hogy legyen. Erre a DC is ráerősít azzal, hogy a színe az olyan mint egy szép zöldalma.

Megküzdöttem egy kicsi BGA-val és hajalgával
És akkor itt rátérnék erre az alga problémára, mert a PH stabilizálása erre is megoldást hozott. Miután ezáltal a Co2 szint is napi szinten stabilizálódott a hajalga szépen lassan megált növekedni és szépen lassan eltűnni (természetesen nem csak úgy eltűntek, kellett a manuális szedegetés is) Emellett a napi ADA tápozás mellé elkezdtem adagolni napi 3ml Easy Carbo-t is. Ez viszont minden más apró alganyomot is eltűntetett és ha még nem is teljesen algamentes az akvárium, határozottan mágálították ezek a dolgok az alga terjedést. Sajnos a Riccardián még mindíg szörföznek a hajalga darabkák és még nem találtam ki a tutit, hogy hogyan szedjem le.

A BGA-t illetően meg nem mondom mi lehetett a gond mivel csak pár helyen jelent meg ahol amugy is kicsit gyengébb volt a vízáramlat és rengeteg a Monte Carlo emersedből submersedbe váltás alatt elhalt kis növényi maradvány volt. Ez viszonylag hamar megszűnt de sajnos ottmaradt egy undormányos sötétbarnás feketés folt utána amit manuálisan próbálok kiszedni. Sajnos kitépi a növényeket is, majd elmúlik. Mindenesetre már egy ideje nem terjed és viszonylag hamar lecsengett a veszély helyzet.

A növényeken egyértelmű magnézium és kálcium hiánytünetek láthatók
Hogy őszinte legyek ez probléma az amire továbbra sem találtam megoldást és kifelyezetten negatív hatással van a Staurogyne repens leveleire. Most egy két hetes várokozáson vagyok, hogy az új sózás magasabb GH és KH tartalom segít e ennek kiküszöbölésében. Ez a két hét most következő vasárnap telik le és hogy őszinte legyek nem látok pozitív változást. Lehetséges, hogy a talajomat a magas emelés miatt meg kéne küldenem egy kis táp rúddal de az is lehet, hogy valami erősebb Mg Ca tartalmu tapot kéne adni. Sajnos az ADA új tápozása alapján nem jöttem rá miből adagolhatnék többet, hogy ez megoldódjon, tehát ebben a topikban sok szeretettel várok gondolatokat és tanácsokat.



Jelenlegi napi tápozásomat is megemeltem kicsit a következőre:

  • ADA Green Brighty Neutral K 6ml
  • ADA Green Brighty Mineral 6 ml
  • ADA Green Brighty Nitrogen 3ml
  • ADA Green Brighty Iron 3 ml (Ebből nem minden nap adagolok)


Szóval ez a jelenlegi felálás.
Úgy látom, hogy a Monte Carlo kezd beindulni lassan, legalábbis elkezdett növekedni. A Staurogyne Repens továbbra is haldoklani látszik. Riccardia az néhol bebarnult elfeketedett halványan és lassan növekszik, hogy őszinte legyek nem jöttem még rá a lelkivilágára. Egy valamit gyanítok, hogy ő nem annyira kedveli szerintem a Carbo-t és hogy lehet, örülne egy kis foszfátnak miután az ADA tápok tudtommal semennyit nem tartalmaznak. (javítsatok ha tévedek)
Az egyetlen növény amivel továbbra sincs gondom és esküszöm, hogy az egyik leg krézibben terjedő gyep az Eleocharis mini. Szépen nő a neki szánt helyet már teljesen benőtte. Kevésbé pozitív, hogy már a nem neki szánt helyeken is elkezdett terethódítani :whistle:

És akkor pár kép, hogy lássatok is valami érdekeset :)

Image from iOS (25).jpg Image from iOS (26).jpg Image from iOS (30).jpg Image from iOS (29).jpg Image from iOS (28).jpg

Remélem kicsit sikerült bepótolnom a hiányosságaimat még ha hosszúra is sikerült az iromány :sneaky:

Üdvözletek,
Norbi
 
Mi baj van a stauval? A fotón hibátlannak tűnik. Miből gondolod, hogy haldoklik?
Sajnos nem az. :(
A levél erezete sötétebb mint a köztes rész ami a magnézium hiányra utal és a visszakonkorodó levélvégek pedig leginkább a kálciumra. Emellett idővel sajnos elolvadnak ezek a levelek.
 
