• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Source of Chi

Ha kulso szuro, varjuk a fejlemenyeket!
Kicsit összeszedettebb bejegyzést terveztem ebben a témában, de valahogy nincs rá érkezésem. A szűrő elkészült. Pár kép, a lényegessebb fázisokról, nem biztos, hogy időrendben:

72540725417254272543725447254572546

A végeredmény 38 liter űrtartalom, ebből a lényeg: 13 liter Mátrix és 8 liter Bio-Rio M ( éppen úton a GA-ból ). A többit siporax, szivacs, perlon és Seachem Purigen tölti ki, minden a szokásos, hagyományos sorrendben. A pumpa marad Eheim Compact +2000. Kíváncsi leszek hoz-e látható változást az akváriumban a több mint kétszeres ( most már 10%-nyi ) biológiai szűrőanyag?
Szerencsére nagy gondok most sincsenek, a zöld szőr algát leszámítva, ami valószínűleg a tápozási hiányosságoknak tudható be. Napokban mértem No3 kb 25 mg/liter, PH4 0,25 mg/liter. Hoppácska!!! Sürgős foszfát pótlás szükséges. El is kezdtem adagolni porból kevert foszfát oldatot a Green Aqua Micro Macro mellé. Kell pár hét és kiderül. Remélem megtaláltam a probléma gyökerét.
A túlméretezett, brutál szűrővel annyi a tervem, hogy ne okozzon problémát, ha egyszer egyszer kimarad a heti vízcsere. Nem egy nemes cél, de én meg néha lusta vagyok...:rolleyes:
 
Utoljára módosított:
Majd folyamatosan dokumentálom és választ kapsz minden kérdésedre. Igazából ez a harmadik ilyen tartály amit készítek, csak a méret lesz egyre nagyobb.
A vízpumpa mindig ugyanaz, illetve kettő. Eheim compact 2000 vagy 3000 éppen az aktuális igényeknek megfelelően változtatom. Az 500literesnél kellett a 3000-es a flow miatt, de most 240-hez elég a 2000-es. Sokkal halkabb és fele annyit fogyaszt. Gyakorlatilag egy ADA szűrő klón, de amikor az elsőt csináltam kb 15 évvel ezelőtt még nem is hallottam olyanról, hogy ADA. A különbség, hogy én alulra csinálok egy ülepítő részt, pont úgy mint a kosaras gyàri szűrőknél.
Most is ilyennel szűrök, ugyanazt tudja mint a gyáriak, csak kicsit macerásabb a szétszedése. + 2 perc viszont még sohasem folyatott.View attachment 71687
Nagyon profi.
A csavaros rögzítés helyett még nem gondolkodtál a békazáron? Megspórolnál vele 2 percet, meg azt az időt, amit az elkészítésével eltöltesz. Szerintem 350,/db- tól kapható olyan, ami már vállalható.
 
Utoljára módosított:
Kicsit összeszedettebb bejegyzést terveztem ebben a témában, de valahogy nincs rá érkezésem. A szűrő elkészült. Pár kép, a lényegessebb fázisokról, nem biztos, hogy időrendben:

View attachment 72540View attachment 72541View attachment 72542View attachment 72543View attachment 72544View attachment 72545View attachment 72546