A növényeken egyértelmű magnézium és kálcium hiánytünetek láthatók
Hogy őszinte legyek ez probléma az amire továbbra sem találtam megoldást és kifelyezetten negatív hatással van a Staurogyne repens leveleire. Most egy két hetes várokozáson vagyok, hogy az új sózás magasabb GH és KH tartalom segít e ennek kiküszöbölésében. Ez a két hét most következő vasárnap telik le és hogy őszinte legyek nem látok pozitív változást. Lehetséges, hogy a talajomat a magas emelés miatt meg kéne küldenem egy kis táp rúddal de az is lehet, hogy valami erősebb Mg Ca tartalmu tapot kéne adni. Sajnos az ADA új tápozása alapján nem jöttem rá miből adagolhatnék többet, hogy ez megoldódjon, tehát ebben a topikban sok szeretettel várok gondolatokat és tanácsokat.

Szia!
A tápok nem tartalmaznak kálciumot és magnéziumot, ezeket a víz állandó keménységének növelésével tudod emelni kizárólag. Nálam is fordult már elő, hogy Ca és Mg hiányt tapasztaltam, ilyenkor adtam egy-egy kanál GH+-t az akváriumba.

Szépen alakul az akva a nehézségek ellenére!
 
Szia!
A tápok nem tartalmaznak kálciumot és magnéziumot, ezeket a víz állandó keménységének növelésével tudod emelni kizárólag. Nálam is fordult már elő, hogy Ca és Mg hiányt tapasztaltam, ilyenkor adtam egy-egy kanál GH+-t az akváriumba.

Szépen alakul az akva a nehézségek ellenére!

Köszönöm @evavigh, örülök, hogy azért valamilyen fejlődés látszik rajta. :)
Mennyire lenne érdeme feltolni a GH-t kb? Szerintem így a 250 TDS alapján azért egy 5-6 körül kellene hogy legyen nem?
 
Köszönöm @evavigh, örülök, hogy azért valamilyen fejlődés látszik rajta. :)
Mennyire lenne érdeme feltolni a GH-t kb? Szerintem így a 250 TDS alapján azért egy 5-6 körül kellene hogy legyen nem?

Egyáltalán nem biztos. A TDS az összes oldott anyagot méri, szóval, ha az akva TDS-ét méri az ember, ott a tápozás is beleszól már, így az eredmény csak hozzávetőleges. GH-KH teszttel lehet pontosat mérni. A cserevíz TDS-e jobb támpont, amennyiben RO vizet használ az ember visszasózva. GH+ - al visszasózva, ha jól emlékszem (elég rég mértem) 150-160-as TDS kb. úgy 5-6-os összkeménység. Vízcserénél pedig sózd nagyobb TDS-re vissza a vizet.
Jó lenne megmérned, hogy mennyiről indul most a GH-KH, és ahhoz mérten be lehetne lőni, hogy mennyit kell emelni. A legolcsóbb vízkeménység csepptesztek is meglepően jól használhatók. 2 egységnyit nyugodtan lehetne emelni rajta.

Az egyik képen, mintha láttam volna garnélát is - ha sokan vannak, Ca felhasználás tekintetében versengeni fognak a növényekkel, érdemes picit magasabb értékekre belőni a szintet, hogy jusson mindenkinek a jóból. Nálam a 40 l-esben sok garnéla - mégtöbb növény, ha az állandó keménység lemegy 5-re (GH7,KH2), már baj van, döglenek a garnélák.
 
Sziasztok,

Úgy látom, hogy a korábbi problémák megoldódni látszanak. Köszönöm a segítséget és a gondolatokat @evavigh (y)
Valami hiánytünet még továbbra is látszik a Monte Carlo-n és a Staun itt ott de azthiszem, hogy egy gyökér tabival majd megküldöm egy kicsit, hátha az segít neki.
Azt hiszem kell majd egy extra világítás vagy valami erősebb hamarosan. Hátul valószínüleg nem elég erős a fény mivel kevésbé bubiznak a növények és a Monte Carlo levelei kisebbre nőnek.

Gondoltam Megosztok pár képet itt csak, hogy megmutassam hogy alakulnak a dolgok.
Image from iOS (20).jpg
Image from iOS (21).jpg
Image from iOS (19).jpg

És csak ógy érdekességből összeraktam az ültetés utáni és a mostani álást. Egy valamit úgy látom már megtanultam @Trappista -nak köszönhetően. Mégpedig, hogyan növesszünk szép Eleocharis gyepet :p
A többit még gyakorolni kell.
Image from iOS (18).jpg

Monte Carlo közelebbről
Image from iOS (17).jpg

Üdv,
Norbi
 
Sziasztok,

Úgy látom, hogy a korábbi problémák megoldódni látszanak. Köszönöm a segítséget és a gondolatokat @evavigh (y)
Valami hiánytünet még továbbra is látszik a Monte Carlo-n és a Staun itt ott de azthiszem, hogy egy gyökér tabival majd megküldöm egy kicsit, hátha az segít neki.
Azt hiszem kell majd egy extra világítás vagy valami erősebb hamarosan. Hátul valószínüleg nem elég erős a fény mivel kevésbé bubiznak a növények és a Monte Carlo levelei kisebbre nőnek.

Gondoltam Megosztok pár képet itt csak, hogy megmutassam hogy alakulnak a dolgok.
View attachment 69298
View attachment 69299
View attachment 69297

És csak ógy érdekességből összeraktam az ültetés utáni és a mostani álást. Egy valamit úgy látom már megtanultam @Trappista -nak köszönhetően. Mégpedig, hogyan növesszünk szép Eleocharis gyepet :p
A többit még gyakorolni kell.
View attachment 69296

Monte Carlo közelebbről
View attachment 69295

Üdv,
Norbi

Nagyon szívesen! Örülök,hogy kezd rendződni a dolog.
Ha a lámpa középen van az akva fölött, akkor a hátsó részt nagyjából ugyanannyi fénynek kellene érni, mint az elsőt, pláne, hogy az picit magasabban van, mint az első front. Az áramlás jó azon a hátsó részen?
Én jártam úgy, hogy két sarokba ültethettem akármit, nem maradt meg, aztán áthelyeztem a szűrő ki és befolyó ágát egy sarokba, változott az áramlás, benépesült a senki földje.
 
Nagyon szívesen! Örülök,hogy kezd rendződni a dolog.
Ha a lámpa középen van az akva fölött, akkor a hátsó részt nagyjából ugyanannyi fénynek kellene érni, mint az elsőt, pláne, hogy az picit magasabban van, mint az első front. Az áramlás jó azon a hátsó részen?
Én jártam úgy, hogy két sarokba ültethettem akármit, nem maradt meg, aztán áthelyeztem a szűrő ki és befolyó ágát egy sarokba, változott az áramlás, benépesült a senki földje.

Vicces, hogy ezt írtad pont. [emoji854] Épp most olvasgattam a ki és befolyók elhelyezéséről szóló topicot.

Ez esélyes, hogy a probléma okozója.

Sajnos a mostani elhelyezésnél a buborék felhőn látszik, hogy a nagy része a magas kő és a bal üveg közt kering. Többnyire a parvulanal.

Ez a nagy kő és a magas emelés egy határozott kihívás. Lehet hog a porladztót is átkéne helyeznem. Csak tudnám mi lenne a jo megoldás. Van valami ötleted?

Esetleg a porlasztót a hatso uveg közepére és a lilyt pedig fel a beszívó mellé hátra?
 
Én úgy látom a képen, mint ha a riccardia is szenved, kicsit sárgásak, vagy csak a kép nem adja vissza.
Foszfátot, mértél? Egy kis foszfát kellene neki.
 
Én úgy látom a képen, mint ha a riccardia is szenved, kicsit sárgásak, vagy csak a kép nem adja vissza.
Foszfátot, mértél? Egy kis foszfát kellene neki.

A riccardia határozottan nem kedveli a bulit túlzottan. Foszfát nincsen a vízben. Ada tapokat használok.

Lehet rájuk férne egy kis extra szeretet.
 
Vicces, hogy ezt írtad pont. [emoji854] Épp most olvasgattam a ki és befolyók elhelyezéséről szóló topicot.

Ez esélyes, hogy a probléma okozója.

Sajnos a mostani elhelyezésnél a buborék felhőn látszik, hogy a nagy része a magas kő és a bal üveg közt kering. Többnyire a parvulanal.

Ez a nagy kő és a magas emelés egy határozott kihívás. Lehet hog a porladztót is átkéne helyeznem. Csak tudnám mi lenne a jo megoldás. Van valami ötleted?

Esetleg a porlasztót a hatso uveg közepére és a lilyt pedig fel a beszívó mellé hátra?