A végeredmény 38 liter űrtartalom, ebből a lényeg: 13 liter Mátrix és 8 liter Bio-Rio M ( éppen úton a GA-ból ). A többit siporax, szivacs, perlon és Seachem Purigen tölti ki, minden a szokásos, hagyományos sorrendben. A pumpa marad Eheim Compact +2000. Kíváncsi leszek hoz-e látható változást az akváriumban a több mint kétszeres ( most már 10%-nyi ) biológiai szűrőanyag?
Szerencsére nagy gondok most sincsenek, a zöld szőr algát leszámítva, ami valószínűleg a tápozási hiányosságoknak tudható be. Napokban mértem No3 kb 25 mg/liter, PH4 0,25 mg/liter. Hoppácska!!! Sürgős foszfát pótlás szükséges. El is kezdtem adagolni porból kevert foszfát oldatot a Green Aqua Micro Macro mellé. Kell pár hét és kiderül. Remélem megtaláltam a probléma gyökerét.
A túlméretezett, brutál szűrővel annyi a tervem, hogy ne okozzon problémát, ha egyszer egyszer kimarad a heti vízcsere. Nem egy nemes cél, de én meg néha lusta vagyok...:rolleyes:
Szia! Lehet egy kaliumot es vasat is erdemes lenne merni.
Franko lett a szuro! Tetszik a megoldas az ulepito reszben a viz oszlatasara .. A zar csavarjai belul erinkezik vizzel? Mert ha igen, es galvanizalt csavart hasznaltal, akkor az eleg hamar el kezd rozsdasodni. Az A2-es sav-rozsdamentes csavar tokeletes megoldas ilyen celokra. De ha nem erinkezik vizzel, akkor nem mondtam semmit..
 
Csináltam egy móricka ábrát a tömítésről mert ez az egy komolyabb műszaki probléma adódik, ha az ember egy ilyen szűrőt fabrikál:
Szia! Lehet egy kaliumot es vasat is erdemes lenne merni.
Franko lett a szuro! Tetszik a megoldas az ulepito reszben a viz oszlatasara .. A zar csavarjai belul erinkezik vizzel? Mert ha igen, es galvanizalt csavart hasznaltal, akkor az eleg hamar el kezd rozsdasodni. Az A2-es sav-rozsdamentes csavar tokeletes megoldas ilyen celokra. De ha nem erinkezik vizzel, akkor nem mondtam semmit..
Természetesen nem. Kockázatos is lenne úgy megfúrni, hogy bárhol esélyt adjak a folyásnak. Ahol látod a csavarokat, az a kupak belső palástja és ott az O-gyűrűs tömítés miatt már nem lehet víz. Szerencsés esetben...;)
Vas és kálium tesztem sajnos még nincs. Már szemezek vele, de brutál drága. Most a szűrő anyagra kellett a zsé. Meg micro tápra meg excelre meg PH tesztre... Anyagi öngyilkosság ez a hobbi.:unsure:
 
Utoljára módosított:
Nagyon profi.
A csavaros rögzítés helyett még nem gondolkodtál a békazáron? Megspórolnál vele 2 percet, meg azt az időt, amit az elkészítésével eltöltesz. Szerintem 350,/db- tól kaható olyan, ami már vállalható.
Nézegettem a békazárakat, de menetesen állítható kivitelben én nem találtam 1700,- alatt. Csak ezt tudom elképzelni, mert DIY kivitelnél nem tudod előre hova kell fúrni és kézből nem is lehet olyan pontosan. Tized milimétereken múlik, hony kellően szorítson is de még ne szabd szét az egész tákolmányt. Ez a csavaros módszer nem túl elegáns, de már többször bevált és mellesleg megspóroltam 10k-t.
Tervben van azért, hogy egyszer megalkotom, azt már üzemelő szűrő mellett is meg tudom oldani, de 15k mert kupakot is kell venni.
 
Csináltam egy móricka ábrát a tömítésről mert ez az egy komolyabb műszaki probléma adódik, ha az ember egy ilyen szűrőt fabrikál:

Természetesen nem. Kockázatos is lenne úgy megfúrni, hogy bárhol esélyt adjak a folyásnak. Ahol látod a csavarokat, az a kupak belső palástja és ott az O-gyűrűs tömítés miatt már nem lehet víz. Szerencsés esetben...;)
Vas és kálium tesztem sajnos még nincs. Már szemezek vele, de brutál drága. Most a szűrő anyagra kellett a zsé. Meg micro tápra meg excelre meg PH tesztre... Anyagi öngyilkosság ez a hobbi.:unsure:
Megertem.. tudom nem vigasztal, de a hazi-mozizas sokkal penztalca szaggatobb. A zasszonykam fel is lelegzett, amikor kijelentettem, a mozira mar nem koltok, mert azzal revbe ertem..
Majd szepen meglesz a teszt is. Onnantol precizen tudsz tapozni. A kalium tesztre elvileg nem lenne szukseg, ha mic mac tapot adagolsz, es nincs, vagy csak keves elolenyed van. En csak nehany hetig ellenoriztem k-t, aztan nem, mert mindig jok voltak az aranyok, ertekek.
 