Igen, a lilyt mindenképp hátra tenném a kifolyó mellé, a CO2-t nyilván ki kell kísérletezni, de szerintem azon az üvegen, ahol most van, kicsit hátrébb tolva, oda, ahol már lejt kicsit, jó lehet.
 
A ki- és befolyó közvetlenül egymás emellett általában jó megoldás szokott lenni. Itt most elsőként mégis azt próbálnám, hogy a lily teljesen hátul, befolyó pedig legelöl. Tudom, hogy a baloldalon csak egy lyuk van a szekrényen, de mégis ez az oldal jobb lenne. Ha nagyon nem akarod, akkor ugyanez jobbról. A porlasztót és a lilyt egymáshoz szinte centire be kell állítani (értelemszerűen egymással szemben). Ha tudsz finoman fordítani a lilyn, akkor elég ha azzal játszol, ha nem, akkor viszont csak a diffúzorral tudsz. Neki pontosan a vízsugár útjába kell esnie. Ha eltalálod a megfelelő helyet, akkor a bubik nem tudnak el elindulni felfelé, hanem az áramlat azonnal lenyomja őket, így rögtön látod hogy jó helyen van-e.
 
A ki- és befolyó közvetlenül egymás emellett általában jó megoldás szokott lenni. Itt most elsőként mégis azt próbálnám, hogy a lily teljesen hátul, befolyó pedig legelöl. Tudom, hogy a baloldalon csak egy lyuk van a szekrényen, de mégis ez az oldal jobb lenne. Ha nagyon nem akarod, akkor ugyanez jobbról. A porlasztót és a lilyt egymáshoz szinte centire be kell állítani (értelemszerűen egymással szemben). Ha tudsz finoman fordítani a lilyn, akkor elég ha azzal játszol, ha nem, akkor viszont csak a diffúzorral tudsz. Neki pontosan a vízsugár útjába kell esnie. Ha eltalálod a megfelelő helyet, akkor a bubik nem tudnak el elindulni felfelé, hanem az áramlat azonnal lenyomja őket, így rögtön látod hogy jó helyen van-e.

Ma átraktam a lilyt hátra. És a diffuzort is hátrébb toltam. Már etől sokkal jobb lett a helyzet. Az egyetlen baj, hogy így a difi túl közel van már a felszínhez és egy része a bubiknak így is eléri a vízfelszínt egyből. Egyébként hátul ma mar aktívabban bubizott a Monte Carlo.

Nem tervezem atrakni baloldalra, de utólag én is úgy gondolom,hogy rossz a tervezés.

Még azért majd variálok kicsit.
Miért raknád a szívó ágat előre amúgy?

Köszi a tippeket @evavigh @Jopet
 
Ma átraktam a lilyt hátra. És a diffuzort is hátrébb toltam. Már etől sokkal jobb lett a helyzet. Az egyetlen baj, hogy így a difi túl közel van már a felszínhez és egy része a bubiknak így is eléri a vízfelszínt egyből. Egyébként hátul ma mar aktívabban bubizott a Monte Carlo.

Nem tervezem atrakni baloldalra, de utólag én is úgy gondolom,hogy rossz a tervezés.

Még azért majd variálok kicsit.
Miért raknád a szívó ágat előre amúgy?

Köszi a tippeket @evavigh @Jopet

Sikerül kikísérletezni, hol a legjobb a CO2?
A kaki nem szeret hegyet mászni, ezért ha előre teszed a beszívócsövet, a mulm nagy része ki tud menni a szűrőbe és nem ül meg a völgyben.
 
Sikerül kikísérletezni, hol a legjobb a CO2?
A kaki nem szeret hegyet mászni, ezért ha előre teszed a beszívócsövet, a mulm nagy része ki tud menni a szűrőbe és nem ül meg a völgyben.
Megvariáltam kicsit a csöveket és most elől van a szívóág jobboldalt és hátul a Lily. Most úgy tűnik, hogy mindenhova eljut a gáz de a Skimmert is hátra raktam. Az rá tesz egy kicsit a flowra.
Remélem, hogy ez meghozza majd a várt eredményeket. Úgy látom azért valami táprudak lehet kellenek a Stau alá, mert nem nőnek a levelek túl gyorsan és nem is nőnek olyan szép nagyra mint kéne. Azt nem tudom, hogy érdemes lenne e visszametszeni őket kicsire mert most elég kompaktul őssze nőtt már a növényke és ahol összeérnek sűrün a levelek ott úgy tűnik, hogy az összeérő levelek elhalnak.
Image from iOS (22).jpg
 
Back
Oldal tetejére