Most nézem a móricka ábra meg lemaradt a tömítésről, pedig az a lényeg!!! ( műszakirajzilag persze nem helyes, de azért "móricka";) )
72586

A lényeg a szürke betét, különben az O-gyűrű nem marad a helyén. DIY megoldásoknál ez szokta a legnagyobb problémát okozni.
Ezt a rajzot még az előző naplómban megígértem SMAdrián -nak.
 
Utoljára módosított:
A szűrő mizéria után koncentráljunk ismét az akváriumra! Jövök pár szokás szerint gyatra, mobilos képpel.
73016
73019

A helyzet lassan alakul, de legalább most már kontrolláltan. Beszereztem az alap, nélkülözhetetlen teszteket.
No3 12.5 mg/l
Po4 1 mg/l
Fe 0.6 mg/l
Kh 3-4
Gh 7
Ph 6.6
A foszfát szépen emelkedik, most már jó, de hoppá a vas túl magas ( ma jött meg a vas tesztem a GA-ból) annak ellenére, hogy már így is majdnem csak fele annyi microt adagolok mint macrot. Ezek szerint még kevesebb kell...
Alga fronton lassú fokozatos javulás van, még messze nem mentes, de távoli képen már vállalható 😉. Nagyjából minden növény szépen fejlődik, habár a rotalának elég f...s színe van. A bucék beindultak, mindegyik tőből 4-5 tő lett, szép egészséges új hajtások keletkeztek. A riccardia pedig egyenesen gyönyörű. A kedvencem. A Parvula sárgulása is megállt, bár még látszik a közeli képen, de nincsenek újabb területek. Szépen sűrűsödik, itt-ott már szinte egybefüggő gyepet alkot.
Egyetlen vesztes egyelőre a Stau. Dobálja az alsó leveleit, az alja sárgul. Remélem, ha sikerül rendbe rakni a víz paramétereket, akkor ez is megoldódik.73022
 
Utoljára módosított:
Költözött egy kis zsezsgés az akváriumba 50 db Espei razbóra személyében. Gyönyörű kis apróságok, jó választás volt. Egyetlen bajuk, hogy képtelenség lefényképezni őket, mert egy századmásodpercre sem állnak meg, persze ez a vonzerejük is, de az nem egy fórumbarát magatartás.
Ez legjobb kép 😂🤣😀😏😀
20190316_215820.jpg

Egészen jól tudnak csapatban úszni, amit persze a videón elég rosszul demonstrálnak, mert az üveghez tartott telefon zavarja őket az együttműködésben...
 
Utoljára módosított:
A szűrő mizéria után koncentráljunk ismét az akváriumra! Jövök pár szokás szerint gyatra, mobilos képpel.
View attachment 73016
View attachment 73019

A helyzet lassan alakul, de legalább most már kontrolláltan. Beszereztem az alap, nélkülözhetetlen teszteket.
No3 12.5 mg/l
Po4 1 mg/l
Fe 0.6 mg/l
Kh 3-4
Gh 7
Ph 6.6
A foszfát szépen emelkedik, most már jó, de hoppá a vas túl magas ( ma jött meg a vas tesztem a GA-ból) annak ellenére, hogy már így is majdnem csak fele annyi microt adagolok mint macrot. Ezek szerint még kevesebb kell...
Alga fronton lassú fokozatos javulás van, még messze nem mentes, de távoli képen már vállalható 😉. Nagyjából minden növény szépen fejlődik, habár a rotalának elég f...s színe van. A bucék beindultak, mindegyik tőből 4-5 tő lett, szép egészséges új hajtások keletkeztek. A riccardia pedig egyenesen gyönyörű. A kedvencem. A Parvula sárgulása is megállt, bár még látszik a közeli képen, de nincsenek újabb területek. Szépen sűrűsödik, itt-ott már szinte egybefüggő gyepet alkot.
Egyetlen vesztes egyelőre a Stau. Dobálja az alsó leveleit, az alja sárgul. Remélem, ha sikerül rendbe rakni a víz paramétereket, akkor ez is megoldódik.View attachment 73022
Nem talalod magasnak a foszfatot?
 
Nem talalod magasnak a foszfatot?
Az elméleti arány 1/10 rendben van. Milyen jel utal magas foszfátra? Mire alapozod a kérdést? Az én laikus szememnek most minden rendben lévőnek tűnik az akváriumban. Egyetlen probléma amivel küzdök, kevés ecset alga itt ott, de az kezdetek óta jelen van. Mikor alacsony volt a PO4 akkor is, tehát más lehet az oka. Ha még arra rájönnék, hogy mi okozza, teljes lenne a boldogság.
 
Az elméleti arány 1/10 rendben van. Milyen jel utal magas foszfátra? Mire alapozod a kérdést? Az én laikus szememnek most minden rendben lévőnek tűnik az akváriumban. Egyetlen probléma amivel küzdök, kevés ecset alga itt ott, de az kezdetek óta jelen van. Mikor alacsony volt a PO4 akkor is, tehát más lehet az oka. Ha még arra rájönnék, hogy mi okozza, teljes lenne a boldogság.
Magas ammonia miatt van ecset, magas foszfat miatt fonal alga. Igen, nagyjabol 1:10-hez arany jo.
 
Magas ammonia miatt van ecset, magas foszfat miatt fonal alga. Igen, nagyjabol 1:10-hez arany jo.
Még egy teszt kell😪 ammoniám még nincs...😭
Csak azt nem tudom mitől lehetne magas? 21liter biológiai szűrőanyag van a szűrőben és eddig halak sem voltak csak pár amano meg blue dream. A növények egészségesek, nincs olvadás pusztulás, ami bomlástermékekhez vezethetne. Mindegy, veszek tesztet és kiderül az igazság.
 
Ez ecset problémát nem okozhatja az egyenetlen co2 eloszlás ? Itt főként az ármalásra gondolok . Ez nem egyszerű feladat .Jól be kell lőni , hogy mindenhová egyenletesen jusson .Szerintem nem a szűréssel lesz a gond.
 
Low budget caridinás akva a " pinyóban" - nem nyitok neki új naplót itt úgysem sokminden történik. Elfér.
Szóval: összedobtam egy CRS-eknek szánt akváriumot, abból amit itthon találta. 55×25×35cm akvárium, ebböl leválasztottam 15cm-t egy oldalpolcos szűrőnek. Két 3cm-es szivacs közé 7 cm lávakő zúzalék( 5 liter) amit később Mátrixra vagy BioRiora cserélhetek, de szerintem így is elég lesz. Az anyagi keretből most csak Amazónia Light talajra futotta, mert az nélkülözhetetlen az alacsony PH-hoz. Miért száműztem ilyen zord körülmények közé, a koszos pincébe? Hát mert ott nyáron is max 21-22 fok van a legnagyobb augusztusi kánikula idején. Így a hűtéssel nem kell bajlódnom, a fűtés meg jóval egyszerűbb, bár energia igényesebb az is igaz🤨.
20190406_160108.jpg
20190406_151536.jpgz20190406_151550.jpg
Az első feltöltés ma megvolt. Még csak csapvízzel, de hamarosan átállok ozmora és 3-4hét múlva jöhet a PRL CRS csapat. Főleg, ha sikerül megoldanom a beszerzésüket...🤔
Persze jön még bele Jávai moha lávakőre növesztve es néhány buce, de kizárólag kötözős növények, semmi ültetett!
 
Back
Oldal tetejére